Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Vyskupo emerito Jono Kaunecko atsisveikinimo žodis bendražygiui Petrui Cidzikui: „Broli Petrai, didis Lietuvos Kary, lenkiasi Tau visa Lietuva“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 24 d. 3:49

0     

    

Vyskupo emerito Jono Kaunecko atsisveikinimo žodis bendražygiui Petrui Cidzikui: „Broli Petrai, didis Lietuvos Kary, lenkiasi Tau visa Lietuva“

Jūsų dėmesiui siūlome Panevėžio vyskupo emerito Jono Kaunecko kalbą, pasakytą per gedulingas Šventąsias Mišias atsisveikinant su bendražygiu, sąžinės ir politiniu kaliniu Petru Cidziku.

Broli Petrai, didis Lietuvos Kary, lenkiasi Tau visa Lietuva, nes visus stebina Tavo aukos didybė. Šiomis dienomis pilna žiniasklaida žinių apie Tave. O praeityje dar daugiau: ne kartą Tu stebinai visą pasaulį.

Kokia nuostabi Lietuva, kad vis išaugina tokios tvirtos dvasios žmones! Todėl tiesiog norisi klauptis ir dėkoti, dėkoti Dievui, kad Jis mūsų Tėvynei vis duoda didvyrius. Tad šiose Mišiose ypač dėkoju Dievui, kad davė Tave Lietuvai.

Tavyje, broli Petrai, nuolat matėme tarsi atgijusius mūsų sukilėlius. Tu įvykdei, taip, Tu įvykdei vieno garsiausių sukilimo vadų kunigo Antano Mackevičiaus žodį, ištartą jį nuteisusiems pakarti caro budeliams: „Jei neduosite Lietuvai laisvės, atsiras kitas Mackevičius ir padarys tai, ko aš nespėjau“. Taip, Tu broli Petrai, pratęsei Mackevičiaus žygį, stojai į tą sukilėlių už Lietuvos laisvę eilę.

Nors jaunystėje studijos Tau žadėjo gražią ir tikrą ateitį, Tu ėmei rašyti eiles apie Lietuvos laisvę ir platinai Lietuvos katalikų bažnyčios kroniką, tad buvai suimtas ir ilgai, ilgai tardytas KGB tardymo izoliatoriuje. Nepavyko Tavęs palaužti, todėl nuteisė Tave 4 metus kalėti baisiojoje Černiachovskio disidentų kankinimo psichiatrinėje, siekdami Tave sugniuždyti, palaužti. Po to dar pusmetis Naujosios Vilnios psichiatrinėje. Kankinimas stipriais medikamentais palaužė Tavo fizinę sveikatą, bet ne dvasią. Tad išėjęs į laisvę nenurimai, vėl kovojai, rašei protesto laiškus, prisijungei prie Lietuvių laisvės lygos, pasirašei tą garsųjį 45-ių pabaltiečių memorandumą dėl fašistinės Vokietijos ir komunistinės sąjungos (Molotovo-Ribentropo) sandėrio, minint jo keturiasdešimtmetį. Todėl vėl buvai uždarytas psichiatrinėje. Po Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komiteto protesto, skelbto per visą pasaulį, po mėnesio buvai paleistas.

Ir šiandien plinta daugybė nuotraukų, kuriose matome Tave mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo 1987 m. rugpjūčio 23 d. kartu su Nijole Sadūnaite, Juliumi Sasnausku ir kitais. Jie ir šiandien kartu su Tavimi. Nuskambėjo, nuskambėjo tada per visą pasaulį tas garsusis mitingas prieš Pabaltįjį pardavusį Molotovo-Ribentropo paktą.

Kai suėmė pagrindinius Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komiteto vadus kun. Svarinską ir Tamkevičių bei nužudė kun. Juozapą Zdebskį, Tu su bendrininkais įkūrei „Politkalinių gelbėjimo grupę“ ir 1988 m. rugpjūčio 16-ją pradėjai badauti prie Vilniaus katedros už politinių kalinių ir Mažosios Lietuvos išlaisvinimą ir net mėnesį kryžiumi gulėjai ant aikštės grindinio. Ta penkiasdešimties dienų bado akcija nuskambėjo per visą pasaulį, sulaukė ypatingo dėmesio Vakaruose. Ten prie komunistinių ambasadų tūkstančiai protestavo. Tu laimėjai: 1988-ais buvo paleisti kun. Svarinskas ir Tamkevičius. Ne tik gyvenime Tu toks artimas su Svarinsku. Net mirei tuoj pat po Svarinsko minėjimo Karininkų ramovėje. Kaip gražiai ir tiksliai tai pastebėjo Nijolė Sadūnaitė: „Svarinskas pasiėmė bendražygį Petrą, nes, matyt, ir ten, amžinybėje, trūksta pajėgų“.

