Vytautas Daujotis: Be teisingumo, bet teisinė

Tiesos.lt siūlo   2020 m. rugpjūčio 12 d. 1:33

35     

    

Vytautas Daujotis: Be teisingumo, bet teisinė

Istorija moko, jog demokratinėmis tapo tik tos valstybės, kuriose priimami įstatymai neprieštaravo prigimtiniam (dorovės) įstatymui, suteikiančiam galimybę atpažinti ir stabdyti tironišką valdžią, valdžios savivalę ir ideologines apgavystes. XX a. pabaigoje Vakarų šalyse radosi visai kitokia liberalioji demokratija, kurioje kiekvienas objektyvios tiesos siekis laikoma nepakantos versme. Pagal tokią sampratą, vienos tiesos jokiu klausimu negali būti, kiekvienas lieka su savąja ir tai tampa tokios liberaliosios demokratijos pamatu. Tačiau atmetus tiesos galimybę ir prigimtinį įstatymą bet kokia rašytinė teisė ima remtis vien tik įstatymų leidėjo valia. Kas valdo – to ir tiesa.

Šis principas klestėjo sovietmečiu, kai tiesa buvo vie­nos partijos. Lietuvos pokomunistinė pertvarka tik šiek tiek palietė teismų valdžią ir jos veikimo įpročius. Dar daugiau, įsteigtas Konstitucinis Teismas (toliau – KT) iš Seimo perėmė įstatymų leidėjo funkcijas ir tapo sovieti­nio politinio biuro analogu: tautos referendumu priimtą Konstituciją paskelbė iš esmės negaliojančia, o vietoj jos iškėlė neskundžiamus ir galutinius savo nutarimus bei iš­aiškinimus – konstitucinę doktriną. Teisminę valdžią KT įtvirtino kaip save atkuriančią ir niekam neatskaitingą, pavadindama tai „teisėjų ir teismų nepriklausomumo garantija“.

Išrinktųjų teisingumas

„Teisingumo vykdymas“ didžiąja dalimi paverstas galingųjų aptarnavimo priemone, o valstybės teisėsauga pasidarė priklausoma nuo nusikalstamų poli­tikų, verslininkų ir vykdomosios valdžios grupuočių įtakos bei pinigų. Didžiausias teisėsaugos dėmesys teikiamas mažareikšmiams, neįtakingų asmenų pa­darytiems nusikaltimams, už nesunkius nusikaltimus šimtai paprastų piliečių nuolat netenka laisvės. Dau­giau nei dvigubai viršydama ES vidurkį, Lietuva taip pat yra ES čempionė pagal santykinį kalinių skaičių (232 kaliniai 100 tūkst. gyventojų), bet tarp jų įtakin­gų, žinomų politikų, valstybės pareigūnų ar dėl tur­tų įtakingų žmonių beveik nėra. Teisėsauga jų vengia, susidomi tik priversta, kai nusikalstamos politikų ar kitų įtakingų veikėjų grupuotės dėl grobio susipjau­na tarpusavyje, o pjautynių atgarsiai išeina į viešumą.

Bet ir tokiu atveju realios bausmės išvengiama – bylos tęsiasi metų metus, vilkinamos iki sueina senaties ter­minas. Jei vis dėlto paskelbiamas nuosprendis, tai jis dažniausiai tik simbolinis – bausmė visiškai neatitinka nusikaltimo masto.Pavyzdžių gausu. Visiškai girta prie automobilio vairo avariją sukėlusi ir neprisimenanti, kur važinėjusi, teisė­ja V. Stangvilienė išvengė baudžiamosios atsakomybės, nors buvo atleista iš pareigų. Teisėjų Tarybos pirminin­kui A. Valantinui šioje istorijoje labai parūpo, kad išėjusi į pensiją teisėja gali netekti specialių teisininkams ski­riamų socialinių privilegijų, tarp jų – valstybinės teisėjo pensijos (vidutiniškai 980 eurų).

