Europa

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. spalio 12 d. 15:33

3     

    

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

y-news.lt

Šį sekmadienį Lietuvos kaimynės ir strateginės partnerės Lenkijos rinkėjai balsuos šalies Sejm‘o rinkimuose.  Daugelis apklausų pergalę žada valdančiajai Teisės ir teisingumo (PiS) partijai.  Nesutariama dažniausiai dėl to ar ši partija po rinkimų valdys viena, ar jai prireiks koalicijos partnerio.  Prognozuojama PiS‘o pergalė yra įdomi: tiek dėl to, kad valdančiųjų pergalės mūsų regiono šalyse yra reti reiškiniai; tiek ir dėl to, kad lenkai, panašu, suteiks dar stipresnį mandatą partijai, kurią galima laikyti vienu iš Briuselio institucijų ir liberaliosios žiniasklaidos bêtes noires.

Tad kodėl PiS‘ui sekmadienį pranašaujama pergalė?  Dažnai aiškinama, kad Lenkijos valdančiųjų sėkmė laikosi ant jų sukurtos permainomis nusivylusių rinkėjų koalicijos.  Ekonomikos liberalizavimu nusivylusius skurstančius rinkėjus PiS‘as – galima sakyti – paperka dosniomis išmokomis (pvz. vaiko pinigais), o visuomenės liberalėjiimo priešininkus ši partija užburia savo konservatyvia socialine politika.

Tokiuose aiškinimuose, žinoma, yra tiesos – ypač kalbant apie paramą, kurią PiS‘as gauna iš konservatyvių pažiūrų besilaikančių katalikų rinkėjų.  Tačiau kaip su ekonominiu koalicijos komponentu?  Viena vertus, panašu, kad į ekonomiškai pažeidžiamus sluoksnius orientuota PiS‘o politika duoda vaisių. Tai nesunku pastebėti palyginus Lenkijos regionuose sukuriamą produktą gyventojui su dabartinių valdančiųjų pasirodymu praėjusiuose rinkimuose.  Didžiausia persvara PiS‘as savo oponentus – liberaliąją Piliečių platformą – 2015 m. triuškino skurdžiausiose šalies vaivadijose.


Šaltiniai: https://pkw.gov.pl ir http://ec.europa.eu

Vis dėlto, atidžiau pažiūrėjus, tokia tendencija turi labai ryškių išimčių.  Kodėl, pavyzdžiui, PiS‘o persvara turtingiausioje Lenkijos vaivadijoje (Mazovijoje) keturis kartus viršija šios partijos persvarą dvigubai skurdesnėje kaimyninėje Kujavijos Pamario vaivadijoje (atitinkamai 16% ir 4%)?  Arba kodėl Lietuvos pašonėje, ekonomiškai panašiose Palenkės ir Varmijos Mozūrų vaivadijose PiS‘o persvaros dydis skiriasi beveik dešimt kartų (29% ir 3%).  Kodėl pietinėje šalies dalyje esanti Opolės vaivadija dabartiniams valdantiesiems suteikė šešiskart mažesnę persvarą (

<2%) nei šalia esanti turtingesnė Silezija (>

9%).  Kodėl PiS laimėjo turtingesnėje Krokuvoje, bet pralaimėjo mažiau turtingame Gdanske? (BVP asmeniui atitinkamai 153% ir 139% Lenkijos virurkio).

Trumpai tariant, nors PiS‘o centro-kairės ekonominė politika tikrai laikytina viena šios partijos sėkmės priežasčių, per drąsu daryti išvadą, kad dabartinių Lenkijos valdančiųjų koaliciją sudaro tik ekonominiai „lūzeriai“ ir konservatyvių pažiūrų katalikai. Jei pastarųjų palaikymas PiS‘ui nekelia abejonių, tai likusi koalicijos dalis reikalauja gilesnio paaiškinimo. Konkrečiai, paaiškinimo reikalauja geras PiS‘o pasirodymas ekonomiškai stipriuose Lenkijos regionuose.

Be abejonės, visi valdantieji svajoja eiti į rinkimus ekonomikos pakilimo kontekste – kaip tai sekmadienį darys PiS‘as.  Taip pat gali būti, kad partijai padeda nuo ištakų jai būdinga nesitaikstymo su korupcija reputacija: protingos ir skaidrios žaidimo taisyklės yra patrauklios tiek verslui, tiek darbininkams.  Ironiškai PiS‘ui padėti galėjo ir griežta Briuselio kritika Lenkijos teismų reformai, bei neslepiama tarptautinės bien pensant klasės panieka konservatyviai PiS‘o vertybinei pozicijai.  Panašu, kad dauguma lenkų (ne vien konservatyvių įsitikinimų katalikai) nemato akivaizdžios demokratijos erozijos savo aplinkoje, be to džiaugiasi tuo, kad Lenkijos nacionalinis transliuotojas nerodo laidų, pvz.  apie „tėčius gėjus“. Dėl to aršus išorinis puolimas gali lemti sustiprėjusį „apgultos tvirtovės“ sentimentą ir palaikymą rinkėjų akyse nepelnytai kritikuojamiems valdantiesiems.

