Europa

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. spalio 12 d. 14:33

3     

    

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

y-news.lt

Šį sekmadienį Lietuvos kaimynės ir strateginės partnerės Lenkijos rinkėjai balsuos šalies Sejm‘o rinkimuose.  Daugelis apklausų pergalę žada valdančiajai Teisės ir teisingumo (PiS) partijai.  Nesutariama dažniausiai dėl to ar ši partija po rinkimų valdys viena, ar jai prireiks koalicijos partnerio.  Prognozuojama PiS‘o pergalė yra įdomi: tiek dėl to, kad valdančiųjų pergalės mūsų regiono šalyse yra reti reiškiniai; tiek ir dėl to, kad lenkai, panašu, suteiks dar stipresnį mandatą partijai, kurią galima laikyti vienu iš Briuselio institucijų ir liberaliosios žiniasklaidos bêtes noires.

Tad kodėl PiS‘ui sekmadienį pranašaujama pergalė?  Dažnai aiškinama, kad Lenkijos valdančiųjų sėkmė laikosi ant jų sukurtos permainomis nusivylusių rinkėjų koalicijos.  Ekonomikos liberalizavimu nusivylusius skurstančius rinkėjus PiS‘as – galima sakyti – paperka dosniomis išmokomis (pvz. vaiko pinigais), o visuomenės liberalėjiimo priešininkus ši partija užburia savo konservatyvia socialine politika.

Tokiuose aiškinimuose, žinoma, yra tiesos – ypač kalbant apie paramą, kurią PiS‘as gauna iš konservatyvių pažiūrų besilaikančių katalikų rinkėjų.  Tačiau kaip su ekonominiu koalicijos komponentu?  Viena vertus, panašu, kad į ekonomiškai pažeidžiamus sluoksnius orientuota PiS‘o politika duoda vaisių. Tai nesunku pastebėti palyginus Lenkijos regionuose sukuriamą produktą gyventojui su dabartinių valdančiųjų pasirodymu praėjusiuose rinkimuose.  Didžiausia persvara PiS‘as savo oponentus – liberaliąją Piliečių platformą – 2015 m. triuškino skurdžiausiose šalies vaivadijose.


Šaltiniai: https://pkw.gov.pl ir http://ec.europa.eu

Vis dėlto, atidžiau pažiūrėjus, tokia tendencija turi labai ryškių išimčių.  Kodėl, pavyzdžiui, PiS‘o persvara turtingiausioje Lenkijos vaivadijoje (Mazovijoje) keturis kartus viršija šios partijos persvarą dvigubai skurdesnėje kaimyninėje Kujavijos Pamario vaivadijoje (atitinkamai 16% ir 4%)?  Arba kodėl Lietuvos pašonėje, ekonomiškai panašiose Palenkės ir Varmijos Mozūrų vaivadijose PiS‘o persvaros dydis skiriasi beveik dešimt kartų (29% ir 3%).  Kodėl pietinėje šalies dalyje esanti Opolės vaivadija dabartiniams valdantiesiems suteikė šešiskart mažesnę persvarą (

<2%) nei šalia esanti turtingesnė Silezija (>

9%).  Kodėl PiS laimėjo turtingesnėje Krokuvoje, bet pralaimėjo mažiau turtingame Gdanske? (BVP asmeniui atitinkamai 153% ir 139% Lenkijos virurkio).

Trumpai tariant, nors PiS‘o centro-kairės ekonominė politika tikrai laikytina viena šios partijos sėkmės priežasčių, per drąsu daryti išvadą, kad dabartinių Lenkijos valdančiųjų koaliciją sudaro tik ekonominiai „lūzeriai“ ir konservatyvių pažiūrų katalikai. Jei pastarųjų palaikymas PiS‘ui nekelia abejonių, tai likusi koalicijos dalis reikalauja gilesnio paaiškinimo. Konkrečiai, paaiškinimo reikalauja geras PiS‘o pasirodymas ekonomiškai stipriuose Lenkijos regionuose.

