Kultūros, kalbos, istorijos politika

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės provokacinio elgesio

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 6 d. 20:16

19     

    

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės provokacinio elgesio

Nepaprastajam ir įgaliotam Izraelio valstybės ambasadoriui J.E. Yossef Levy,

Lietuvos Respublikos Seimui

Lietuvos žydų bendruomenėms

Lietuvos visuomeninių organizacijų

PAREIŠKIMAS

Dėl Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės nederamo (arba provokacinio, neapykantą kurstančio) elgesio

2020 m birželio 2 d.
Vilnius

Lietuvos valstybės istorija neįsivaizduojama be žydų indėlio. Žydų išsilavinimas, verslumas, talentai žymiai praturtino visos Lietuvos kultūrą. Mes gerbiame senas žydų kultūros tradicijas, pradėtas atgaivinti kartu su mūsų valstybės nepriklausomybe. Džiaugiamės aktyvia Lietuvos žydų bendruomenių veikla ir matome, kad daugeliu atžvilgių ji galėtų būti pavyzdžiu daugeliui kitų etninių bendrijų ir kultūros organizacijų. Tačiau pastaraisiais metais vis labiau ima kristi į akis ir kelti visuomenės nepasitenkinimą kai kurie keisti ir nederami (nepateisinami) Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pirmininkės Fainos Kukliansky pareiškimai ir veiksmai. Viešojoje erdvėje skelbiami LŽB pirmininkės pasisakymai ne tik supriešina visas Lietuvos žydų organizacijas, bet ir kenkia jų geriems santykiams su visa visuomene.

Praėjusių metų rugpjūtyje mėnesį pirmininkė pranešė, kad Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė neribotam laikui uždaro Vilniaus choralinę sinagogą ir savo būstinę. Tokį veiksmą esą lėmė tai, kad ji gaunanti daug grasinančių laiškų, žinučių ir telefono skambučių, todėl Vilniaus sinagoga negalinti užtikrinti joje besilankančiųjų žmonių saugumo. Kadangi jokių įrodymų nei teisėtvarkos institucijoms, nei visuomenei ji pateikti nesugebėjo, kilo stiprus dalies visuomenės nusivylimas ir nepasitikėjimas. Daugelis Lietuvos žydų ir kitų organizacijų F.Kukliansky sprendimus dėl sinagogos ir būstinės patalpų uždarymo pavadino nekorektiškais ir nepateisinamais.

Ir tai suprantama. 2018 metais Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Ukmergės žydų bendruomenės, vienijančios absoliučią daugumą Lietuvos žydų, išreiškė nepasitikėjimą šia bendruomenės pirmininke. Tais pačiais metais Lietuvos Respublikos Vyriausybės būstinėje įvykusiame susitikime LŽB atstovai apgailestavo dėl susiklosčiusios situacijos, dėl teismuose vykstančių tarpusavio ginčų. Daug Lietuvos žydų išreiškė nepasitikėjimą LŽB pirmininke F.Kukliansky.

Pažymėtina, kad F.Kuklianksy ilgą laiką bylinėjosi su Vilnius žydų bendruomene dėl pastarosios surengtos konferencijos teisėtumo, tačiau visų teismų instancijose šią bylą pralaimėjo. 2019 m. liepos 5 dieną Vilniaus Apygardos Teismas pripažino VŽB Konferenciją ir jos sprendimus teisėtais. Šie pirmininkės veiksmai sumenkino VŽB įvaizdį, griovė ilgus metus kurtą pozityvius ir geranoriškus santykius su skirtingomis institucijomis ir visuomene. Tai pripažino ir patys LŽB nariai.

Ypač liguistas buvo LŽŽB pirmininkės F. Kukliansky įsivėlimas į standartinį Seimo opozicijos konfliktą su pozicija, kai Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Audrys Šimas, balsuodamas NSGK posėdyje neva padarė gestą, kuris esąs panašus į hitlerinėje Vokietijoje nacių naudotą pagarbos Hitleriui išreiškimą. Keistai atrodo tai, kad tą kelių sekundžių šį balsavimo gestą nei iš šio, nei iš to nepagrįstai viešojoje erdvėje apskelbė keli opozicijos atstovai, kurių elgsenos bruožu nuolatinis ir dažniausiai nepagrįstas priekabiavimas jau yra tapęs įprastu reiškiniu. Tik naiviai patikėję šiuo kaltinimu arba piktybiškai nusiteikę žmonės galėjo viešoje erdvėje teigti, kad Seimo narys taip tyčia pakėlė ranką, neva primindamas nacistinio režimo laikus.

