Dienos aktualija

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Tiesos.lt siūlo   2020 m. rugsėjo 16 d. 18:27

15     

    

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

„Artuma“

Politikų ketinimus atskleidžiančios apklausos gali suteikti rinkėjui naudingos informacijos. Tačiau jos gali ir suklaidinti; šiuo įrankiu reikia tinkamai naudotis. Tad į ką reikėtų atkreipti dėmesį katalikui vertinant partijų atsakymus?

Kriterijai. Nei vienas politikas neužims tobulų pozicijų visais klausimais. Palankumo turėtų nusipelnyti tie politikai, kurių stipriosios pusės atitinka rinkėjo pasirinkimo kriterijus. Kai kuriuos kertinius kriterijus katalikams yra suformavęs Bažnyčios socialinis mokymas. Pirmiausia, politikai turi dirbti dėl bendrojo gėrio. Nedera palaikyti kandidato įtariant, kad jis rūpinsis tik savo ar kokios nors grupės interesais – net jei ši grupė nusipelno rūpesčio. Šiuo atveju svarbus motyvo klausimas. Skurstančiaisiais rūpintis būtina, galbūt didinant mokesčius daugiau uždirbantiems. Tačiau motyvas – mes atimsime iš turtuolių ir atiduosime vargšams – nedera katalikui. Tai jau skaldanti retorika. Katalikui dera klausti – kaip siūlomas perskirstymas leis visiems piliečiams klestėti išlaikant tarpusavio pagarbą ir solidarumą?

Be bendrojo gėrio kriterijaus, Bažnyčia nustato ir objektyvaus blogio kriterijus. Kai kurie politiniai sprendimai, pvz., žmogaus gyvybės naikinimo bet kurioje gyvenimo stadijoje įteisinimas, reguliavimai, niveliuojantys prigimtinį vyrų bei moterų papildomumą ir kt., yra Bažnyčios laikomi objektyviu, nuo aplinkybių nepriklausančiu blogiu. Dėl to rinkėjas neturėtų balsuoti už politiką, kuris žodžiais ar darbais būtų prisidėjęs (ar, tikėtina, prisidės) prie šių blogių teisinio įtvirtinimo.

Be aiškiai išreikštų kriterijų, Bažnyčia palieka teisę tikintiesiems daugybėje sričių politikus vertinti savo nuožiūra. Stabdyti imigraciją ar skatinti? Visiems tėvams mokėti „vaiko pinigus“ ar taikyti mokesčių lengvatas dirbantiems tėvams? Didinti registracijos mokestį dyzelinių automobilių savininkams ar jį atšaukti? Į šiuos klausimus gali būti įvairių logiškų atsakymų, ir geros valios rinkėjai gali palaikyti vieną ar kitą sprendimą siūlančius politikus.

Šiuose rinkimuose, atrodo, matysime ne vieną politinę jėgą, žadančią darbuotis dėl bendrojo gėrio ir priešintis objektyviam blogiui; tad rinkėjai bus itin laisvi balsuoti už skirtingus, jų supratimą apie politikos prioritetus geriau atitinkančius sąrašus ir kandidatus. Tik esant vienai sąlygai – kad politikų pažadais galima pasitikėti.

Kompetencijos. Ar galima pasitikėti politiko pažadais, ar partija įgyvendins savo programą, priklauso nuo politikų moralės ir kompetencijos. Kadangi moralės pasitelkiant apklausą nustatyti neįmanoma, pakalbėkime apie kompetenciją.

Šioje srityje garsiau už žodžius kalba patirtis. Jei ne vienas, jau kažką apčiuopiamo nuveikęs politikoje kandidatas yra partijoje, jos kompetencija pasitikėti lengviau. Patirtis taip pat, patikimiau nei žodžiai, signalizuoja apie politiko poziciją. Patyręs politikas gali gražiai kalbėti apie žmogaus orumą, bet katalikas turėtų suabejoti jo žodžiais, jei jis, pvz., yra balsavęs už negimusios gyvybės žudymo įteisinimą.

