Europa

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. spalio 12 d. 15:33

2     

    

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

y-news.lt

Šį sekmadienį Lietuvos kaimynės ir strateginės partnerės Lenkijos rinkėjai balsuos šalies Sejm‘o rinkimuose.  Daugelis apklausų pergalę žada valdančiajai Teisės ir teisingumo (PiS) partijai.  Nesutariama dažniausiai dėl to ar ši partija po rinkimų valdys viena, ar jai prireiks koalicijos partnerio.  Prognozuojama PiS‘o pergalė yra įdomi: tiek dėl to, kad valdančiųjų pergalės mūsų regiono šalyse yra reti reiškiniai; tiek ir dėl to, kad lenkai, panašu, suteiks dar stipresnį mandatą partijai, kurią galima laikyti vienu iš Briuselio institucijų ir liberaliosios žiniasklaidos bêtes noires.

Tad kodėl PiS‘ui sekmadienį pranašaujama pergalė?  Dažnai aiškinama, kad Lenkijos valdančiųjų sėkmė laikosi ant jų sukurtos permainomis nusivylusių rinkėjų koalicijos.  Ekonomikos liberalizavimu nusivylusius skurstančius rinkėjus PiS‘as – galima sakyti – paperka dosniomis išmokomis (pvz. vaiko pinigais), o visuomenės liberalėjiimo priešininkus ši partija užburia savo konservatyvia socialine politika.

Tokiuose aiškinimuose, žinoma, yra tiesos – ypač kalbant apie paramą, kurią PiS‘as gauna iš konservatyvių pažiūrų besilaikančių katalikų rinkėjų.  Tačiau kaip su ekonominiu koalicijos komponentu?  Viena vertus, panašu, kad į ekonomiškai pažeidžiamus sluoksnius orientuota PiS‘o politika duoda vaisių. Tai nesunku pastebėti palyginus Lenkijos regionuose sukuriamą produktą gyventojui su dabartinių valdančiųjų pasirodymu praėjusiuose rinkimuose.  Didžiausia persvara PiS‘as savo oponentus – liberaliąją Piliečių platformą – 2015 m. triuškino skurdžiausiose šalies vaivadijose.


Šaltiniai: https://pkw.gov.pl ir http://ec.europa.eu

Vis dėlto, atidžiau pažiūrėjus, tokia tendencija turi labai ryškių išimčių.  Kodėl, pavyzdžiui, PiS‘o persvara turtingiausioje Lenkijos vaivadijoje (Mazovijoje) keturis kartus viršija šios partijos persvarą dvigubai skurdesnėje kaimyninėje Kujavijos Pamario vaivadijoje (atitinkamai 16% ir 4%)?  Arba kodėl Lietuvos pašonėje, ekonomiškai panašiose Palenkės ir Varmijos Mozūrų vaivadijose PiS‘o persvaros dydis skiriasi beveik dešimt kartų (29% ir 3%).  Kodėl pietinėje šalies dalyje esanti Opolės vaivadija dabartiniams valdantiesiems suteikė šešiskart mažesnę persvarą (

<2%) nei šalia esanti turtingesnė Silezija (>

9%).  Kodėl PiS laimėjo turtingesnėje Krokuvoje, bet pralaimėjo mažiau turtingame Gdanske? (BVP asmeniui atitinkamai 153% ir 139% Lenkijos virurkio).

Trumpai tariant, nors PiS‘o centro-kairės ekonominė politika tikrai laikytina viena šios partijos sėkmės priežasčių, per drąsu daryti išvadą, kad dabartinių Lenkijos valdančiųjų koaliciją sudaro tik ekonominiai „lūzeriai“ ir konservatyvių pažiūrų katalikai. Jei pastarųjų palaikymas PiS‘ui nekelia abejonių, tai likusi koalicijos dalis reikalauja gilesnio paaiškinimo. Konkrečiai, paaiškinimo reikalauja geras PiS‘o pasirodymas ekonomiškai stipriuose Lenkijos regionuose.

