Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Šeimos politika

Višegrado šalių deklaracija dėl Europos demografinio atsinaujinimo

Tiesos.lt siūlo   2021 m. rugsėjo 29 d. 12:03

14     

    

Višegrado šalių deklaracija dėl Europos demografinio atsinaujinimo

Budapeštas, 2021 m. rugsėjo 23 d.

Pripažindami, kad:

1. Šiandien nė vienoje ES valstybėje narėje ar bet kurioje kitoje Europos šalyje nėra pakankamai vaikų, kad būtų išlaikytas gyventojų skaičius, nežiūrint to, kad dauguma Europos piliečių nori turėti daugiau negu du vaikus.

2. Didžiajai daugumai Europos piliečių šeima yra svarbiausias dalykas.

3. Europiečių proporcija, lyginant su pasaulio gyventojų skaičiumi, stabiliai mažėja. 1960 m. dabartinių ES-27 šalių gyventojai sudarė apie 12 proc.  pasaulio gyventojų. Šiandien jų dalis sumažėjo iki 6 proc. ir prognozuojama, kad iki 2070 m. nukris žemiau 4 proc.

4. To pasekmė – senstančios Europos įtaka, konkurencingumas, ekonominė galia ir manevro laisvė naujoje tarptautinėje realybėje blogėja.

5. Pastaraisiais metais Vidurio ir Rytų Europos šalyse imtasi visapusiškų šeimai draugiškų iniciatyvų siekiant pagerinti demografinius rodiklius lygiagrečiai su ekonomikos stiprinimu, taip formuojant veiksmingą ilgalaikį demografinių iššūkių sprendimo modelį.

Pabrėždami, kad:

1. Europos žemynas patiria rimtą demografinę krizę, kuri yra viena iš labiausiai aktualių dabartinių iššūkių mūsų regione.

2. Dėl demografinio nuosmukio mūsų gyventojai sparčiai sensta. Iki 2020 m. piliečių virš 65 metų amžiaus proporcija išaugo iki 21 proc., tuo tarpu piliečių iki 15 metų amžiaus sumažėjo iki 15 proc. Tai tampa dideliu iššūkiu darniai mūsų visuomenių plėtrai bei ekonominiam augimui, kuriam reikalinga kvalifikuota darbo jėga.

3. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti padėčiai kaimiškose ir poindustrinėse vietovėse, kuriose demografinės tendencijos gali nulemti gyventojų skaičius mažėjimą ir kelia ilgalaikę riziką.

4. Europiečių vaikų skaičiaus didinimas yra esminis siekiant išsaugoti Europos krikščioniškąją kultūrą ir kitas religines tradicijas ateities kartoms. Sėkmingas Europos tautas galime kurti tik turėdami stiprias šeimas ir bendruomenes.

5. Yra keletas būdų, kaip spręsti Europos šalių demografinį nuosmukį. Mes pasisakome už paramą šeimoms, palengvinančią joms susilaukti vaikų, kurių europiečiai nori turėti, pasinaudojant vidiniais resursais ir stiprinant bendruomenes.

6. Migracija neturi būti suprantama kaip pagrindinis demografinių iššūkių sprendimo įrankis. Du trečdaliai Europos piliečių pasisako už jų sprendimą  remiant europiečių vaikų gimimą ir tik vienas ketvirtadalis mano, kad migracija būtų geras sprendimas.

7. Kiekviena valstybė narė turėtų pati kurti savo šeimos politiką pagal savo konstituciją, tradicijas ir papročius. Šeimos politika yra ir turi likti nacionalinėje kompetencijoje. Mes taip pat nepritariame bandymams kurti ES mokesčių politiką, kuri kliudytų valstybėms narėms formuoti ir įgyvendinti šeimai palankias mokesčių politikas.

8. Europa gali tapti 21-ojo amžiaus nugalėtoja tik tuo atveju, jeigu parama šeimai taps jos veiklos centru.

Mes, pasirašiusieji valstybių ir vyriausybių vadovai, įsipareigojame:

1. Toliau dirbti Europos šeimų saugumo ir klestėjimo labui, keistis savo patirtimi ir geriausia praktika.

2. Siekti įveikti europiečių šeimų vaisingumo trūkumą įgyvendinant veiksmingą šeimos politiką, įskaitant paramą padoriam ir įperkamam būstui įsigyti šeimoms su vaikais.

3. Panaudoti visas turimas priemones ir išteklius tam, kad poros, ypač jaunos poros, galėtų įgyvendinti savo šeimos planavimo tikslus.

