Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Liustracija ir desovietizacija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vytautas Landsbergis. Telecenzūra

Tiesos.lt siūlo   2018 m. rugsėjo 26 d. 20:47

24     

    

Vytautas Landsbergis. Telecenzūra

Seniai nebuvau, jei iš viso kada, taip cenzūros užčiauptas, kaip praėjusį penktadienį (09.21), popiežiaus atvykimo išvakarėse. Visuomeninis transliuotojas prašė komentaro apie Joną Noreiką–„Generolą Vėtrą“. Įrašėm vakaro laidai gal dešimt ar keliolika minučių, ir prasidėjus transliacijai gavau kamštį į burną.

Mat buvau nutaręs eiti iš karto prie reikalo – „naujame triukšme dėl Jono Noreikos nėra nieko nauja“ – ir jau antruoju sakiniu nusistebėti mūsų užsienio reikalų ministro lengvabūdiškumu smerkiant sovietų nužudytą laisvės kovos vadą kaip vokiečių kolaborantą. Tad po pirmo sakinio mane ir nutraukė. Kitiems teisingai smerkiantiems leido kalbėti, o mano nuostata galimam cenzoriui netiko. Nė sakinio daugiau, tad ne laiko limitas lėmė.

Sakiau į kamerą ir būčiau visiems pasakęs štai ką.

Kolaboranto sąvoką reikia apibrėžti ir istoriškai, ir lyginant su kita okupacine patirtimi.

Kalbama apie administracinį darbą, to pobūdžio tarnybą okupuotoje šalyje, kai gaunami okupanto įsakymai.

Pavyzdžiui, suvaryti žmones į kolūkinę baudžiavą terorizuojant, kad kitaip „keliaus pas baltas meškas“.

Talkindavo tokiam kariniam ir enkavedistiniam trėmimui pas meškas „partinis-tarybinis aktyvas“, tūkstančiai realių kolaborantų. Gal savanorių, tikinčių komunizmo idėja ar noriai vykdžiusių neteisėtos valdžios įsakymą, gal priverstinai. Pagal pareigas. Taip J. Noreika vykdė vokiečių apygardos komisaro Gewekės įsakymą perkelti žydus į atskirą getą. Šiaulių žydams tas Noreika bent leido likti jų mieste.

Kitas atvejis: jaunuoliai ir šiaip vyrai buvo iškart prievarta imami į sovietų okupantų kariuomenę (vokiečiai to nedarė). Vengiančius šaudė vietoje. Tad visi kaimo paštininkai, tada ir vėliau išnešiodavę karines „poviestkas“ – irgi kolaborantai?

J. Noreika būtent atsisakė kolaboruoti, skelbti SS „savanorių“ mobilizaciją; priešingai, paskelbė protestuojantį, draudžiantį tekstą. Už tai sėdo į Štuthofo lagerį, ten galėjo netekti galvos kaip daugelis. Bet šių dienų aktyvui jis vis tiek vokiečių kolaborantas, nusikaltimo dalyvis ir todėl nevertas pomirtinės pagarbos.

Ką gi, J. Noreika kaip apskrities viršininkas vykdė ir okupanto įsakymą dėl atimto žydų turto „tvarkymo“, pasirašė tą tvarką nustatančius raštus. Palyginkime su tremtinių turto tvarkymu.

Žydų turto likimas galėjo būti trejopas:

1) išplėšti ir leisti išplėšti;

2) perduoti Vokietijos valdžiai (oficialus okupanto reikalavimo įsakas);

3) išsaugoti neišplėštą savivaldybių žinioje ir išdalinti nukentėjusiems nuo karo, taip pat Lietuvos švietimo, sveikatos apsaugos ir prieglaudos įstaigoms.

J. Noreikos pasirinkta ir nurodyta trečiasis variantas. Dėl to jis nusikaltėlis, dalyvavęs nusikaltime. Dėl kitų dviejų variantų – plėšimo arba išsiuntimo į Vokietiją – būtų tvarkoj.

O tremtinių kilnojamasis turtas?

1) priglaustas kaimynų, kai kada vėliau parduodant ir nusiunčiant ko į tremtį; kai kada ir po dešimties metų atiduodant, jei kaimyno šeima laimingu atveju liko gyva ir grįžo;

2) pasiglemžtas stribų arba kolūkių – dar ir kolūkių nomenklatūros asmeniškai, pavyzdžiui, užimdavusios tremtinių namus;

3) aukštosios SSRS valdžios reikalavimu priskirtas šaliai okupantei (kai atmetė A. Sniečkaus ir kompanijos prašymą palikti tą turtą Lietuvos TSR – ką, mes dirbom tremdami, o jūs pasiimsit?).

Tad kurie čia kolaborantai? Pirmojo atvejo žmonės priskirtini tyliajam pasipriešinimui. Žmoniškumui. Ir viskas.

