Kultūros, kalbos, istorijos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Vilniaus forumas kviečia pasirašyti peticiją-pareiškimą dėl Lukiškių aikštės memorialo

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 10 d. 22:07

39     

    

Vilniaus forumas kviečia pasirašyti peticiją-pareiškimą dėl Lukiškių aikštės memorialo

Kviečiame pasirašyti peticiją

Nepaisant Seimo sprendimu aiškiai išreikštos jo atstovaujamų šalies piliečių valios ir šį sprendimą plačiai remiančios visuomenės apklausos rezultatų, dar 1999 m. numatytas paminklas kovojusiems ir kritusiems už Lietuvos laisvę didvyriams iki šiol nepastatytas. Nesibaigiančios diskusijos dėl jo koncepcijos ir atviros kultūros ministrės bei kai kurių Vilniaus savivaldybės politikų pastangos neleisti, kad aikštėje atsirastų Lietuvos valstybingumą simbolizuojantis bei teigiantis paminklas išduoda viešai neįvardijamą ideologinę ir politinę vis aštrėjančio ir visuomenę skaldančio konflikto potekstę.

Vyčio ir kitų Tautos laisvės ir nepriklausomos Valstybės idealus primenančių paminklinių ženklų statymo priešininkai nuosekliai ir atvirai, nors nevisada sąmoningai, vadovaujasi antitautine ir antivalstybine ideologija. Ši ideologija skelbia, kad Europos tautos ir jų sukurtos nacionalinės valstybės yra istorinės atgyvenos. Įvairiais būdais siekiama iš jų piliečių istorinės atminties ištrinti pačias tautos ir valstybės sampratas.

Ir Lietuvoje uoliai vykdoma ištautinanti ir išvalstybinanti istorijos politika iš esmės yra sovietmečiu vykdytos politikos tęsinys. Skirtumas tik tas, kas tada Tautos politines aspiracijas ir valstybingumo tradiciją primenantys paminklai ir simboliai buvo tiesiog uždrausti, o dabar jie stumiami į viešojo gyvenimo ir piliečių istorinės atminties paribius keičiant juos su ilgaamžiu lietuvių tautos valstybingumu ir jo gynimu nieko bendro neturinčiais ir jų atmintį užgožiančiais abstrakčiais ir išprasmintais ženklais. Ši politika ypač akivaizdžiai atsiskleidė  konflikto dėl Lukiškių aikštės memorialo kontekste. Daroma viskas, kad Lietuvos sostinės širdyje neatsirastų reprezentacinė valstybės aikštė. Kultūros ministrės L. Ruokytės-Jonsson ir ypač Vilniaus mero R. Šimašiaus pastangos ignoruoti visuomenės, Seimo ir laisvės kovotojų valią, perduodant šio klausimo sprendimą šališkai parinktai politiškai suverenios tautos ir nacionalinės valstybės idėją atmetančių ekspertų komisijai ne tik rodo jos nedemokratiškas nuostatas ir panieką šalies piliečiams. Šitos elgesys atskleidžia ir tikrąjį – atsainų ir niekinantį  požiūrį į Lietuvos valstybę, kovose už jos laisvę patirtas kančias ir šalies patriotų sudėtas gyvybės aukas. Manipuliuojant paminklo koncepcija vykdomas ideologinis ir politinis mėginimas nuslėpti arba iškreipti kovos už laisvę tikrąjį tikslą ir prasmę. Visuomenei mėginant primesti įvairius paminklo pakaitalus ir surogatus be aiškių valstybingumo žymenų trinama Lietuvos piliečių atmintis ir suvokimas, kad laisvė, dėl kurios šimtmečius kovojo ir krito Lietuvos didvyriai, jiems pirmiausia buvo ne tik asmeninės materialinės gerovėsgebančio siekti ,,globalaus“ baudžiauninko „laisvė“  klajoti po pasaulį ieškant sotesnio duonos kąsnio, bet didžiausia – savarankiškos ir orios lietuvių tautos bei jos kurtos nepriklausomos ir išdidžios Lietuvos valstybės ir kiekvieno jos piliečio religinė, moralinė ir politinė laisvė. Paminklas žuvusiems už Lietuvos laisvę privalo nedviprasmiškai priminti ir liudyti būtent tokios visavertės ir kilnios, o ne siauros ir merkantiliškos laisvės siekį.