Nors niekas nesuprato, kuo čia buvo dėta žydų tauta, LŽB pirmininkė F. Kukliansky dėl šių Seimo nario judesio kreipėsi į Seimo pirmininką ir komitetą, prašydama ištirti vaizdo įrašą, kuriame matomas balsavimo metu galimai saliutuojantis Seimo narys. Anot F.Kukliansky, toks gestas asocijuojasi su brutaliausiu būdu menkinama, žudoma ir žeminama žydų bendruomene. Be to, bendruomenės pirmininkė net kreipėsi ir į prokuratūrą, prašydama ištirti šį tariamai skandalingą įvykį.

Šventa pareiga – rūpintis savo tauta ir gerbti jos istoriją. Bet jeigu norima rimtai dalyvauti politikoje, privalu išsaugoti sveiką protą, kuris ribotų tokio pobūdžio fantazijas ir manipuliavimą asociacijomis.

Lietuvos žmogaus teisių ir kitos organizacijos nesiima spręsti, kokių materialinių ar politinių interesų vedina LŽB pirmininkė F.Kukliansky viešoje erdvėje nuolat eskaluoja tariamas grėsmes žydų bendruomenėms Lietuvoje, tačiau neabejotina, kad šie jos veiksmai nėra nukreipti Lietuvoje gyvenančių tautų tarpusavio pasitikėjimui kurti.

Dar daugiau, vertinant vykstantį intensyvų hibridinį karą, nukreiptą prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes, kurio sudėtine dalimi yra demagogija ir melu paremta propaganda, nekyla abejonių, kad F. Kukliansky vieši nepamatuoti pasisakymai apie tariamas grėsmes Lietuvos žydų bendruomenėms neabejotinai pasitarnauja tokiai propagandai, siekiančiai įgyvendinti Lietuvos valstybei priešiškus tikslus.

Kadangi tokie veiksmai kelia didelį žmogaus teisių organizacijų ir visos pilietinės visuomenės nerimą ir susirūpinimą, kreipiamės į Jus, prašydami objektyviai ir visapusiškai įvertinti tokį LŽB pirmininkės F.Kukliansky elgesį.

Pagarbiai,

Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija- Romualdas Povilaitis
Lietuvos kultūros kongresas – Krescencijus Stoškus
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos vartotojų teisių gynimo federacija – Alvita Armanavičienė
Lietuvos mokslininkų sąjunga – Jonas Jasaitis

Bronius Genzelis – humanitarinių mokslų habilituotas daktaras, profesorius, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ signataras, Valstybinės mokslo premijos laureatas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Žemyna       2020-06-10 20:27

Ar svetainės šeimininkai pastebėjo, jog po straipsniais kai kuriomis temomis kažkodėl nelabai leidžiama balsuoti?  - Po pora komentarų padedi balsą, o toliau po paspaudimo tik naują tuščią puslapį atidaro. Kad ir kaip rūpestingai taikaisi, skaičius nekinta, tik kt. psl. atidaro.

Žemyna       2020-06-10 20:12

Gal kas pasakytumėte, kur prekiaujama šių laikų šventųjų paveikslais?

dar tikintiems "holokausto" kliedesiais       2020-06-8 20:06

sunaikinta-tiesa.jimdofree.com/blog

Janas       2020-06-8 14:26

Ar tik ne tos ponios tėvas, būdamas prokuroru, buvo kunigų kaltintojas už Klaipėdos bažnyčios pastatymą 1960 m.?

Elena       2020-06-8 11:06

taip, kgb būtina išslaptinti, nes jie dabar ypatingai suaktyvėję. O dėl šios moteriškės, tai tikrai reikia imtis priemonių, nes ji atvirai skatina neapykantą. Vien tas jos pareiškimas, kad žydai nekenčia lietuvių....Labai pritariu šiam pareiškimui

Nenutraukta kgb veikla Lietuvoje       2020-06-8 10:19

Būtina išslaptinti kagebistinius veikėjus

Žodžio laisvė...       2020-06-8 4:22

Kremliaus vadų siekis kelti sumaištis visame demokratiniame pasaulyje pasitelkus
vietos idiotus.Jei tarybiniais metais ši ponia buvo tardytoja,tai, vadinasi, buvo stipriai susijusi su sovietiniu KGB.Kaip Putinas sakė,kad buvusių kegebistų nebūna,
tai šie šmėklos veikia ir toliau savo purviną veiklą...Jeigu poniai susireikšminusiai
žydei vaidenasi Lietuvoje praeities šmėklos,tai gal jai čia pas mus blogai???Jei blogai,tai kelias atviras į visas keturias pasaulio puses,geležinė siena sugriauta ir sugriovė ją ne kas kitas ,o patys lietuviai.Ir šiandien Lietuvos žydai dėl to turėtų būti dėkingi,o ne kelti šurmulį.Juk tie patys žydai labai norėjo anuomet išvažiuoti
į Vakarus.Ir važiavo,kai kiti tuo metu neturėjo teisės net ir pasvajoti.Kas norėjo
žydai išvažiavo,o liko ,ko gero, tie kai kas,kurie turi Kremliaus pavedimus.Ar mūsų
saugumiečiai “padiskutavo"su ponia Faina,kas jai leido parsikviesti Putino draugelį Abramovičių,kuriam uždrausta lankytis ir Anglijoje.Ar po Lietuva vėl galima klajoti visokiems pasaulio klajokliams.Aš manau,kad Lietuva ne pereinamas
kiemas turėtų būti šiandien.