Kaip bebūtų PiS‘o sėkmės priežastys – apart stipraus, bet pergalei nepakankamo konservatyvių katalikų palaikymo – nusipelno rimtos analizės.  Jos įžvalgos būtų svarbios tiek trokštantiems, kad brolių Kaczynskių partija greičiau pasitrauktų nuo politinės scenos, tiek ir tiems, kas norėtų PiS’o sėkmę pakartoti savo šalyse.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Albincė       2019-10-25 19:18

Politinio durniaaus paistalai irtarnystė, šeriančiaiplaukuotai rankai .

Taip       2019-10-12 21:55

Kčinskio partiją ,,Teisė ir teisingumas” /PiS/ būtina pagirti už  antiliberalkomunistinę elgseną kiekvienoje valstybės ir tautos srityse,už lenkiškos tapatybės,ypač kultūros ,kalbos labai tvirtą palaikymą,už žydiškos temos neaskalavimo,-o tai sukelia Briuselio politikų stiprų nepasitenkinimą. Vis dėlto pabrėžtina tai,kad ši valdančioji partija yra nacionalistinio braižo, labai greitai ir ryžtingai pertekliniai išvalė Visuomeninį transliuotoją TVP ir Radiją iš nūdienos liberaliųjų vadovų ir žurnalistų,iš pagrindų pertvarkė teisinę sistemą atsikratydama ,,socialistinių“ir liberalkomunistinių teisėsaugos pareigūnų nepaisydama ES institucijų didžiulio pasipiktinimo.Ir dar viena, valdančioji partija ,,PiS” savo politinę ir vertybinę veiklą grindžia Katalikų Bažnyčios vertybių normomis,tad dabartinė Lenkijos Katalikų Bažnyčia tapo vos ne ,,valstybine” religija.O visa tai daugumai lenkų gyventojų yra prie širdies.Apgailėtina tai,kad Lietuvos nūdienos daugelis politinio,kultūrinio elito to pilnai nesuvokia,todėl lengvai pasiduoda Lenkijos politikų pertekliniams reikalavimams,-ypač tai ryšku,pvz. Lietuvos Premjero politinėje veikloje.

Koks stiprus       2019-10-12 17:52

išsireiškimas ir mandrumas politinio bachūro, kol NATO Amerika dar nepaleido. Reikia kuo greičiau kurti Europos kariuomenę, Vokietijos pagrindu, kad nebūtų per vėlu tiems “šustriakams”, mus lūzeriais dabar vadinačiais, kol nedėjo į krūmus ar į kelnes nuo tos sėkmės. Visi tie ne lūzeriai išlaikomi biudžeto, deja.


Rekomenduojame

Gytis Padegimas. Kiek milijonų medžių per 30 Nepriklausomybės metų sunaikino ir dar sunaikins mūsų godumas ir gobšumas?

Vidas Rachlevičius. Nenorėčiau Brexito, bet jei laimėtų kairysis leiboristų gaivalas, Britanijos būtų gaila dar labiau

Vygintas Gontis. Kaip deklaracijas apie žinių ekonomiką paversti atsakinga valstybės viešojo sektoriaus bei mokslo ir studijų politika

Liudvikas Jakimavičius. Partijos ir išdavikai

Povilas Gylys. Kas Jums, profesoriau Janeliūnai?

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (III)

Algimantas Rusteika. Metodiniai patarimai. Subalansuota LRT indrėms ritutėms, bet tinka ir ... žmonoms

Geroji Naujiena: Kad vaikščiotume Viešpaties šviesoje!

Regina Terleckienė. Sukilėlio likimas. Iš carinių baudėjų nagų ištrūkęs sukilėlis

Tomas Baranauskas. Vienas faktas yra neabejotinas

Nuo bačkos. Europarlamantarė Aušra Maldeikienė: konservatoriai man verti pagarbos, nes ...

Vygantas Malinauskas. Griūna dar vienas propagandos stereotipas

Kamilė Šeraitė. Kas vagia Lietuvos istoriją?

Povilas Gylys. Kodėl vieni skandalai eksponuojami, o kiti pridengiami?

Ramūnas Aušrotas. Lyčių lygybės prievaizdų užmačios

Leonas Merkevičius. „Perversmininkų“ bylos naujienos

Tautos forumo rezoliucija dėl LRT laidos „Spalvos. Gėjai tėčiai“

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva yra teisinė valstybė? (II dalis)

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.