Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Socialinė politika

Vladas Vilimas. „Idėjos Lietuvai“ – kas tai?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. sausio 21 d. 0:19

24     

    

Vladas Vilimas. „Idėjos Lietuvai“ – kas tai?

Artėja Lietuvos šimtmečio jubiliejus. Reikia ir ataskaitos už šį laikotarpį. Juk esame atsakingi už tai, kas vyko ir vyksta mūsų šalyje. Tenka nubrėžti ir ateities gaires.

Problemų buvo ir turime daugiau negu reikia. Bet pretendentai į valdžią, padėtį valstybėje stengiasi vaizduoti šviesiomis spalvomis. Juk rinkimai paprastai sprendžia ir jų likimą.

Ką apie valdžią sako šviesios atminties poetas buvęs tremtinys-politikas Vytautas Aleksandras Cinauskas ... eilėraštyje: Mano tėvynė – upelio pradžia / Mano valstybė – ne mano valdžia / Mano tėvynė – širdis prie širdies / Mano valstybė – vagis ant vagies.

Taip iškyla būtinybė švelninti situaciją, t. y. ištrinti ribą tarp realybės valstybėje, kurią apibūdina poetas, ir fantazijos, atsispindinčios idėjose. Kaip matome tokios fantazijos tikrai netrūksta. O jeigu atvirai, tai yra tik reklaminis triukas – niekam nieko neįpareigojantis ir niekam neįsipareigojantis.

Vis dėlto reikia pripažinti, kad pagrindinė problema – Konstitucijoje. Šis dokumentas toleruoja neišvengiamą valstybės griūtį. Taigi, Konstitucijos esminė peržiūra – vadinkime tai idėja Lietuvai – turi tapti kūnu. Spręsdami šį uždavinį įkvėpimo semkimės ir iš Laikinojo Pagrindinio įstatymo, ir iš Estijos bei Suomijos Konstitucijų.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dongdong8       2018-02-6 8:21
Donkichotams       2018-01-22 21:18

Teisingai, pirma nors darbo užmokestį išsireikalaukite, o čia sapalioja ko per 200 metų nepasieks,pirma suformuokite vidutinį visuomenės sluoksnį kurie turės šiek tiek bubių Uždirbtų o neužprekiautų LT. Visuomenės sudėties kreivę galite pamatyti Vilniuje nuo Barbakano kalno,žvelgdami į Gedimino(atsipašau Vytenio) panašu į Stumbro kuprą.

albina       2018-01-22 16:00

Kas - vagis,ko - vagio.Kas - vagis,ko - vagies.Taip mokėmės ar ne?

Nieko gera nežada       2018-01-22 12:58

vaikščiojant nuo Einošiaus pas Keipošių,dar 100 metų. Šitų runkelinių nepergalėsim. O gal pabandyti ieškoti ne Teingumo (kažkaip ta guma nusibodo) gal ir Teisybę atrastume.

