Demokratija ir valdymas, Partijos

Vytautas Landsbergis. Tarp dvejų rinkimų

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 5 d. 20:33

10     

    

Vytautas Landsbergis. Tarp dvejų rinkimų

Žiniasklaidoje šis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų garbės pirmininko Vytauto Landsbergio laiškas, skirtas partijos nariams, vasario 11–12 dienomis tiesioginiuose partijos pirmininko rinkimuose turėsiantiems pasirinkti iš keturių kandidatų, jau buvo perpasakotas (plg.: 15min.lt – „Vytautas Landsbergis gina anūką Gabrielių Landsbergį: be jo iš partijos liks neadekvati, pavargusi mišrainė“; DELFI.lt – „V. Landsbergis prakalbo apie anūko priešus ir griaučius spintoje“; lrytas.lt – „Dešiniųjų sostų karai: Gabrieliui Landsbergiui – senelio skydas ir kalavijas“; alfa.lt – „TS-LKD lyderio rinkimai: V. Landsbergio kaltinimai siekiu susidoroti ir Gabrieliaus baimė pralaimėti“).

Tiesos.lt siūlo patiems susidaryti savo nuomonę – perskaityti visą Vytauto Landsbergio laišką, ne tik jo atpasakojimus.

Formuojasi naujas Lietuvos Seimas – gerokai kitoks, nes anas buvo pabodęs. Pasitikrins ir politinės partijos, tarp jų šiandien svarbiausioji Tėvynės sąjunga – TS. (Kodėl ji svarbiausia, žr. toliau.)

Socialistiniai demokratai dar be sukauptos demokratinės patirties. Buvo pripratę, kad šefas taria, ir kvit. Valstiečiai – dar ne partija, tik parlamentinė dauguma. Jos demokratiniai procesai dar ateityje.

Tad pažvelkime, pasidarykime po centro dešinę – TS, ta santrumpa patogesnė.

Čia pirmaeilis dabarties uždavinys būtų neapsijuokti. Jei mėgausimės tarpusavio priekabiavimais, tikrai palengvinsim darbą politiniams oponentams. Taip atsitiktų praradus orumą ir stilių. Tą jau matėme Seimo rinkimų interpretacijose.

Stebintieji procesus žino, kad centro dešinei partijai nepakanka gauti daugėliau balsų. Būtina laimėti didele persvara. Kitu atveju – susivienijusi kairė plius „tretieji ešelonai“ vis vien sulipdys savo daugumą. Rinkimai tęsiasi po rinkimų – trečiasis rinkimų ratas. Ir laikotarpis iškart po rinkimų – jei tavęs nekvietė į koaliciją – tai jau pasirengimas kitiems rinkimams. Pirmiausia – brandos ir vidinės konsolidacijos išmėginimas. Kadangi partijų viduje irgi vyksta asmenų bei grupių varžybos, tai nelaimėjusieji, užuot susitelkę, kitkart ieško kaltų aplink save, puoselėja vidinius revanšus. Daug galimybių pakenkti sau kaip partijai, ir to nepraleidžiame.

Dar vis gerai prisimenam kaip TS, neva laimėjusiai pirmąjį ratą nedidele persvara prieš valstiečius (o kur dar kiti – vis vien susidės kupeton), buvo atkakliai peršama defetizmas. Pučiama bloga antroji, ne pirmoji, vieta, ir kai kurie įskaudinti asmeninės nesėkmės patys noriai kenkė partijos įvaizdžiui. Nepatenkintieji neseniai išrinktuoju nauju partijos pirmininku irgi pajuto progą įspirti. Tai jis kaltas, kad aš apygardoje nelaimėjau.

Arba vėl – kodėl neįsiprašėm į valdančią koaliciją, kur mūsų nekvietė? Gal būčiau gavęs ministro batus ir portfeliuką. Šiaip jau žmonės po pastarųjų skandalų tiesiog pasako: kaip gerai, kad neįsivėlėt.

Tačiau ši žalinga partijai paskirų veikėjų laikysena tęsiasi. Kai kurie gal mano, kad priekabiauti tarpusavy darant asmeninius kūlvirsčius (lyg niekas neprisimintų, ką vakar kalbėjai) yra patrauklu ateities rinkėjams. Vargu. Daliai jų tai tikrai atrodys apgailėtina. Čia gelbėtų elgesio kultūra, nuoširdus kolegiškumas be agresijos.

Kol kas atrodo, kad trijulė turi bendrą uždavinį. Tai Gabrieliaus eliminavimas. Juk nepanašu, kad Žygimantas varžytųsi su Paulium ar Paulius su Mykolu. Puldinėjamas, priekabiaujamas Gabrielius.