Viešai deklaruojančios savo kosmopolitines nuostatas ir praktiškai besivadovaujančios ,,globalios Lietuvos“ samprata kultūros ministrės elgesys liudija, kad tokia Tautos, Lietuvos valstybės ir laisvės vizija jai yra nesuprantama. Susvetimėjusi savo tautai ir šaliai „pasaulio pilietė“ ne tik turėtų nedalyvauti sprendžiant paminklo laisvės kovotojams Lukiškių aikštėje klausimą. Kaip abejingas lietuvių kultūrai ir todėl iš pincipo nepajėgiantis tinkamai suprasti jos plėtros poreikių asmuo ji privalėtų atsistatydinti arba būti nedelsiant atleista iš užimamų pareigų.

Paminklo laisvės kovotojams koncepcija ir meninis įgyvendinimas turi atitikti ne antivalstybiškai mąstančios serviliškos valdžios užgaidas, bet tautinę ir valstybinę sąmonę išsaugojusių ir Lietuvos nepriklausomybę pasiryžusių ginti patriotiškų piliečių valią. Iškilus būtinybei tokio paminklo vizijos sutelktas gynimas privalo tapti ryžtingo visuomenės pasipriešinimo Lietuvos ideologinių naikintojų užmačioms pirmuoju žingsniu.

Vilniaus forumo organizacinė grupė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Joana       2017-11-18 19:50

Pamaciau visus projektus Lukiskiu aiksteje. Eidama buvau nusiteikusi,kad esu uz Vyti.Bet…kuo ilgiau ziurejau,tuo labiau bleso mano entuziazmas.Nenoriu detalizuoti, bet aiskiai isreikstos minties nepamaciau ne viename projekte.Susidariau sau tokia nuomone:noreciau,kad centre stovetu iskovotos laisves skulptura(ar butu didele nesąmpne pastatyti Zikaro “Laisves"kopiją?}, o sonuose 2 zirgai su raiteliais ja saugo.
Esu visiska diletante, bet juk savo nuomone gali reiksti visi,todel nera ko piktintis.

>>16:11       2017-10-16 19:13

Ir dar priklijuok užrašą- ” Paskutinysis paliekantis šią šalį tegul atsargiai padeda paskutinį akmenuką, nes jeigu pabirs sukrautieji, nebebus kam surinkti!”

zikaravytiujui       2017-10-16 19:09

Iki kol sukrausit pompastiškam pamiatnykui deramą akmenų krūvą, žiūrėkit, nepravėpsokite to momento, kuomet Lietuvos vietoje nebeliks akmens ant akmens…

Zikaro Vytis        2017-10-16 16:11

turi stovėt ant piliakalnio ,kuris bus supiltas Lukiškių aikštėje.
Visi mylintys Tėvynę galės užnešt akmenį prie Vyčio kojų.
Lukiškių aikštė taps panaši į Kryžių kalną,tik čia bus akmenų kalnas.

vilnetis       2017-10-14 20:18

Dėja mūsų menininkai nieko geresnio už VYTĮ nepasiūlė.

Jų galvose nuotekų vamzdis.

Kodėl vis nepavyksta? Didi paslaptis!       2017-10-14 16:01

Dvasios vergai stato paminklą Laisvei.

