Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Tiesos.lt siūlo   2017 m. lapkričio 13 d. 11:34

12     

    

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

alkas.lt

Valstybės aikštė, Didvyrių aikštė, Reprezentacinė aikštė, Atminimo aikštė – štai vardai ir idėjos, kurias mėginama suteikti Vilniaus Lukiškių aikštei. Tie vardai ir idėjos – žmonių lūpose, mintyse, institucijų sprendimuose, menininkų brėžiniuose. Net Seimo nutarime.

Daugiau kaip dvidešimt metų galvojama ir ginčijamasi, kaip tą idėją įgyvendinti. Ir štai kažkas išvydo reginį, viziją, sapną – tebus aikštėje Vytis, jis įkūnija ir valstybę, ir jos didvyrius, primena kovas už laisvę ir kritusiuosius vardan jos. Vytis, teiškils aikštėje Vytis, užsidegė šia mintimi daugybė žmonių! Ir net pinigus surinko – pastatys patys, valstybei nieko nekainuos! Tik leiskit!

Stop, stop, pasakė kažkas aukštai, tas, kuris timpčioja marionečių siūlų galiukus. Stop.

Ir viskas sustojo – savivaldybėje, Kultūros ministerijoje. Esą reikia išdiskutuoti, esą būtinas konkursas. Staiga aikštę aptvėrė tvora, pradėjo paslaptingus darbus. Be konkurso ir be diskusijų. Jūs ten konkuruokit, o mes darom. Bet kaip gi taip – juk reikalingas vieningas sprendimas ir aikštei, ir paminklui! Nieko, nieko, jūs paskui paminklą priderinsit.

Ir padarė. Kai pamatai aikštės nuotrauką iš viršaus, užgniaužia kvapą. Bet ne iš pasigėrėjimo, o iš visiškai priešingo jausmo. Viešpatėliau! Kuo virto graži, harmoninga, taisyklingos formos, simetriška aikštė? Aštuonios ašys, aštuoni takai tiesėsi į aikštės vidurį, kur, kaip numatė senieji architektai, geriausia vieta stovėti paminklui… Nieko iš to nebeliko, senosios aikštės nebėra. Ir paminklą statyti nebėra kur.


Du trečdaliai dabartinės aikštės panašūs į skverą prie daugiabučių su chaotiškai pramintais takais. Pievelėse galės gulinėti ar sėdinėti jaunuoliai, šeimos su vaikais, užkandžiauti, žaisti badmintoną. Senesnieji ant suoliukų įkniubs į šachmatų, šaškių, domino lentas. Spalvoti balionai, muzikėlė, vaisvandeniai, ledai, pyragėliai, kilmingų šunų paradai, vaikščiojimo ant rankų turnyrai, gyvųjų skulptūrų pasirodymai… Nusiplūkęs miestietis pramogaus, mėgins atgauti jėgas.

Likęs aikštės trečdalis paskirtas paminklui ar paminklams. Bet ir tai ne visas, šone trykš, čiurlens fontanai, kuriuose karštą vasaros dieną galės pabraidyti vaikai. Ką rimta tokioje erdvėje galima sukurti? Štai konkursiniame projekte nedidelis Vytis net nebėra centre, stovi be jokio postamento, matyt, tam, kad ant jo žirgo karstytųsi, kas tik panorės. Tas paminklinis Vytis yra atjojęs prie „Šimtmečio rato“, kur neskaitę istorijos, neperkantys turistinių bukletų ir nesinaudojantys internetu galės lietuvių ir anglų kalbomis čia pat sužinoti svarbias Lietuvos datas ir net kiek kur žuvo ar buvo ištremta. Centre ant aukšto stiebo plevėsuos dar vienas Vytis vėliavos pavidalu, tarsi sakytų: norėjot Vyčio, tai dabar turėkit net du, negaila. Apskritai imant, toks projektas – apgailėtina parodija to, kas galėjo būti.

O ką geriau galėjo pasiūlyti menininkai tokioje sudarkytoje aikštėje, tikriau, pusėje aikštės? Vienoje pusėje – balaganas, kitoje – didvyriai? Vienoje dalyje spygčiojimai, šunų lojimai, muzikėlė ir gėrimai, kitoje – rimtis ir susikaupimas, garbės sargyba, aukštųjų užsienio svečių dedamos gėlės? Ne, brangieji, himnas negiedamas su sumuštiniu rankoje, Didvyrių aikštėje nesivoliojama, žemės purvas ir dangaus mėlynė nesimaišo.