Rodos,        2020-06-7 18:38

protingi žmonės, o pasirašo po tokiais niekais…

Kartą nusideginęs,       2020-06-7 18:11

ir į šaltą pučia. Lietuvos žydų tautybės piliečiai prieškariu nelabai kreipė dėmesio į “Pakelk galvą, lietuvi” ir kitus antisemitizmo pasireiškimus, kol lietuviai pakėlė ranką prieš kito tikėjimo kaimynus, kada tik okupantai suteikė progą. Ir štai kyla vienam kitam lietuviui noras vėl kažkuo gelti išlikusiai žydų saujelei. Ir kada prie viso to tyčia ar netyčia pakilo ranka; primenanti kadaise numylėto fašisto pasveikinimą, mūsų žydija sukluso, ir atkreipia savo ir visuomenės dėmesį, kad gal čia skaudi praeitis po truputį atgimsta. Ir labai gaila, kad ir vienas kitas pagarbos vertas žmogus mato šios mažumos lyderės veiksmuose kažkokių baisybių. Kada veikia tik savisaugos siekis. Jūs tiek nenukentėjote, kiek ši moteris, tai tiesiog jos ir nesuprantate…

Per spauda       2020-06-7 17:21

Pati Faina pasakojo,kad sovietmeti dirbo prokurore,o ka ten ryre ir suiminejo nesake,nuomone

tiesa       2020-06-7 16:21

žydė -lietuvių kilmės ar lietuvė - žydų kilmės.
abiem atvejais - žydė.

Prašalietis       2020-06-7 9:08

“Didžiausi Lietuvos žydai”: Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacija- Romualdas Povilaitis
Lietuvos kultūros kongresas – Krescencijus Stoškus
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Lietuvos vartotojų teisių gynimo federacija – Alvita Armanavičienė
Lietuvos mokslininkų sąjunga – Jonas Jasaitis
” grandiozinis žydas dar nuo Tarybinių laikų” Bronius Genzelis – humanitarinių mokslų habilituotas daktaras, profesorius, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto „Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo“ signataras, Valstybinės mokslo premijos laureatas “už visus žydukus” Izraeio Ambasadoriui, Seimui, Žydų bendruomenėms rašo:“2018 metais Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių ir Ukmergės žydų bendruomenės, vienijančios absoliučią daugumą Lietuvos žydų, išreiškė nepasitikėjimą šia bendruomenės pirmininke….Ypač liguistas buvo LŽŽB pirmininkės F. Kukliansky įsivėlimas į standartinį Seimo opozicijos konfliktą su pozicija, kai Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Audrys Šimas, balsuodamas NSGK posėdyje neva padarė gestą, kuris esąs panašus į hitlerinėje Vokietijoje nacių naudotą pagarbos Hitleriui išreiškimą”.... Audrys Šimas savo gestu tik “atpalaidavo nuo balsavimo darbo pervargusios rankos raumenėlį”...Pasirašiusių visų laikų “didžiausių Lietuvos žydų” kreipimasis tik eilinį kartą parodo, kad nuo 1933 metų ir po šiai dienai “lietuvaičiai myli žydukus daugiau nei jie patys save myli, tai yra, myli labiau nei savo laiku juos mylėjo vokietukai-dantyse rūkstantys cibukai….

Jonas       2020-06-7 8:46

manau, kad ponia Faina Kukliansky labai tiksliai ir jautriai reflektuoja pavojingus procesus Lietuvoje, įvairiuis antižydiškus išsišokimus, elgsenas balansuojančias ties antisemitizmo apraiškomis, heroizavimą istorinių asmenybių, kurios to nevertos nei lietuvių tautos atžvilgiu nei dar labiau žydų. Drąsi, ambicinga moteris. Drąsesnė už daugelį Lietuvos žeme vaikštančiųš kelnėtų vyrų. Na, o viešas pareiškimas šiame portale jai tik pridės drąsos, pasitikėjimo savimi ir tvirtybės kovą tęsti.