4. Pasinaudoti ekonominio augimo teikiama manevro laisve tolesnei paramai šeimoms.

5. Skatinti ir plėtoti darbo ekonomiką užtikrinant padorius atlyginimus ir darbo vietas visoms šeimoms.

6. Dėti visas pastangas vaikų gimdymo ir tėvystės suvokimui visuomenėje gerinti.

7. Raginti skirti demografiniams iššūkiams spręsti pakankamas ES lėšų, kurios būtų  prieinamos taip pat ir šalims kandidatėms.

8. Raginti integruoti demografinius kriterijus į visas ES politikas ir numatyti mechanizmus nepalankioms demografinėms pasekmėms sušvelninti.

9. Siekti demografijos pripažinimo vienu iš tvarumo ramsčių ir vienu iš ES Daugiametės finansinės programos prioritetų, o kartu – ir atitinkamo išlaidų perskirstymo, kuris atspindėtų jos reikšmę.

J.E. ANDREJ BABIŠ
Čekijos Respublikos Ministras Pirmininkas

J.E. JANEZ JANŠA
Slovėnijos Respublikos Ministras Pirmininkas

J.E. MATEUSZ MORAWIECKI
Lenkijos Respublikos Ministras Pirmininkas

J.E. VIKTOR ORBÁN
Vengrijos Ministras Pirmininkas

J.E. ALEKSANDAR VUČIĆ
Serbijos Respublikos Prezidentas


Šaltinis: propatria.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Arvydas       2021-09-30 20:56

Na va, Stasy, ir tau pavyko sakinį be klaidų suregzti.

stasys       2021-09-30 18:50

raštingasis Arvydas tik vienam sakiniui ..smile

Arvydas       2021-09-30 18:12

Berašti Stasy, nešiukšlink lietuvių kalbos savo tekstais.

STOP SALDŽIALIEŽUVIAMS       2021-09-30 11:13

Lietuvai būtinas ir įstatymas draudžiantis bet kokio įstatymo ,kuris skatina tą nuodijančią Lietuvą emigraciją , galiojimą. Nesvarbu ,ar jis priimtas dabar ar prieš 30 metų. Labai jau didžiulius nuostolius (joks karas nebūtų tiek sumažinęs lietuvių skaičių Lietuvoj) patiria valstybė nuo Seimo priimtų nuodingų istatymų gausybės(vis poteriaujant : tai būtina ,nors ir nepopuliari ...Yra toks geras lietuviškas žodis “GANA”.

stasys       2021-09-30 8:12

Gražus tikslai ir grąžus žodžiai , bet ka toje kompanijoje veikia J.E. ALEKSANDAR VUČIĆ ? ta šalis nėra ipareigota ir suvaržyta ES potvarkiais . Vienas deklaracijos punktu skelbia ...‘7. Raginti skirti demografiniams iššūkiams spręsti pakankamas ES lėšų, kurios būtų  prieinamos taip pat ir šalims kandidatėms.’ dabar viskas aišku . Nežinau ar Lietuvai dera jungtis prie tos Višegrado šaliu deklaracijos . juk kaip ten sakoma šaukštas deguto (itarimu) gali sugadinti ir visa bačka medaus . Labai nesinorėtu jog Lietuva taptu ikaite kitu šaliu geopolitikos žaidimu . Mūms jau įrodė A.Lukašenka jog esame antniut ne tokie saugus kokiais dedamės , o mūsų polikams truksta ižvalgumo ir kartais bent kruopelės baimės jausmo su atsargumu .

ah1       2021-09-29 22:27

bukalauriškos nesąmonės.

ah.ą       2021-09-29 17:24

baltųjų likę apie 7 proc.

>> Tiems ,,Dzeikams"       2021-09-29 15:26

Tai Radžvilas turėjo puikią progą ta Deklaracija pabakinti Nausėdą ar net Pišiausybę. Bet ne. Tik ,,Skaitykite Radžvilą”. Tuos tekstus, kurie parašyti dar nesant tos Deklaracijos. Na, gal prieš porą metų ir skaitėme, nors ir nesame Dzeikai. Pamiršome tekstus. Bet nepamiršome, ko reikia tautai ir valstybei. Meluoja Radžvilas, kad jau visai neturime valstybės. Dar tebeturime, kad ir išklibintais pamatais. Ir ne Radžvilas tuos pamatus sutvirtins, o tie, kurie imasi konkrečių veiksmų. Radžvilas iki gyvenimo pabaigos filosofiškai stebės valstybės griovimą ir niekins tuos, kas bando jos pamatus bent viena plytele sutvirtinti. Taigi niekas čia ,,nevaro” ant Radžvilo, o tik konstatuoja faktus.