Be abejonės, visi valdantieji svajoja eiti į rinkimus ekonomikos pakilimo kontekste – kaip tai sekmadienį darys PiS‘as.  Taip pat gali būti, kad partijai padeda nuo ištakų jai būdinga nesitaikstymo su korupcija reputacija: protingos ir skaidrios žaidimo taisyklės yra patrauklios tiek verslui, tiek darbininkams.  Ironiškai PiS‘ui padėti galėjo ir griežta Briuselio kritika Lenkijos teismų reformai, bei neslepiama tarptautinės bien pensant klasės panieka konservatyviai PiS‘o vertybinei pozicijai.  Panašu, kad dauguma lenkų (ne vien konservatyvių įsitikinimų katalikai) nemato akivaizdžios demokratijos erozijos savo aplinkoje, be to džiaugiasi tuo, kad Lenkijos nacionalinis transliuotojas nerodo laidų, pvz.  apie „tėčius gėjus“. Dėl to aršus išorinis puolimas gali lemti sustiprėjusį „apgultos tvirtovės“ sentimentą ir palaikymą rinkėjų akyse nepelnytai kritikuojamiems valdantiesiems.

Kaip bebūtų PiS‘o sėkmės priežastys – apart stipraus, bet pergalei nepakankamo konservatyvių katalikų palaikymo – nusipelno rimtos analizės.  Jos įžvalgos būtų svarbios tiek trokštantiems, kad brolių Kaczynskių partija greičiau pasitrauktų nuo politinės scenos, tiek ir tiems, kas norėtų PiS’o sėkmę pakartoti savo šalyse.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Albincė       2019-10-25 18:18

Politinio durniaaus paistalai irtarnystė, šeriančiaiplaukuotai rankai .

Taip       2019-10-12 20:55

Kčinskio partiją ,,Teisė ir teisingumas” /PiS/ būtina pagirti už  antiliberalkomunistinę elgseną kiekvienoje valstybės ir tautos srityse,už lenkiškos tapatybės,ypač kultūros ,kalbos labai tvirtą palaikymą,už žydiškos temos neaskalavimo,-o tai sukelia Briuselio politikų stiprų nepasitenkinimą. Vis dėlto pabrėžtina tai,kad ši valdančioji partija yra nacionalistinio braižo, labai greitai ir ryžtingai pertekliniai išvalė Visuomeninį transliuotoją TVP ir Radiją iš nūdienos liberaliųjų vadovų ir žurnalistų,iš pagrindų pertvarkė teisinę sistemą atsikratydama ,,socialistinių“ir liberalkomunistinių teisėsaugos pareigūnų nepaisydama ES institucijų didžiulio pasipiktinimo.Ir dar viena, valdančioji partija ,,PiS” savo politinę ir vertybinę veiklą grindžia Katalikų Bažnyčios vertybių normomis,tad dabartinė Lenkijos Katalikų Bažnyčia tapo vos ne ,,valstybine” religija.O visa tai daugumai lenkų gyventojų yra prie širdies.Apgailėtina tai,kad Lietuvos nūdienos daugelis politinio,kultūrinio elito to pilnai nesuvokia,todėl lengvai pasiduoda Lenkijos politikų pertekliniams reikalavimams,-ypač tai ryšku,pvz. Lietuvos Premjero politinėje veikloje.

Koks stiprus       2019-10-12 16:52

išsireiškimas ir mandrumas politinio bachūro, kol NATO Amerika dar nepaleido. Reikia kuo greičiau kurti Europos kariuomenę, Vokietijos pagrindu, kad nebūtų per vėlu tiems “šustriakams”, mus lūzeriais dabar vadinačiais, kol nedėjo į krūmus ar į kelnes nuo tos sėkmės. Visi tie ne lūzeriai išlaikomi biudžeto, deja.


Rekomenduojame

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.