Vladas        2018-01-22 9:45

  dr. J. Ramanauskui
Tai, kad nevykdomi Strasbūro teismo nutarimai kaip tik ir yra mūsų problema.  Teismų, tiek mūsų, tek ir Strasbūro nutarimų vykdymą turėtų užtikrinti nepriklausoma institucija.Lietuvoje tokia institucija buvo prokuratūra , Suomijoje ir Estijoje teisingumo kanclerio institucija.
  Deja,teisę vykdyti priimtų įstatynų patikrą ir jų vykdymo kontrolę Lietuvos prokuratūra naudojosi labai trumpai Maždaug Laikinojo Pagrindinio įstatymo galiojimo ribose.
      Referendumu priėmus dabartinę Konstituciją prokuratūra buvo suspenduota , o priimtų įstatymų patikros ir jų vykdymo kontrolės ėmėsi Konstitucinis Teismas.Prokuratūra tapo neriklausomų teismų “nepriklausoma” sudėtine dalimi (tai buvo įtvirtinta teismų atatyme).Kodėl tai buvo daroma - vyko privatizacijos atsiprašau prichvvatizacijos procesai, žemės reforma, kuri tęsiasi iki šios dienos.Taigi ir
chaosas tęsiasi iki šiol.
    Lietuvai, kad neprarasti nuotaikos jubiliejaus proga, buvo mestelėtas idėjų bumas.Kai kas ant kabliuko užkibo,bet dauguma juokiasi.Situacija labai primena priešpaskutines sovietmečio nuotaikas.
Paskutinės žinios-vakar (t.y. sausio 21d.)televizijos laidoje “SAVAITĖ” garsi žurnalistė Pumprickaitė pagaliau pripažino , kad Lietuvos žemė buvo parceliuojama ištisus 25 m. įslaptintai be jokios kontrolės.
    Bet išeities ieškoti reikia, gerb. Jonai. Taigi, pradėkime kapstytis iš duobės nuo Pagrindinio Įstatymo - Konstitucijos reformos.Panašiaiišeities ieško ir tokios šaalys kaip Vengrija, Lenkija, Ukraina nors ten perspektyvos geresnės.   

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-01-22 6:42

Prof. Vladui Vilimui. Žinau, Jūs labai senai šiai problema užsiiminėjate dėl visuomenės atstovų teismuose. Kaip matome jokio rezultato nebuvo ir nebus ir tai visai nesunku suprasti, kai tyrimo būdu nustatai, kad Lietuva dabar hibridinio karo būdu yra OKUPUOTA ir priešo tikslas yra tas, kad Lietuvoje pirmiausiai nebūtų teisingumo. Taigi Jūsų geros pastangos suprantamai negali duoti vaisų.

Pacituosiu Jus:

“Kol kas Strasbūro teismas yra vienintelis atsvaras Lietuvos teismams, kuriais visuomenės pasitikėjimas vienas iš žemiausių ES. Nepasitikėjimo priežastis – teismai suformuoti totalitarinių valstybių pavyzdžiu – visuomenė nušalinta nuo teisingumo vykdymo. Viso to pasekmė – Valstybės degradacija.”

Matyt, kad neturite praktinių žinių, nes tokie teiginiai visai neatitinka realybės. Net ten, kur yra laimėtos Strasbūro bylos, Lietuva NEVYKDO tų teismų sprendimų, kaip antai R.Pakso atveju.

Strasbūre dirba Lietuvos komisarai ir deda pastangas, kad ten žmogus iš Lietuvos teisybės taip pat NESURASTŲ.

Pagrindinė Valstybės degradacijos priežastis yra vykdomas hibridinis karas prieš Lietuvą. Kol to nesuvoksime, tol nesugebėsime net pradėti galvoti apie priemones, kaip pasipriešinti.

To 23/17       2018-01-22 5:47

Va čia ir paslydai(pratrydai) kitus vadindamas glušiais

To 23/17       2018-01-22 5:43

Va čia ir paslydai ir pratrydai troli štibletčikas….

Vladas       2018-01-22 5:24

Į Rmns Vlks
Taip Jūs absoliučiai teisus Konstituciją tikrai reikia keisti. Viena iš prižasčių -
  ją uzurpavo KT.

Vladas       2018-01-22 5:17

Atsakkymas dr. J Ramanauskui.
Taip , eilįraštis “giliai filosofinis’ , bet suprantamas Plačiau apie situaciją galite rasti ir čia, kur filosofijos gerokai mažiau, bet taip pat suprantamai parašyta.:http://biciulyste.com/aktualijos/vladas-vilimas-rytas-kupcinskas-individualus-konstitucinis-skundas-lvzs-spektaklis-vertas-rinkeju-demesio/

Vladas       2018-01-22 4:59

Atsakymas"Tam, kad Lietuvoje galiotų Konstitucija”
Tam neturi maišyti joks Konstitucinis Teismas.Pateiktame komentare ir nurodyta į ką turime orientuotis -  Estiją ir Suomiją. Ten jokio Konstitucinio Teismo nėra. Estijoje šio teismo funkcijas vykdo Aukščiausiasis Teismas, Suomijoje Parlamento konstitucinė komisija.Ten nėra ir rašto aiškintojų,tokių kaip Lietuvoje kurio funkcijas vykdo prof. Vytautas Sinkevičius.