Dzeikams       2021-09-29 13:46

Šiaip tai Radžvilas turėjo omenyje šią deklaraciją, prie kurios neprisijungė Lietuva, nors su džiaugsmu nusiuntė ministrėlį pasirašyti migracijos paktą. Kas galėtų paneigti, kad 4000 babajų užsivežėmė ne pagal migracijos paktą? Visi šie dalykai vienareikšmiškai parodo, kad neturime savo valstybės. ir nereikia varyti ant Radžvilo, kai jis į tai parodo pirštu.

Dzeikams       2021-09-29 13:46

Šiaip tai Radžvilas turėjo omenyje šią deklaraciją, prie kurios neprisijungė Lietuva, nors su džiaugsmu nusiuntė ministrėlį pasirašyti migracijos paktą. Kas galėtų paneigti, kad 4000 babajų užsivežėmė ne pagal migracijos paktą? Visi šie dalykai vienareikšmiškai parodo, kad neturime savo valstybės. ir nereikia varyti ant Radžvilo, kai jis į tai paodo pirštu.

Turi būti lengvai        2021-09-29 13:38

pasiekiama mokykla ir ligoninė.Nes su mažais vaikais mamos pluša iki prakaito ir jei dar apsunkinti visokiais optimizavimais,kurie naudingi tik turtingųjų sluoksniui,tai yra tautos naikinimas.Šiai Deklaracijos politikai įgyvendinti reikia kietos valios,padorumo,sąžiningumo,pasišventimo,o ne parduoti viską,kas sukurta už išmaldas iš Briuselio.Feisbukas lūžta nuo informacijos apie rajonų ligoninių, jų skyrių uždarymus.Kodėl tyli opozicinės partijos.Kokia nauda tada iš šios Deklaracijos?

Pavyzdžiui Šakiuose       2021-09-29 13:33

naikinami chirurgijos ir VAIKŲ skyriai ligoninėje.Ar tai suteikia saugumo šeimoms.Tokiais uždarymais valdžia programuoja vaikų nykimą.Tai vaiką,kad ir su astmos paūmėjimu guldys už šimtų kilometrų arba neguldys, gydymas taps sunkiai prieinamas.Tai jau darosi nepakeliama.

Lietuva turi gyvuoti tūkstantmečius       2021-09-29 13:33

manau,kad nesant karo ,kitos suirutės visuomenėje, šeimoms iki užaugins savo vaikus ,bent jau Lietuvoje , tiesiog privalo būti nemokamai suteikiamas gyvenamasis plotas plius komunaliniai patarnavimai. VISIEMS(išskyrus išimtinai pasiturinčiuosius ,kuriems tai būtų tikrai nereikalinga ir neduodanti jokios naudos valstybės iniciatyva ). Tai nėra kažkas neimanomo ar brangaus XXI a. technikos ir technologijų suklestėjimo laikmečiu. Būtina stabdyti tą vilkišką , visą planetą naikinančią mažumos pasipelnymo daugumos sąskaita politiką nepaisant suinteresuotųjų protestų.

Juozas       2021-09-29 13:23

Būtų puiku, jei ir Lietuva prisijungtų- valstybės ir jos šeimų problemos tos pačios. O ir piliečių palaikymas būtų, tai ne Stambulo konvencija.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Beždžionių raupai pernelyg susieti su Afrika – perkrikštijami

PAGERBKIME BIRŽELIO SUKILIMO DIDVYRIUS IR AUKAS!

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( I )

E. Bičkauskas apie Z. Šličytės bylą: proto reikia turėti

Signatarai kreipiasi į Lietuvos valdžią – nepalaikykite Civilinės sąjungos įstatymo

Karas Ukrainoje. Šimtas penkioliktoji (birželio 18 diena)

Karas Ukrainoje. Šimtas keturioliktoji (birželio 17 diena)

Europos migracijos problemos blogės, nes apklausa rodo, jog daugiau nei pusę jaunų afrikiečių planuoja emigruoti

Vytautas Radžvilas. Sąskaita už abejingumą

Lietuvos vyskupų konferencija. Negalime pritarti Civilinės sąjungos projektui

Rumunija sieks uždrausti homoseksualumą ir lyties keitimą skatinančios informacijos platinimą mokyklose

2022 metų Gudija – nesibaigiančių represijų šalis

Humoristo žvilgsniu. Trys karžygiai keliauja į Ukrainą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (III)

Kalifornija stumia įstatymo projektą, norėdama tapti „translyčių“ „prieglobsčiu“ ir leisti teismams apriboti tėvų galimybes apsaugoti vaikus

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.