Politika, Visuomenės pokyčių analizė, Konstitucinis Teismas

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Valstybė be demokratinės teisėsaugos – šalis be ateities

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 5 d. 21:24

10     

    

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Valstybė be demokratinės teisėsaugos – šalis be ateities

Teisingumas yra valstybės pamatas. Teisingumą vykdo tik teismai (109 Konstitucijos straipsnis). Čia turima galvoje demokratiškai suformuoti teismai. Tokiuose teismuose be teisėjų profesionalų dalyvauja ir visuomenės atstovai: prisiekusieji, tarėjai. Visuomenės atstovai iš teismų šalinami tik totalitarinėse valstybėse. 

Kitas svarbus faktorius vykdant teisingumą – įstatymai, kuriais vadovaujasi teismai. Teigiama, kad prasti įstatymai – žiauriausia tironijos forma (Edmund Burke, 1729–1797). Čia vėl yra savos taisyklės, kurių nesilaikant galima sukurti jau minėtų „prastų“, korumpuotų įstatymų. Norint to išvengti priimant įstatymus būtina nepriklausoma institucija jų patikrai.

Be viso šito, turi būti ir nepriklausoma institucija kontroliuojanti, kaip įstatymai vykdomi. Paprastai patikrą vykdanti institucija kontroliuoja ir įstatymų vykdymą. Lietuvoje šias funkcijas iki 1994 m. vykdė nepriklausoma generalinė prokuratūra. Estijoje šią funkciją nuo pat nepriklausomybės atstatymo iki dabar vykdo nepriklausoma Teisingumo kanclerio institucija.

Demokratinėje valstybėje piliečiai turi teisę ginti savo teises ir laisves ne tik bendrosios ir specializuotos kompetencijos teismuose, bet ir Konstituciniame Teisme arba šiam teismui atstovaujančioje institucijoje (Estijoje toks yra Aukščiausiasis Teismas). Ši teisė yra ypatinga konstitucinių teisių ir laisvių apsaugos nuo viešosios valdžios neteisėtų sprendimų priemonė.

Išvardintomis nuostatomis naudojasi ES piliečiai. Tarp jų – ir tokios pokomunistinės šalys kaip Čekija, Estija, Latvija, Lenkija, Vengrija.

Lietuvoje padėtis kitokia. Čia visuomenės atstovai iš teismų sistemos pašalinti 1995 m. (atitinka totalitarinių valstybių reikalavimus). Tiesa, prieš rinkimus visos partijos žada juos grąžinti atgal. Tai tęsiasi jau ištisą dvidešimtmetį.

Kas liečia priimtų įstatymų patikrą ir jų vykdymo kontrolę, šiuo reikalu po nepriklausomybės atstatymo visus įgaliojimus turėjo nepriklausoma prokuratūra. Bet 1994 m. vasario 14 d. Konstitucinis Teismas nutarė, kad prokurorų įgaliojimai tikrinti valdymo aktų teisėtumą prieštarauja Konstitucijai, ir nusprendė pats imtis vykdyti šias funkcijas. Bet, deja, nesėkmingai. Be to, būtų nerimta, kai institucija, pagal savo kuriamas doktrinas keičianti pačią Konstituciją, save dar ir kontroliuotų. 

Taip Lietuva tapo vienintele šalimi ES, kuri neturi savo atstovų teismų sistemoje. Šalimi, kurios piliečiai neturi teisės kreiptis į aukščiausias teismines instancijas (konstitucinis skundas). Šalimi, kurioje piliečiai gali būti teisiami pagal nepatikrintus, galimai korumpuotus įstatymus.

Visa tai tęsiasi jau ištisą dvidešimtmetį. Rezultatus matome: pagrindinis iš jų – artėjantis milijoninio emigranto „jubiliejus“.

