Konstitucinis Teismas

Vytautas Daujotis: Konstitucinis Teismas de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas

Tiesos.lt siūlo   2015 m. gruodžio 30 d. 22:40

11     

    

Vytautas Daujotis: Konstitucinis Teismas de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas

Ričardas Čekutis |  „Vakaro žinios“

Lenkijos prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Duda) šią savaitę pasirašė įstatymą, kuris riboja vietinio Konstitucinio Tribunolo sau prisiimtą įstatymų aiškinimo viršenybę. Prieš tai A.Duda atmetė kaltinimus žlugdant demokratiją savo šalyje: „Lenkijoje vyksta politinis ginčas, tačiau demokratija jokiu būdu nėra pavojuje.“

Apie paties Konstitucinio Teismo keliamus pavojus demokratijai „Vakaro žinios“ kalbėjosi su Vilniaus universiteto prof. Vytautu Daujočiu.

Kodėl, jūsų manymu, Briuselis taip piktinasi Lenkijos veiksmais? Ar KT kompetencija jau nėra valstybių vidaus reikalas?

Tokios institucijos kaip KT ar Europos Teisingumo Teismas yra vieni svarbiausių ES federalizacijos įrankių, o toks lenkų sprendimas rodo, kad šis įrankis sprūsta iš Briuselio rankų. Juk kontroliuoti nacionalinius parlamentus yra gerokai sunkiau nei tokias institucijas. Todėl Briuselio biurokratai tai pateikia kaip kažkokius „demokratijos ribojimus“, kas, žinoma, yra visiška kvailystė... Kita vertus, eurobiurokratams labai nepatinka dabartinė Lenkijos valdžia, kuri gina savo valstybės tautinius interesus, t.y. grįžta prie ankstesnių brolių Kačinskių idėjų. Šiuo atveju ne lenkų valdžia, o pats Konstitucinis Teismas kelia grėsmę demokratijai. Jeigu kas nors imasi KT turimą valdžią pertvarkyti arba reformuoti, kad ji nebūtų tokia visagalė, yra tik sveikintinas dalykas.

Tai gal ir Lietuva netrukus žengs kaimynų lenkų ar dar anksčiau tokią reformą įgyvendinusių vengrų keliu? Pas mus juk taip pat daugelis piktinasi KT sprendimais, kuriuos dažnai padiktuoja nematomos „konstitucijos dvasios“.

Būtų tikrai laikas tai padaryti, tik tam nematau jokių prielaidų. Pas mus Konstitucinis Teismas yra tvirtai suaugęs su kitomis valdžios šakomis, kurios KT šventai saugo ir bet kokį skepticizmą jo atžvilgiu gesina postringavimais, esą „vyksta pasikėsinimas į demokratiją“. Galiu pasikartoti, o šią mano nuomonę pagrindžia rimtos teisinės studijos visame pasaulyje: ne kas nors kitas, o būtent pats Konstitucinis Teismas kelia grėsmę demokratijai. Nes demokratiją garantuoja parlamentinė viršenybė. Demokratiją garantuoja visų žmonių renkama parlamentinė valdžia, tačiau ji Europoje nyksta, nes jos funkcijas pamažu perima konstituciniai teismai, kurie nėra jokie tautos atstovai. Lenkijoje KT taip pat priėmė ne vieną keistą sprendimą, naudingą tam tikroms grupuotėms, panašiai kaip ir Lietuvoje, todėl lenkai ir ryžosi reformoms. Labai gerai, kad lenkai juos truputį patvarkys, galbūt ir mūsų valdžia kada nors perims teigiamą pavyzdį...

Dabar susidaro įspūdis, kad svarbiausia yra ne pati Konstitucija, kurią referendumu priėmė lietuvių tauta, o kažkokie jos išaiškinimai, paremti „dvasiomis“, už kurias niekas niekada nebalsavo. Kodėl mūsų politikai įsivaizduoja, kad tokia padėtis yra normali?