Be abejonės, visi valdantieji svajoja eiti į rinkimus ekonomikos pakilimo kontekste – kaip tai sekmadienį darys PiS‘as.  Taip pat gali būti, kad partijai padeda nuo ištakų jai būdinga nesitaikstymo su korupcija reputacija: protingos ir skaidrios žaidimo taisyklės yra patrauklios tiek verslui, tiek darbininkams.  Ironiškai PiS‘ui padėti galėjo ir griežta Briuselio kritika Lenkijos teismų reformai, bei neslepiama tarptautinės bien pensant klasės panieka konservatyviai PiS‘o vertybinei pozicijai.  Panašu, kad dauguma lenkų (ne vien konservatyvių įsitikinimų katalikai) nemato akivaizdžios demokratijos erozijos savo aplinkoje, be to džiaugiasi tuo, kad Lenkijos nacionalinis transliuotojas nerodo laidų, pvz.  apie „tėčius gėjus“. Dėl to aršus išorinis puolimas gali lemti sustiprėjusį „apgultos tvirtovės“ sentimentą ir palaikymą rinkėjų akyse nepelnytai kritikuojamiems valdantiesiems.

Kaip bebūtų PiS‘o sėkmės priežastys – apart stipraus, bet pergalei nepakankamo konservatyvių katalikų palaikymo – nusipelno rimtos analizės.  Jos įžvalgos būtų svarbios tiek trokštantiems, kad brolių Kaczynskių partija greičiau pasitrauktų nuo politinės scenos, tiek ir tiems, kas norėtų PiS’o sėkmę pakartoti savo šalyse.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Taip       2019-10-12 21:55

Kčinskio partiją ,,Teisė ir teisingumas” /PiS/ būtina pagirti už  antiliberalkomunistinę elgseną kiekvienoje valstybės ir tautos srityse,už lenkiškos tapatybės,ypač kultūros ,kalbos labai tvirtą palaikymą,už žydiškos temos neaskalavimo,-o tai sukelia Briuselio politikų stiprų nepasitenkinimą. Vis dėlto pabrėžtina tai,kad ši valdančioji partija yra nacionalistinio braižo, labai greitai ir ryžtingai pertekliniai išvalė Visuomeninį transliuotoją TVP ir Radiją iš nūdienos liberaliųjų vadovų ir žurnalistų,iš pagrindų pertvarkė teisinę sistemą atsikratydama ,,socialistinių“ir liberalkomunistinių teisėsaugos pareigūnų nepaisydama ES institucijų didžiulio pasipiktinimo.Ir dar viena, valdančioji partija ,,PiS” savo politinę ir vertybinę veiklą grindžia Katalikų Bažnyčios vertybių normomis,tad dabartinė Lenkijos Katalikų Bažnyčia tapo vos ne ,,valstybine” religija.O visa tai daugumai lenkų gyventojų yra prie širdies.Apgailėtina tai,kad Lietuvos nūdienos daugelis politinio,kultūrinio elito to pilnai nesuvokia,todėl lengvai pasiduoda Lenkijos politikų pertekliniams reikalavimams,-ypač tai ryšku,pvz. Lietuvos Premjero politinėje veikloje.

Koks stiprus       2019-10-12 17:52

išsireiškimas ir mandrumas politinio bachūro, kol NATO Amerika dar nepaleido. Reikia kuo greičiau kurti Europos kariuomenę, Vokietijos pagrindu, kad nebūtų per vėlu tiems “šustriakams”, mus lūzeriais dabar vadinačiais, kol nedėjo į krūmus ar į kelnes nuo tos sėkmės. Visi tie ne lūzeriai išlaikomi biudžeto, deja.


Rekomenduojame

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas (video)

Algimantas Rusteika. Jei direktoriumi būčiau aš

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: pasakyk bankui „sudie“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.