Kokia išeitis? LVŽS savo programoje, kaip anksčiau visos sisteminės partijos, įsipareigojo įteisinti tarėjų instituciją ir ypatingojo prokuroro pareigybę, kurio tarnybai būtų galima pavesti priimamų įstatymų patikrą ir jų vykdymo kontrolę (Estijos pavyzdys). Tačiau nežiūrint to, kad norai tikrai geri, jie praktiškai yra neįgyvendinami, nes Konstitucinis Teismas tam nepritars – reikės keisti pačią Konstituciją.

Telieka viena išeitis – paruošti Konstitucijos pataisų projektą ir organizuoti šiuo reikalu referendumą. Sąlygos tai daryti ypač palankios. Bet prieš tai būtina sudaryti nepriklausomą komisiją, kuri atliktų priimtų įstatymų patikrą, t.y. nustatytų galimai korumpuotus įstatymus, paprastai vadinamus „įstatymais su spragomis“. Su komisijos tyrimo rezultatais supažindinti visuomenę. Lėšų šiam reikalui galima surasti sumažinus Nacionalinei teismų administracijai skiriamus asignavimus (2017 m. skirta 11 mln. Eurų).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas: demokratija ar laisvė       2016-12-7 17:02

Ar visuomenės atstovai yra pašalinti iš teismų ar nepašalinti, skirtumas neesminis. Kontroliuoti (daugumos???, kurios???) labui įstatymų priėmimą dar niekur nėra pavykę. Visi bandymai lietuvių tautos interesams apriboti ES įstatymų diktatą, visi visuomeniniai referendumai nieko nedavė, o “geri” ES įstatymai ir yra esminė ateities praradimo priežastis: totalinė piliečių kontrolė, privatumo naikinimas, globalistinės ideologijos diegimas, tradicinės ir krikščioniškos dorovės pašalinimas. Čia Lietuva tėra tik VYKDYTOJA ir nieko iš esmės pakeisti negali.
Artėja atsiskaitymo grynaisiais panaikinimas. Atkreipkime dėmesį į kasas be kasininkių supermarketuose (viskas daroma “vardan mūsų patogumų”, ar ne?) Įžūliai ir beveik jau primygtinai siūloma registruoti net Ačiū kortelę, kad būtų aišku, kas kada ką ir už kiek nupirkęs, o bankai, kurie niekad istorijoje nebuvo reikalingi ubagamas, nes yra kapitalo investavimo įrankis, seniai tapo privaloma kiekvieno asmens kontrolės ir terorizavimo priemone.
Nekelkime tuščių diskusijų, bet eikime prie esmės. Dar pora metų vis stiprėjančios asmens kontrolės (viskas prasidėjo nuo “kovos su terorizmu”, t.y. nuo antiislamiškų provokacijų), ir žmogus taps beteisiu elektroninio konclagerio vergu, o jei dar jam ir kažką implantuos (tai globalinis tikslas), tai net ir biorobotu. Vergovės kontūrai pastebimai ryškėja. Artimesniu laiku tau bet kada galės būti užblokuota sąskaita net už “nepilietinį” elgesį, ir dvėsk iš bado kartu su šeima, nereikės nei lagerių, nei kalėjimų, juk grynųjų nebebus, niekur “kairėje” nebeužsdirbsi. Tuomet visos “teisės” taps kaip prie Stalino, tačiau niekas nebemaištaus, nes su elektronika nebepamaištausi. O jau giedos apie demokratiją visi choru dar labiau, kaip prie bolševikų apie “laisvę”.
Iš tikrųjų, “nedorėlių sueigų” (Ps 1:1) balsų dauguma juk viską įstatymiškai ir tvarkys, argi tai ne demokratija? Kas tada demokratija? Namų šeimininkių nuo pat bolševikmečio vaizduojama “visų valdžia”? Niekad istorijoje niekur (išskyrus minių riaušes) “visų valdžios” nėra buvę, nešiukšlinkime sau smegenų!
Ateina laikas rinktis tarp dvasinio pasipriešinimo ir mirties. Tam galės ryžtis tik tie visur peikiami “fundamentalistai”, “religiniai fanatikai” (“Jūs pažinsite Tiesą ir Tiesa padarys jus laisvus”), “viduramžininkai”. Policininkas dabar vadovaus valstybei - tai geras ženklas “ateičiai”, laukime naujų žingsnių Garliavos linkme!