Teisingai. Konstitucinis Teismas dabar yra tarsi kažkoks politinis biuras, kuris sprendžia visus svarbiausius valstybės reikalus, nors tauta jo niekada neįgaliojo to daryti. Man ypač įstrigo vieno mūsų Seimo nario diskusijoje pasakyti keli žodžiai, kai jis buvo paklaustas, kodėl KT kišasi į tautos suvereno reikalus ir draudžia referendumus, esą tokie plebiscitai negali būti rengiami, jeigu KT nusprendė, kad jie prieštarauja Konstitucijai. Tai, aišku, yra cinizmo viršūnė. Bet štai tas parlamentaras pasakė, kad Tauta ne visada yra teisi ir kai kada demokratija gali būti ribojama… Štai tokie pasakymai kuo aiškiausiai parodo, kad mes judame autokratijos link arba oligarchinės nomenklatūros valdžios link. Čia dar labai nekaltas pasakymas, palyginti su kitais buvusiais, – tiesiog mūsų valdžioje esantys žmonės tokiomis idėjomis ir gyvena. Jie save laiko protingais, jie žino, kaip ir kur galima apriboti demokratiją, jie save laiko aukščiau visų likusiųjų... Šis takas jau seniai yra pramintas ankstesniųjų Europoje siautėjusių autokratų ir diktatorių. Juk netgi gyvenant demokratijoje galima nesunkiai taip nueiti į totalitarinę visuomenę.

Teko ne kartą kalbėtis su pačiais Konstitucijos kūrėjais. Jie sako, kad niekada net neįsivaizdavo, jog taip galima išversti patį svarbiausio šalies įstatymo tekstą, – KT kartais išaiškina atvirkščiai, nei buvo sumanyta pačių teksto autorių. Pagaliau viskas ten aiškiai parašyta, tad kam reikalingi tie išaiškinimai? Kas sugalvojo, kad aiškius dalykus dar reikia papildomai aiškinti?

Jie šią idėją aklai nusikopijavo nuo Vokietijos ir Prancūzijos, nors tose šalyse KT yra daugiau saistomas kultūrinių tradicijų. O mes tiesiog staigiai šokome į Nepriklausomybę ir viską pradėjome aklai kopijuoti, taip ir gimė tos „konstitucinės dvasios“ bei doktrinos. Žinoma, galbūt kartais reikia pasiaiškinti vieno ar kito įstatymo atitiktį Konstitucijai. Pavyzdžiui, skandinavai tam turi savo parlamentuose konstitucinės teisės grupes, kurios ir teikia savo išvadas, tačiau galutinį sprendimą priima žmonių išrinkti politikai. Pas mus taip pat visos ministerijos ir Seimas turi ištisus teisininkų departamentus, skyrius bei kontoras, kurios ir dabar teikia savo išvadas įvairiems teisės aktams dėl jų atitikties Konstitucijai. Bet jie neturi aukščiausios valdžios, todėl toliau sprendžia politikai. Tačiau greta to yra dar kažkoks privilegijuotas teisininkų klanas, kuris turi aukščiausią galią, nors jo funkcijos yra lygiai tokios pačios - teikti išvadas. O tuo metu jiems yra suteikta galutinio sprendimo teisė. Tokiu atveju aš nežinau, kam yra reikalingas Seimas, – yra toks klanas, tegul jis ir ruošia įstatymus… Praktiškai dabar KT jau de facto perėmė aukščiausios valdžios funkcijas Lietuvoje, o Tautos atstovybės, t.y. parlamento, viršenybė nyksta tiesiog akyse.

respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Bedvasiai       2016-01-5 23:20

Dvasių aiškintojai (ir jų užsakovai) aiškiai PUNTA nusavinamais nuo Liaudies pinigais ir “įsisavinamais” paramos pinigais iš Eurosojūzo. Akivaizdžiausias to įrodymas - klano algų atstatymas į iki prieškrizinį lygį MOMENT, o pensijas tempti iki NEMARUMO…... Žmonių kantrybė nėra begalinė.... Atsirūgs jų engimas…...

