Socialinė politika

Visuotinės bazinės pajamos: leftistų fantazija ar netolima ateitis?

Tiesos.lt siūlo   2017 m. vasario 8 d. 1:49

2     

    

Visuotinės bazinės pajamos: leftistų fantazija ar netolima ateitis?

Ruslanas Baranovas | doxa.lt

Jau šį mėnesį Suomija dviem tūkstančiams darbo neturinčių piliečių pradės kas mėnesį mokėti po 480 eurų. Tai truks dvejus metus. Šie pinigai bus mokami nepriklausomai nuo to, kokias kitas pajamas žmogus gaus tuo laikotarpiu: t. y. žmogus galės nedirbti arba susirasti pelningą darbą. Niekaip nebus prižiūrima ir tai, kam – austrėms, savaitgaliams Estijoje ar būtiniausiems produktams – Suomijos pilietis išleis tuos 480 eurų.

Prieš atmesdami šią idėją kaip dar vieną Skandinavijos leftistų beprotybę, turite žinoti, jog „Visuotines bazines pajamas“ (angliškai vadinamas UBI) palaikė visų politinių spektrų žmonės, tarp kurių netgi tokie liberalios ekonomikos teorijos grandai kaip Miltonas Friedmanas ir Friedrichas Hayekas.

Nors VBP idėja šiandien nėra labai populiari, apie ją kalbų gali būti vis daugiau.

Utopinė idėja

Idėjos pradžią galime atrasti Tomo Moro „Utopijoje“, išleistoje 1516 metais. Tai daug ką pasako apie šia idėją: ji atrodo velniškai utopiška. Vėliau panašią Prancūzijos Didžiosios revoliucijos metu pasiūlęs Nicolas de Condorcetas buvo įkalintas ir nubaustas mirties bausme. Labiau priimtiname kontekste dabarties intelektualiniam mainstreamui VBP idėja iškilo 1796 metais. Vienas iš JAV tėvų įkūrėjų Thomas Paine’as teigė, kad kiekvienas žmogus turėtų gauti pajamų, nes jis yra „gamtos paveldėtojas“. Kitaip tariant, bendruomenei priklausančius išteklius (tarp jų ir gamtos) naudojantys žmonės turi mokėti „nuomos mokestį“, o iš jo surinkti pinigai ir virstų VBP. Ši idėją turėtų ypač dominti Rusijos Federacijos gyventojus, kurios milžiniški gamtos resursų klodai leido pralobti beveik visam dabartiniam šalies ekonominiam elitui.

Kaip žinome, „utopinė“ visuotinių bazinių pajamų idėja neįsitvirtino ir užleido vietą idėjų ir priemonių rinkiniui, vadinamam „gerovės valstybe“. Jos pagrindas yra pagalba tiems, kuriems to reikia. Visgi bandymas atskirti, kam reikia pagalbos ir kas nusipelno išmokų, yra daug sudėtingesnis, nei gali pasirodyti. Anot Matto Zwolinskio, tai dažniausiai reiškia daug invazinių, demoralizuojančių ir menkinančių procedūrų, kurias žmogui reikia atlikti, dažnai atskeidžiant asmenines savo gyvenimo detales. Reikia užpildyti gausybę formų, papasakoti apie žmones, su kuriais gyvena, įsileisti netikėtai atvykusius socialinius darbuotojus ir t. t. Nereikia nė sakyti, kad tam reikia didelės ir brangios biurokratinės mašinos. Būtent todėl dešiniesiems visuotinių bazinių pajamų idėja atrodo priimtina kaip būdas naikinti biurokratiją ir mažinti valstybės aparato dydį.

Straipsnio tęsinį skaitykite doxa.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nepasirašysiu       2017-02-11 16:32

Vargu ar minėtos bazinės pajamos - “leftistų” fantazija, jei jas ką tik pasmerkė viena didžiausių Suomijos profsąjungų.
Tai greičiau fantazija tų, kurie jau 27 metus išlaiko LR elitą - tų pačių, kurie neseniai pralaimėjo referendumą D. Britanijoje ir prezidento rinkimus JAV.

$+$       2017-02-9 16:23

Ir utopija, ir ne visai. Ir pagrindinė problema yra ne resursai.
>
Jei kiekvienas Lietuvos gyventojas gautų po 480€, ar galėtų kokia nors Eurodunia pūsti miglą prieš Seimo rinkimus, kad padidins pensijas 40%?! Akivaizdu, kad ne. Reiškia, kad tokios išmokos atimtų iš politikierių propagandos įrankį ir kiekvienas daunas ar šiaip iš vagiančių, neturėtų galimybės veržtis į valdžią.
>
Kita vertus, kai svarbiausia valstybės valdymo problema tampa “beržinė košė”, o ne masinis vyrų nedarbas, įvarantis jaunas šeimas į desperatišką padėtį ir priverčiantis jas degraduoti, su visom iš to išplaukianciom pasekmėm, rodo tik vieną - tokio pobūdžio problemų Lietuvoje, paprasčiausiai, nėra kam spręsti.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.