Intelektualų vaidmuo, Iš propagandos frontų

Vincentas Vobolevičius. Pontifikavimas arba žodžių tiltai į „antrąją Lietuvą“

Tiesos.lt siūlo   2018 m. kovo 23 d. 0:18

9     

    

Vincentas Vobolevičius. Pontifikavimas arba žodžių tiltai į „antrąją Lietuvą“

y-news.lt

Rašydamas socialiniame tinkle Facebook žurnalistas Paulius Gritėnas taikliai pastebėjo Lietuvos politiką dominuojančią „elito ir runkelio“ skirtį bei pasiūlė „elitui“ originalų būda šiai skirčiai įveikti.  Pasak žurnalisto, reikia ne svaidytis ad hominem kaltinimais Ramūnui Karbauskiui, bet „bandyti kalbėtis su tais žmonėmis, kurie mano, kad tik šis politikas turi visus atsakymus.“  Kaip rašo P. Gritėnas:

Lietuvos politinė sistema yra visai maloni. Nemažai įvairių opcijų, ne ką blogiau, o gal net geriau palyginus su kitomis panašiomis valstybėmis. Gal originalių idėjų ir nėra tiek daug, bet šiokios tokios perskyros egzistuoja ir net egzistencinių kančių plėšomas liberalas ar vakarietiškas socialdemokratas gali rasti savo kandidatą. Iš bėdos tokį, bet gali.

Problema kitur. Problema slypi tame, kad Lietuvoje rinkimų rezultatus ir pasirinkimą lemiančias emocijas labai dažnai lemia ne politinės skirtys (racionalių ir pastovių rinkėjų kiekis niekada nebus milžiniškas), o socialinė skirtis. Labai aiški socialinė skirtis, kertanti elitą ar tokiu save laikančius, nuo tos pusės, kuri nesijaučia sėkmingi. Kuriems Lietuva nėra maloni ir patraukli vieta kasdienybėje. Dalis tų nesėkmingųjų yra ant degradacijos slenksčio, dalis rezignuoja provincijoje, dalis tiesiog nekelia filosofinių klausimų ir bando išsilaikyti kasdienybėje.

Politologai turi tą vaizdžią dviejų Lietuvų skirtį. Bet ji labai netiksli. Realiai tų dviejų Lietuvų atstovai migruoja iš vienos pusės į kitą. Tarkime, aš galiu priskirti antrosios Lietuvos atstovams, nes gimiau ir augau visiškai paprastoje šeimoje, penktame pagal dydį Lietuvos mieste, be jokių didesnių privilegijų. Visos sėkmės pasiektos kopiant laipteliais į viršų ir išsikeliant aukštesnius tikslus. Tam, žinoma, reikia ir palankių aplinkybių.

Ta socialinė skirtis ir dalies žmonių nusivylimas vis iškelia politines jėgas, kurios žaidžia socialinio jautrumo korta. Vadinamuosius gelbėtojus. Šie gelbėtojai triukšmingai ateina ir palieka tik dar didesnį nusivylimo jausmą.

Dabar apie aktualijas. Valstiečiai žalieji yra iškelti būtent tokios socialinės skirties. Jų koziris buvo ir yra postuluojamas socialinis jautrumas. Jie tą jautrumą labai noriai savinasi ir kitus pozicionuoja kaip tarnaujančius neapibrėžtam elitui, verslo interesams ar panašiai.

Tokią skirtį buvo bandoma formuoti ir reaguojant į protestus. Tokia skirtis bus pabrėžiama ir tolesniuose veiksmuose. […]

Mano kuklus spėjimas ir optimistinė viltis, kad šioje antrojoje Lietuvoje yra tikrai nemažai žmonių, kurie nėra tik pikti ir nusivylę. Jie gali mąstyti, jei kas nors turės kantrybės su jais pasikalbėti, paaiškinti situaciją. Valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas, kurios kapotųsi tarpusavyje ir man tai atrodo labai pavojingas procesas.

Todėl geriausia susirūpinimo ir protesto forma būtų ne gėdinti Karbauskį, o bandyti kalbėtis su tais žmonėmis, kurie mano, kad tik šis politikas turi visus atsakymus. Visai Lietuvos politinei sistemai labai į naudą išeitų kantrus ir pilietiškas dviejų Lietuvų naikinimas. Visais įmanomais būdais – ir pokalbiais šeimoje, ir kuo platesnėmis diskusijomis ir protestais prieš konkrečius sprendimus, ant pirštų aiškinant bendrą jų žalą, bet ne atskiras asmenybes.

Kad ir kaip gražiai skamba šis kvietimas (o pastarųjų savaičių kontekste šis kvietimas tikrai skamba labai gražiai), jo efektyvumas priklauso nuo P. Gritėno nejučia daromos prielaidos, jog skirtis tarp „elito“ ir „runkelių“ yra kone dirbtinai sukurta politinių partijų komunikacijos išdava („valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas“).  Jei tokia prielaida būtų teisinga, tikrai galėtume tikėtis kantraus dialogo keliu tas dvi Lietuvas suartinti.

Tačiau, ko tikėtis jei atskirties priežastys slypi daug giliau, nei siekia politinės komunikacijos šurmulys?  Pavyzdžiui, ką žinių ekonomikos propaguotojai gali įtikinamai pasakyti žmogui, kurio žinios ir gebėjimai nė iš tolo neatitinka žinių ekonomikos keliamų reikalavimų, o galimybės keisti kvalifikaciją, gyvenamąją vietą ar gyvenimo būdą – ribotos? Arba ką įdomaus pasakytų darbo santykių liberalizavimo apologetas jaunai mamai, bijančiai prarasti darbo vietą ir iškristi iš darbo rinkos dėl neva prarastų darbo įgūdžių?  Ogi beveik nieko.  Panašu, kad žodžiais tiltus statyti ne taip paprasta.

y-news.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

TROTA       2018-03-24 1:40

Partijų LT nėra, yra tik liberastų gaujos, o tiksliau liberastinė čmočkarnia.

