Įžvalgos

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

Tiesos.lt siūlo   2018 m. rugpjūčio 6 d. 18:40

8     

    

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

„Varpas“ | 2018 m. rugpjūtis

Lietuva – sukilimų žemė. Bet vienas mūsų pragyventoje, bent girdėtoje istorijoje buvo ir liko ypatingas.

Todėl žodis Sukilimas nereikalauja konkretesnio nusakymo, nebent Birželio sukilimas. Arba: Lietuvos sukilimas, nes į Radiofono šaukinį 1941 m. birželio 23 d. atsiliepė daugybė šalies žmonių. Ypač – jaunų. Studentai ir gimnazistai visokiais keliais ieškojo ginklo, kad galėtų vyti bolševikus, iš kur atėję.

Sukilimas taip ir klausia, ir atsako: prieš ką sukilote? – Prieš sovietų okupaciją kaip užsienio agresiją ir smurtinę neteisybę su Stalino enkavedistų teroro pasekmėmis. Arba, jei kam patinka priešo žodynas – prieš „tarybų valdžią“. Tąsyk tie, kurie peikia ir smerkia antitarybininkų Sukilimą, būtų „už tarybų valdžią“. Gal ir taip. Už negarbę ir nelaisvę. Nestoka istorinių mąstytojų su idėjomis, kad nereikėję sukilti prieš bolševikus.

Matyt, parblokštai ir sovietizuojamai Lietuvai reikėjo rinktis vieną kurią iš trijų galimybių.

1. Padėti Raudonajai armijai (plėšikams ir trėmikams) kovoti su buvusiu sąjungininku – Vokietija.

2. Pritarti Vokietijai, kuri pasiima Lietuvą kaip savo imperijos rytinę dalį – Ostlandą, ir visos lietuviškos problemos baigtos. Fiureris vadovauja teisingai.

3. Sėdėti krūmuose ir dar po medžiu be jokio savo valios veiksmo. Tik laukti, kuri laimėjusi tarpusavio karą tironija pasiims nuolankią vergę Lietuvą. Gal duos kokių erzac-saldainių, gal arbūzų. O abu tironai projektavo ateities Lietuvą kaip teritoriją be lietuvių.

Sukilėliai pasirinko ketvirtąją galimybę: rezistenciją ir pastangą skelbti, atkurti, išlaikyti kokią nors Lietuvos valstybę. Abiem užkariautojams tai buvo prieš plauką, todėl nusikalstama.

Garsaus „pakto“ signataras V. Molotovas atsiliepė prakeikdamas lietuvių sukilimą, žadėjo kerštą. Tuo būdu pripažino! Po poros dienų suvokęs politinę klaidą, jau paleido „feiką“: pagyrė sukilimą... prieš vokiečius! Mūsų politiniams filosofams laikas pasirinkti vieną iš dviejų Molotovų, bent paskelbti tuos tekstus.

Vokiečių armija – Werhmachtas – įžengė teriodama ne tik žydus (pagal oficialią A. Hitlerio doktriną „išvalyti Europą“), bet ir pafrontės lietuviškus kaimus, ir net šaudydama Lietuvos sukilėlius, jei kas pasirodė įtartina. Tad „abu labu“, sakydavo senoliai.

Karas ir okupacijos atnešė begalę žiaurybių. Žinoma, jas atnešė žiaurūs žmonės. Tačiau nei Molotovas, nei Ribbentropas nebuvo Lietuvos sukilėliai, „tik“ pasirašė antrojo Didžiojo karo pradžią. Juolab lietuviškais sukilėliais nebuvo Stalinas ir Hitleris, kai nusibraižė naują Europą, kurioje lietuviškai Lietuvai, anksčiau ar vėliau, nenumatyta jokios vietos. Tačiau yra mėgėjų dėl didžiųjų žiaurybių ir tragedijų kaltinti ne didžiuosius kaltininkus, nuo kurių viskas prasideda, ne karo kurstytojus ir valstybinio teroro vykdytojus, bet tuos, kurie pirmi sukilo prieš. Sumaišyti juos su teroro talkininkais. Tai sena sovietinė propagandos linija. Laikas išmokti skirti kai kuriuos dalykus. Ne Lietuva sukėlė karą (prieš tai kovojusi su naciais Klaipėdos krašte, pirmoji Europoje) ir ne prieš save ji sukilo. Gal kas pajėgtų tai paaiškinti ir Lietuvos Seimui, ir Lietuvos šauliams. Juk tai jiems tektų vėl sukilti, o kas galvose? Kas jaunimo organizacijų galvose? Prisiminkime, kaip Sąjūdžiui gimstant anuometinis jaunimas apstulbęs žavėjosi „Anties“ ir Algirdo Kaušpėdo daina „Lietuvos valstybė!“. Taip mąstyta, kalbėta šių metų birželio 23-ąją Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje. Dalyvavo uniformuotas savanorių orkestras, du Seimo nariai ir… nė vieno šaulio. Žinau, ką tokiai organizacijai pasakytų Vladas Putvinskis. Beje, iš saugios distancijos minėjimą pasveikino sostinės meras. Vis dėlto. Tiek žinių Sukilimo metinių proga.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Prisitaikėliai       2018-08-11 9:57