Prisidirbusių teisėjų privilegijos gelbstimos nuolat. Dar 2012 m. Radviliškio teismo teisėjas V. Butvilas įkliuvo užimamomis parei­gomis keldamas savo medžiaginį gerbūvį, bet galiausiai 2019 m. Vyriausiojo administracinio teismo sprendimu išsaugojo valstybinę teisėjo pensiją.

Privilegijuota ne tik nomenklatūra, bet ir jų atžalos. Kai po paskutinio teismo posėdžio iškart buvo paleistas septyniolikmetis Jurbarko politikės sūnus, kėsinęsis išprievartauti ir žiauriai sužalojęs merginą, tas pats A. Va­lantinas situaciją apibūdina kaip tiesos ir teisingumo tri­umfo žygį: „Tiesa ir teisingumas žengia koja kojon su neatskiriama teisinės valstybės dalimi – teismais. Nepri­klausoma teismų sistema – esminis žmogaus teisių ga­rantas“.

Visuomenę papiktinęs absurdiškas sprendimas A. Valantinui kėlė pasididžiavimą.

Procesai be sprendimų

Teisminių procesų vilkinimo klasika tampa prieš ke­tverius metus sulaikyto Liberalų sąjūdžio pirmininko E. Masiulio byla. Įkliuvo paėmęs šimtatūkstantinį kyšį iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento R. Kurlianskio. Galima neabejoti, kad vis dar tampoma byla baigsis kaip visada – niekuo. Precedentų gausu. V. Uspaskicho įmonė, 1995 m. ta­pusi „Gazprom“ dujų tarpininke ir verslą perleidusi ofšorinei kompanijai „Jangila“, per dvejus metus gavo ketvirtį milijardo litų pajamų, bet mokesčių nemokėjo.

Pagal ikiteisminio tyrimo medžiagą V. Uspaskichui grė­sė baudžiamoji atsakomybė. Teisminis procesas buvo vilkinamas, per tą laiką jis tapo politiku, pateko į Seimą. Atėjo senatis ir „Jangilos“ byla buvo baigta. Bausmė nepasiekė V. Uspaskicho, bet nubausta buvo mokesčių inspekcijos darbuotoja V. Žuromskaitė, išdrįsusi dve­jiems metams areštuoti 270 mln. įmonės „Jangila“ litų. Ji buvo atleista iš darbo, vėliau atstatyta, vėl atleista, dirbo Žemės ūkio ministerijoje, kol jos neužvaldė V. Us­paskicho partija – V.Žuromskaitė vėl atsidūrė gatvė­je. V. Uspaskicho odisėja tuo nesibaigė. 2006 m. jam buvo iškelta byla dėl sukčiavimo finansuojant Darbo partiją iš nedeklaruotų pajamų. V. Uspaskichui grėsė laisvės praradimas, bet teisėsauga sugebėjo dešimt metų vilkinti šią bylą. Prisidėjo ir Konstitucinis Teis­mas, pusę metų nagrinėjęs elementarų, specialiai vil­kinimui sukurtą apygardos teismo paklausimą dėl šios bylos. 2016 m. daugelis kaltinimų subliūško dėl senaties, teismas V. Uspaskichą išteisino. Šiemet Darbo partijai „grąžinta“ ir 1,8 mln. eurų biudžeto dotacijos, anksčiau neskirtos dėl vykusių teismų.

Būtini sprendimai

Visa tai rodo, kaip veikia Lietuvos teisėsauga. O įstatymų leidėjai, įskaitant tokiu save pavertusį Konstitucinį Teis­mą, kuria naujus šedevrus. Seimas sukurpė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, iš tiesų parengtą naudoti kaip vaikų grobimo ir jų suprekinimo įrankį, nuo kurio jau nukentėjo tūkstančiai Lietuvos šeimų. Konstitucinis Teismas paneigė biologinę lyties prigimtį ir „įteisino“ vienalytę šeimą. „Puikusis naujas pasaulis“ jau beldžiasi į mūsų duris.