Dar prisimintinas nepriklausomoj Lietuvoj veikęs Žydų bankas. Nacionalizuotas kartu su visa SSRS „inkorporuota“ Lietuva. Tačiau inteligentų grupė, kalbanti apie atimtą žydų turtą, šio klausimo Rusijai nekelia.

Tik atkurta Lietuvos Respublika priėmė įstatymą dėl buvusio žydų organizacijų turto kompensavimo. Išimtis tarptautinėje praktikoje.

Tokių tat minčių, nors jose nebuvo nei keiksmažodžių, nei kurstymo, LRT cenzūra nepraleido… Regis taip. Beje, Konstitucija cenzūrą draudžia.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2018-09-29 17:53

Neteisinu “Dedules”, taciau ir nematau pagrindo pikdziugauti.
Patys pagalvokite, jeigu , kaip bevertintume post tarybine Landsbergio veikla, i istorija jau iejusi zmogu uzciaupia kaip kudyki ciulptuku, tai kaip elgsis su jumis? Ir kas mes, visi cia esantys esame “valstybes” vierchams ir ju klapciukams?

Mokslų daktarui ponui Jonui R.       2018-09-29 9:42

Landsbergio jau seniai neklauso Kubiliaus chebrytė - Jurgis, Marinas, Laima-Maria-Lucia di Lammermoor arba liaudiškai Kolchoznica ES parlamente, Iročka su Rasele, jau nekalbant apie kitus ten esančius gudragalvius, kaip tas Lietuvos keikūnas, greitasis Romaškinas ir Co choras iš rezervo.

to Vieni       2018-09-29 9:32

Išrado tą dezi propagandos meną išeivis ir Dievo tautos atstovas iš Rusijos, padaręs svaiginančią karjerą Amerikoje ir tapęs Melo propagandos tėvu su savo garsiuoju veikalu “Propaganda”. Kažin kodėl neverčiamas tas šedevras į Lietuvių kalbą, gal yra žinančių? Na, o “Už nestovėjimą po medžiu”, profesorius gavo didelį niuksą ir buvo nutildytas. Kiti nutildomi po fūrų ratais, mėgstantys dviratukais pasivažinėti. Pagarbiai, - J.Baugeureau.

> Grasilda       2018-09-28 15:56

Yra cia vienas kitas komentatorius (tarp kitko, kaip ir visuose portaluose) ir neturinciu to intelekto.Bet yra, kaip yra.Kas liecia V.Lansbergio pasipiktinima del jo interviu sutrumpinimo, tai as tuo nesistebiu.Zmogus iprates visa laika buti demesio centre, kad pirmas zodis yra jo ir tik jo.O cia jo intrviu buvo itrauktas kaip eilinio paprasto zmogelio.Gal tegul pratinasi prie to.Tegul pailsi, memuarus lai raso.

Grasilda       2018-09-28 10:23

Turėjau iliuzijų, kad “Tiesos…” skaitytojai turi intelekto. Pamačiau, kad 80 proc. arba neturi, arba už juos troliai rašinėja.

Grasilda       2018-09-28 10:23

Turėjau iliuzijų, kad “Tiesos.lt” skaitytojai turi intelekto. Pamačiau, kad 80 proc. arba neturi, arba už juos troliai rašinėja.

Al.       2018-09-28 1:36

Ar šitą tekstą Lansbergis pateikė tiesos.lt redakcijai ? Jei taip, tai šiek tiek netikėta iš Lansbergio. Ar tiesiog jau niekas Lietuvoj nepriėmė? Kažkaip, abejoju. O jei iš kažkur perrašėt, kodėl tai nenurodyta? Tie, kas nuolat kalat Lansbergį prie kryžiaus, nesusimąstot, kad tęsiat čekistinių propagandistų darbą? Kaip ir tie, nuolat kartojantys, kad Lietuva ir lietuviai - beviltiški. O tiems, kas bando Lietuvą gint, savo žviegimu padedantys įgrūsti kamštį į burną.

...       2018-09-27 21:18

Kad ir kokie turtingi bebusite,mirties atveju busite palaidoti vienu kostiumu ir viena pora nuklisusiu batu.

Pavydas       2018-09-27 16:55

reiškiasi pykčiu, įtūžiu, plūdimu. Nieko naujo nesugalvojat, ponai? Ir nebesugalvosit. Tam juk reikia galvas turėti.

Jooo       2018-09-27 14:12

Atėjo Ožys Nr. 1 ir…įjungė “durnių”,kad avys nesuprastų.

Taigi       2018-09-27 12:41

tą cenzūrą LRT V. Landsbergio kompanija ir įvedė. Tai ko dabar piktintis, jei LRT dirba taip kaip išmokyti.

