Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Vytautas Landsbergis. Apie tai, ko tada, 1990-aisiais, nespėta apgalvoti ir sutvarkyti

Tiesos.lt redakcija   2018 m. kovo 15 d. 9:08

16     

    

Vytautas Landsbergis. Apie tai, ko tada, 1990-aisiais, nespėta apgalvoti ir sutvarkyti

Jūsų dėmesiui – Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko Vytauto Landsbergio kalba Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti.

Malonūs kolegos, Lietuvos Seimo nariai ir aukštieji pareigūnai,

sveikinu Jus mūsų didelės šventės – Lietuvos atgimimo, prisikėlimo ir Antrosios Respublikos gimtadienio – proga.

Pasidalysiu mintimis ne tik apie tai, kas ir kaip anuomet buvo, bet ir apie tai, ko tada, 1990-aisiais, nespėjome apgalvoti ir sutvarkyti. Tai lieka jaunesniems, nes jie turės toliau ręsti Lietuvos valstybės pamatus, kurti jos politiką ir kuo švaresnę teisę.

Turiu minčių būtent apie valstybės teisę fundamentum regnorum. Kovo 11-ąją gavome pareigą ir spėjome priimti pagrindinį konstitucinių valstybės atkūrimo įstatymų paketą, arba rinkinį. Vaizdas buvo aiškus – vadinamoji LTSR yra neteisėtas ir neteisinis darinys, okupantų primesta šabloniška klišė – neva, Sovietų Socialistinė Respublika, kurioje nėra nei rinktų sovietų valdžios, nei socializmo, nei respublikos. Laisvos valstybės pagrindai turi būti kitokie. Tikra Respublika su atskaitinga Tautai valdžia, laisvai pasirenkamos ar žmoniškos socializmo formos, ar modernaus kapitalizmo, t. y. laisvosios rinkos, bendruomeninės formos. Taip turėdami pasitvirtinę laikinąją postsovietinę Konstituciją, formaliai savą, nepriklausomą, nederintą su jokia Maskva, iš karto pradėjome rengti ir naują Lietuvos Respublikos Konstituciją, kurią priėmėme Tautos referendume po pustrečių metų – 1992 m. spalio–lapkričio mėn. Referendumas ir paskelbimo procedūra, nes galioja tik paskelbti įstatymai.

Bet kol kas klampojom po senas balas, ypač valstybės teisės požiūriu. Antai Baudžiamasis kodeksas, su kuriuo toliau gyvenome, numatė baustinus karo nusikaltimus dėl kariškių veiksmų prieš civilius karo veiksmų zonoje, taip rašė sovietinis kodeksas – karo veiksmų zonoje. Tačiau visa okupuotos Lietuvos teritorija 50 metų buvo vienokių ar kitokių karo veiksmų zona. Nuo raudonojo teroro ir masinių trėmimų iki Sausio 13-osios. O atkūrę valstybę ir veikdami kodeksų srityje nuleistomis rankovėmis, nesugebėjome suimti net Rainių miškelio sadistinių žudynių organizatorių. Jis, kolegų perspėtas, pasitraukė į Rusiją ir ten ramiai nugyveno amželį, gaudamas didelę KGB pulkininko pensiją.

Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio 1949 m. deklaracijoje apie būsimą laisvą Lietuvą aiškiai sakoma: išdavikai atsakys prieš Lietuvos teismą. Nors šiandien tai veikiantis mūsų valstybinės teisės įstatymas, sistemos dalis, negirdėjau, kad kada nors būtų juo remiamasi. Girnapusė. Karo nusikaltimai buvo totaliai pašalinti iš 1994 metų naujojo Baudžiamojo kodekso. Kieno interesas? Ar nebuvo įvykdyta daugybės karo nusikaltimų? Reikėjo naujų rinkimų, kad naujojo Seimo Pirmininkas imtųsi iniciatyvos užpildyti nesuvokiamą Baudžiamojo kodekso spragą. Tai buvo padaryta 1997 m. Blogiausia, kad teismų praktikoje susijaukė nusikaltimai žmoniškumui ir genocidas. Kaltinti, ir kartais net nuteistieji, už Lietuvos žmonių komunistinį genocidą. Lietuva bus be lietuvių, skelbtas toks tikslas. Radom kelių ginčyti, skelbti savo nekaltybę sofistinių išvedžiojimų metodais. Taip, žudžiau, tačiau tai ne genocidas. Sofistinės kazuistikos pinklėse Lietuva patyrė ir neleistiną politinį pralaimėjimą. Europos Žmogaus Teisių Teismas dauguminiu balsavimu nutarė, kad stribas Vasiliauskas nekaltas dėl genocido, nes Lietuvos pasipriešinimas nebuvęs visuotinis Tautos pasipriešinimas, kažkokie būriai, kurių naikinimas, kad ir tapus šalies išdaviku, – menkesnis dalykas. Vasiliauskas laimėjo prieš sutrikusią Lietuvą. Manau, Lietuvos teisininkai, konstitucininkai, ne doktrinų gamintojai ir garbintojai, turi grįžti prie šio klausimo. Galvokite, jaunieji, Europos Žmogaus Teisių Teismas – dar ne Viešpats Dievas.

O kol kas, kur buvo dingę Nepriklausomos valstybės Pirmosios Respublikos kodeksai? Jei negalėjome realiai susigrąžinti jų en bloc, galėjome tai daryti palaipsniui, laikydamiesi valstybės tęstinumo ir šitame plane. Padirbėkite, Lietuvos teisės istorikai, kaip ten klostėsi. Padirbėkite pažeistų pamatų taisytojai. Galbūt jūs. Niekada nevėlu.

Ačiū. Sėkmės jums gyvenimo ir teisingumo keliuose!

Šaltinis: lrs.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tomas       2018-03-17 18:44

Pati didžiausia išdavystė -rinkimų įstatymas,kur renkami kažkokie sąrašai.Nuo čia ir reikia pradėti.

p. V. Zolubui       2018-03-16 22:05

Gal vis tik nevertėjo vakar valgyti tų grybukų nakčiai…

Algimantui Z.       2018-03-16 21:41

sergėk, Aukščiausiasis, nuo tokios rankos…

papa       2018-03-16 21:34

Atvažiuos popiežius ir tegul ta proga kanonizuoja, dar gyvam esant, Vytautą į šventuosius.
Tuo pačiu ir Niekada Neklystančiąją.
Nu “i za odno”, ko gi smulkintis -  dar ir tobulą Biologinę motinėlę:)
Kiek gi galim su tuo vienu Šv. Kaziuku vargdieniauti.
Mums reikia daugiau šventųjų.

Algimantas Zolubas       2018-03-16 4:34

Telaimina Visagalis Lietuvą vedančią ir laiminančią Vytauto Landsbergio Ranką.

to Dėdule, prisipažink       2018-03-15 19:23

Pats Tu prisipažink, nes jauniems bachūrams nieks tokių slapyvardžių nedavinėjo, o jei koks kagėbistas būtų tokį davęs - būtų pats į pečių gyvas patekęs už KGB kompromitaciją. Tad nebalamūtyk čia kvailų VU studentų.

Dėdule, prisipažink       2018-03-15 18:10

Juk tu – “Dėdulė”.

Marginalas       2018-03-15 17:47

Ištrūkti iš maskolijos dar ne viskas, svarbu buvo nepatekti į globalistinę sodomnodemokratiją, nes tada dar buvo įmanoma bandyti remtis NATO ir judinti kaimynus. Dabartinis ES irimas esant promaskoliškiems trumpiems trampams nieko gero nežada, išskyrus grįžimą prie vėmalų.
Kas dėl globalizmo ideologijos, krikščionybės požiūris negali skirtis nuo islamiško:
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2018/03/15/116504/v-temu—neotpravlennoe-pismo-shamilya-basaeva-koroleve-anglii-elizavete-II.shtml

Pykstantiems       2018-03-15 17:22

negi nežinot patarlės, apie tuos, kurie piktinasi? Pyksta neteisūs.
Ir neišmanėliai. 