Raigerdas       2017-10-14 14:09

Parašiau tarškaliui komentatoriui “Išeinančiam iš nemalonios situacijos” klausimą ir tikėjausi kieto atsakymo, bet jo nebuvo. Tarška barška ne vienas tauškalius modernistinį meną priešpastatydamas realistiniam menui, bet atsakyti į klausimą, kas yra tas menas, taip ir nesugeba. G. Orwell’o aprašytos kiaulės “Gyvūlių ūkyje’ po “Dainuojančios revoliucijos” užsirioglino ant kėdžių Seime, kitose valstybinėse institucijose, versle ir netgi tokioje šventoje sferoje kaip menas. Ir dabar pradeda aiškinti, kad mums nereikia realistinio meno, bet reikia modernistinio meno. Kas yra tas realistinis menas? “Realizmu dailėje vadinamas tikslus objekto vaizdavimas taip, kaip objektą mato dailininko akis. Realistinės dailės tradicija Vakarų dailėje atsekama nuo antikos laikų. XVII a. olandų tapyba ir karavadžistų dailė yra artimos šiuolaikiniam realistinės dailės supratimui. Realistinė dailės srovė pradėjo vystytis XIX a. viduryje. Prancūzas Gustavas Kurbė (1819−1877) laikomas pirmuoju išties realistiniu tapytoju. XIX a. realistai atsisakė akademinio meno bruožų: idealizuotų figūrų, teatrališkų pozų vaizdavimo, antikinių ir literatūrinių siužetų, sekimo senovės didžiaisiais dailininkais. Kartu realistams buvo svetimas romantikų žmogaus dvasios jėgos, aistrų proveržių vaizdavimas, dramatiškų spalvų naudojimas, gamtos vaizdų romantizavimas. Realistai atsigręžė į kasdienę buitį, portretinį žanrą, grynąjį peizažą. Jų tikslas buvo tiksliai vaizduoti realų, o ne idealizuotą, menininko vaizduotės pagražintą pasaulį”. Iš tikrųjų, neturi reikšmės, kokiai sričiai priklauso skulptorius. Svarbu yra viena: kaip jis sugeba perduoti esmę. Kadangi Lietuvoje nebėra vystomas toks dalykas kaip filosofija ir kiti humanitariniai mokslai, tai be šitų dalykų menininkas nesugebės perduoti nieko naujo, o be to, pas mus pilna menininkų, kurie nesugeba net reiškinio esmės pagauti. Mano subjektyvia nuomone ir įvertinant įvairius vertingus pasisakymus, Lukiškių aikštėje tiktų kažkas panašaus, kaip tai yra pavaizduota J. Marcinkevičiaus poemoje “Siena”. Toje SIENOJE turėtų tilpti ir didvyriškumas, ir kančia, ir ištvermė, ir meilė Tėvynei. Tai ne Raudų siena, bet Likimų siena, kuri atvedė šią šalį į Laisvę. Ant tos sienos viršaus galėtų žaisti vaikas ir ... Čia tik pafantazavau, kad pagyvinti diskusiją, nes dabar vyksta kažkoks užsiciklinimas ant “modernaus juodbėrėlio”, kuris nėra nei modernus, nei realistiškas.

švonder       2017-10-14 12:52

-Mianas priklauso leudžej!
Dajoš realistiny Vitazy anksčeu lajko!
Tiagivuoja socrejelizmo stilius!
Pastatysim tarybiny realistiny Vitiazy vietoj nugreutū nuo Žaliojio tylto labaj rejelistinių lajsvės kariū.
Tik rejke surasti tą paty statulū aftariū- kiti teip gražej realistiškaj nenulipdyz!

Remigijui       2017-10-14 12:33

Norint, kad Lukiškių aikštėje nebūtų realistinio stiliaus „Laisvės kario“ skulptūros, reikia užsimanyti neįvykdomų reikalavimų šiai skulptūrai?

Remigijus        2017-10-14 12:10

Na, jeigu Lukiškių aikštėje leisti statyti realistinio stiliaus „Laisvės karį – Vytį“, tai tik tokiu atveju, jeigu ši skulptūra bus mikalandželiškas šedevras, stebinantis visą Europą.

Daivai Britka       2017-10-14 8:01

Tikrai netinkamą vieta,kur buvo kariami, šaudomi sukilėliai, stovi KGB pastatas su kalinimo kameromis,stovėjo teroristų partijos Iljičius, visiškai netinkama vieta, Vilnius užterštas stabais….geriau aikšteje įrengti kadagių,pušeliu miškelį ....takai t.buti ne betonuoti ir negristi akmeninėmis trinkelemis,gal tiktų medinių konstrukcijų takai kaip prie jūros paplūdimio.Vilnių yra užpuole paminklų statytojų maniakai pasipelnymo tikslais…pvz. Milošo laiptai, Obuolio akmuo.

Daiva       2017-10-13 22:23

Diskusijos aštrumas rodo, kad tikrai verta pasistengti, kad Vytis ten būtų.

