Konstitucinis Teismas

Vytautas Daujotis: Konstitucinis Teismas de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas

Tiesos.lt siūlo   2015 m. gruodžio 30 d. 22:40

11     

    

Vytautas Daujotis: Konstitucinis Teismas de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas

Ričardas Čekutis |  „Vakaro žinios“

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Duda) šią savaitę pasirašė įstatymą, kuris riboja vietinio Konstitucinio Tribunolo sau prisiimtą įstatymų aiškinimo viršenybę. Prieš tai A.Duda atmetė kaltinimus žlugdant demokratiją savo šalyje: „Lenkijoje vyksta politinis ginčas, tačiau demokratija jokiu būdu nėra pavojuje.“

Apie paties Konstitucinio Teismo keliamus pavojus demokratijai „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Vilniaus universiteto prof. Vytautu Daujočiu.

Kodėl, jūsų manymu, Briuselis taip piktinasi Lenkijos veiksmais? Ar KT kompetencija jau nėra valstybių vidaus reikalas?

Tokios institucijos kaip KT ar Europos Teisingumo Teismas yra vieni svarbiausių ES federalizacijos įrankių, o toks lenkų sprendimas rodo, kad šis įrankis sprūsta iš Briuselio rankų. Juk kontroliuoti nacionalinius parlamentus yra gerokai sunkiau nei tokias institucijas. Todėl Briuselio biurokratai tai pateikia kaip kažkokius „demokratijos ribojimus“, kas, žinoma, yra visiška kvailystė... Kita vertus, eurobiurokratams labai nepatinka dabartinė Lenkijos valdžia, kuri gina savo valstybės tautinius interesus, t.y. grįžta prie ankstesnių brolių Kačinskių idėjų. Šiuo atveju ne lenkų valdžia, o pats Konstitucinis Teismas kelia grėsmę demokratijai. Jeigu kas nors imasi KT turimą valdžią pertvarkyti arba reformuoti, kad ji nebūtų tokia visagalė, yra tik sveikintinas dalykas.

Tai gal ir Lietuva netrukus žengs kaimynų lenkų ar dar anksčiau tokią reformą įgyvendinusių vengrų keliu? Pas mus juk taip pat daugelis piktinasi KT sprendimais, kuriuos dažnai padiktuoja nematomos „konstitucijos dvasios“.

Būtų tikrai laikas tai padaryti, tik tam nematau jokių prielaidų. Pas mus Konstitucinis Teismas yra tvirtai suaugęs su kitomis valdžios šakomis, kurios KT šventai saugo ir bet kokį skepticizmą jo atžvilgiu gesina postringavimais, esą „vyksta pasikėsinimas į demokratiją“. Galiu pasikartoti, o šią mano nuomonę pagrindžia rimtos teisinės studijos visame pasaulyje: ne kas nors kitas, o būtent pats Konstitucinis Teismas kelia grėsmę demokratijai. Nes demokratiją garantuoja parlamentinė viršenybė. Demokratiją garantuoja visų žmonių renkama parlamentinė valdžia, tačiau ji Europoje nyksta, nes jos funkcijas pamažu perima konstituciniai teismai, kurie nėra jokie tautos atstovai. Lenkijoje KT taip pat priėmė ne vieną keistą sprendimą, naudingą tam tikroms grupuotėms, panašiai kaip ir Lietuvoje, todėl lenkai ir ryžosi reformoms. Labai gerai, kad lenkai juos truputį patvarkys, galbūt ir mūsų valdžia kada nors perims teigiamą pavyzdį...

Dabar susidaro įspūdis, kad svarbiausia yra ne pati Konstitucija, kurią referendumu priėmė lietuvių tauta, o kažkokie jos išaiškinimai, paremti „dvasiomis“, už kurias niekas niekada nebalsavo. Kodėl mūsų politikai įsivaizduoja, kad tokia padėtis yra normali?