Pirmiausia reikia ištirti       2016-12-7 8:11

iš naujo Garliavos bylas.Anglijoje tai daro ir po 30 metų.Bet kuo anksčiau,tuo geriau.Grįžtų viltis.

Dzeikas       2016-12-6 14:25

Vilnietei: Pakeisti Konstitucijai? Prasom. Prastums referenduma, prabalsuosim ,kad pakeist. Suklijuos nauja pasiulys balsuoti.Prabalsuosime. Neprabalsuosime - sena paliks.
Juk ir dabartine Konstitucija nedraudzia sukurti straipsnyj minetas institucijas. Esme tame, kad valdantieji ir toks Konstitucijos nepaiso ir varto ja kaip skudurine Onute.
Ir ka? Protestuosite? Na gausite bauda 10 min.menesiniu atlyginimu ir eisite dirbti, o ne politikuoti.Ak, jus turite daug pinigu? Na spusteles jus prokuratura per visus galus.Ir jus, ir jusu seimos narius. Net giminaicius.
Jus ne laisvoje salyj gyvenate.Neuzsimirskite.

$+$       2016-12-6 13:09

Ponai, laužiatės pro atviras duris!
Paskaitykite Vyriausybės programos XIX dalį “Teisėsauga”. Joje 21 punktas, iš kurių net 7 - ” užtikrinsime”. Be to, ten yra ir kitokios titaniškos veiklos: “tobulinsime, gerinsime, skatinsime, laikysime, organizuosime, vengsime, skirsime (dėmesį), saugosime (rūpestingai), užkirsime (kelią), organizuosime…”
Palyginkite su pereitos ar konservatorių vyriausybės programomis. Nėra nė vieno žodžio “efektyvinsime”, o lyginant su TSKP 27 suvažiavimo programa, tiesiog, nėra žodžių - tautinis komunizmas po 4 metų.
Netikite!
Tada paskaitykite XXI dalį “Valstybės valdymas”.
“Valstybės valdymo politikos tikslas - valstybės valdymą nuosekliai artinti (!!!) prie Lietuvos Respublikos piliečių poreikių tenkinimo”.
Va taip. Čia jums ne kokia nors Butkevičio ar Kubilio politika, kuri dreifavo Baltijos jūroje ar Atlanto vandenyne.

Vilnietė       2016-12-6 12:14

Labai norėtųsi, jog šis seimas išdrįstų organizuoti referendumą konstitucijai keisti, kad būtų galima rasti teisingumą ir mūsų šalyje. Šiuo metu valstiečiai turi visuomenės palaikymą (neskaitant kekšyno bei save pasivadinusio elitu), todėl referendumas pasisektų ir tokiu būdu būtų stabdoma emigracija, nes daugelis emigruoja ne tik dėl ekonominių priežasčių, bet ir dėl nežmoniško neteisingumo. Juk tikrai valstybė be teisingumo - tai tik banditų gauja. Ar visi nori tai kęsti?

Dzeikas       2016-12-6 8:14

Na stai ir paziuresim ka Latifundijus su Policajum sia linkme darys.Kol kas sneka. Veiksmams - dar mazai laiko vertinti.

pizdukėliai valdo       2016-12-6 0:04

komuniagos: juršėnai, olekai, bernatoniai, kirkilai
konservos: kubiliai, degutienės, anušauskai.
——-
todėl ir yra kgbistinis teisingumas.
——-
bėga žmogeliai, kariasi - nes kitos išeities nebuvo, nėra ir nebus….

tai kad       2016-12-5 23:20

Tesisngumas prasideda nuo nešališko ikiteisminio tyrimo ir greitai ir išsmaiai renkamų įrodymų tiek kaltinančių tiek išteisinančių. Nepriklausomoje Lietuvoje suformuota praktika prokurorui ir policijos pareigūnams fabrikuoti klastojant įrodymus ir neleidžiant pasidaryti bylos kopijų su policijos pareigūnų ir prokuroro klastojimo įrodymais, greitai ir išsamiai nerenkant įrodymų tikslu nuteisti nekaltą asmenį pagal buvusių komunistų, biudžetininkų,tikybos mokytojų, vaikų melą, meluojantys tikybos mokytojai neteisiami.