Raigerdas>Išeinančiam iš nepatogios situacijos        2017-10-13 19:25

Mielas “menininke”, gal galite parašyti, kas yra tas menas? Jūs čia prisistatote tokiu kietuoliu ir modernistinio bei realistinio meno žinovu, tai būkite toks malonus, parašykite trumpai vienu sakiniu:kas yra menas. Ir tada bus matyti, kiek iš tikrųjų jūs esate tas kietas žinovas, o kiek jūs bandote jį suvaidinti. Siūlau pabūti ne artistu, koks jūs nesate, o tikru meno žinovu. Nekantraudamas lauksiu jūsų kieto atsakymo.

Išėjimas iš nepatogios situacijos?       2017-10-13 16:36

Jaučiu, kad šiame tinklalapyje visi modernistinio meno mylėtojai, kritikuodami „Laisvės kario“ skulptūrą pavirto į realistinio meno tariamus mylėtojus. Jiems skulptūros žirgas – ne žirgas, bet „kuinas“, kuris kažkodėl ne stojantis piestu, bet „šokantis, kaip cirke“; raitelis kažkodėl panašus į girtuoklį, mosuojantis ne kalaviju, bet „beisbolo lazda“, ar „kryžiumi“... Taigi skulptūra yra tiesiog „baisi“ ir yra „grynas kičas“. Neabejoju, kad tą patį apie skulptūrą pasakytų ir beveik visi kiti liberalai su R.Šimašiumi priekyje.

Britka       2017-10-13 13:30

Siūlau Vyčio nestatyti, gal ateityje ant Stalo kalno, pigiausias projektas laikinai modernizuoti Gedimino skulptūrą Arkikatedros aikštėje pritvirtinti kanceliarinį stalą prie kardo, tuo atveju iš apačios nesimatys kardo, o kompozicija atitiks šiandieninę visuomenės būseną,....na gal dar kokią nurašytą kanceliarine kėdę iš Seimo prie žirgo, bet ar nebus perkrauta kompozicija?

Apie kokius čia       2017-10-13 13:01

kovojusius ir kritusius už Lietuvos laisvę didvyrius eina kalba? Gal čia apie vadinamus partizanus (miško brolius), kurie žudė nekaltus žmogelius ir jų šeimas po visą Lietuvą?

Raigerdas       2017-10-13 11:27

Pritariu Tarabildai. Lietuva tapo nešvarių arba nesąžiningų žmonių, kurie dominuoja politikoje, valstybinėse institucijose ir netgi Lietuvos banko veikloje, arena, kur vyksta atskirų grupuočių kovos dėl pinigų ir dėl įtakos sferų, prisidengiant kilniais tikslais. Lietuvoje pilna neatskleistų nusikaltimų. Deja, dauguma tautiečių nepajėgia suprasti, kad kiekvienas neatskleistas nusikaltimas, tai dar viena vinis į mūsų valstybės grabą. Tai taip pat vis didėjantis skaičius naujų nusikaltimų ir nelaimingų atsitikimų. Nešvara valstybės valdyme kainuoja tūkstančius kartų daugiau, nei ten įvesta tvarka. Tarabilda mini apie paminklą “juodbėrėliui”, bet ne vyčiui. Taip, dėl šito pasibaidžiusio juodbėrėlio neturėtų būti jokių diskusijų. Tačiau jis yra stumiamas ir Pro Patria čia šį kartą apsikiaulino. Jie agituoja pasirašyti peticiją, bet žiūrėkite, ką kalba Ažubalis:„Regint tai, kaip Vyriausybė ir Kultūros ministerija organizuoja Lukiškių aikštės memorialo konkursą, ignoruojant tiek piliečių, tiek Seimo aiškiai išreikštą valią, man kyla pagrįstas klausimas, ar Seimo teisės aktai, šiuo atveju - rezoliucija, valstybės vykdomajai valdžiai dar turi kokią nors reikšmę, ar tai laikoma tik kokiu nors vandens drumstimu? Norėčiau tikėti, kad Seimo Pirmininkui šiuo klausimu bus svarbu apginti Seimo reputaciją ir jis imsis aktyvių veiksmų, kad tautos ir valstybės simbolis Vytis stovėtų Lukiškių aikštėje“, - kreipimosi motyvus apibendrino jo iniciatorius Seimo narys A. Ažubalis” (delfi.lt). Man tik kyla klausimas:kada mūsų piliečiai pagaliau supras, kad nešvarios sąžinės valdininkai, politikai ir bet ką kitą dirbantys žmonės, ką jie bedarytų, DARYS UNTREP (KAIP SAKO ŽEMAIČIAI) LOGIKAI, UNTREP ABIPUSIAI IR LYGIAVERČIAI NAUDAI, UNTREP VALSTYBĖS NAUDAI IR JOS ŽMONĖMS. Tai turi būti aišku, kaip 2X2. Kitaip nebus, nes SĄŽINĖ yra surišta viena virvute su ATSAKOMYBE. Jeigu nėra Sąžinės, tai nebus ir ATSAKOMYBĖS. Įdomu, kodėl Pro Patria pasibaidžiusį “juodbėrėlį” bando iškišti už Vytį?   

