Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Ugdymo politika

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. lapkričio 28 d. 0:50

3     

    

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Jau nuo 1991 metų Lietuvoje veikia vieninga mokslo ir studijų sistema, mūsų institucijose atliekami moksliniai tyrimai didžiausią pridedamąją vertę kuria ugdydami kompetencijas pačiose įvairiausiose mokslo srityse ir kryptyse. Vyresnieji mokslininkai yra gyvi liudininkai to, kaip mokslo potencialas mūsų šalyje nuolat traukiasi per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį.

Akivaizdu yra ir tai, kad mokslininkų, tyrėjų ir kitų mokslo darbuotojų atlygis už jų darbą tapo beveik pats mažiausias tarp ES šalių, nors pagal ekonominius rodiklius esame sparčiausiai augusi ekonomika per visą nepriklausomybės laikotarpį. Tyrėjų atlyginimų atsilikimas nuo kitų panašių šalių siekia maždaug du kartus. Valstybės deklaruojami siekiai remti inovacijas ir kurti žinių ekonomiką (Strategija Lietuva 2030) ne tik kad nesulaukia finansinės paramos, bet yra maskuojami nepatikimais Statistikos departamento duomenimis apie mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) finansavimą Lietuvoje.

Lietuva visoms tarptautinėms organizacijoms teigia, kad valstybės parama MTEP sudaro apie 0,6% BVP ir dirba čia apie 20 000 tyrėjų. Tai yra visiškai nesuderinama su realiais MTEP finansavimo skaičiais, kurie pasiekia mokslo ir studijų institucijas per ŠMM. Visų mokslininkų ir dėstytojų atlyginimams pakelti 20% užtenka 23 mln eurų. Tai reiškia, kad tyrėjų, įskaitant ir visus dėstytojus, yra mažiau nei 10 000. O mokslui ir menui finansuoti mokslo ir studijų institucijoms, įskaitant ir LMT ir LMA, ŠMM skiria tik 0,17% BVP.

Klausimas Lietuvos statistikos departamentui: kaip gaunamas valstybės (visas be verslo) MTEP finansavimas 0,6 BVP ir kodėl jis nepasiekia Lietuvos mokslininkų?

Mūsų paprastas paaiškinimas yra: LSD prideda 30% visų kitų studijoms skirtų lėšų (pasinaudodami ŠMM rekomendacija, kad visi dėstytojai turi dirbti mokslinį darbą) ir dar prideda visas ES paramos lėšas, kurias kažkaip galima būtų sieti su MTEP.

Kai gausime LSD ir ŠMM paaiškinimą, pasidomėsime, ar tai atitinka Frascati metodikos rekomendacijas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ah1       2019-11-28 15:40

ir iš viso, o kam reiklaingi tie dėstytojai, kam ir ką jie ruošia? Pramonė sugriauta, likęs žemės ūkis, bet ir tas dotuojamas… Panašu kad ūkininkams pradeda dašusti kad jų ūkiai pasmerkti, ūkiai neišsilaikys ir ūkininkai bus priversti parduoti žemę, o ateitis latifundai , atitinkantys kolūkių mąstus ir smetoniškos gerovės svajoklių pabaiga.Ir bus sveiki sugrįžę į Romos imperiją su imperatoriumi ir karaliais/kunigais vietininkais.  Demokratija tai kelias į žiauriausią vergovę pažymėjęs Platonas savo veikale “Valstybė”, o prasideda viskas nuo tolerancijos ir parazitų teisių tenkinimo.

ah1       2019-11-28 15:18

visos mokytojų, dėstytojų algos yra atimti pinigai iš proletariato per mokesčių sisitemą,  kėlimas algų mokytojams, dėstytojams ir kities mintantiems iš proletraiato atimtais pinigais reiškia dar didesnį pinigų atiminėjimą iš proletariato, proletraiato skurdinimą, nelygybės didinimą, proletraiato klasės diskriminaciją - todėl turėtų būt pirmiausia įvesta “stogas” - riba proletraiato algai, užtikrinanti proletaraito šeimų  būtinas išlikimo sąlygas, šiuo metu proletraiato klasė paprasčiausias naikinama skurdu, dėl visokių ponų/ laisvų nuo mokesčių užgaidų tenkinimo, nes nė vienas biudžetininkas realiai mokesčių nemoka.