Būtina imtis ryžtingų sprendimų, kurie nutrauktų už­daros, niekam neatskaitingos teismų sistemos saviva­lę. Konstitucinis Teismas, ėmęs pats leisti įstatymus ir aiškinti „konstitucines dvasias“, turi būti panaikintas, o Konstitucijos aiškinimai apriboti tuo, kas iš tiesų tiesio­giai kyla iš Konstitucijos. Teismai turi tapti atskaitingi vi­suomenei, patys teisėjai – dažniausiai draugai ir kolegos – negali spręsti kitų teisėjų etikos klausimų, skirti jiems bausmes ar lemti jų karjerą. Lietuvai būtinas prisiekusiųjų institutas, iš tiesų atiduodantis teisingumą į visuo­menės rankas, o teisėjams paliekantis pareigą užtikrinti visapusiškai sąžiningą ir tvarkingą teismo procesą. Šiandien tik atvira teisinė sistema gali grąžinti teisingumą į privilegijuotus ir paprastus mirtinguosius (visai kaip so­vietmečiu) padalytai Lietuvai.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Straipsnis stiprus,       2020-08-14 12:08

bet netinka šiam kontingentui.

vladas.vilimas@gmail.com       2020-08-13 9:18

Taigi nuo ko pradėti? Viskas užprogramuota KONSTITUCIJOJE. Pagal Europos Žmogaus žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos 6 staipsnį teismas turi būti nepriklausomas ir nešališkas.Teismų nešališkumą užtikrina visuomenės atstovai:prisiekusieji, tarėjai, taikos teisėjai.Mūsų teismai ypatingi tuo, kad po nepriklausomybės atkūrimo, remiantis Konstitucija visuomenės atstovai iš teismų sistemos buvo pašalinti. Tai tęsiasi ištisą trisdešimtmetį.Konstitucijoje pasigendama ir teisėtumo priežiūros institucijos, be ko valstybė negali funkcionuoti.Tuos dalykus būtina žinoti partijų programų formuotojams.

Dzeikas       2020-08-13 8:17

klaikiam:
Sis metodas, tai isimtinai bolsevikinis braizas.Pagal jo apraiskas bet kuriame pavidale ar aplinkoje galima atpazinti juos.
Ju dvasiniai giminaiciai naciai ta irgi naudojo, bet zymiai siauresniame kontekste ir vienkartinems akcijoms tik. Sodinti (okupuotuose teritorijose)i valdzia kriminalinius nusikaltelius jie nepraktikavo(bet ju lageriuose, pagal B.Sruogos liudyjima - taip).
KGB pradininkai , pirmoji kohorta(1918-1926mm) labai didele dalimi nuozmiausi kriminaliniai nusikaletliai be jokios politikos.
O musu tautiniai stribukai ir ju isperiukai tai tu nusikaletliu “sestiorkes”.Nuozmumo jie neturi, bet jeigu bandydavo reikstis pries “vyresniuosius brolius” iskart per ausis gaudavo. Tai issiugde labai gera uosle. Sakykim sutinku as stribvaiki, jis pats tuo gyresi ir naudojo stribvaikio privelegijas kur tik galejo,  pavarde -zas.Po 4 metu pertraukos 1988m ,jau isisiubavus sajudiniam kipiezui:
- O, sveikas -zai!
- Labas. Tik klausyk, as nebe -zas, as dabar -zaitis.
O jus sakote durni… smile))

> 2020-08-12 16:36       2020-08-13 7:06

na,na, juliau Milaiti, ir kokie gi čia orakulai su tavim dalijasi idėjomi? Širvintų bomžai?!