Tarabilda       2017-10-12 23:07

Atsiverčiau Pro Patrijos tinklalapį su šiuo kreipimusi. Iliustruotas Sakalausko skulptūra. Labai jaučiu slaptą indoktrinaciją, kad agituojama ne už Vytį, bet būtent už Sakalauskinę. Taip daryti yra negražu. Ypač tų žmonių atžvilgiu, kurie yra visom keturiom už vytį, bet ne už juodbėrėlį.

J---R       2017-10-12 20:09

Na žinoma, be abejo- vien agitavimu nebalsuoti tikrai nieko nepakeisi.
Reikšmę turėtų tik pats nebalsavimas, (totalus) kaip juridines pasekmes turintis pilietinio pasipriešinimo veiksmas.
Asmeniškai, gana rezervuotai vertinu propagandos, kaip instrumento galimybes.
Įtaka momentinė, o propagandos fone priimti sprendimai retai kada baigiasi pozityviai.
Žmonės, (bent reikšminga dalis)  turi suvokti kodėl daro, ar reikia daryti tam tikrus veiksmus. Būtent todėl, savo veiklą vertinu daugiau kaip edukaciją, siekiu paakinti žmones galvoti ir sprendimus daryti kritinio mąstymo išvadų pagrindu.
Apie turimas ir galimas priemones:
Lietuvos visuomenė plačiäja prasme, yra abuoji ir trumparegiška.ostsovietinė, su daugybe anos santvarkos palktų rudimentų ir atavizmų. Politinio veiksmo, pilietinio pasipriešinimo išmanymas praktiškai nulinio lygio.
Ir šiuo aspektu to išmanymo stoka deja, beveik vos kokiu mikronu “didesnė” ir šviesuomenės sluoksniuose- Lietuvos intelektualai , pilietinio pasipriešinimo, kaip paties efektyviausio valdžios kontrolės ir nacijos suvereno teisių uzurpavimo užkardymo instrumento, srityje yra visiški analfabetai.
Kategoriškai nesutinku jog neturime arba mažai turime priemonių pilietiniams veiksmams. Trūksta suvokimo, noro, kreatyvaus ir nestandartinio mąstymo kūrybiškumo ir efektyvios vadybos.
Iš esmės visais laikais visur, pagrindinė visuomenių masė buvo ir yra, pardon
, bukoka ir inertiška. Visas reformas inicijuoja nacijos šviesuomenė- tie kuriems rūpi daugiau nei savo daržo pupos, t.y. tie kuriems žodžiai Dievas, Tėvynė, Garbė ir Pareiga nėra formalios klišės.
Bet, nekūrybingas patriotas yr tik mėmė, kuris niekuo negeresnis už iniciatyvų durnių. Todėl, kol kas nematau jokio pagrindo atsisakyti savo nuostatų “rinkimų” cirko atžvilgiu.
Nes ne mano žiūryje yra klaida. Klaida yra oponentų mąstymo matricoje.
Ta klaida yra impotencija ir neįgalumas. Negebėjimas pasižiūrėti į problemas iš nestandartinio rakurso.
Aš esu atviras argumentams, bet tamstai teks labai pasipustyti delnus, kad argumentais, o ne sofistika mane priremti prie sienos.
J…

R to J       2017-10-12 15:37

Jūsų mintys teisingos, bet turėtumėt suprasti, kad agitavimu nebalsuoti nieko nepakeisit. Balsavimas vis tiek įvyks. Juk negalvojat, kad kažkam iš pilkųjų prabils sąžinė, pamačius, kad labai mažai balsuotojų. Galimi pakeitimai tik priemonėmis, kurių aprašyti čia negalime. Kad jas įgyvendintų, turi atsirasti protingi ir ryžtingi. O visas iniciatyvas pašiepiant, - tik stiprinamas blogųjų  sparnas.

