Intelektualų vaidmuo, Iš propagandos frontų

Vincentas Vobolevičius. Pontifikavimas arba žodžių tiltai į „antrąją Lietuvą“

Tiesos.lt siūlo   2018 m. kovo 23 d. 0:18

9     

    

Vincentas Vobolevičius. Pontifikavimas arba žodžių tiltai į „antrąją Lietuvą“

y-news.lt

Rašydamas socialiniame tinkle Facebook žurnalistas Paulius Gritėnas taikliai pastebėjo Lietuvos politiką dominuojančią „elito ir runkelio“ skirtį bei pasiūlė „elitui“ originalų būda šiai skirčiai įveikti.  Pasak žurnalisto, reikia ne svaidytis ad hominem kaltinimais Ramūnui Karbauskiui, bet „bandyti kalbėtis su tais žmonėmis, kurie mano, kad tik šis politikas turi visus atsakymus.“  Kaip rašo P. Gritėnas:

Lietuvos politinė sistema yra visai maloni. Nemažai įvairių opcijų, ne ką blogiau, o gal net geriau palyginus su kitomis panašiomis valstybėmis. Gal originalių idėjų ir nėra tiek daug, bet šiokios tokios perskyros egzistuoja ir net egzistencinių kančių plėšomas liberalas ar vakarietiškas socialdemokratas gali rasti savo kandidatą. Iš bėdos tokį, bet gali.

Problema kitur. Problema slypi tame, kad Lietuvoje rinkimų rezultatus ir pasirinkimą lemiančias emocijas labai dažnai lemia ne politinės skirtys (racionalių ir pastovių rinkėjų kiekis niekada nebus milžiniškas), o socialinė skirtis. Labai aiški socialinė skirtis, kertanti elitą ar tokiu save laikančius, nuo tos pusės, kuri nesijaučia sėkmingi. Kuriems Lietuva nėra maloni ir patraukli vieta kasdienybėje. Dalis tų nesėkmingųjų yra ant degradacijos slenksčio, dalis rezignuoja provincijoje, dalis tiesiog nekelia filosofinių klausimų ir bando išsilaikyti kasdienybėje.

Politologai turi tą vaizdžią dviejų Lietuvų skirtį. Bet ji labai netiksli. Realiai tų dviejų Lietuvų atstovai migruoja iš vienos pusės į kitą. Tarkime, aš galiu priskirti antrosios Lietuvos atstovams, nes gimiau ir augau visiškai paprastoje šeimoje, penktame pagal dydį Lietuvos mieste, be jokių didesnių privilegijų. Visos sėkmės pasiektos kopiant laipteliais į viršų ir išsikeliant aukštesnius tikslus. Tam, žinoma, reikia ir palankių aplinkybių.

Ta socialinė skirtis ir dalies žmonių nusivylimas vis iškelia politines jėgas, kurios žaidžia socialinio jautrumo korta. Vadinamuosius gelbėtojus. Šie gelbėtojai triukšmingai ateina ir palieka tik dar didesnį nusivylimo jausmą.

Dabar apie aktualijas. Valstiečiai žalieji yra iškelti būtent tokios socialinės skirties. Jų koziris buvo ir yra postuluojamas socialinis jautrumas. Jie tą jautrumą labai noriai savinasi ir kitus pozicionuoja kaip tarnaujančius neapibrėžtam elitui, verslo interesams ar panašiai.

Tokią skirtį buvo bandoma formuoti ir reaguojant į protestus. Tokia skirtis bus pabrėžiama ir tolesniuose veiksmuose. […]

Mano kuklus spėjimas ir optimistinė viltis, kad šioje antrojoje Lietuvoje yra tikrai nemažai žmonių, kurie nėra tik pikti ir nusivylę. Jie gali mąstyti, jei kas nors turės kantrybės su jais pasikalbėti, paaiškinti situaciją. Valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas, kurios kapotųsi tarpusavyje ir man tai atrodo labai pavojingas procesas.

Todėl geriausia susirūpinimo ir protesto forma būtų ne gėdinti Karbauskį, o bandyti kalbėtis su tais žmonėmis, kurie mano, kad tik šis politikas turi visus atsakymus. Visai Lietuvos politinei sistemai labai į naudą išeitų kantrus ir pilietiškas dviejų Lietuvų naikinimas. Visais įmanomais būdais – ir pokalbiais šeimoje, ir kuo platesnėmis diskusijomis ir protestais prieš konkrečius sprendimus, ant pirštų aiškinant bendrą jų žalą, bet ne atskiras asmenybes.

Kad ir kaip gražiai skamba šis kvietimas (o pastarųjų savaičių kontekste šis kvietimas tikrai skamba labai gražiai), jo efektyvumas priklauso nuo P. Gritėno nejučia daromos prielaidos, jog skirtis tarp „elito“ ir „runkelių“ yra kone dirbtinai sukurta politinių partijų komunikacijos išdava („valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas“).  Jei tokia prielaida būtų teisinga, tikrai galėtume tikėtis kantraus dialogo keliu tas dvi Lietuvas suartinti.

