Visuomenės pokyčių analizė, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Vilniaus miesto 700 metų jubiliejui artėjant.  Vilniaus forumas: neteisėtas ir neskaidrus Lukiškių aikštės konkursas turi būti anuliuotas

Tiesos.lt redakcija   2018 m. balandžio 24 d. 19:30

0     

    

Vilniaus miesto 700 metų jubiliejui artėjant.   Vilniaus forumas: neteisėtas ir neskaidrus Lukiškių aikštės konkursas turi būti anuliuotas

Supažindiname su Vilniaus Forumo kreipimusi dėl artėjančio Vilniaus miesto 700 metų jubiliejaus ir įstrigusio Lukiškių aikštės sutvarkymo.

Lietuvos Respublikos Prezidentei,                                 
Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui,
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui,
Vilniaus miesto Merui

KREIPIMASIS

 

Dėl artėjančio Vilniaus miesto 700 metų jubiliejaus
ir įstrigusio Lukiškių aikštės sutvarkymo


2018 balandžio 18 d.


APIE SUSIKLOSČIUSIĄ SITUACIJĄ

Mes, įvairių sričių profesionalai, prisiimdami atsakomybę ir turėdami omenyje artėjantį mūsų sostinės jubiliejų 2023 metais, tikimės tinkamo Lukiškių aikštės sutvarkymo. Taip būtų išspręsta gėdinga aikštės pertvarkymo situacija ir šventinė dovana Lietuvai. Iki jubiliejaus liko nepilni penkeri metai. Turėdami karčią dvidešimties metų nesėkmių patirtį manome, kad tai pakankamas laikas šiems darbams pasiruošti, juos atlikti ir taip ištrinti mums visiems tekusią DĖMĘ.

Sąmoningai atmetus vis dar galiojančio 1999 m. vasario 11 d. Nr. VIII-1070 Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą „Dėl Valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“, visi konkursai ir atlikti darbai buvo nesėkmingi. Teigiame, kad šiuo metu Lukiškių aikštė esmingai SUDARKYTA, bet LAISVA. Laisva dėl neaiškios aikštės idėjos, nepatvirtintų pertvarkos projektų, nevykusių konkursų ir nekompetentingų  valdininkų savivalės. Tačiau šešėlis dėl nesėkmės krinta ne tik jiems.

Išeities tašku laikome architektų A. ir V. Nasvyčių paruoštą 1999 m. vasario 11 d. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimą „Dėl Lukiškių aikštės funkcijų“. Dėl šios priežasties norime savo veikla ir kompetencijomis prisidėti prie tinkamo Lukiškių aikštės pertvarkymo į Pagrindinę Reprezentacinę Valstybės aikštę. Kviečiame profesionalus, pritariančius minėto dokumento nuostatoms, prisidėti.

Imant Valstybės herbo įvaizdį kaip pagrindinį simbolį formuojamai Valstybės aikštei, turime pripažinti, kad visos buvusios nesėkmių priežastys buvo dėl nepakankamo domėjimosi Valstybės herbo simbolika ir pačia heraldika. Pati problema nebuvo išsamiai aptarta istorikų, architektų ir skulptorių. Verta atkreipti dėmesį ir į tai, kad kuriant valstybės reprezentacinės aikštės ansamblį svarbus ir jo sakralumo aspektas.


IKI VILNIAUS 700 METŲ JUBILIEJAUS LIKO NEPILNI 5 METAI

Tai pakankamai realus laiko tarpas tinkamai sutvarkyti būsimą reprezentacinę Valstybės aikštę.

Norint tai padaryti matome tokius tolesnius radikalius žingsnius:

1. Pripažinti pirmuoju ir esminiu 1999 metų Aukščiausios tarybos nutarimą dėl Lukiškių aikštės pertvarkos į Pagrindinę Reprezentacinę Valstybės aikštę.  Šis nutarimas yra neatšauktas ir vienintelis tiksliausiai apibrėžiantis aikštės idėją ir funkcijas. Jame pagrindinis dėmesys teikiamas architektūriniam aikštės ANSAMBLIO sprendimui.