ši ponia seniai       2020-06-7 7:22

pasireiškia, kaip didžiulė šovinistė, stačiai nekenčianti lietuvių tautos, nors kažkodėl susigalvojo naujadarą- ,,esu lietuvė žydų kilmės”. Tai kas tie lietuviai, kurie gimė lietuviais? Lietuvis, lietuvių kilmės? Lietuviai - tauta, turinti savo, beje, valstybinę lietuvių kalbą. Kuklianskych manipuliuoja milijonais, kažkodėl ir kodėl Kubiliaus atseikėtus pinigus už žydų turto sunaikinimą??? Jei Rusija nesumoka kontribucijos už suniokotus žydų kulto pastatus, tai kodėl Lietuva turi mokėti iš mokesčių mokėtojų, o Kuklianskych remia Vanagaitės šmeižikišką knygą, duodama eurų jos išleidimui. Šioje knygoje, visi žino, Vanagaitė šmeižia lietuvių tautą.
Įdomus daiktas, kai kažkurioje TV laidoje, Kuklianskych, kalbėdama apie savo vyrą ar sugyventinį jį vadina ne ,,žemaičiu”, bet ,,žmudu”.. Kaip tas vyras gyvena su ja???

Nuomonė       2020-06-7 7:11

Pritariu straipsnyje išsakytoms mintims. Ponia Kukliansky pernelyg stengiasi pakenkti kraštui, kuriame gyvena.

Nepergyvenkim       2020-06-7 0:11

Dar yra laiko - Šimas išmoks balsuoti.

Kis        2020-06-6 23:05

zydai tarpusavyje nesutaria,kokio velnio prasideti,juk po to susivienis ir apkaltins semitizmu.nors ir cia yra vaistas-laisvoje visuomeneje laisve judeti kur akis veda.

Kad būta       2020-06-6 22:39

“juoko” saliutuojant naciškai, rodos, patvirtino pats posėdžio pirmininkas, priminęs, kad vyksta vaizdo įrašas. Kas buvo, tas buvo, nei pridėsi, nei atimsi.
Be to, kad ir kokie buvo naciai, tas jų sveikinimas (natūraliai mažiausiai “mielas” žydams) nebuvo joks pagarbos Hitleriui išreiškimas, bet paimtas iš sveikinimo senovės romėnų, kurių (vėliau germanizuotos) imperijos atkūrimo griebėsi naciai (plg. ir jų “romėniškus” štandartus).

Ant palinkusio       2020-06-6 20:25

karklo visos ozkos lypa.Reikia isvadas daryt.


Rekomenduojame

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Mini serialas „Tiesa apie vakcinas“: pirmosios serijos pirmoji dalis

Nuo bačkos. Kubilius Rachlevičiui: konservatoriai kaip „ėjo į Vakarus“, taip ir toliau eis

Didžiojo Penktadienio Geroji Naujiena: „Atlikta!“ (Jn 19, 30)

Šv. Juozapo vyrų judėjimas kviečia šį šeštadienį rinktis Aušros Vartuose melstis rožinį vyrų intencijomis: Už Kristų, už šeimas, už Lietuvą!

Seimo sprendimas neturi analogų Lietuvoje, o galbūt ir visame pasaulyje. Visa Ado Jakubausko kalba Seimo tribūnoje

Vinco Kubiliaus reportažas iš mitingo, surengto šalia parlamento prof. Adui Jakubauskui palaikyti

TAUTŲ KIEMO diskusijų erdvė: Klestinčią valstybę kurti ant dorybės pamato: misija (ne)įmanoma?

Nida Vasiliauskaitė. Uždažyti vėliavą

Geroji Didžiojo Ketvirtadienio Naujiena: Jis parodė mums savo meilę iki galo

Nuo bačkos. Aušra Maldeikienė: „Na, šiaip jau mes Lietuvai neturėtume dirbti. Mes dirbam Europai“

Povilas Girdenis: Sveikinu su naujosios vargo mokyklos metinėmis!

Prof. Ado Jakubausko atsakymai į jam mestus melagingus kaltinimus

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Vidas Rachlevičius. Politinis bankrotas per 100 dienų

Vytautas Radžvilas. Pastaba apie Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, arba Kas mūsų laukia

Liudvikas Jakimavičius. Šimonytė ir Bilotaitė nelabai suvokia, ką šneka…

Lietuvos mokslininkų sąjunga Seimui: itin teigiamai vertiname prof. Ado Jakubausko vertybines nuostatas ir veiklą

Česlovas Iškauskas. Kaip suprantame laisvę?

Marijos radijo „Aktualijų“ laida apie A. Dulkio sprendimą hormoninę kontraceptinę spiralę paauglėms ir jaunoms merginoms padaryti nemokamą

Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos laiškas TS-LKD skyrių pirmininkams dėl A. Jakubausko: kova už Lietuvos laisvę dar nebaigta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.