klaiku, aišku       2020-08-13 1:15

Iš partizanų literatūros:
Turbūt ir pats šėtonas tiek nesugalvotų, kiek sugeba čekistai. Stribų gretas čekistai papildydavo visokiais nusikaltėliais ir girtuokliais. Juos siųsdavo į kaimus ir leisdavo daryti ką nori. Stribai plėšdavo, prievartaudavo, žudydavo ir niekas negalėjo pasiskųsti dėl jų elgesio. Toks chaosas pokario laikais ir varė siaubą gyvenantiems kaime žmonėms. Dabar stribai aimanuoja, kad juos labai apšmeižia, o jie, atseit, dirbę Lietuvai labai gerą darbą.
————-
Stribų vaikai dabartiniai prokurorai, teisėjai, antstoliai, TM klerkai.
Obuolys nuo obels…

Dzeikas       2020-08-12 22:14

ah1-ui:
Palyginimas geras.Dekoju.
Taciau kirminas irgi labai gerai zino gamtos desnius ir klauso Kurejo.
Bet autoriaus nuopelnas tame, kad jis surado(ar spejo) politkorektiskumo vaidmeni uzgrobiant valdzia ir naujojo totalitarizmo metmenis.

galim       2020-08-12 21:56

Mes galim kažką nuveikti.Ir tas kažkas——per ateinančius rinkimus į Seimą turime rinkti NS. Gal jiems pavyks dar kažką ištaisyti…O kodėl aš tikiu , kad jiems pavyks? Nes tai tikinčių Dievu žmonių komanda.  “KAI DIEVAS NESTATO MIESTO-VELTUI VARGSTA STATYTOJAI”.———-Įsirašykime į savo širdis pastarąjį sakinį, mielieji Lietuvos žmonės…

petras       2020-08-12 20:34

Tiksliai ,geras straipsnis klesti kriminalas…

ah1       2020-08-12 19:38

Dzeikas-ui, lietuviai ne tokie durni kad protestuotų : matei gyvatvorę su augalų iškeltomis ” galvomis”?, tai va jei nematei tai paaiškinsiu kad gyvatvorėje augalų iškeltos galvos “nukerpamos”, lietuvių -paskutinių pagonių genuose dar išlikęs gamtos dėsnio žinojimas kad saugus esi tada kai esi nematomas, tamsta gali tai vadinti neišlindimu iš virtuvės, o man tai žinia kad mes dar nemirę, dar vadovaujamės gamtos dėsniais, dar klausome kūrėjo Dievo Gamtos žinojimu.

Dzeikas       2020-08-12 16:36

habilitui:
cia ne partijos bustine kur planuojama revoliucija. Cia dalinamasi idejomis.

habilitās       2020-08-12 15:22

„Būtina imtis ryžtingų sprendimų...“
Kad nebūtum panašus į demagogą ar grafomaną, pilstanti iš tuščio į kiaurą, prie kiekvieno „būtina“ ar „reikia“ vertėtų nurodyti kas konkrečiai ir kokiu būdu atliks ar įvykdys tai, ką „būtina“ ar „reikia“, nes žinančių ką „reikia“ daryti ar „būtina“ daryti yra ant kiekvieno kampo, plius visos kaimo ir turgaus bobutės.
Na įrašė NS i prioritetų sąrašą: „Konstitucijos atkūrimas – valdžią Lietuvoje perėmusio Konstitucinio teismo panaikinimas“, ir kas toliau? Kas tai padarys? Ar bent vienas iš tų keturių, kurie sąraše yra pirmi, pateks į seimą? Abejoju. O jei ir pateks, kas toliau? Taip ir liks eiline deklaracija ir tiek.
Kaip ir kitas prioritetas: „Teismų atvirumas – prisiekusiųjų ir tarėjų institutų įvedimas“ arba „Vienas teisingumas visiems piliečiams – dvigubų standartų panaikinimas, užtikrinant įtakingų asmenų ir rezonansinių bylų sprendimą“. Kas tie „dvigubi standartai“?  O apie užtikrinimus ar efektyvinimus viresnės kartos gyventojai, kaip ir pats V. R., prisimena iš „Pravdos“ laikraščių ir TSKP suvažiavimo medžiagų, kurias vienokiu ar kitokiu būdu kritikuoja jau beveik 30 metų.
Nesinori kartotis, bet kol „partijos“ neturės savo vykdomosios valdžios, t. y. šešėlinių vyriausybių, galinčių parengti ir gebančių įtikinti tuos 50% rinkėjų, kurie nedalyvauja rinkimuose, visi tie prioritetai bus popieriniai (klaviatūriniai). Žinoma, naivuolių, kurie perskaitę tokius „prioritetus“, ryja seiles ir jau mato „gerovės valstybę“ (šviesią tautinę ateitį), visada atsiras. Tik ar nuo to kas nors pasikeis?!