rinkėja iš Kauno        2016-01-1 12:20

būtų gerai ir pas mus sulaukti tokių veiksmų  prieš KT kaip Lenkijoje. Juk Lietuvoje ši visažinių “Egipto žynių” šutvė uzurpavo valdžią ir atėmė iš tautos suvereno galias. Saujelės žmogystų, atliekančių politinius užsakymus, sapalionės apie “konstitucines dvasias” negali būti valstybės valdymo įrankiu. Valstybė -tai mes, jos piliečiai ir mūsų valia, o ne niekieno nerinkta, niekam neatskaitinga, savo klanu besirūpinanti grupuotė. Kuri tiek suįžūlėjo, kad jau kišasi net į ekonominius ir iškasenų technologijų reikalus. Laukiu, kada KT po “išaiškinimų” apie skalūnų paieškų nepavojingumą pereis prie pieno riebumo matavimo ir prezervatyvų patvarumo klausimų. Jei jau “aiškint”, tai apie viską.

 

klanas        2016-01-1 12:10

laisva rinka, anot jos ‘tėvo” Adam Smitch, jokiu būdu neturi leist įsigalėt privačioms monopolijoms, kurios yra daug kartų blogesnės nei Valstybinė monopolija, nes jos pagenda lygiai taip pat kaip valstybinės, bet pavojingesnės, nes visiškai nesirūpina žmonėmis. O mūsų LRI,jei pažiūrėsit į jų deimantinius ir auksinius rėmėjus, palaiko tik stambiausias monopolijas, tokias kaip Philip Moris, ar tartautines monopolines korporacijas, kurios faktiškai naikina laisvą rinką, nes išstumia iš verslo vidurinę klasę, kuri yra valstybės PAMATAS ir sukuria didžiausią atotrūkį tarp turtuolių ir vargšų.

klanas        2016-01-1 12:03

Ar nemanot, kad tas klanas - monopolistų, oligarchų išmalda šeriamas Leontjevų Laivos rinkos institutas?
Apie kokią tad demokratiją porinama? Turim žulikų  oligarchiją, paskui kurią visa visuomenė orientuojama į tik į pinigus.. todėl paskui oligarchiją seka visokių nusikaltimų šleifas.

Niekada Neklystančių paskutinis ...       2016-01-1 8:15

Ieškant skalūnų dujų bei eksploatuojant jų telkinius galima taikyti hidraulinį žemės gelmių ardymą ir jo metu susidariusias atliekas palikti žemės gelmėse. Taip paskelbė Konstitucinis Teismas (KT

Gerbiami ponai       2015-12-31 20:56

Kieki visgi būtų logiškas plebiscitas, raginantis sulaužyti tarptautinius įsipareigojimus (a la Rusija),beje priimtus taip pat plebiscitu?..Ar valstybės prestižas - niekai.

ziuriu       2015-12-31 19:52

jau dauguma zmoniu supranta,kad Adamkyzmo ir Poulauskyzmo laikai Lietuvoje i politika ir teisesauga gerai isitvirtino Sovietu KGB dirbe Sovietu laikais tarybineje Lietuvoje!

Gyvenam diktatūros       2015-12-31 14:59

sąlygomis.Ta pati atmosfera,kaip sovietmečiu.Geriau nekolaboruoti.

Manau       2015-12-31 10:09

mūsų valdininkijai patogu turėti šiltus krėslus ir gerai apmokamas vieteles,
todėl KT pateisina jų savivalę, neteisėtus ir beprotiškus sprendimus,už kuriuos niekas neatsako,lyg žaistų “Monopolį” darželinukai,o ne valstybę valdytų.
ES leidžia vietiniams galingiesiems metų metus plėšti savo žmones, naikinti
tautines ir šeimos vertybes,dvasią...Į rinkimus,manau, vėl “eis tik seniai” su mani mani liberalais. Valdys neaiškus kaip visada “hibridas”.