Jei partija stokoja patyrusių politikų, kompetenciją galima vertinti pagal jos kandidatų supratimą apie konkrečius politikos klausimus. Sunku, pvz., rimtai kalbėti apie politikus, kurie priešinasi tos pačios lyties asmenų partnerystei, tačiau siūlo įteisinti vyro ir moters partnerystę. Pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, partnerystė (skirtingai nei santuoka) negali diskriminuoti lytinės orientacijos pagrindu. Tad vyro ir moters partnerystė nesunkiai taptų partneryste tos pačios lyties asmenims.

Galiausiai kompetencijos rodikliu laikytinas konkretumas. Partijos, žadančios tik kelti, gerinti, saugoti ir ginti, bet nenurodančios, kaip, kada ir už kokius pinigus tai darys, turėtų kelti abejonių rinkėjams.

Trumpai apie autorių: Vincentas Vobolevičius, ISM vadybos ir ekonomikos universitetas.

artuma.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

jonas       2020-09-26 7:19

pernelyg akcentuojnt tik vieną religiją, statant ją aukčiau nei kitas, stengiamasi visuomwmenę kuo ilgiau išlaikyti 15 amžiuje, kai religijos draskėsi, kuri geresnė. Kurie pajėgė, degino kitus, kitaip manančius.

TULPINIS VUBULYS       2020-09-17 17:19

Kur as ji maciau? Ai, cia gi tas tulpinis vubulys is VRK. Demokratijos “sergetojas”.

>>> Vaidui Vds       2020-09-17 15:49

Sakai neklausei iki galo, o gal iš netikėtumo nuo kėdės nugriuvai?

Kaip       2020-09-17 15:00

politinę propagandą. Veikla parodo kas yra kas, o ne klausimų-atsakymų šou.

Kodėl?       2020-09-17 12:05

Norėjau tikėti,kad bent šis ponas nebijos turėti nuomonės ir remsis logika priimdamas VRK sprendimus.Deja,paaiškėjo,kad ir jis balsuoja kaip palieptas,visi vienbalsiai,kaip komjaunuoliai anais laikais.Ir dėl Venskienės,ir dėl LRT debatų.

Cha,       2020-09-17 10:00

dažnai pasiklausau šio dueto pokalbius. Patinka, kad dažnai gerb. Plamenas Paskovas pamini Vatikaną, Petro Sostą, kaip reikšmingą ir įtakingą pasaulyje esančią jėgą ir savaime suprantamą, kad tai joje esanti Šventosios Dvasios vadovaujanti jėga.

>>> Vaidui Vds       2020-09-17 9:15

Siūlau pasiklausyti Aleksandro Notino pokalbio su Plamenu Paskovu apie provoslavišką socializmą YouTube https://www.youtube.com/watch?v=QeaDC4VAfZo
Nuostabi krikščionybė

Kaži, kaži >>        2020-09-17 7:53

Atsibusk. Ar lrt yra komercinė? Tai globalistinių partijų projektas ir ruporas.

Kompetencijus atsiprašant       2020-09-17 7:47

Vobolevičiau, gal papasakotumėte, kaip sekasi dirbti VRK komisijoje. Arba, kokią ten eilinę ale krikščionių partijėlę sekasi vystyti.

>>> nesutinku       2020-09-17 7:17

Štai tokių, kaip tu perpildytas pasaulis. Tokie, kaip tu nori keisti kitus bet ne pats save. Taisyklė yra tokia, kad nori keisti pasaulį, keiskis pats. Pagalvok, ar atsiras bent vienas žmogus, kurio tu nenorėtumei nužudyti už vienokius ar kitokius dalykus. Taip dabar daro globalizacijos atstovai, t.y., kad jiems būtų geriau, tai, pasirodo, kad reikia išnaikinti daugiau, kaip pusę planetos gyventojų. Dabar jau nuostata, kad netikusią užsimezgusią gyvybę, reikia abortuoti. Nusenusį ar ligotą žmogų, kuo greičiau numarinti.  Štai prie ko veda žmogaus atsisukimas tik į save, t.y. MEILĖS kitam žmogui neturėjimas. Taip tai yra labiausiai užkrečiamas virusas, kuris naikina mus pačius. Pabandyk pakeisti save ir pamatysi, kad tai neįmanoma misija, kad be tos pačios Katalikų Bažnyčios pagalbos,  jokios kitos religijos to nepadarys, nes tik Kristus atnešė meilę kitam žmogui, kad ir koks nusidėjėlis bebūtų. Atmink. Visi mes esame užsikrėtę NEmeilės bacila, t.y. Dievo neturėjimo, iš ko turime visas šias bėdas ir stačia galva ritamės į prarają.