Britka       2017-10-12 10:34

Klaiku kai internete pažiūrėjau ką siūlo, geriau išvyti iš aikštės betonuotojus, pasodinkite kadagių, pušeliu, įrenkite miškelį be stabų.Ypač klaikus raitelis, panašus į girtuokli kuris ką tik išejo iš Jonavos,, Vejelio’‘ir įsivaizduoja save Vyčiu, rankoje ne kalavijas o pliauską (tokia kardo forma kovai netinkama sulūžtu ties rankeną po kelių kirčiu, nėra balancing formos) , kumelė rujojanti (uodega tipiškai pakelta), skydas neaiškios formos ne raiteliui skirtas, gal pasįžiūrėkte įdėmiai kaip atrodo Vytis ant prieškario 5 Lt. monetos.

emigrantė       2017-10-12 10:02

Iki šiol toleravimas KGB buvusiųjų ir jų vardų paslėpimas 75 metams Lietuvai neš vien tik nelaimes, nesutarimus, korupciją, tikrų istorinių faktų įžūlų klastojimą ne vien Lietuvoje, bet ir išeivijoje, kur vien Šveicarijos išeivių veiklos faktų grubus perrašymas jau duoda rezultatus, ko vertas istorijos vertinimas, kai 10 metų verdama ir maišoma sovietinio režimo kagėbistinė ‘košė”...

Misteris       2017-10-12 8:34

LOVIO KIAULĖS nusprendė KGB/GRU/SVR paslaptis saugoti 75 metus.
Pagal tai galima nujausti kokie DNR nešiotojai susirinko į Sheimą.
Liko saugoti tik 73 metukai.

Liepa       2017-10-12 7:53

Lietuva tuštėja, lietuviai evakuojasi, Kalba farširuojama svetimkalbių abėcėlėmis, gyvenimo taisyklės nuleidžiamos iš Briuselio,augant vietiniam “bėvėpė” dar labiau auga skurdas. Puikumėlis !// Kokia prasmė aukoti savo laiką ir nervus neva “demokratiniuose” rinkimuose? Man jokio skirtumo, kokios veislės kiaulės, gebančios kriuksėti lietuviškai, stumdysis prie sotaus lovio ištisus ketverius metus.// Kol valdžion nebus galimybės patekti drąsiems, alkaniems orumo, o ne pinigų, stuburą turintiems ir kagėbistinio maro nepaliestiems lietuviams, tol murkdysimės smirdinčiame profesionalių  partinių gaujų pažadukų jovale.//

PRAAAALJNO       2017-10-12 0:42

i mux otgoniaj.

