Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė

Vytas Petruškevičius. Absoliutus „balaganas“

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 2 d. 0:23

13     

    

Vytas Petruškevičius. Absoliutus „balaganas“

Taip Sūduvoje vadindavo betvarkę. Betvarkė – kieme, įstaigoje, namuose. Deja po dvidešimt penkių metų, minint Medininkų žudynių sukaktį, balaganu galima pavadinti daugelį Lietuvos valstybinių institucijų.

Labiausiai šis pavadinimas tinka teisėtvarkos – teisės institucijoms, vyriausybės aparatui. Pavyzdžiui, bet kuri ministerija samdo būrį konsultantų, kad atsakytų į sudėtingesnį klausimą. Išmokamos, o daugeliu atvejų – išplaunamos didžiulės lėšos. Sveikai mąstantis ministras, kreipęsis į konsultantus, o ypač save gerbiantis, turėtų iš karto atsistatydinti, nes tai prisipažinimas, jog nesusitvarkai su tau pavestu darbu, neturi komandos ir specialistų.

Tuo tarpu valdininkų armija didėja, žmonių skaičius Lietuvoje mažėja. Valdininkų teisės vis didesnės, atlyginimai taip pat kyla. Gal juos reikėtų pervadinti TARNAUTOJAIS ir tik taip vadinti, o pareigybiniuose nuostatuose griežtai įrašyti, kas tai yra aptarnavimo paslauga ir už aptarnavimo kokybę diferencijuoti atlygį.

Daug ką būtų galima pertvarkyti ir priversti dirbi efektyviau, bet, deja, nėra politinės valios, administravimo gebėjimų aukščiausiuose valdžios struktūrose. Rimto postūmio reikalavimo – pačioje visuomenėje. Tokioje terpėje – „balagane“ – daug paprasčiau spręsti savo – partinius, verslo, klano, šeimyninius – reikalus, daryti finansinius nusikaltimus, kurpti intrigas prieš oponentus, slėpti rimtų nusikaltimų galus, įrodymus.

Štai tokioje Lietuvoje mes gyvename. Tai kol kas vis dar pakenčiame, bet ar dar ilgai iš mūsų juoksis vis didėjanti valdininkų armija?

O kad iš tautos juokiasi – faktų labai daug.

Pažiūrėkim į vieną faktą, kurį žino ne tik Lietuva.

Medininkų žudynėms – dvidešimt penkeri metai. Kas padaryta?

Žudynių tyrimas taip sujauktas, kad net žodis „balaganas“ čia per švelnus. Per dvidešimt penkerius metus teisėtvarkoje neatsirado nei žmogaus, nei institucijos, kuri norėtų ar galėtų šį tyrimą nors kiek priartinti prie tiesos.

Atsirado daug norinčių – ir tai darančių – šį tyrimą nuvesti klaidingu keliu ir kol kas tai pavyksta, nors ir didelėmis bei nemokšiškomis pastangomis. Sakyčiau, labai primityviai ir šiurkščiai.

Jei tyrimo dokumentuose minimi kokie nors rimti įrodymai, jie jau dingę, o tie, kurie už tai atsakingi, nepatraukti jokion atsakomybėn, priešingai – apdovanoti.

Kaip tai pavadinti? Nusikaltimas žmoniškumui, karo nusikaltimas? Ką į tai galėtų atsakyti politikai – valdžios vyrai, kurie ir šiame dvidešimt penkerių metų Medininkų žudynių minėjime nustūmė į antrą planą žuvusiųjų artimuosius, kad tik galėtų prieš rinkimus būti labiau matomi.

Nė vienas iš jų nepajudino piršto, kad būtų pajudėta tiesos link, gal kiek kai kuris ir papostringavo, kad atkreiptų į save dėmesį, bet tuo jo pastangos ir baigėsi.

Sutrukdyti, kad ir menkam, gal visai nereikšmingam, žudynių dvidešimt penkerių metų paminėjimui – žygiui-kelionei Lietuvos pasieniu – atsirado du Lietuvos aplinkos apsaugos ministerijos valdininkai, ne tarnautojai, kurie uždraudė tokį žygį. Dėl šių valdininkų menkumo, jų pavardžių neminėsiu – per didelė jiems garbė būti įvardintiems. Nes tų dienų Medininkų įvykiai, manau, jiems visiškai nežinomi. [Yra oficialus jų pasirašytas raštas].