Dzeikas       2020-08-12 15:21

ah1,
tau gal ir nereikes.O tiems kas valdzioj - net labai. Ir ka tu darysi,kai jie isvartys ,kad tai ne “draudziama”, o “galima”?
Protestuosi? Tau bus atsakyta “eik dirbt”.Ir eisi,kur tu dingsi. Pasakysi ne? Tai kad buvo precedentai. Kazko nemaciau protestavusiu uz savo virtuves ribu.

ah1       2020-08-12 15:11

Dzeikas-ui : Kai bus žodis “draudžiama” robotai supras komandą “draudžiama” ir nereikės jokių raštų aiškinimo.

Dzeikas       2020-08-12 14:55

ah1’ui:
Tie kas vadovausis Konstitucija perskaiten tavo siuloma irasa “draudziama” pasakys ,kad tureta omenyj “galima”.
Tai kokia prasme ten kazka rasyti?
Taip veikia “daug tiesu” koncepcija praktikoje.

ah1       2020-08-12 14:34

o aš manau kad užtektų į LR Konstituciją įvesti žodį “draudžiama”  vietoj žodžių
“neliečiama”, “negalioja” ...Konstitucijoje,  jei “ne” pasąmonė negirdi, pasąmonė nesupranta žodinių komandų “neliečiama”, “negalioja”, visiems daaitų.

Tiesa       2020-08-12 14:28

Be sakiu niekas nesikeis,deja,o su sakem niekas neis ,nes likusi bailiu tautos dalis

Dzeikas       2020-08-12 13:47

to Raigerdui:
Taip tycia konservatoriai-sajudiniai-landsberginiai tai ne buve komunistai? wink

Dzeikas       2020-08-12 13:27

Raigerdui:
Nieko nereikia isradineti, tauta jau seniai atsake i si klausima:
Kuo susirgai - tuo ir gydykis.
mes turime grizti prie Vienos Tiesos koncepcijos, kuri randama ieskojimu ir diskusiju budu. Politkorektiskumas turi buti pasmerktas kaip netiesos atmaina.
Nuo to reiktu bent pradeti.
Ehr…:
Jeigu Daug Tiesu koncepcija bus atmesta JAV, ji bus atmesta ir visur kitur.Tada JAV gales palaikyti Lenkija.

to Raigerdas        2020-08-12 13:17

ponuli, prie ko čia konservatoriai, jie valdė tik vieną ar dvi kadencijas, visą netvarką valstybėje palaiko senieji komunistai, prihvatizatoriai, ir kiti korupcionieriai, kurie užvaldę teismus, prokuratūras ir visą valstybę, negi nesimato tamstelei plika akimi.

Ehrmantraut       2020-08-12 12:50

jau matau kaip mes reformuojam šitą sistemą. lenkai pabandė pajudint savąją, tai koks šaršalas kilo, vos ne iki sankcjų iš eurokomisariato pusės. o jau mūsų valdžagyviams pagrasintų, kad neduos pinigų tai iš karto po paloviais išsislapstytų.