bukam       2018-01-21 22:07

Ką tu čia išvartnėji? Gal esi koks priedurnis?
Kas sako jog gauti deramą atlygį yra blogai, glušiau?
Tu apskritai, skaityti moki?
Buvo pasakyta aiškiai jog kol viskas brangsta greičiau nei auga algos, kelk algas nekėlęs- vis tiek pragyvenimui nepakaks, nes “viarslininkû” ir oligarchų godumas tiesiogiai proporcingas valdžios cinizmui.Lietuvoje prie dabartinio režimo algos gali būti nors po dešims tūkstančių- du trečdalius atims vmi reketininkai, o likusius atiduosi už šilumą, elektrą ir kitus dalykus be kurių negali egzistuoti. Ir kai iš tos tavo “didelės “algos kišenėse po visko liks tik skatikai, tada tu prie maximos kasų apsiverkęs eisi kapstytis konteineriuose. Ne algų didumuose gerbūvis, tai kiek gali sau leisti už gautą uždarbį. Ar supratai, buratine?

Marazmatikui 18/16       2018-01-21 20:49

Visoje sąžiningoje Europoje mokamas sąžiningas atlygis už darbą, kas čia blogo?, taip mokama beveik visoje,išskyrus LT.Linkiu mrazmatikui savo pribezdėtoje odineje kėdėje toliau bezdėti ir toliau pliurpti marazmus…dar linkiu Tau apsigyventi Vasaros gatvėje namo Nr.5.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-01-21 19:42

“Ką apie valdžią sako šviesios atminties poetas buvęs tremtinys-politikas Vytautas Aleksandras Cinauskas ... eilėraštyje:
Mano tėvynė – upelio pradžia /
Mano valstybė – ne mano valdžia /
Mano tėvynė – širdis prie širdies /
Mano valstybė – vagis ant vagies.”

Labai gražiai skambantis eilėraštis ir giliai filosofinis. Upelio pradžia, tai paskelbta Nepriklausomybė. Teisingai pastebi, ne mano valdžia, nes Lietuva yra OKUPUOTA ir svarbiausiai yra numatyta PROGRAMA, kaip iš tos okupacijos išsivaduoti. Poetas sako: VAGIS ant vagies. O ar kas atsimenate kitą žodžio reikšme “vagis”? Tai toks kablys, ant kurio kabinami paltai. Tai poetas ir sako skambiai: VAGIS už karšenės ant KABLIO reikia pakabinti. O širdis prie širdies, tai lietuvių vienybė už Lietuvos valstybę.

Tai čia pacituosiu iš Lietuvių kalbos žodyno “1 vãgis sm. Žg koks kablys (ar kuolas) sienoje kam nors kabinti, užkabinti, gembė: Nutašyk vãgį ir įkalk į sieną J. Pakoriau pavalkus priemnėj an vãgio Vrn. Pakabyk kailinius an vãgio”

to 18:16       2018-01-21 19:04

Komentare kurio adresu tu taškaisi snargliais, yra išdėstyti sveika nuovoka grįsti argumentai. Pone- tamsta kontra argumentų turi? Ne?
Tuomet geriau nespygauk kaip pigi kekšė, nes ne tik vulgariai atrodai-
atrodai visiškai idiotiškai. Jeigu neturi ką protingo pasakyti, geriau tūnok savo tarpuvartėje ir bezdėk pro triūbelę.

Maramatimui 13:39       2018-01-21 17:16

Išišluok protelį,ir padaryk algą 1 ct. į valandą ir pamatysi, iš karto matosi, kad esi biudžetinis pirdyla svaisčiotojas duodu 101%.