Teisingai. Konstitucinis Teismas dabar yra tarsi kažkoks politinis biuras, kuris sprendžia visus svarbiausius valstybės reikalus, nors tauta jo niekada neįgaliojo to daryti. Man ypač įstrigo vieno mūsų Seimo nario diskusijoje pasakyti keli žodžiai, kai jis buvo paklaustas, kodėl KT kišasi į tautos suvereno reikalus ir draudžia referendumus, esą tokie plebiscitai negali būti rengiami, jeigu KT nusprendė, kad jie prieštarauja Konstitucijai. Tai, aišku, yra cinizmo viršūnė. Bet štai tas parlamentaras pasakė, kad Tauta ne visada yra teisi ir kai kada demokratija gali būti ribojama… Štai tokie pasakymai kuo aiškiausiai parodo, kad mes judame autokratijos link arba oligarchinės nomenklatūros valdžios link. Čia dar labai nekaltas pasakymas, palyginti su kitais buvusiais, – tiesiog mūsų valdžioje esantys žmonės tokiomis idėjomis ir gyvena. Jie save laiko protingais, jie žino, kaip ir kur galima apriboti demokratiją, jie save laiko aukščiau visų likusiųjų... Šis takas jau seniai yra pramintas ankstesniųjų Europoje siautėjusių autokratų ir diktatorių. Juk netgi gyvenant demokratijoje galima nesunkiai taip nueiti į totalitarinę visuomenę.

Teko ne kartą kalbėtis su pačiais Konstitucijos kūrėjais. Jie sako, kad niekada net neįsivaizdavo, jog taip galima išversti patį svarbiausio šalies įstatymo tekstą, – KT kartais išaiškina atvirkščiai, nei buvo sumanyta pačių teksto autorių. Pagaliau viskas ten aiškiai parašyta, tad kam reikalingi tie išaiškinimai? Kas sugalvojo, kad aiškius dalykus dar reikia papildomai aiškinti?

Jie šią idėją aklai nusikopijavo nuo Vokietijos ir Prancūzijos, nors tose šalyse KT yra daugiau saistomas kultūrinių tradicijų. O mes tiesiog staigiai šokome į Nepriklausomybę ir viską pradėjome aklai kopijuoti, taip ir gimė tos „konstitucinės dvasios“ bei doktrinos. Žinoma, galbūt kartais reikia pasiaiškinti vieno ar kito įstatymo atitiktį Konstitucijai. Pavyzdžiui, skandinavai tam turi savo parlamentuose konstitucinės teisės grupes, kurios ir teikia savo išvadas, tačiau galutinį sprendimą priima žmonių išrinkti politikai. Pas mus taip pat visos ministerijos ir Seimas turi ištisus teisininkų departamentus, skyrius bei kontoras, kurios ir dabar teikia savo išvadas įvairiems teisės aktams dėl jų atitikties Konstitucijai. Bet jie neturi aukščiausios valdžios, todėl toliau sprendžia politikai. Tačiau greta to yra dar kažkoks privilegijuotas teisininkų klanas, kuris turi aukščiausią galią, nors jo funkcijos yra lygiai tokios pačios - teikti išvadas. O tuo metu jiems yra suteikta galutinio sprendimo teisė. Tokiu atveju aš nežinau, kam yra reikalingas Seimas, – yra toks klanas, tegul jis ir ruošia įstatymus… Praktiškai dabar KT jau de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas Lietuvoje, o Tautos atstovybės, t.y. parlamento, viršenybė nyksta tiesiog akyse.

respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Bedvasiai       2016-01-5 23:20

Dvasių aiškintojai (ir jų užsakovai) aiškiai PUNTA nusavinamais nuo Liaudies pinigais ir “įsisavinamais” paramos pinigais iš Eurosojūzo. Akivaizdžiausias to įrodymas - klano algų atstatymas į iki prieškrizinį lygį MOMENT, o pensijas tempti iki NEMARUMO…... Žmonių kantrybė nėra begalinė.... Atsirūgs jų engimas…...

rinkėja iš Kauno        2016-01-1 12:20

būtų gerai ir pas mus sulaukti tokių veiksmų  prieš KT kaip Lenkijoje. Juk Lietuvoje ši visažinių “Egipto žynių” šutvė uzurpavo valdžią ir atėmė iš tautos suvereno galias. Saujelės žmogystų, atliekančių politinius užsakymus, sapalionės apie “konstitucines dvasias” negali būti valstybės valdymo įrankiu. Valstybė -tai mes, jos piliečiai ir mūsų valia, o ne niekieno nerinkta, niekam neatskaitinga, savo klanu besirūpinanti grupuotė. Kuri tiek suįžūlėjo, kad jau kišasi net į ekonominius ir iškasenų technologijų reikalus. Laukiu, kada KT po “išaiškinimų” apie skalūnų paieškų nepavojingumą pereis prie pieno riebumo matavimo ir prezervatyvų patvarumo klausimų. Jei jau “aiškint”, tai apie viską.