Schemos žinomos: jokiu būdu neleisti nepageidautinojo pergalės pirmame rate. O paskui – jau trys resursai prieš vieną. Matėm. Šio manevro sėkmės atveju Tėvynės sąjunga netenka turėto visuomeninio proveržio. Nė vienas trijų pavienių pretendentų netemps kaip vilties vardas. Esamo atsisakius, partija liktų neadekvati, pavargusi mišrainė. Dar ir geografiškai ardoma, toleruojanti vieno rajoninio skyriaus separatizmą ir šantažą: jei partijos vadovybė neleis korupcijos, išeinam kolektyviai į laukus! Tada „jums“ blogiau. Kažin ar tikrai taip.

Palyginkime, kaip man atrodo: geriau Gruzija be Abchazijos ir Ukraina be Donbaso, negu abi pūdomos iš vidaus. O Lazdijų separatistų, girdėjau, atsisakė net valstiečiai. Padorumo bruožai.

Yra pykstančių, kad Tėvynės sąjungos pirmininkas turi savo nuomonę ir liniją, kurią dar palaiko Prezidiumas. Tačiau vienybės kitkart pristinga, kaip tuo skaudžiu klausimu dėl užmušto vaiko ir vaikų apsaugos įstatymo. Nereikėjo leisti atidėliojimo. Ak, atiminės vaikus… Tada ateina giltinė ir atima savaip. Vienu lietuviuku mūsų išmirštančioje tautoje daugiau ar mažiau, tad dabar gal nesvyruok, frakcijos vienybe?

Bet ir vėl sušvinta pasikartojąs reiškinys: doktrina prieš žmoniškumą.

Doktrinas, beje, reikia tikrinti būtent žmoniškumo prasme, kitaip „vertybininkai“ išvirs fariziejais ir davatkomis. Galų gale – sekta. To nelinkėčiau. Reikia ne sektų ir jų rietynių, o atviro žmoniškumo sąjūdžio. Reiktų Tėvynės sąjungai išties vertybinių, ne doktrininių, rekolekcijų. Ir kad kandidatai į vadovus pasisakytų savo asmeninėmis filosofijomis. (Panaudokim suvažiavimą?) Pamatytume, kas kiek turi demokratijos ir kiek – krikščionybės. Nemeluok, nevok, gerbk savo tėvą ir motiną, turėk širdyje daugiau meilės.

Keturi kandidatų pranešimai grąžintų mus prie tapatybės dalykų. Bet svarbiausias pranešimas – elgsena. Tegul mus atpažįsta ne pagal šūkius, o iš elgesio. Kaip žmonėms atrodys varžovai, ir kaip – iš jų būrelio – visa TS. Mažiau panašumo į peštukų regbį, to būtent linkiu TS. Dabar lyg trys varžovai mano, kad reiktų keisti pirmininką į bet kurį iš jų, o ketvirtas – kad Lietuvoj sumaišties gana, yra aktualesnių valstybei ir vaikams klausimų.

O tie, kurie spintose laiko griaučių, teatsikrato jų arba nors įspėja kovos draugus. Išorės varžovai juk ištrauks viską, kad smogtų mūsų partijai.

Raginu balsuoti su protu ir atjauta mūsų didelei bendruomenei, atlikim pareigą neužsiprogramavę tęstinėms tarpusavio stumdynėms.

                                                                        Vytautas Landsbergis

* * *

P.S. „Lietuvos žinių“ paprašytas pakomentuoti šiuos konservatorių garbės pirmininko Vytauto Landsbergio vertinimus, skirtus konkurentams, išdrįsusiems pretenduoti į pirmininko postą, Gabrielius Landsbergis sakėsi nepritariantis savo senelio nuomonei. „Nepalaikau profesoriaus nuomonės šiuo klausimu. Manau, kad partijoje vyksta demokratinis procesas, džiaugiuosi, jog yra keturi žmonės, manantys, kad gali vadovauti, turintys idėjų dėl partijos ateities“.

Dabartinis partijos pirmininkas „Lietuvos žinioms“ pripažino, jog apie laišką žinojęs ir net skaitęs jo pradžią, tačiau visą laišką perskaitė gavęs tuo pačiu metu, kaip ir visi kiti. „Profesorius yra mūsų partijos faktorius, kuris toks yra ir kai gerai, ir kai blogai. Su tuo reikia susitaikyti ir tai priimti“, – sakė senelio visomis prasmėmis užstotas G. Landsbergis ir patikino su kitais kandidatais nekonfliktuojantis.

Įdomu, ką apie tokį „partijos faktorių“ mano kiti kandidatai ir partijos nariai?