Šie valdininkai, būtų tik maža bėda, bet į kokius rėmus talpinti tai, kad Lietuvos muitinės departamento mokymo programoje muitinės istorijos valandų skaičius sumažintas iki minimumo? Apie muitinių atkūrimą devyniasdešimtais–devyniasdešimt pirmaisiais metais žinoma mažai arba iš viso nežinoma. Tautinis, patriotinis, nacionalinis kursantų ugdymas – nulinėje stadijoje. Lietuvos istorijos žinios, vertinant vidutiniškai, – šeši balai iš dešimties.

Visa tai žinant darosi liūdna, bet, deja, toks lygis ne tik Muitinės departamente. Nors ir labai nepatogu žinoti, kad mūsų Lietuvos sienas saugo dauguma tokio lygio pareigūnų.

Dar blogiau yra aukščiausioje valdžioje.

Pavyzdžiui, 2015 metų liepos 15 dieną į Vazgaikiemio parką suvažiavo apie tris tūkstančius pasaulio lietuvių jaunimo. Dalyvavo du Lietuvos Prezidentai, ministras Pirmininkas. Renginyje buvo kalbama apie daug ką, bet nė vieno žodžio apie tos dienos istoriją – Žalgirio mūšį. Štai ko verti prezidentai, ministrai ir panašūs veikėjai. Štai koks patriotinis auklėjimas, istorijos žinojimas, tautos garbė, žmogaus savigarba ir t.t.

2016 metų liepos 15 diena. Jokia televizija, joks radijas [išskyrus gerbiamą Darių Užkuraitį, vienu sakiniu paminėjusį Žalgirio mūšį] apie šią dieną nutylėjo – nerado ką pasakyti. Bet čia dar ne viskas – šios datos nežino apie 60 proc. Lietuvos armijos karių ir karininkų. O kad reikia paminėti ir iškeli vėliavą – nežino daugiau negu pusė šaulių ir savanorių.

O baltarusiai ir lenkai švenčia. Baltarusiai gana rimtai kėsinasi į Lietuvos herbą, Žalgirio mūšio pergalę ir dalyvavimą jame.

Jei pridėsime tai, kad savo noru skandinavams atidavėme savo bankus, Europai – pinigus, bet kam parduodame žemę, pildome Europos „senelių namų“ teisines direktyvas ir niekas nemėgina to pakeisti, nes neatsiranda šviesių žmonių, tikrų lyderių, o jei ir atsiranda, jie tuoj pat smukdomi, su jais susidorojama kaip su nepritapusiais.

Ar tai ne „balaganas“?

Ar tai nepriklausoma valstybė?

Ar valdžios atstovams, sakant kalbas, Medininkų žudynių minėjimuose ne gėda, ar jie nors kartą atsiprašė žuvusiųjų artimųjų už tokį „balaganą“ valstybėje? Manau, kad – ne.

Aš, kiekvieną kartą aplankęs žuvusiųjų kapus ir žuvimo vietą, nulenkiu galvą ir atsiprašau jų. Ne šitokios Lietuvos jie tikėjosi ir ne tokiai norėjo tarnauti.   


Trumpai apie autorių: Vytas Petruškevičius – Aukščiausiosios Tarybos gynėjas, pirmasis Lavoriškių muitinės posto viršininkas, 1991 metų liepos 31-ąją pirmasis iš valstybės pareigūnų atvykęs į kraupią Medininkų žudynių vietą.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gudų draugas       2016-08-10 22:11

O Vytis ir yra baltarusių herbas. Čia tik lietuviai atbuline data jį taip Vyčiu pavadino. Tikrasis šio herbo pavadinimas yra rusiškas. Lietuvių istorikai tai žino, bet tyli. Tad autoriau, jūsų patriotinis pasipiktinimas yra paaiškinamas, bet jūs - neteisus.

Dzeikas       2016-08-3 10:20

garantijai: sistema jus pati(n) apakino ikalbejusi, kad jai taip tycia reikalingas koks tai legetimumas. Nebus legetimumo? Paklusite kumscio jegai.
Ne? Kiek Lietuvos pareigunu padejo galvas kaudamiesi su banditais? 1(vienas)! Ir tas rusas.Prokuroras Piskunovas.O tautiniai mentai? Lieps valdzia - eis savo motinas zagint.Gyventi tai reikia.
Kitokiu laisvos Lietuvos VRM sistemoje nelaikoma.
Ar po Garliavos turite iliuziju ,kad jie elgsis kitaip?