Raigerdas        2020-08-12 11:16

Mano manymu, gerbiamas Vytautas Daujotis nusipelnė už šį straipsnį  valstybinės premijos ir Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Didysis kryžiaus. Pagaliau, atsirado nors vienas drąsus žmogus kuris SUGEBĖJO DIAGNOZUOTI PAGRINDINĘ LIETUVOS LIGĄ, KURI ATSIRADO KONSERVATORIAMS ATĖJUS Į VALDŽIĄ. Štai ji:“Istorija moko, jog demokratinėmis tapo tik tos valstybės, kuriose priimami įstatymai neprieštaravo prigimtiniam (dorovės) įstatymui, suteikiančiam galimybę atpažinti ir stabdyti tironišką valdžią, valdžios savivalę ir ideologines apgavystes. XX a. pabaigoje Vakarų šalyse radosi visai kitokia liberalioji demokratija, kurioje kiekvienas objektyvios tiesos siekis laikoma nepakantos versme. Pagal tokią sampratą, vienos tiesos jokiu klausimu negali būti, kiekvienas lieka su savąja ir tai tampa tokios liberaliosios demokratijos pamatu. Tačiau atmetus tiesos galimybę ir prigimtinį įstatymą bet kokia rašytinė teisė ima remtis vien tik įstatymų leidėjo valia. Kas valdo – to ir tiesa”. Tokią situaciją sukūrė mūsų politiniai nemokšos. Kokios pasekmės:”„Teisingumo vykdymas“ didžiąja dalimi paverstas galingųjų aptarnavimo priemone, o valstybės teisėsauga pasidarė priklausoma nuo nusikalstamų poli­tikų, verslininkų ir vykdomosios valdžios grupuočių įtakos bei pinigų. Didžiausias teisėsaugos dėmesys teikiamas mažareikšmiams, neįtakingų asmenų pa­darytiems nusikaltimams, už nesunkius nusikaltimus šimtai paprastų piliečių nuolat netenka laisvės. Dau­giau nei dvigubai viršydama ES vidurkį, Lietuva taip pat yra ES čempionė pagal santykinį kalinių skaičių (232 kaliniai 100 tūkst. gyventojų), bet tarp jų įtakin­gų, žinomų politikų, valstybės pareigūnų ar dėl tur­tų įtakingų žmonių beveik nėra”. Belieka atsakyti į klausimą: kaip išgydyti tą ligoto proto sukurtą Teisingumo sistemą Lietuvoje?

Jules       2020-08-12 11:01

Be desovietizacijos, su dvigubais standartais ir kagebistais, bet teisinė, kur teisingumo ir su kokio ten filosofo lempa Lietuvoje nerasi? Ypač visuotino covid’avimo laikais, kai milijardierių žmonos ir meilužės šposina - ministriauja.

Svarbu       2020-08-12 10:15

Svarbu, kad autorius aiškiai įvertino teisinę Lietuvos sistemą ir teisėjų savivales bei taktika, nes kuo mes visuotiniau pripažinsime sisteminius savivaliavimus ir manipuliavimus tuo labiau sąmoningiau ir stipriau išdrįsime reikalauti pertvarkų valstybėje ir atstatyti savo žmogišką orumą. Nesiduokime manipuliuojami ir gąsdinami įvairiausiomis BAIMĖMIS!

vilnietis       2020-08-12 9:58

Deja Lietuvą užvaldė prie LOVIO suplūdę VALDŽIGYVIAI.

> 2020-08-12 7:49       2020-08-12 9:57

tu ir esi tas vėmalas, juliau Milaiti, iškart apvėmęs gero straipsnio komentarų skiltį.

Labai geras straipsnis       2020-08-12 9:55

Svarbiausia yra, kaip tai padaryti?  O tai gali padaryti tie, kurie bus valdžioje. Tad, klausimas, kuri į valdžią einanti partija, bent jau pažadės tai padaryti?

Tu esi trolis>>>       2020-08-12 9:51

tau svarbu uztrolinti straipsni. Aisku, uz tai tau sumoka.