Daugiau apie TS-LKD pirmininko rinkimus skaitykite kitoje Tiesos.lt publikacijoje „TS-LKD pirmininko rinkimų debatai: rimta politinė diskusija ar nevykę viešieji ryšiai?“

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Atpažįstam       2017-02-6 21:14

tikrai atpažįstam, ir iš šūkių, ir iš elgsenos.

pasvarstymai       2017-02-6 18:06

V.Landsbergis: “Bet svarbiausias pranešimas – elgsena.
Tegul mus atpažįsta ne pagal šūkius, o iš elgesio.”
Įžvalgesni pastebi, jog visas jūsų elgesys yra nukreiptas į tai, kad, apgaudinėjant rinkėjus, per kitus rinkimus patekti kuo arčiau valdžios lovio, nes išrinktiesiems tai puikus būdas susikrauti sau didžiulius turtus. O visokios vertybės partijoje, tokiu atveju, tampa nereikaligomis, ką ir parodo TS partijos, be krikščioniškojo sparnelio, naujausia “ideologija”.

iš Kauno       2017-02-6 14:12

Man ši partija seniai yra mirusi, kaip ir tuščios profesoriaus mintys. Numirusio neprikelsi. Reikia suvokti: jeigu konservatoriai, išskyrus tik Gabrielių(ir tai tik antrame ture), buvo gražia forma išvyti iš Kauno, tai jų šansai ateityje labai maži. O kas vadovaus jų partijai - mūsų visai nejaudina.

Įdomu,       2017-02-6 12:13

ar gabriukas padėkojo amžinajam Vaigauskui, kai tiek balsų gavo per pirmąjį turą? Senelis puikiai sutvarkė - prieš rinkimus atvyko į VRK ir ilgai bendravo tik su Vaigausku, apžiūrėjo jo naują aparatūrą ir po to Vaigauskas buvo labai patenkintas. Vargu ar be šio vizito gabriukai būtų gavę tiek balsų, nes antrasis turas rodo visiškai priešingas nuotaikas. Na, jau per kitus rinkimus, tikime, gerojo vaigausko jau nebus. O jei dar liks vadovauti gabriukas, tai ši partija baigs taip pat, kaip darbo partija.

Jaunesniam pusbroliui       2017-02-6 6:58

Taikysim mūsų agentūrą TS partijoje su dar nesupažindintais TS nariais. Mūsų agentūros patirtis daug gilesnė. Ji siekia 1940 m. kai LTSR signatarė Stasė Vaineikienė parvežė Stalino Saulę. Taikyti teks ir Kultūros paveldo specialistus nes mūsų agentūra toje kontoroje stipriai konfliktavo su sveiku protu kai privertė, mūsų priedanga tapusius “Gimtuosius Antano Mončio namus”, buržuazinės Lietuvos statybos vilą, įtraukti į paveldą po to kai užaklinome jos langus, o vietoj jų prikalėme ažūrines langų imitacijas. Po to, kai prisijungsime prie Krymo, teks taikyti naujai atvykusius Lietuvos oligarchus prie Laptėvų jūros su senbuviais nuo 1941 metų.

$+$       2017-02-6 3:37

Tai kad Prakartėlė per maža, visi Trys karaliai ir pats Jėzus nesutilps.
>
O laišką piemenėliai skatys. Garsiai skaitys. Labai. Kad visi gyvūnėliai girdėtų.
>
O šiaip, nuvarytus arkliukus juk nušauna. Su pasagom, paveldėtom ar be jų. Su portfeliukais ar su terbele. Koks skirtumas?!  Lapės gi gudrios, užuodžia dvėselieną.

Al.       2017-02-6 0:32

Tai svarbiausia dabar - kuo greičiau prastumti juvenalinę justiciją ?

Vyresniam broliui jaunesnis pusbrolis       2017-02-5 23:52

Atleisk, pusbroli, o ką su kuo taikysim? Neliustruotus su neįmynusiais, ar įmynusius neprisipažinusius su užslaptintais prisipažinusiais, o juos visus su GRU veikiančiais “ne prie ko”?
Ir įdomu būtų  sužinoti aprangos kodą. Ką į atlapą segtis?  Aišku, ir koks meniu?

Vyresnis brolis iš Rytų       2017-02-5 23:15

Kai visai susipyksit ateikit į “Villa Comfort” Palangoje. Atsidėkodamas profesoriui ir mūsų agentūrai toje partijoje, už pagalbą, padedant mums čia įsikurti ir dvigubai užsikonspiruoti, (po “Antano Mončio namais” ir “Villa Comfort”) surengsiu priėmimą ir padėsiu sudaryti taikos sutartį. Jeigu ne profesoriaus kažkada pasakyti žodžiai, kad “seniai tai reikėjo padaryti” (Vakarinė Palanga”) vargu ar būtume taip dabar priartėję prie Krymo.

spygliukas       2017-02-5 21:35

Šaunus pranešimas.
Ypač patiko pabaiga:
:
“Bet svarbiausias pranešimas – elgsena.
Tegul mus atpažįsta ne pagal šūkius, o iš elgesio.”
.
Atpažinom!
:
Anūko pažadas įteisinti homikų veseilias;
Anuko austėjos karališki prichvatizacijos apetitai valstybės kišenėscsaskaita statytis privataus verslo buveines;
Gabriuko pačiutės lyderystė vadovaujant juvenalininkų/genderistų eisenai;
Tėtės Gražinutės žemių perkėlimas iš kolobibiškių kemsynų į milijonų eurų vertą vietelę sostinėje;
Tėtušio vilos statyba Palangos kurotinėje zonoje kur tokių namukų statybą draudžia įstatymai,...
.
Elgesį atpažinome.
Fui…

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.