Peripetijos       2018-09-27 12:35

panelę burokevičiūtę sutartinai stumė į viršų ir Brazauskas ir dėdulė, nors vaidino nesutaikomus priešus. Negi kas nors naiviai mano, kad kaltas koks nors sex interesas? Tai kas tada? Paslaptys? Ko gero. Ir tai tokios paslaptys nuo kurių numirštama tyliai arba triukšmingai.

Vieni        2018-09-27 12:06

skelbia Mintis, o kiti - šablonus, vis tuos pačius nuo LDDP laikų. Liepta “tūkstantį kartų pakartoti”. Kaip iš propagandos vadovėlio. Priminkit, kas ir kada išrado propagandą? Kaip metodą.   

na jau...       2018-09-27 11:23

“Tik atkurta Lietuvos Respublika priėmė įstatymą dėl buvusio žydų organizacijų turto kompensavimo.” Kieno sąskaita ? Lietuvių ar karą sukėlusiųjų ?

$+$       2018-09-27 10:57

Gal V. Landsbergis paviešins ir tai, kas vertė prisidėti prie D. Grybauskaitės stūmimo į prezidentes? Kodėl didžiausio politinio priešininko M. Burokevičiaus bendrapartietė tapo tokia „miela” Dalia ant Lietuvos? Kokios nuodėmės vertė bendradarbiauti su stūmikais?

Ar tai nereiškia, kad A. Merkel susitikimas su D. Grybauskaitę buvo išsituštinimas prie valstybės durų, paspaudžiant skambutį ir reikalaujant „paslaugos”?! Juk ir mažam vaikui aišku, kad Nordstreem 2 yra Baltijos jūros privatizavimas, apribojant kitų šios jūros baseino šalių veiklos galimybes. Nekalbant jau apie sankcijų Rusijai butaforiškumą ir naujų geopolitinių teritorijojų formavimą.

Kodėl šis klausimas A. Merkel vizito metu nebuvo Ne. 1? Kodėl užsienio reikalų ministras ir Co kelia triukšmą dėl atminimo lentos, o ne dėl vokietės vizito tikslo Lietuvoje? Ar tai reiškia, kad D. Grybauskaitė jau žino, kokį tuską ar junkerį pakeis?!

Tai ką "profesoriau"       2018-09-27 7:56

lieji krokodilo ašaras valgydamas savo užaugintus vaisius. Nesąžininga.

Niekada nepatikėsim,       2018-09-27 7:13

Kad V.Landsbergis nežino ,kur Deimantė .Konservatorių bėdos galbūt baigsis tik,kai Deimantė grįš į Lietuvą,o konservatoriai apsibarstę galvas pelenais sielosis ir nuoširdžiai gailėsis.Atsivers?

Liberalai labai nekenčia       2018-09-27 7:10

konservatorių,nes šie juos daug kur “pakišo”.Tai matosi ne viename portale.

Misteris       2018-09-27 6:49

Nu va.
Šįkart su “Dėdule” sutinku.
Puikus atkirtis EUROKOMJAUNUOLIAMS.
Be ironijos sakau tai Jums.
Tik nežinau ką “Dėdulė” turi MINTYSE po KABLELIO…
Šitą paslapti jis nusineš į kapus pats to nesuprasdamas kodėl.
Taip ir norisi paprotinti jį dar gyvą esantį:
-“Durniau,anapusinėje dimensijoje paslapčių nebelieka”.
Bet jis nepatikės.
Tuščias burnos aušinimas.

Va Dėdulė       2018-09-27 4:57

taip labai švelniai, kad tik neužrūstintų Dalytės ir jos tv statytinės Monikutės, taip nepiktai “piktinasi”, kad savo kailiu patyrė cenzūrą. Bet kai ištisai cenzūruojami Lietuvos patriotai V.Radžvilas ir kiti, jau nekalbant apie A.Drižių, tai “nepastebi”, neužsistoja. Be to nerektų pamiršti, kad pats Landsbergis yra pagarsėjęs kaip vienas didžiausių cenzorių ir kitaminčių tildutojų.

Šimonytei       2018-09-26 23:17

P.Y.Z.D.A. ir tau Šveiko mėgėja…

Valio valstiečiams       2018-09-26 22:54

Tvartelis jau dega atvira liepsna, net rusai nespėjo užpulti.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-09-26 22:49

“Tokių tat minčių, nors jose nebuvo nei keiksmažodžių, nei kurstymo, LRT cenzūra nepraleido…”. Tai kad LRT valdo Monika Garbačiauskaitė Budrienė, konservatorių pagalbininkė. Tai gal ir koservatoriai jau seniai neklauso V.Landsbergio?

pats kaltas       2018-09-26 22:45

nieks kits čia nekalts, mergužėle (landsbergi) tu pati
nereikėjo su berneliais (komunistais-kgbistais) ....

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.