VL tėtušis labai gerai tarnavo ir rusams ir vokiečiams ir, tarp kitko, Lietuvai. Sūnelis labai gerai tarnavo ir išsitarnavo sovietiniais laikais, an ūkėlis plėšosi tarnaudamas oligarchams, liberastams ir seneliui. Va koks stuburėlių lankstumas.

Vaikai       2018-08-8 11:55

kuriems jų tėvai neprimins Tėvynės istorijos taip ir liks vaikais. Istorija netilpo ir netilps nei Šapokos, nei Bumbiauskio knygelėse.

memuarai - gerai       2018-08-7 12:42

bet šiandien Lietuvoje reikalingi sprendimai dėl dabartinės situacijos.

Jooo       2018-08-7 12:03

Juk “Dėdulė” pats sakė ,kad pas jo TĖVĄ ateidavo KGB šulai ir pūsdavo jam “BIELOMORO” dūmą į burną.
Tai va,tos KIETOSIOS anglies dalelės ir užsiliko…

Dzeikas       2018-08-7 9:58

p. Landsbergis geriau danesinetu laurus ilsedamasis ir grizes prie menininko pasaukimo - paisytu (tapytu) kokius abstrakcionistines peckeliones aukstu materiju, Lietuvos, istorijos desningumo ir atstitiktinumo santykiu tema.
Nes kai tapybai skirta metoda perkeli i politika,- o jo pasisakymai tai politiko pasisakymai, - tai isvirsta i nedakalbejimus, uzuominas ir paskalas.
  Dabar lyg stena apie Sukilima kazka, lyg garbina sukilelius, lyg isryskina istorijos detales, lyg smerkia Vilniaus mera, lyg ir giria ji…
Miglos putimas niekad Tiesai nepadedavo.

apie šaulius       2018-08-7 8:39

šaulių sąjunga tai stribai sudaryti iš radikalių liberastų tokių kaip jakilaitis, šimašius ir panašaus brūdo.
juos reikia nuginkluot ir išvaikyt- o kai ką ir pasodint.

Al.       2018-08-7 2:02

Į šaulius sustojo liberalai. Ko jie ten sustojo? Nemanau,kad dėl Lietuvos. Lietuva jiems geriausiu atveju ,,g taškas”. Kaip ir kitiems komuniagų ainiams. O kodėl Landsbergis nemato vakarietiško komunizmo, man slėpinys. Bet tiesos,lt redaktorė galėtų paklausinėti jo paties.

kche kche kche       2018-08-7 0:52

O jeigu lietuviai bando sukilti prieš kriminalinį oligarchinį režimą, jeigu žmonės nepriima briuselinio junkerizmo, stambulinių “konvencijų”, jeigu nepriima genderizmo, pederastų propagandos ar bernavarnetinės vaikgrobystės- tokie yra kirmėlės, šliužai ir referendum-dūmai.


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Gitanas Nausėda: stulbinamai greitai auga atlyginimai ir beveik nebedidėja kainos!

Karolis Venckus. Žinia apie Neringos Venckienės likimą sklinda po pasaulį

Vytautas Sinica ir Martynas Katelynas apie A.Žukausko ir V.Vyšniausko susitaikymą: Kas iš tiesų buvo paneigta, o kas patvirtinta?

Nuo bačkos. Dovilė Šakalienė apie „per metus užaugusį visuomenės pilietiškumą“ ir „jo dėka“ nuo liepos 1 d. „pradėtą matyti realybę“

Kaune teisiamas 13 vaikų nuskriaudęs pedofilas – aukos būdavo apsvaiginamos

Vytautas Radžvilas. Partizanų šmeižimas – tik žaidimas?

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

Algimantas Rusteika. Jūsų dėmesiui – naujas, valstybės lėšomis statomas spektaklis

Algimantas Zolubas. Aktualūs pašto vokai

Italijos vidaus reikalų ministras nori „sugriauti“ Briuselį ir lygina jį su Berlyno siena

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.