 

klanas        2016-01-1 12:10

laisva rinka, anot jos ‘tėvo” Adam Smitch, jokiu būdu neturi leist įsigalėt privačioms monopolijoms, kurios yra daug kartų blogesnės nei Valstybinė monopolija, nes jos pagenda lygiai taip pat kaip valstybinės, bet pavojingesnės, nes visiškai nesirūpina žmonėmis. O mūsų LRI,jei pažiūrėsit į jų deimantinius ir auksinius rėmėjus, palaiko tik stambiausias monopolijas, tokias kaip Philip Moris, ar tartautines monopolines korporacijas, kurios faktiškai naikina laisvą rinką, nes išstumia iš verslo vidurinę klasę, kuri yra valstybės PAMATAS ir sukuria didžiausią atotrūkį tarp turtuolių ir vargšų.

klanas        2016-01-1 12:03

Ar nemanot, kad tas klanas - monopolistų, oligarchų išmalda šeriamas Leontjevų Laivos rinkos institutas?
Apie kokią tad demokratiją porinama? Turim žulikų  oligarchiją, paskui kurią visa visuomenė orientuojama į tik į pinigus.. todėl paskui oligarchiją seka visokių nusikaltimų šleifas.

Niekada Neklystančių paskutinis ...       2016-01-1 8:15

Ieškant skalūnų dujų bei eksploatuojant jų telkinius galima taikyti hidraulinį žemės gelmių ardymą ir jo metu susidariusias atliekas palikti žemės gelmėse. Taip paskelbė Konstitucinis Teismas (KT

Gerbiami ponai       2015-12-31 20:56

Kieki visgi būtų logiškas plebiscitas, raginantis sulaužyti tarptautinius įsipareigojimus (a la Rusija),beje priimtus taip pat plebiscitu?..Ar valstybės prestižas - niekai.

ziuriu       2015-12-31 19:52

jau dauguma zmoniu supranta,kad Adamkyzmo ir Poulauskyzmo laikai Lietuvoje i politika ir teisesauga gerai isitvirtino Sovietu KGB dirbe Sovietu laikais tarybineje Lietuvoje!

Gyvenam diktatūros       2015-12-31 14:59

sąlygomis.Ta pati atmosfera,kaip sovietmečiu.Geriau nekolaboruoti.

Manau       2015-12-31 10:09

mūsų valdininkijai patogu turėti šiltus krėslus ir gerai apmokamas vieteles,
todėl KT pateisina jų savivalę, neteisėtus ir beprotiškus sprendimus,už kuriuos niekas neatsako,lyg žaistų “Monopolį” darželinukai,o ne valstybę valdytų.
ES leidžia vietiniams galingiesiems metų metus plėšti savo žmones, naikinti
tautines ir šeimos vertybes,dvasią...Į rinkimus,manau, vėl “eis tik seniai” su mani mani liberalais. Valdys neaiškus kaip visada “hibridas”.

VSIO ZAKKONO - stalinizmas       2015-12-30 23:18

Stalinas viską darė VSIO ZAKONNO.
Stalinistas Brazauskas tą puikiai išmoko ir įdiegė Lietuvoje - kad visi komunistų nusikaltimai būtų teisiškai nepriekaištingi.
nenuostabu, kad tai komunistams tas sekasi - į teisę mokytis priimdavo tik su KGB siuntimu.

balagan o.v.       2015-12-30 23:15

Na, perėmė. Na ir ką?
Ir dar perims. Paims viską kas padėta be priežiūros.
Niekad nerakinkite savo būsto durų, pažiūrėsim kiek laiko išbūsite neapvogti.
Tam kas yra svarbu, reikalinga priežiūra.
Lietuviams Lietuva, valstybė nėra svarbi, todėl šis kraštas likęs be šeimininkų yra kaip tas atlapas paliktas nevykėlio būstas. Plėšia visi kas netingi.
O ko neplėšti? Juk šeimininkas (teoriškai-brangūslietuvosžmonės) jokių veiksmų nesiima, sėdi ir plekšnoja sau ausimis per veidą.
Kas paisys tokio asilo?
Niekas ir nepaiso.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Iš propagandos frontų. Užkalnis: pagaliau Lietuva atsiveria imigrantams. Pasitinku su gėlėmis

Raimondas Navickas. Versli moteris – kiekvieno politiko svajonė

Joana Noreikaitė. Liepos 17-toji

Dar viena 17-oji Simono Daukanto aikštėje: kas išgirs ir atsakys, ar dar gyva Deimantė?

Justas Mundeikis. Imituokime socialinį dialogą. Antra dalis

Algimantas Rusteika.Tikras lietuvis viską, kas jam sakoma, užmiršta per savaitę

Vytautas Sinica. Europa, kurios gėdijasi tariami euroentuziastai ir kurią taip mylime mes, ‘euroskeptikai’

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.