Tačiau, ko tikėtis jei atskirties priežastys slypi daug giliau, nei siekia politinės komunikacijos šurmulys?  Pavyzdžiui, ką žinių ekonomikos propaguotojai gali įtikinamai pasakyti žmogui, kurio žinios ir gebėjimai nė iš tolo neatitinka žinių ekonomikos keliamų reikalavimų, o galimybės keisti kvalifikaciją, gyvenamąją vietą ar gyvenimo būdą – ribotos? Arba ką įdomaus pasakytų darbo santykių liberalizavimo apologetas jaunai mamai, bijančiai prarasti darbo vietą ir iškristi iš darbo rinkos dėl neva prarastų darbo įgūdžių?  Ogi beveik nieko.  Panašu, kad žodžiais tiltus statyti ne taip paprasta.

y-news.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

TROTA       2018-03-24 1:40

Partijų LT nėra, yra tik liberastų gaujos, o tiksliau liberastinė čmočkarnia.

Pikc       2018-03-23 22:02

->“Koks “elitas”?” - taigi autorius ten liberastų “matiūgalnyką” Gritėną cituoja, ten ne jo nusišnekėjimas.
P.S. Atkreiptinas dėmesys, kaip “jokūbėlis” palaiko mėšlaburnių šiukšlių pasisklaidymus nuo scenos ir asmenišką žmogaus dergimą. Puikus liberastinės “kultūros” ir supratimo apie “demokratiją” bei “žodžio laisvę” pavyzdys. wink

Koks "elitas"?       2018-03-23 11:59

Nejaugi autorius bando visus naiviai įtikinti,kad tik mitinge susirinkę yra verti geresnio gyvenimo,o visi kiti neišsilavinę,be kritinio mąstymo?Ką norite apgauti su tokiu siauru,vienpusišku požiūriu?Save ar tuos “kitus”?Pagrindinė priežastis-nusivylimas partijomis ir jų veikla,o ir ne tik Vilniuje yra daug ir išsilavinusių,išmintingų ir politiškai išprususių žmonių.

elitas...       2018-03-23 10:01

paklausk “elito”: KUR DEIMANTĖ?
———
pasirodys, kad “elitas” - tai elitiniai banditėliai ir pizdukėliai

$+$       2018-03-23 9:46

Yra paprastesnis variantas. Kiekvienam pensininkui po seimo nario kanceliarinių išlaidų sumą ir dviejų lietuvų kaip nebūta.

“Valdantieji nori sukurti dvi Lietuvas”!!! O kas yra tie valdantieji? Negi tikrai manote, kad Karbauskis?! Toks straipsnelis panašaus į propagandos popsą.

O klausimas rimtas. Kas yra tie, kurie valdo Lietuvą? Seimas?! Vyriausybė?! Kėdainių teismas?! Prezidentūros čia net minėti nėra reikalo, nes ji nieko nežino, kaip koks svečias iš Žečpospolitos, atvykęs į Vilniaus miesto teritoriją, apsikabinti su Sese per šventes didelėje auditorijoje.

Dzeikas       2018-03-23 9:27

kokiam tokiam elitui:
Politikas - ne privatus asmuo. Todel zemindami politika(n) mes isreiskiame savo poziuri jo palaikomai politinei linijai.
Tamsta iseitu pries zodzio laisve? Tau gi pirmam nasrus ir uzdarys. Galvok ka kalbi ir neigarsink KITU nuomuones.

Dzeikas       2018-03-23 9:24

Virgiui:
Parlamento gynyba 1991m sausi buvo mazesnis blogis, o ne geris. Nes ubliudkus gynyme nuo dar didesniu ir GALINGESNIU isgamu. Laimejo pirmieji - turime daugiau galimybiu manevruoti ir gintis, laimetu pastarieji - galimybiu butu daug maziau, o gal ir visai jokiu.

Virgis       2018-03-23 8:56

Tai kokiai Lietuvai aš priklausau? Esu verslininkas, uždirbu neblogai, bet užkniso juodai valdžios biurokratai. Visos regitros, draudimai ir visur kur besikreipsi lieki įdijotu. Turiu du sūnus ir prisakiau, jokių patrijotinių ryšių šitai valdžiai.Tegul jie visi ap si šika aukštielniki. Vyresnysis jau gyvena ir dirba Vokietijoje, antras kai baigs mokslus agituosiu, kad dingtu iš čia.Kažkada važiavau i Vilnių ginti parlamento, o dabar nei piršto nepajudinčiau, ir vaikams neleisčiau.Kada liks pensininkai ir valdininkai galės gražiai, sutardami gyventi.

Koks tas elitas...       2018-03-23 8:49

Koks tas elitas,pasirodė per mitingą vienas nepraustaburnis oratorius,pasijutęs
pasaulio bamba.Jis viešai pažemino vieną Seimo narį.Tas chamas pamiršo,kad Seimo narį išrinko Lietuvos piliečiai,šitaip šlykščiai pažemino didelę dalį Lietuvos žmonių.
Tas pseudoelitas,kad gyvena sostinėje,tai dar nereiškia, kad gali save įvardinti
elitu.Daugelis to pseudoelito nieko nemoka ir negali,net inkilo sukalti ar lesyklos.
Jų galvose tuščia.Jie ,ko gero,teksto be klaidų neparašytų.Nežeminkite žmonių,gyve-
nančių ne sostinėje.Dauguma provincijos žmonių yra aukštos kultūros,nemenko išsi-
mokslinimo ,darbštūs.Lietuvos pamatai ant jų pečių ir laikosi.Sostinės išlaikytiniai
minta iš kitų darbo vaisių,t.t ir iš provincijoje gyvenančių žmonių darbo ir pastangų.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.