Pikc       2018-03-23 22:02

->“Koks “elitas”?” - taigi autorius ten liberastų “matiūgalnyką” Gritėną cituoja, ten ne jo nusišnekėjimas.
P.S. Atkreiptinas dėmesys, kaip “jokūbėlis” palaiko mėšlaburnių šiukšlių pasisklaidymus nuo scenos ir asmenišką žmogaus dergimą. Puikus liberastinės “kultūros” ir supratimo apie “demokratiją” bei “žodžio laisvę” pavyzdys. wink

Koks "elitas"?       2018-03-23 11:59

Nejaugi autorius bando visus naiviai įtikinti,kad tik mitinge susirinkę yra verti geresnio gyvenimo,o visi kiti neišsilavinę,be kritinio mąstymo?Ką norite apgauti su tokiu siauru,vienpusišku požiūriu?Save ar tuos “kitus”?Pagrindinė priežastis-nusivylimas partijomis ir jų veikla,o ir ne tik Vilniuje yra daug ir išsilavinusių,išmintingų ir politiškai išprususių žmonių.

elitas...       2018-03-23 10:01

paklausk “elito”: KUR DEIMANTĖ?
———
pasirodys, kad “elitas” - tai elitiniai banditėliai ir pizdukėliai

$+$       2018-03-23 9:46

Yra paprastesnis variantas. Kiekvienam pensininkui po seimo nario kanceliarinių išlaidų sumą ir dviejų lietuvų kaip nebūta.

“Valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas”!!! O kas yra tie valdantieji? Negi tikrai manote, kad Karbauskis?! Toks straipsnelis panašaus į propagandos popsą.

O klausimas rimtas. Kas yra tie, kurie valdo Lietuvą? Seimas?! Vyriausybė?! Kėdainių teismas?! Prezidentūros čia net minėti nėra reikalo, nes ji nieko nežino, kaip koks svečias iš Žečpospolitos, atvykęs į Vilniaus miesto teritoriją, apsikabinti su Sese per šventes didelėje auditorijoje.

Dzeikas       2018-03-23 9:27

kokiam tokiam elitui:
Politikas - ne privatus asmuo. Todel zemindami politika(n) mes isreiskiame savo poziuri jo palaikomai politinei linijai.
Tamsta iseitu pries zodzio laisve? Tau gi pirmam nasrus ir uzdarys. Galvok ka kalbi ir neigarsink KITU nuomuones.

Dzeikas       2018-03-23 9:24

Virgiui:
Parlamento gynyba 1991m sausi buvo mazesnis blogis, o ne geris. Nes ubliudkus gynyme nuo dar didesniu ir GALINGESNIU isgamu. Laimejo pirmieji - turime daugiau galimybiu manevruoti ir gintis, laimetu pastarieji - galimybiu butu daug maziau, o gal ir visai jokiu.

Virgis       2018-03-23 8:56

Tai kokiai Lietuvai aš priklausau? Esu verslininkas, uždirbu neblogai, bet užkniso juodai valdžios biurokratai. Visos regitros, draudimai ir visur kur besikreipsi lieki įdijotu. Turiu du sūnus ir prisakiau, jokių patrijotinių ryšių šitai valdžiai.Tegul jie visi ap si šika aukštielniki. Vyresnysis jau gyvena ir dirba Vokietijoje, antras kai baigs mokslus agituosiu, kad dingtu iš čia.Kažkada važiavau i Vilnių ginti parlamento, o dabar nei piršto nepajudinčiau, ir vaikams neleisčiau.Kada liks pensininkai ir valdininkai galės gražiai, sutardami gyventi.

Koks tas elitas...       2018-03-23 8:49

Koks tas elitas,pasirodė per mitingą vienas nepraustaburnis oratorius,pasijutęs
pasaulio bamba.Jis viešai pažemino vieną Seimo narį.Tas chamas pamiršo,kad Seimo narį išrinko Lietuvos piliečiai,šitaip šlykščiai pažemino didelę dalį Lietuvos žmonių.
Tas pseudoelitas,kad gyvena sostinėje,tai dar nereiškia, kad gali save įvardinti
elitu.Daugelis to pseudoelito nieko nemoka ir negali,net inkilo sukalti ar lesyklos.
Jų galvose tuščia.Jie ,ko gero,teksto be klaidų neparašytų.Nežeminkite žmonių,gyve-
nančių ne sostinėje.Dauguma provincijos žmonių yra aukštos kultūros,nemenko išsi-
mokslinimo ,darbštūs.Lietuvos pamatai ant jų pečių ir laikosi.Sostinės išlaikytiniai
minta iš kitų darbo vaisių,t.t ir iš provincijoje gyvenančių žmonių darbo ir pastangų.


Rekomenduojame

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Geroji Naujiena. Mes nepriklausome tamsai

Rasa Čepaitienė. Parazitai

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas paragino naujojo Seimo narius atpažinti Dievo balsą, Tiesos balsą savyje ir jo klausytis

Algimantas Rusteika. Labanakt

Paskelbtas partizanų žinynas

Almantas Stankūnas. Apie JAV demokratiją

Algis Avižienis. D.Trampo pralaimėjimo priežastys

Algirdas Endriukaitis. Kursas prieš valstybę asfaltuojamas (I)

Ramūnas Aušrotas. Homoseksualumas įveikiamas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.