2. Formuojamai Pagrindinei ir Reprezentacinei Valstybės aikštei suteikti NACIONALINĖS REIKŠMĖS statusą. Įvardinti aikštės ansamblį nuo Tauro kalno iki apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios su sudedamosiomis dalimis: paties architektūrinio ansamblio su vertikalia Valstybės simbolika, skulptūriniais akcentais ir želdiniais, memorialo visiems žuvusiems už Lietuvą su amžinąja ugnimi ir jau esamomis aikštėje relikvijomis, tame tarpe –  aikštėje nužudytų 1863 metų sukilimo vadams. Būtų prasminga numatyti garbės sargybinių postų vietas ir garbės sargybos kuopos ceremonialą.

3. Atmesti kaip netinkančius ir pripažinti negaliojančiais visus po 1999 metų Aukščiausios Tarybos nutarimo vykusių konkursų rezultatus ir po to priimtus aikštės pertvarkos dokumentus, tame tarpe – ir Kultūros ministerijos ir Šiuolaikinio meno centro konkursą.  Pripažinti šį Kultūros ministerijos ir ŠMC tarnautojų ir visų kviestų  žiuri komisijos narių veiksmus vykdžius savo asmeninius sumetimus, bet ne tautos lūkesčius atspindintį projektą.

4. Būtina atstatyti istorinę urbanistinę aikštės struktūrą ir pripažinti visus per 20 metų vykusius veiksmus pertvarkant aikštę kaip NESĖKMĘ.

5. Paruošti ir suderinti su aukščiausiais Valstybės vadovais naujo konkurso nuostatas. Konkurso keliu parengti koncepciją, apsvarstyti specialistų komisijoje ir tik tada pradėti architektūrinius ir skulptūrinius sprendimus. Projektavimas nuo pat pradžių turi būti kompleksiškas.

6. Kviesti Lietuvos Respublikos PREZIDENTĘ būti aikštės pertvarkos į Pagrindinę reprezentacinę Valstybės aikštę globėja ir prašyti savo įsakymu sudaryti profesionalią veiksmų koordinavimo ir žiuri komisiją.

7. Skelbti NAUJĄ ARCHITEKTŪRINĮ-IDĖJINĮ KONKURSĄ pagrindiniam reprezentaciniam Valstybės aikštės ansamblio projektui sukurti, įvardijant privalomus tokiai aikštei aspektus ir objektus bei ašinę aikštės kompoziciją įvardintus antrame punkte.

8. Turint omenyje šio objekto NACIONALINĘ reikšmę numatyti konkursus laimėjusiems specialias tobulinimo galimybes, esant reikalui numatyti galimybę skirtingų autorių kolektyvų projektų ar jų dalių jungimą, ar bendrą tolesnį tobulinimą.

Mes, žemiau pasirašę, tikimės Valstybės vadovų ir kolegų supratimo ir palaikymo, kad būtume verti Lietuvos ir mūsų sostinės Vilniaus.

Parašai:
Bronius Leonavičius, dailininkas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas
Aušra Jasiukevičiūtė, skulptorė, LDS skulptūros sekcijos pirmininkė
Algis Vyšniūnas, architektas, apdovanotas Menų Akademijos aukso medaliu
Vytautas Rubavičius, filosofas, Vyriausybės kultūros ir meno premijos laureatas
Arvydas Gelžinis, istorikas
Arvydas Každailis, dailininkas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Vytautas Juozapaitis, muzikas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Ričardas Krištapavičius, architektas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas
Arvydas Anušauskas, istorikas
Birutė Valionytė, Seimo Signatarų klubo prezidentė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas (video)

Algimantas Rusteika. Jei direktoriumi būčiau aš

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: pasakyk bankui „sudie“

Nuo bačkos. Bernardas Gailius. Patriotizmas trukdo valstybei augti

Jurga Lago: Mes iš Lietuvos

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.