VSIO ZAKKONO - stalinizmas       2015-12-30 23:18

Stalinas viską darė VSIO ZAKONNO.
Stalinistas Brazauskas tą puikiai išmoko ir įdiegė Lietuvoje - kad visi komunistų nusikaltimai būtų teisiškai nepriekaištingi.
nenuostabu, kad tai komunistams tas sekasi - į teisę mokytis priimdavo tik su KGB siuntimu.

balagan o.v.       2015-12-30 23:15

Na, perėmė. Na ir ką?
Ir dar perims. Paims viską kas padėta be priežiūros.
Niekad nerakinkite savo būsto durų, pažiūrėsim kiek laiko išbūsite neapvogti.
Tam kas yra svarbu, reikalinga priežiūra.
Lietuviams Lietuva, valstybė nėra svarbi, todėl šis kraštas likęs be šeimininkų yra kaip tas atlapas paliktas nevykėlio būstas. Plėšia visi kas netingi.
O ko neplėšti? Juk šeimininkas (teoriškai-brangūslietuvosžmonės) jokių veiksmų nesiima, sėdi ir plekšnoja sau ausimis per veidą.
Kas paisys tokio asilo?
Niekas ir nepaiso.

Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Rusijos despotijos šaknys

Lenkija turės galingiausias sausumos pajėgas Europoje, karinėms išlaidoms – net 5 proc. nuo BVP

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt devintoji (rugpjūčio 1 diena)

DeSantis įveda naujas taisykles, nukreiptas prieš socialinių kreditų standartus „nubudusiųjų“ korporacijose

Vytautas Radžvilas. „Rusija vis dar buvo suvokiama kaip gerovės šaltinis“ (II)

Eimantas Grakauskas. Tiesos ir moralės amnezija (apie Z. Šličytės puolimą). III dalis

Vytautas Sinica. Vilnius be šeimininko

Vytautas Rubavičius. Ukraina: Didysis Tėvynės karas

Kastytis Braziulis. Visi šie išdavikai yra teisiami

Vytautas Sinica. Rusijos elgesys nuo skerdynių Bučoje nė kiek nepasikeitė, o Vakarai ir mes gerokai atbukome

Priešinkimės vaikų eutanazijai Nyderlanduose, prašo „CitizenGO“

Kastytis Braziulis. Vokietijos „parama“

Vytautas Sinica. Nacionalinis susivienijimas iškėlė programinį tikslą panaikinti Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt aštuntoji (liepos 31 diena)

Europos Komisija padavė Vengriją į teismą

Ramūnas Aušrotas. Demografinis žmonijos kolapsas

Vytautas Sinica. Valstybės kontrolė apie miškų reikalus

STT kirčiai Vilniaus savivaldybei

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt šeštoji (liepos 29 diena)

Pasaulio ekonomikos forumas kviečia panaikinti privačią transporto priemonių nuosavybę

Vytautas Sinica. Tėvai auklėjami, kaip dorotis su vaiko transseksualumu

Kastytis Braziulis. Senajai Europai, o ir mums reikia atgailauti, patiems pasitraukti arba išsivalyti nuo kolaborantų taip, kaip daro Ukraina

Karas Ukrainoje. Šimtas penkiasdešimt penktoji (liepos 28 diena)

Federalinis teismas Floridoje gina nepageidaujamo potraukio tai pačiai lyčiai gydymą remdamasis pirmąją konstitucijos pataisa

Vytautas Radžvilas. „Iliuzijoms pasidavė ne tik Putinas“ (I dalis)

O kas šiandien išdrįs sistemai pasakyti „Ne“?

Lietuva turi naują „žvaigždę“

Edvardas Čiuldė. Tas pats Marksas, tik kitoje saujoje

Mark Regnerus. Ar pasinaudojant karo ūku Ukrainoje bus prastumtos vienalytės santuokos?

Kastytis Braziulis. Karas vyksta įvairiuose frontuose

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.