Socialinė politika, Ekonominė politika

Vincentas Vobolevičius. Keistas vidutinės pensijos ir skurdo rizikos tandemas

Tiesos.lt siūlo   2018 m. lapkričio 14 d. 11:19

4     

    

Vincentas Vobolevičius. Keistas vidutinės pensijos ir skurdo rizikos tandemas

y-news.lt

Panaršius po „Sodros“ ir Statistikos departamento duomenų bazes galima pastebėti įdomių tendencijų.  Pavyzdžiui – eilę metų koja kojon judantys vidutinės valstybinio socialinio draudimo pensijos ir skurdo rizikos ribos rodikliai.  Statistika, žinoma, graudi: bent pusei, o galbūt ir didesnei pensininkų daliai (priklausomai nuo skaičiavimo) „valstybinė“ pensija negarantuoja saugumo nuo skurdo.  Tačiau kas lemia tokį sutapimą?  Ar valdžia tyčia stengiasi laikyti vidutinio pensininko pajamas kiek žemiau skurdo ribos?


* Tiesinė imputacija.„Sodros“ ir Statistikos departamento informacija (rugsėjo mėn. duomenys)

Nevisai. Vidutinės pensijos ir skurdo rizikos tandemas atsiranda iš dalies todėl, kad skurdo rizikos riba yra skaičiuojama kaip „60% ekvivalentinių disponuojamųjų pajamų medianos”.  Spartėjant ūkio augimui didėja tiek valdžios galimybės didinti pensijas, tiek ir gyventojų disponuojamos pajamos.  Tai reiškia, kad automatiškai pakyla skurdo rizikos „lubos.“ Nors vidutinė pensija auga greičiau už šalies, ekonomiką (pvz. 2017 m. vidutinė pensija augo 9%), bet atlyginimai auga dar sparčiau.  Todėl kylanti vidutinė pensija skurdo ribą kartais (beveik) pasiekia; kartais šiek tiek atsilieka, bet pramušti – neįstengia.

Galima sakyti, kad neverta susikoncentruoti į skurdo riziką.  Pensijos kasmet auga ir tai yra gerai.  Taip, tačiau, jei pensijos auga dėl stiprėjančios ekonomikos, tai dėl tos pačios priežasties auga ir gyventojų pajamos, o su jomis – kainos (ir, žinoma, skurdo rizikos riba).  Augant kainoms dažnas pensininkas taip ir nepajunta realaus ūgtelėjusios pensijos poveikio.

Tokia dinamika reiškia, kad norint pagerinti santykinę pensininkų gyvenimo kokybę reikia jiems atriekti santykinai didesnį augančios ekonomikos pyrago gabalą.  O tai padaryti – dėl demografinės šalies padėties ir kitų socialinių grupių finansavimo poreikio – bet kuriai valdžiai bus nelengva.  Dėl to norintys senatvėje gauti orumo nepaminančias pensijas neišvengiamai turėtų galvoti apie papildomą taupymą.

Gera naujiena taupantiems – 2019 m. sausį įsigaliosiantys pensijų kaupimo sistemos pokyčiai.  Reforma turėtų palengvinti papildomą taupymą (II pakopos pensijų fonduose) įtvirtindama skatinamąją įmoką iš valstybės biudžeto, kaupimą gyvenimo ciklo fonduose ir mažesnius fondų administravimo mokesčius.

y-news.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininke,       2018-11-14 13:42

dabartiniu pensininku pensiju pinigus   valdzia atidave busimiems pensininkams   valdzia skriaudzia   tiek metu isdirbusius zmones   ju pinigais uzkaisioja visas skyles ir taip daro   visos partijos buvusios valdzioje del to   tauta   badmiriauja is tokiu pinigu neina pragyventi pensijos uztenka tik dviem savaitem

Tiek       2018-11-14 12:46

kol turtingieji ,kurie pagrinde pralobo neįdėję jokio realaus darbo iš įvykdyto siaubingo nusikaltimo - prichvatizacijos , - taigi ,kol šitie ir toliau nepradės mokėt civilizuotose vakarų valstybėse priimto mokesčių dalies, tas “ekonomistų” ,“ekspertų” paistymas apie nuolat “augančią ekonomiką” ,apie “nuolat ir PERNELYG SPARČIAI AUGANČIAS PENSIJAS, BEDARBYSTĖS IŠMOKAS) nuolat sekamas pasakas apie nerealiai augančius atlyginimus - yra tiesiog žmonių kvailinimas apsimetant durneliais rimtais veidukais….Apgailėtina,nes žmonės ato ,kad tiesiog visiškai neapmokestinta turtingųjų prabanga(apie 30 proc./metus nuo prabangaus turto rinkos vertės mokestiniais metais.Už tai nuolat puolami smulkieji ,sau darbo vietas patys susikūrusieji. Štai apie ką privalo kasdien triūbyt visa mūsų pinigais išlaikoma “žiniasklaida” ,štai apie ką PRIVALO nuolat kalbėti ,ginčytis tie gerai apmokami auksaburniai nors per mūsų pinigais išlaikomą LRT .Išvada: kol turtingieji nepradės mokėt realių mokesčių , neturėsim nei padorių viešųjų paslaugų (pvz. trisdešimt metų Palangoj esam priversti mesir mūsų vaikai šikt ir my-..t į tą patį vandenį,kuriame po to maudos ir mūsų vaikai ,ir mes.,nei padorių nedarbo išmokų ,nei padorių medicininių paslaugų ,nei mūsų vaikų švietimo ,popamokinio lavinimo . Nekalbant jau nei apie išlipimą iš bado pensijų .Tuo pat metu ES parlamente mūsų mužikai tiesiog nuperkami tais klaikiai dideliais atlygiais,kad tiesiog palaikytų mūsų valstybingumo naikinimą.Apgailėtina .Ir dar kaip.

TEISYBĖ,       2018-11-14 12:05

NĖRA KĄ IR PRIDURTI. LIETUVAI ŽMONIŲ NEREIKIA.

Autoriui...       2018-11-14 11:52

Kai išeisi į pensiją,kai tau iš stažo atims visus mokymosi metus ir kai pritruks iki
35 metų stažo metų kitų ar net penkerių ,tuomet suprasi ką reiškia gyventi iš pensijos žemiau skurdo ribos.O jei moteriai dar reikės gimdyti ir auginti ne vieną vaikelį ir į stažą tie metai neįeis ,tuomet supras tavo žmonelė ką reiškia suspėti išsimokslinti,užsidirbti vis didėjantį būtiną stažą ir kartu užauginti ne vieną vaikelį.Pritruks gyvenimo tam viskam ,nespės.Va ir visa matematika ,ypač moteriai.
Negerbia Lietuvos valdžia savo žmonių,ypač moterų.Beprotiškas vis didinamas būtinojo
stažo dydis ir dar noras,kad moterys prigimdytų užtektinai vaikų,tuomet išeina,kad
Lietuvai žmonės reikalingi tam,kad išlaikytų didelę biurokratų armiją.Vien tik
ministerijose kiek jų ten tupi.O kie prie ministerijų kiek pristeigta įvairių kontorų
kontorėlių.Žinoma,reikia gi savo giminę įdarbinti,juk esame švogerių kraštas.


Rekomenduojame

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.