Jus išdūrė KGB su GRU       2016-08-3 10:08

Tai buvo jų planas pasisavinti LTSR bendrą turtą,pažadėjus ŽODINĘ NEPRIKLAUSOMYBĘ.
Uj ,kaip šauniai jiems gavosi.

minzdrav fsd sveikatai       2016-08-2 11:44

kalio chloridas yra universalus vaistukas.
nepalieka jokių pėdsakų lavone.
natūralus infarktas ir jokių smurto žymių.
viskas teisėta ir natūralu.
paklauskit stulpinų, lubių ir čilinskų.

Aitrioji paprika       2016-08-2 8:30

Aciu uz teisybes rasyma ir geros Jums sveikatos

Dzeikas       2016-08-2 7:49

Rasinyj vienas netikslumas - uzvadinimas “balaganas”. Nes tai ne balaganas (betvarke), tai tycyne, piktybine veika.Ir tiksline veikla , kryptingumas, organizatoriu slepimas maskuojamas betvarke.
Paziurekite, su Mergaites gynejais buvo susidorota nuosekliai, be skrupulu ir bemaz neuzsikirtus.Moksliskai.Nes tai labai pavojingas sukurtai sistemai zmoniu dalyvavimas politikoje - paleisk, paskui be pagalbos iz uzsienio nesusidorosi.Lietuvos represines strukturos per silpnos slopinti .
masiskesni protesta.
Kaip veikia, kas sukure sia sistema - nezinau.Taciau jos buvimas matosi pagal faktu kryptinguma ir kieki.

Antanas Juliui Purui       2016-08-1 22:48

Jeigu atsakymas žinojimui tenkins iš komentatoriaus, tai dingę yra nuotraukos, video įrašai tuojau daryti po pasieničių sušaudymo, o daugiau tiesos kaip daroma netiesa manau galima sužinoti iš tyrėjų, prokurorų, teisėjų.

Antanas       2016-08-1 22:43

Ačiū autoriui, garbingam Lietuvos gynėjui.

ne visiems vienodai       2016-08-1 16:25

Sutrukdyta ,,...žygiui-kelionei Lietuvos pasieniu…” Jei gėjai organizuotų, nedrįstų sutrukdyti.

Julius Puras       2016-08-1 15:07

” įrodymai, jie jau dingę, o tie, kurie už tai atsakingi, nepatraukti jokion atsakomybėn, priešingai – apdovanoti.” įdomu kokie įrodymai yra dinge ir kas tie asmenys už tai buve atsakingi?

garantijai       2016-08-1 14:41

>garantija - susičipuokim, tada visur suras ir neprapulsim

garantija       2016-08-1 11:10

ką daryti, kad neprapultume?
kad nežlugtume?
yra toks vaistas. garantija.
kad išlaikytume šią Sistemą stabilią ir nepakitusią iki visiško galo, reikia elgtis nuosekliai:
rudenį kuo aktyviau daqlyvauti Rinkimuose. rinkti gelbėtojus, arba tuos pačius kur buvo.
nesvarbu.
svarbu kat tik rinkti ir pririnkti.
tada Sistema išliks tvirta iki pat kolapso.
niekas nepasikeis, garantija 100 proc.
nes ką berinktum sistema yra taip sukonstruota jog bet ką suvirškintų.
doriausius, sąžiningiausius, protingiausius- bet ką.
nes pinigai gali daug, dideli pinigai gali viską.
o milžiniški pinigai gali viską absoliučiai.
ištvirkins, apakins ką tik paklius akiratyje.
ir nėra jėgos kuri atsilaikytų.
yra tik vienas pavojus.tai siaubingas barjeras prieš kurįš sistema , jokia valdžia nepajėgi atsilaikyti-
jeigu niekas neateina balsuoti, tada psdc.
šakės- nebelieka Sistemos legitimumo tąsos.
apokalipsė ir bankrotas.
bet slava bogu, mums tai ko gero ebaisu.
nes revoliucijų veršiai nekelia.
tingi.
nenori, nesuvokia.
tai ir yra tie snargliai ant kurių viskas laikosi.nes jeigu tinginiai iš tikro savo lochiškumą nukreiptų prieš Sistemą, pakaktų kad idiotai, mulkiai ir kretinai patingėtų balsuoti.
neitų į rinkimus ir… šakutės Sistemai.
bet eis.garantija kad eis.
nes idiotizmui ribų nėra.
visata ir ta ribas turi,
o lietuvisų durnumui ribų nėra.
fizkult priviet, buratinai!

komuniagos...       2016-08-1 9:16

supisti komuniagos valdo.
jiems rūpi tik nuosavas užpakalis: kad gerai paškti gerai paėdus, kad kad vyresnis išdulkintų ir užmokėtų ir pačiam silpnesnį išdulkintį - geriausiai vaiką.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.