stasys        2019-11-28 12:40

Auganti ekonomika kiekvienais metais prideda ir švietimui , klausimas ar švietimas auga algomis tolygiai Lietuvos ekonomikos augimui .? Ar vėl žiūrime į kokią statistikos eilute su patempta lūpą ..ir užduodame sau klausima kiek mokytojo profesija tebėra prioritetas ?. Savo ruoštu tik pridurčiau ne algos dydžiu nusakomas to prioriteto skaičius . Faktas tik vienas , prie švietimo išlaikymo jau ženkliai prisideda ir mokiniu tėveliai ,kaip sakant toli mes nenubėgome nuo tos praktikos kai kritikavome mediciną už per dažnai gaunamus į stalčių.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Europos Parlamentas pasmerkė Lenkijos ketinimus kriminalizuoti lytinį mažamečių švietimą

Svarbi žinia: teismas įpareigojo Vyriausybės atstovą S. Buškevičiaus skundą dėl Kazio Škirpos gatvės pervardijimo nagrinėti iš naujo

Rasa Čepaitienė. Atviras laiškas Trakų rajono merei Editai Rudelienei

Liudvikas Jakimavičius. Balsavimo kortelė

Konferencija „Lietuvybė viešajame gyvenime“ (vaizdo įrašas)

Gitanas Nausėda per Nacionalinius maldos pusryčius: „Susitelkime maldoje visi kartu prieš Dievo veidą, ir vėl pasijuskime esą broliai ir seserys“

Ramūnas Aušrotas kviečia į diskusiją apie naujausią Šarūno Barto filmą „Sutemos“

Aras Lukšas. Stalinizmo šaukliai: tarp prisitaikymo ir atgailos

2019-ųjų metų Laisvės premija skirta Laisvės kovų dalyviui, žmogui-legendai Albinui Kentrai

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen. Nacionalinė šeimų taryba – rūpestis šeimomis ar inkvizicijos kūrimas?

Veronika Winkels. Ugdyti vaikus… mokykloje ar namie?

Andrius Švarplys. Kas nutrauks bankų vydomą valstybės šantažą?

Liudvikas Jakimavičius. Ką bendra turi šv. Kalėdos ir šachmatai?

Algimantas Rusteika. Ruoškitės pasirinkimams – ‘vsio bus zakonno’

Ramūnas Aušrotas: „Gal pirmoji JTO MTK ponia norėtų lankyti civilinės šeimos teisės kursus? Priimčiau su nuolaida“

Neringos Venckienės interviu TV3: „Variantai buvo tik du: arba ginti mergaitę, arba pamiršti, kad tokia gimė. Aš pasirinkau ginti“

Tyrimas palygino santuoką ir gyvenimą kartu nesusituokus

Donaldas Trumpas: E. Macrono atsiliepimas apie NATO yra „labai labai bjaurus“ ir „įžeidžiamas kitoms 28 valstybėms narėms“

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“. Bankininkas, kuris nugalėjo carinę Rusiją

Ramūnas Aušrotas. Pirmą kartą šeimų balsas oficialiai skambės ir nacionaliniu lygmeniu

Shannona Roberts. Šaldyti kiaušinėlius ar karjerą?

Gytis Padegimas. Kiek milijonų medžių per 30 Nepriklausomybės metų sunaikino ir dar sunaikins mūsų godumas ir gobšumas?

Vidas Rachlevičius. Nenorėčiau Brexito, bet jei laimėtų kairysis leiboristų gaivalas, Britanijos būtų gaila dar labiau

Vygintas Gontis. Kaip deklaracijas apie žinių ekonomiką paversti atsakinga valstybės viešojo sektoriaus bei mokslo ir studijų politika

Liudvikas Jakimavičius. Partijos ir išdavikai

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.