>>> nesutinku       2020-09-17 7:04

Ne apie Vobolevičių, o apie tave ir į tave panašius. Pasižiūrėk į save. Kuo tu skiriesi nuo tų banditų. Tu lygiai taip pat viduje pritvinkęs pykčio, neapykantos ir smurto.

nesutinku       2020-09-16 23:41

Vobolevičiui. Pirmiausia pažvelk į save: išreiškei savo nuomonę ,o painioji ją su bažnyčios mokymu,kalbi kaip kažkoks mentorius.Tai nepriimtina. Konkrečiai: 99,9 proc. Lietuvos katalikų ir ne tik katalikų įsitikinę,kad mirties bausmės panaikinimas Lietuvos realijomis , valstybei padarė milžinišką žąlą.Recidyvistai už žmoniškumui nesuderinamus nusikaltimus daro pakartotinus nusikaltimus , plėšia , žudo .  Žmonės reikalauja teisingo teismo net ne tiek iš keršto ,kiek stengdamiesi patys išlikt nuo tokių nenukentėję.Kai “nukentėjimu” vadinamas ir merginos sudeginimas automobilio bagažinėje. O kur dar čigonų išperų KASTUVU užmuštos merginos byla? O Jurbarko išgamos darbelis ? Ir kaip tai suderinama su tuo tavo reikalavimu jokiomis sąlygomis neatimt gyvybės?Manau,ne aš vienas piktinuosi tokia nešvaria propaganda prieš elementarų teisingumą ,kurio senai Lietuvoe šaukiasi tūkstančiai “vaikinų” nukankintų mūsų piliečių . Nežudyk?

Nuogirda       2020-09-16 23:26

Kalbama, lad sis portalas “minta” is konservu delno.

Tiesos       2020-09-16 20:12

laikraštis yra Radžvilo partijos sekėjų. Kadangi, aš manau, kad landsbergiškas stengiuosi tiesos straipsnių neskaityti.

Kis       2020-09-16 20:11

man tokie ir panasus straipsneliai apie artumus ir kitus kliedesiu visai nejaudina.Ka jie visi sneka pries rinkimus viska zinau atmintinai,pasakyk kuri parija ir gausi issamu atsakyma.
  Man labai nesunku,nes as rinksiuos valstiecius ,jie man patys paciausi per Nepriklausomybes metus.Pajutau,kad tai tie zmones ,kurie nevagia,o kas voge jau senai pabego,kad ir Aplinkos ministras Navickas,o kur jis surado prieglobsti,kaip ne keista pas “patriotus"Landzbergistus.4 milijonus pavoge ir pabego.Noreciau,kad i seima ateitu stiprus branduolis,kuris siektu tikroves geroves,deja ne viskas taip paprasta,labai vangiai dirba Nauseda,ko ir reikejo tiketis,tokioje salyje reikalingas stipraus stuburo ir nesantazuojamas vadovas.Manau jauciate ,kur suku ienas?


Rekomenduojame

Vinco Kubiliaus reportažas iš Simono Daukanto aikštėje vykusios tradicinės „Tie-SOS!“ akcijos

Vytautas Sinica. „Politikai, kurie tokiam diktatui nusileistų, laikytini nebent vasalais, bet ne tautos atstovais demokratinėje valstybėje“

Vytautas Radžvilas. Valstybė prieš Albiną Kentrą

Pagerbta pirmoji sovietų okupacijos auka

Andrius Švarplys apie Tėvynės Sąjungos programą: „Čia ne konservatizmas, čia yra grynasis liberalizmas“

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Vytautas Sinica. Fasadinė demokratija Lietuvoje: rinkimai tik tiems, kas jau Parlamente

Gintaras Furmanavičius.· STT nerimsta

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Nida Vasiliauskaitė. Tu ką, [mulki,] humoro nesupranti?!

Ramūnas Aušrotas. Darbuotojas yra nei vyriška, nei moteriška sąvoka. Tėtis ar mama – yra

Gintaras Furmanavičius. Ar čia tik aš vienas toks nesupratęs ir nesusipratęs?

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.