Kas per nesąmonės       2016-12-5 22:16

Lietuvos teisėsauga net labai demokratinė. Viena demokratiškiausių padaulyje.
Pagal demokratiją, Tiesa ir Teisingumas nustatomi balsų dauguma.
Nustatomi balsų dauguma? Nustatomi. Va nubalsuota jog 12 sekundžių pakanka, įrodymui jok Venckienė agresyvi išgama kurią reikia suimti- nubalsuota.
Tobulas demokratijos veikimo pavyzdys. Ir tokių pavyzdžių yra tiek, kad net juokinga aplamai kelti durnus klausimus.
Nepatinka? Nu tai gal mums ne demokratijų reikia, o każko žmogißkesnio.
O jeigu ir toliau stiprinsime demokratijos veikimą, tai neužilgo bus Lietuvėlei kaput.

Arvydas       2016-12-5 21:39

Mintys ir norai puikūs. Bet bus dedamos didžiulės pastangos, kad teisėtvarkoje niekas nesikeistų. Ir, mano manymu, nesikeis. Norėčiau klysti.

Rekomenduojame

Garsaus medicinos žurnalo redaktoriai: vakcinų ir vaistų tyrimų duomenys turi būti nedelsiant atverti visuomenei

Kanadoje mokytoja nušalinta nuo darbo dėl „transfobinės“ kalbos naudojimo

Reikalavimas dėl politinės prekybos Lietuvos suverenitetu ir lietuvių kalbos valstybinio statuso panaikinimo

Nacionalinis susivienijimas dėl klausimo apie „pragarą“ kreipėsi į LRT etikos kontrolierę

Anot politologo, Putinas nebūtų teikęs Vakarams praktiškai neįgyvendinamų reikalavimų, jei realiai nesvarstytų karinės atakos

Edvardas Čiuldė. O kur mūsų pasaulyje pasidės Dievas? (I)

Kun. Algirdas Toliatas. Kviečiu maldai už Suomijoje teisiamus vyskupą Juhana Pohjola ir buvusią vidaus reikalų ministrę Päivi Räsänen

Ispanų europarlamentaras: Briuselis turi padėti lenkams pakeisti vyriausybę

Lidija Veličkaitė. Mes mokėsim numirt, jei Tėvynė aukos reikalauja

Vengrijos URM P. Szijjarto: mūsų nekenčia, nes vykdome patriotinę, krikščionišką politiką

Almantas Stankūnas. Patys dalinsime narkotikus?

Dominykas Vanhara. Dėl karo grėsmės

Linas Karpavičius. Kanadoje oficialiai bus bandoma uždrausti LGBTQ+ konversijos terapiją

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos laidotuvės?

Airija panaikins daugumą COVID viruso apribojimų, įskaitant COVID pasą

Linas Karpavičius. Ukraina vs Rusija: savarankiška, nacionalinė Ukraina nėra niekam reikalinga

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Neišmoktos politikos pamokos: tikrovė – ne kompiuterinis žaidimas, suklydęs iš naujo neperžaisi

Valdžia rengia apynasrį socialiniams tinklams

Aleksandras Nemunaitis. Nesuprantu kodėl biudžetinės įmones masiškai verčiamos į VšĮ

Tarp Airijos studentų plačiai paplitęs narkotikų vartojimas – tyrimas

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Dievo Žodis ir laisvė – III eilinis sekmadienis

Visame pasaulyje vyko protestai prieš primygtinius reikalavimus skiepytis

Demonstracija Stokholme buvo didesnė nei praneša policija ir žiniasklaida

Linas Karpavičius. Netrukus Trumpas paleis naują socialinės žiniasklaidos platformą „TRUTH Social“

Linas Karpavičius. Arizonos rinkėjai vis dar laukia teisingumo

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.