Šiap jau       2018-01-21 16:27

anglai konstitucijos neturi ir neturėjo. Jiems užtenka trijų principų: TEISINGUMO, PROTINGUMO, SĄŽININGUMO. Įstatymų gali būti tūkstančiai, tačiau tai tik “stulpai”, kuriuos apeina tiek kairieji tiek dešinieji.

>Kad Lietuvoje galiotų KONSTITUCIJA       2018-01-21 13:37

Kada teisėjų liežuviai jau surišti su pinigais, tai jie negali tuo pačiu metu būti surišti ir su smegenimis. Aksioma.

Kad Lietuvoje galiotų KONSTITUCIJA       2018-01-21 13:03

Reikia panaikinti ar kažką daryti, kad konstitucinis teismas negalėtu interpretuoti konstitucijos pagal savo kvailą smegeninę. O geriausia tai atlikti operaciją, kad KT teisėjų liežuviai būtų surišti su smegenimis. Nes jų KONSTITUCIJOS punktų išaiškinimai jau užkniso juodai.

trotai apie marazmą       2018-01-21 12:39

Taip, galima. Galima ir nekukliau- įstatymu nustatyti 80-ties eurikų privalomą minimalų valandinį darbo užmokestį.
Tik tamsta spjaukite į tai. Paprastai, seilėmis.
“-Kam jums Kysa pinigai? Juk jūs neturite fantazijos.”
Ar suvokiate, kodėl tą chrestomatinę citatą pritaikiau jūsų komentarui?
Todėl, kad tamsta mąstote pilvu ir mielai valgote politikų jums ant ausų kabinamus makaronus. Nes,...
Lietuvoje jokia alga, nors ir 10 000 eur./mėn. neišvaduos tamstų nuo amžino skurdo ir nepriteklių rato. Kodėl?
Todėl, kad orwelistinė santvarka ir ją puoselėjantis režimas veikia pagal pamatinę schemą: “Buratinams duoti tik apiplėšiant dar labiau”.
Vis nepagaunate minties? Paaiškinsiu:
Tarkime gausite tuos išsvajotus ” padidintos” algos eurikus. Na ir?
Nueisite į maxią or ten rasite ką?
O ten rasite duonytę po 8eur/puskepaliui, šlapianką po 20eurikų/kg ir mėsytę kurios kaina įkvėps vegetarizmui. Bet net maitinantis vien bulvėmis ir burokais, kasniai bus gerokiai sprangūs, todėl kad ir už bulves mokėsite tiek kiek prieš algos “pakėlimą” mokėjote už mėsytę.
Tas pats bus nuėjus į vaistinę, į banką, į kirpyklą ir net skudurynuose iš tamstų lups dešimteriopai.
Nes visa valdžios loska yra vien apgaulė- duoti ir iškart leisti lupikautojams atimti. Nes- bus surinkta daugiau pėvėemo, t.y. valdžios Lovys bus pilnesnis.
O tamstos terboje atsiras maujos skylės kurias užlopyti neturėsite už ką.
Taigi, kol galvosite pilvu, o ne smegenimis, jūsų “idėjos” visada kaip ta lazda atsisuks prieš jus.

Laukia dar didesnė       2018-01-21 11:54

emigracijos banga.Dabar iš miestų.Užsidirbti paskoloms.pas mus jau du emigravo į Šveicariją.Smagu už juos.Jie serga astma,tai ten yra pilnaverčiai,o čia pasiūlo psichiatrą ir menkaverčius vaistus.Dabar psichiatrai gydys visas ligas,net ir ginekologines.Marazmas Lietuvoje.

TROTA       2018-01-21 11:43

Geriausia idėja Lietuvai- Nurodymas finansų ministerijai nustatyti darbo užmokestį ne mažiau 8 EURAI UŽ VIENĄ DARBO VALANDĄ VISOJE LIETUVOS RESPUBLIKOJE, o Mokesčių inspekcijai kontroliuoti kaip mokamas darbo užmokestis.