Ak, buvo aikštė, kurioje tauta galėjo įprasminti savo buvimą! Gal vienintelė ar labiausiai tam tinkama aikštė. Tačiau joje įprasmino savo buvimą miesčionis, vartotojas, pasaulio pilietis, klajūnas. Žmogus be savybių, be protėvių, be savasties, be atminties. Tai įprasmino savo buvimą Vilniaus meras R. Šimašius, tipiškas liberalas, prasivogusios partijos buvęs pirmininkas, Vilniaus taryboje sudaręs koaliciją su lietuvybės priešais, kabinęs gatvių lenteles su nelietuviškais užrašais, o prieš keletą metų, būdamas teisingumo ministru, pirmasis pasiūlęs įstatymo projektą, kad pasuose būtų ir nelietuviški rašmenys.

Vikriai jis dabar sužlugdė ne tik Vyčio paminklo, bet ir Valstybės, Didvyrių, Atminimo, Reprezentacinės aikštės idėją. Meistriškai! Bet ir jo, ir panašių į jį galybė neamžina.

Apie tokius dar Vincas Kudirka rašė: nusmuks, bevažinėdamas per savo darbo tiltus.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tadas       2022-01-14 17:18

O kas blogo, kad bus balionai :D?

TSRS laikais prie BAŽNYČIŲ statė       2017-11-14 11:37

“SNARGLINES”,kad girti stribpalaikiai kabinėtųsi prie laidotuvių procesijų dalyvių.
Netoli tenuriedėjo ir Lyberlietuva…

Dėkoju Vydui Astui       2017-11-14 8:33

Už supratimą ir geros esmės išdėstymą. Ir komentatoriai visišką teisingą aikštės viziją mato.

AAA       2017-11-13 21:50

Siūlyčiau tradicinį sprendimą, panašų į Karo muziejaus sodelyje Kaune: Centrinis monumentas su jį dideliu ratu supančiomis mūsų žymiausiųjų tautos žmonių skulptūromis. Tiesa, Kaune jos išdėstytos abiejose pusėse tako, vedančio prie Laisvės skulptūros. Nereikia jokių modernybių, nes nuo jų jau darosi nejauku ( kreivi pastatų fasadai ir langai, juodos fasadų spalvos .... tai diversija prieš Tautą, tik ar dėl nesusigaudymo, ar tyčia??)

Kolorowe jarmarki       2017-11-13 19:20

Reikia pastatyti pripučiamą pilį vaikučiams. Kaip Palangoj: batutų padėti, supynių visokių, traukinuką aplink paminklą paleisti. Ir kad cukraus vatą pardavinėtų.
Palangos fotografai atvažiuotų. Vienas su smaugliu ir papūga, kitas su bezdžione.
Smagu bus.

Keulės rukė       2017-11-13 19:14

Skaitau- amžinoji ugnis turi būt. Juk reikia kažkur cyzą kulturingaj prisidegt. O be to galimair kokį šašlikiuką pasičirškint- juk poilsio ir pramogų vieta.
Tik vot žiemą tai teks pasirūpinti kad tvarka būtų- bomžai rinksis, prie ugnelės nakvoti norės.

tiapkinas       2017-11-13 19:08

O man projektėlis patinka- labai tinkama vietelė kepti ir valgyti sosiskas. Fontanėlyje galėsim kojines išsiskalbti-  ant vyčio karduko pasidżiauni ir rūkai atsipūtęs. Arba moderniai riedlente važinėji takais. Arba sidrą geti ant pievelės atsigulęs. Labai pažangu.

Bronius       2017-11-13 18:12

Belieka viltis, kad R. Šimašiaus, L. Ruokytės-Jonsson ir kitų į juos panašių galybė neamžina.

Nėra to blogo ,kas neišeitų į gerą       2017-11-13 12:54

Ten kur takų raizgalynė raikia pilti PILIAKALNĮ.Tauta po terbą žvyro/skaldos mišinio suneš.Netrukdykit.Ant kalvos pastatysime šuoliaujantį naturaliai ZIKARO VYTĮ.Žirgas turi būti BALTOS spalvos.
Piliakalnis bus gausiai lankomas.Ant žirgo VAIKAI fotografuosis.Kalno papėdėje mylintys Tėvynę paliks po VARDINĮ AKMENUKĄ.

harmonija       2017-11-13 12:26

Vyčio paminklą prie karuselių ir fontanų priderinti nesunku.
Reikia tik vietoj kardo į ranką įtverti hot dogą.
Arba kebabą.

ruta       2017-11-13 12:13

Puikiai parasyta , aciu ...na, negali suvokti liberalmarksistai , kas yra Tevyne , Tauta , Didvyriai .., na neduota mankurtams , kolaborantams suprasti Valstybes tvirtumo pagrindu ..

šauniai išdulkino vilniečius       2017-11-13 12:09

taip jiems ir reikia - komunistinės nomenklatūros padlaižiams

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.