Dzeikas       2020-08-12 9:30

Jaschai:
Mums nepavyksta issokti is istorines, susiformavusios vagos kuri mus veda i niekur.———-
“...elitas XIX a. net dukart kilo į sukilimus prieš Rusiją kartu bandydamas išlaikyti ir baudžiavą...”——-
XXamz pabaigoje viskas pasikartojo. Ir dabar uzsispyrusiai musame galva i muro siena itikinedami aplinkinius ,kad mums nepavyksta todel, kad anakart galva silpna buvo, o jau dabar jau taip smogsime…
Kitais zodziais sakant, papuoleme i tautos iskelimo auksciau Tiesos spastus(baudziava - tai gerai, blogai tik Rusijos dominavimas) ir suksime ratus kol nesuvoksime sito.
Arba galu gale galvos nesukniezinsime kas bus galutinis argumentas.

Jascha       2020-08-12 9:01

Viskas taip Vytautai, viskas tiesa, ką čia parašei, tačiau kas iš to, juk nuo parašymų niekas nesikeičia ir nesikeis. Amžina Lietuvos, lietuvių problema inertiškumas, abuojumas, pasyvumas. Kartais galvoju, kad gal mes tą energiją iššvaistėme LDK laikais nuo Vytenio iki Algirdo-Kčstučio, o vėliau jau tik plaukėme pasrovui, o už mus galvojo veikė kiti: lenkai, vokiečiai, rusai, žydai….. O be energijos nėra ir teisingumo, progreso, laimės. Sunku net įsivaizduoti, kai mūsų elitas XIX a. net dukart kilo į sukilimus prieš Rusiją kartu bandydamas išlaikyti ir baudžiavą... Ir visa tai po Prancūzų Didžiosios revoliucijos. Mūsų dvarponiai norėjo būti laisvi nuo Rusijos, bet su lietuvių  baudžiauninkų miniomis. Respublikos laikais situacija palengva keitėsi, bet per 20 m. pokyciai nedideli. Todėl 1940 m. birželį ir išėjo minios į gatves. Patikėjusios, kad tankai atnešė permainas. Bet greit buvo apgauti. Sovietmečiu vėl atimta iniciatyva iš tautos. Po 1988-1990 šioks toks aktyvumo protrūkis buvo, bet greit tapo užgniaužtas pačių naujųjų lietuvių. Ir gniaužiamas toliau. Ir dabar tas pats. Be realios revoliucijos nieko nebus. Nauja tauta neužgims. Vergausime ar saviems ar svetimiems.

Dzeikas       2020-08-12 8:39

Siaipui:
Ten praleidau zodi; Turejo buti “Lietuvos kataliku baznyciai turetu buti…” toliau,kaip tekste.
Aplamai as isgirdes bet kurios denominacijos krikscioniu baznycios tikinti pabreziant savo isskirtinuma (katalikas, provoslavas, baptistas, sekmininkas ,etc.) stengiuos nuo tokio laikytis atokiai. Tai ne krikscionis, tai nelabojo replika besimaskuojanti krikscioniu. Posakis “arsus katalikas” to sinonimas.
Gal del to,kad Lietuvoje kataliku denominacija monopoline , gal dar kazkodel, bet tokiu pasruvusiom akimis , su drimbanciom nuo nasru putomis katliku “krikscioniu” sutikau ypac daug. “
- Kur galeciau isigyti Biblija?
- Ka…?
- Sventojo Rasto Naujaji Testamenta.
- ... va, psalmyna, nekrikste, skaityk, durnu klausimu nedavinejes.
Visada stebino lietuvisku kataliku greitis kaip jie persivercia is pamaldumo sudejus rankas pozos i inirsusia furija. Nesakau, dar karta, kad tokiu kadru nera kitose krikscioniu baznyciose, bet lietuviski katalikai cia be konkurencijos.
Ir Lietuvos kataliku baznycios hierarhu emimas maloniu is pasaulietines valdzios - pasislykstetinas.