O gal?       2018-03-15 15:14

O gal tamsta, “vai me”, pirmiau pasitikrink pats, kad nereikėtų kitų varinėti, kur nereikia. Visada, savo vardu ir kitą vadint - gardu, ane?

vai me       2018-03-15 15:04

Aš, taip pat linkiu, kuo greiciau pasveikti, kad galima būtų patikrinti, šitą tipą, melo detektoriumi.Po to nuteisti ,atimti apdovanojimus ir konfiskuoti turtą.

Julius       2018-03-15 15:03

1996 seima laimėjo Landsbergis ir jo CO. Kas trukdė priimti liustracijos įstatymą su kuriuo būtų apribota kgbistų ir jų agentų politinė veikla o taipogi dalyvavimas valstybės valdyme? O taipogi kas trukdė liustruoti komunistus? Atsakymas kodėl tai nepadaryta nes Landsbergis save kaip ir visą valstybę kūrė pasitelkęs komunistus, kgbistus ir jų agentus. Melas, skurdas, emigracija, korupcija, nekaltų žmonių nuteisinėjamai tai tokia mes valstybę šiandieną turime. Ir vienas iš tokios valstybės kūrėjų yra Landsbergis.

Žinant,kad       2018-03-15 13:53

Profesorių aplankė sunki liga ,ir nors ideologiniai keliai išsiskyrė,vis tiek linkime pasveikti.

Tik nereikia mūsų mulkinti       2018-03-15 13:10

Jei čia tokia sofistikuota atgaila, tai neužskaitoma.
Kol dar pilnoje sąmonėje, laukiame nuoširdaus prisipažinimo.

Landsbergis- nomenklatūros sąjungininkas...       2018-03-15 12:39

Tai vienas šlykščiausių šalies politikų, išdavęs visus Sąjūdžio idealus ir sudaręs sajungą su pokomunistine nomenklatūra. Jis trispalvę ir tautos viltis gyventi teisingoje, ne oligarchinėje- nomenklatūrinėje santvarkoje iškeitė į žydrąją nezabudkę, referendumų teisės iš tautos atėmimą ir raudonąją Dalytę...

Olegas       2018-03-15 10:26

o 1992 spėta ... AT deputatai 1992 m. vasario 6 d. inicijuoja naujo Teismų įstatymo priėmimą, kuriame visuomenės atstovai šalinami iš teismų sistemos. Tai buvo daroma neatsižvelgiant į tai, kad Teismų įstatymas jau buvo įsigaliojęs (1990 m. kovo 21 d.).

Naujam Teismų įstatymui priimti reikėjo surinkti 2/3 deputatų balsų nuo sąrašinio skaičiaus. Įstatymo priėmimo metu užsiregistravo 101 deputatas, sąraše – 131.

Įstatymo projekte atsiranda nuostata, kad teisingumą LR vykdo tik teisėjai profesionalai. Už šį pakeitimą balsavo – 86 deputatai. Susilaikiusių ir balsavusių prieš nebuvo. Kvalifikacinė dauguma turėjo būti – 87,33 balsai, trūko 1,33 balso. Faktiškai įstatymo projektas turėjo būti atmestas, bet nežiūrint į tai balsavimas buvo įskaitytas.

Taigi, 86 deputatai priėmė Teismų įstatymą, atitinkantį praėjusio šimtmečio vidurio totalitarinių valstybių, tokių kaip frankistinė Ispanija, kuri prisiekusiųjų instituciją panaikino 1936 m., nacistinė Vokietija tarėjus iš teismų pašalino 1939 m. ...http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/vladas-vilimas-rytas-kupcinskas.-musu-problemos-profesionalu-uzprogramuotos


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.