Juozapas---Autoriui       2018-01-21 10:42

Taip, Tamstos pastaba yra teisinga. Patikslinsiu- tai viena pagrindinių problemų. Mat savaime jokios konstitucijos problemų nesprendžia.
Vienok, Lietuvoje konstitucija yra tapusi kriminalinio režimo antivalstybinių, antitautinių ir prieš krikščioniškąsias vertybes, prieš patį D-vą nukreiptų veikų legitimizavimo įrankiu. Konstitucija, kaip sekantis po Viešpaties Įstatymo dokumentas yra skirta pasaulietiniam valstybės reikalų tvarkymui.
Tačiau tokį svarbų statusą, konstitucija negali įgauti vien voliuntaristiniu ukazu. Apart reikalų tvarkybos, valstybė, jos gyvybingumo užtikrinimas reiškiasi per kūrybą ir kūrimą. O šie dalykai jau yra aukštesnėse dimencijose.
Mat kūrybos dovana pareina tiesiogiai iš Aukščiausio Kūrėjo.
Todėl drįstu teigti, jog konstitucija gali būti reikšminga ir tvari tiek, kiek ji koreliuoja su D-vo Įstatymu ir piliečių pasiryžimu gyventi vykdant Viešpaties valią. Jeigu įstatyme nėra metafizinio dėmens, jeigu šios žemės įstatymas neturi savyje Aukščiausiojo Įstatymo primate duotų normų laikymosi viršenybės, toks įstatymas nevertas net popieriaus ant kurio pakeverzotas.
Atskiriant valstybę nuo bažnyčios dabartinėje konstitucijoje, jos kūrėjai manė tiesiog daro standartinį judesį eliminuodami valstybės ir bažnytinės administracijos interesų konfliktus. Vienok vardan “demokratijos” kuri tapo pagonišku kulto stabu, konstitucijoje valstybė buvo atskirta ir nuo Šv. Bažnyčios kaip Reiškinio. Tuo būdu bėgant iš bolševikinės bedievystės, vistiek likta tame pačiame akivare pagal burliokijos mauzoliejaus lavono sifilitinę formulę:
“-Boga niet!”
Aš jau senokai siūlau imtis to darbo, kurį savo ” je siūlote ir Tamsta- imtis rašyti, kurti naują konstituciją. Ne naują vėl bevertę “KKK tititiuciją”, o pagrindinį įstatymą - kaip tiesiogiai išvestinį dpkumentą iš Aukščiausio Įstatymo, dokumentą kuriame joks straipsnis negalėtų įpareigoti žmogų, visuomenę elgtis paminant Šv. Rašto ir mūsų Atpirkėjo Evangelijos dovanotą Tiesos /Gyvenimo kelią.
Didžiausiu privalumu to darbo kuriam Tamsta kviečiate, laikau net ne baigtinį rezultatą- pats procesas yra daug svarbesnis, nes bendroje kūribinėje talkoje galėtų vykti itin svarbus terapinis, gydomasis sveikatinimo darbas.
Nes Lietuva yra pakirsta mirtinos politinio neįgalumo ligos, kurią salygoja tautos kūne tebelikę burliokiško kumetizmo mentaliniai augliai, valstybės organizme veši kegebyno agentūros, nomenklatūrinio švogeryno bakterijų kolonijos. Lietuva skendi tamsoje ir ją gali išgelbėti tik stebuklas.
Tačiau veikdami pagal D-vo kūrybinę paradigmą mes galime.
Tiesiog kurkime nuosekliai- ” Pradžioje buvo Žodis”, po to atskirsime Šviesą nuo tamsos. Ir tik taip galima bus imti kurti žmoniško pavidalo visuomenę.
Visa kita plepalai ir slinkimas į orwelizmą.

Rmns Vlks       2018-01-21 9:55

Darykime prielaidą, kad tas konstituciniu vadinamas teismas dabartinę Konstituciją supranta ir mums išverčia taip, kokia ji yra iš tikrųjų. Tada galima sakyti, kad dėl tautai nepriimtinos valstybės raidos iš tiesų kalta dabartinė Konstitucija. Tada juo labiau ją reikia keisti.


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.