Šiaip>>> Dzeikas       2020-08-12 8:11

kaip visada, tau svarbu suniekinti katalikybę. Katalikas yra ne tas, kuris turi tiesų įvairovę, bet tas, kuris turi vieną TIESĄ, t.y. Jėzų. O tau neduota tai suprasti, nes tai yra tik Dievo malonė.
Visiškai pritariu gerb. autoriui, kad ” Būtina imtis ryžtingų sprendimų, kurie nutrauktų už­daros, niekam neatskaitingos teismų sistemos saviva­lę. Konstitucinis Teismas, ėmęs pats leisti įstatymus ir aiškinti „konstitucines dvasias“, turi būti panaikintas, o Konstitucijos aiškinimai apriboti tuo, kas iš tiesų tiesio­giai kyla iš Konstitucijos. Teismai turi tapti atskaitingi vi­suomenei, patys teisėjai – dažniausiai draugai ir kolegos – negali spręsti kitų teisėjų etikos klausimų, skirti jiems bausmes ar lemti jų karjerą. Lietuvai būtinas prisiekusiųjų institutas, iš tiesų atiduodantis teisingumą į visuo­menės rankas, o teisėjams paliekantis pareigą užtikrinti visapusiškai sąžiningą ir tvarkingą teismo procesą. Šiandien tik atvira teisinė sistema gali grąžinti teisingumą į privilegijuotus ir paprastus mirtinguosius (visai kaip so­vietmečiu) padalytai Lietuvai.”

Dzeikas       2020-08-12 7:49

Labai idomus pastebejimas ir isvada. As pirma karta sutinku tai.
Teiginys, jog isigalejus politkorektiskumui ir pasalinus Tiesos veiksni, t.y. isigalejus “daug tiesu” kocepcijai, Tiesa tampa to, kuris turi valdzia.
Dvasiniu poziuriu manau viskas stoja i savo vietas ir tampa aiskus SALTINIS is kur sklinda sios idejos.
Lietuvos kataliku buti geda atsilaikius pries sovietini totalitarizma lengvai ir pasipriesinimo pasiduot naujajam gundymui.
—————————————
Naturaliai kyla klausimas, o kokia turetu buti reakcija? Zmoniu norinciu islikti Tiesoje? Atmesti zodzio laisves instituta? Daugelis juk siekia grizti i totalitarizmo vemalus ar seda i jo atmaina padazyta tautinemis spalvomis.

Manau,       2020-08-12 7:28

kad labai gera dabartinio pasaulio, t.y. elito elgesio apžvalga pokalbyje:  “Фурсов: Hепoкopных нa кoл. Элuта запускает нoвyю cucтему пoвuнoвeнuя 04.08.2020” https://www.youtube.com/watch?v=ytxQkIPkXF0

Paulius       2020-08-12 6:04

visi puikiai supranta, kad ne ryžtingi sprendimai, o tik ryžtingas elgesys dar galėtų pakeisti situaciją. tik, deja, nėra tam pasiryžusių. Klausimas tik vienas - kas ištiks anksčiau, ar visuotinis tos vadinamosios „liberaliosios demokratijos“ krachas ar visiškas Lietuvos, kaip save reflektuojančio subjekto sunykimas

Ramiros       2020-08-12 3:25

Kažkoks absurdas užmestas ant Lietuvos .... Deja, daugelis tam ploja…. Dasigyvenom. Galima pagalvoti, kad užvaldė blogio jėgos ant mafijinio raudonpadžio pagrindo ....


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Algimantas Rusteika. Įsiklausykim, ką mums sako

Ramūnas Aušrotas. Lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje yra gerai? Svarbu tik tai, kad jie būtų saugūs?

Lietuvos Sąrašas kviečia į forumą: nuo ko mus saugos „Laisvės patruliai“?

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Andrius Švarplys. Kaip atrodo leftistinis „atvirumas“

Povilas Gylys. Highway to hell!

Algimantas Rusteika. Beprotybė ir laimė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.