Ne, negaliu aš čia suskaičiuoti visko, ką Tu iškentėjai, pernelyg ilgai nusitęstų šios laidotuvės. Juk iki Nepriklausomybės buvai ilgiau ar trumpiau 6 kartus suimtas ir 7 kartus krėtė Tavo kambarėlį. Niekada neturėjai ramybės. Bet ir atkūrus Nepriklausomybę nebuvai ramus. Visi žinome, kokia sudėtinga buvo padėtis paskelbus Lietuvai Nepriklausomybę: tai okupantų blokada ir ypač 1991 m. pradžia. Premjerei padidinus kainas, „Jedinstva“ kurstė neramumus, grasino užimti Seimą, sujudo ir karinis miestelis. Tada Tu priprašei Vilniaus stačiatikių metropolitą prabilti į rusų kareivius iš Seimo rūmų lango…

Ir vėliau nenustojai rūpintis Mažosios ir didžiosios Lietuvos reikalais. Stebinai pasaulį eidamas per Maskvą ir per Mažąją Lietuvą. Su 2,5 metro dydžio kryžiumi Lietuvos trispalvių apsuptyje su palyda Tu taip iškilmingai ėjai per Rusijos miestus ir miestelius, per Maskvą iki pat KGB būstinės ir bažnytėlės šalia tos būstinės Liubiankoje. Ir vėl su tuo pačiu kryžiumi per Karaliaučiaus kraštą. Tu pats sakei, kad taip judinai Rusijos laisvės judėjimą, taip šventinai kryžiumi tą šalį, sklaidei jos šėtonišką užkratą ir silpninai jos galias, kad būtų lengviau Lietuvai.

Kas Tau, broli Petrai, gali atlyginti už tokią Lietuvos laisvinimo auką, už viso gyvenimo auką? Tik Dievas, Tik Aukščiausias. Juo visada ir pasitikėjai, ir rašydamas protestus, ir kentėdamas kankinimus, ir badaudamas, ir nešdamas kryžių, ir statydamas kryžius bei aukurus. Todėl aš tikiu, kad Tavęs laukia teisumo vainikas, kaip išsireiškia apaštalas Paulius (2 Tim 4,8).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Raimondas Navickas. Prasideda…, arba „Eikite ... su savo ‘Black lives matter’ afera“

Vytautas Sinica per Marijos radiją. Ką šiandienos žmogui sako istorinės atminties ženklai: paminklai, memorialinės lentos, atminimo aikštės?

Nacionalinis susivienijimas. Apie cenzūrą ir Lukiškių aikštę

Rasa Čepaitienė. Kaltė ir įniršis

Geroji Naujiena: Palikti iki pjūties

Iš propagandos frontų. Užkalnis: pagaliau Lietuva atsiveria imigrantams. Pasitinku su gėlėmis

Raimondas Navickas. Versli moteris – kiekvieno politiko svajonė

Joana Noreikaitė. Liepos 17-toji

Dar viena 17-oji Simono Daukanto aikštėje: kas išgirs ir atsakys, ar dar gyva Deimantė?

Justas Mundeikis. Imituokime socialinį dialogą. Antra dalis

Algimantas Rusteika.Tikras lietuvis viską, kas jam sakoma, užmiršta per savaitę

Vytautas Sinica. Europa, kurios gėdijasi tariami euroentuziastai ir kurią taip mylime mes, ‘euroskeptikai’

Remigijus Šimkus: Labai norėčiau būti neteisus

JAV: kai kalba skaičiai

Naujausias anekdotas: kaip Gabrielius milijonieriumi tapo? Atsako pats Landsbergis

Iš propagandos frontų. Arkadijus Vinokuras: Įstatymas dėl Lukiškių aikštės yra rasistinis

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.