Raigerdas Marginalui, kuriam galvoje "marazm krepč       2017-10-11 20:37

Marginalo Leto Palmaičio galvoje niekas nesikeičia. Nekintantis polinkis į ekstremizmą, nekintantis polinkis į fanatizmą, todėl jo mąstyme nieko naujo nesišviečia ir padėtis atrodo visiškai beviltiška. Žinant Marginalo “vertybes” pacituosiu vieną iš žymiausių pasaulio filosofų. Sulaukęs septyniolikos ar aštuoniolikos, Aristotelis persikėlė į Atėnus ir įstojo į Platono Akademiją, kurioje praleido apie dvidešimt metų (iki 348 m. pr. m. e.), pradžioje kaip mokinys, vėliau kaip mokytojas. Jis tuomet rašė:“Pripažindami žinojimą gražiu bei vertingu dalyku, vis dėlto vienai sričiai galime teikti pirmenybę prieš kitą ar dėl nagrinėjimo gilumo, ar dėl to, kad jos objektas yra daug reikšmingesnis. Dėl šių priežasčių būtų teisinga sielos tyrinėjimui skirti vieną iš pirmesnių vietų. Be to, atrodo, kad sielos pažinimas labai padeda tiesą surasti ir ypač gamtą pažinti. Juk siela, rodos, yra visko, kas gyva, pradas”. Ir taip, per 2000 metų žmogus sielos pažinime pasislinko labai nedaug. Įvairūs Marginalai, o ypač viduramžių Marginalai pradėjo skelbti, kad jie jau viską žino. Nieko pažinti žmogui toliau nereikia, nes viskas yra žinoma. O kas bandė daugiau pažinti, buvo ekstremistų Inkvizitorių baudžiami kankinimais ir kalėjimais, kaip tai atsitiko su Galilėjumi, arba sudeginami ant laužo, kaip tai atsitiko su D. Bruno. Ir šiandien, XXI amžiuje, jau islamiškieji ekstremistiniai Marginalai, kerta galvas krikščionims, o ekstremistas Letas Palmaitis ploja jiems ir šaukia “Bravo! Jūs mirėte už tikėjimą!”. Tai, kur ta Leto Palmaičio siela, apie kurią kalba Aristotelis? O jos nėra, nes yra kažkoks tai ten jos pakaitalas arba ji yra tiek pagedusi,  kad tas žmogus pats nesuvokia, ką jis daro. Vytis ant žirgo yra mūsų tautos siela. Vytis ant žirgo yra mūsų tautos stiprybė. Vytis ant žirgo yra mūsų tautoje negęstanti pasididžiavimo ugnis. Vytis ant žirgo, tai greitis, jėga, galia, stiprybė ir teisingumo vykdymas. Vytis ant žirgo - tai atsakas bet kuriam priešui, kuris bus pavytas ir nubaustas, jeigu bandys pulti mūsų žemę. Vytis ant žirgo tai ir vyriškumo simbolis, tai ir garbės simbolis, tai ir ištikimybės mūsų tautos gyvasčiai simbolis. Kiek esu kalbėjęs su užsieniečiais, nei vienas iš jų nėra pasakęs nieko blogo apie mūsų simbolį. Bet ne vieno vyro akyse mačiau susižavėjimo liepsnelę mūsų tautos simboliu. Mūsų tauta turi kuo didžiuotis ir jai tai teikia jėgų. Bet yra Marginalai, kuriems Vytis trukdo, nes yra kažkas svarbiau už šitą tautos simbolį. Todėl jį reikia sumenkinti, kiek įmanoma nepastebimiau nuvertinti, ir padaryti iš šito simbolio ĖRIUKĄ. Niekam nesipriešinantį ĖRIUKĄ, o tiksliau ĖRIUKĄ-AUKĄ. Jeigu jau neišeitų ĖRIUKAS-AUKA, tai bent padaryti kokį nors klouną sėdintį ne ant žirgo, o ant arklio ar kuino, paėmusi kardą taip, kad atrodytų, kad jis kryžių laiko rankose, o per pirštus sunktųsi kraujas. Šitam KARALIŲ KARALIUI buvo sutrukdyta gauti pelnytą Karališką Karūną. Nepatiko jis Marginalams ir tiek. Ir netgi šiandien, kai tauta privalo atiduoti savo pagarbą jam, atsiranda Marginalai, kurie nersis iš kailio, viską darys, kad tik šito neįvyktų. Yra Marginalai su savo tikėjimu, kurie tiki, kad jie viską jau apie sielą žino, yra Marginalai moksle, kurie teigia, kad tokio “DAIKTO” kaip siela, neegzistuoja ir kad tą tikėjimą sustiprinti, aukštosiose mokyklose yra dėstoma psichologija. O tie besiblaškantys menininkai, dažnai vaikšto tarp tų ir anų, nes jiems sunku yra patikrinti ir įsitikinti, ar tai, ką teigė Aristotelis yra tiesa. Tokia pas mus yra Švietimo sistema, kur įvairių rūšių Marginalai sukūrė savo kreivas-šleivas programas, kurios turi labai menką sąlytį su realybę. Iš čia mūsų tautą ištiko dvasinis (pirmiausia dvasinis) ir materialus skurdas ir realus ėjimas tautos išnykimo link. Be išminties neišgyvena nei viena tauta. O kad jos nebūtų, tuo pasirūpins Marginalai. Jiems šiandien uždegta žalia šviesa visoje Švietimo sistemoje. O koks Švietimas, tokia yra ir Kultūra, nes pastaroji yra Švietimo kokybės pasekmė. NĖRA MOKYTOJO NEBUS IR MOKINIŲ, KURIE VĖLIAU TAPTŲ MOKYTOJAIS, KAIP TAI BUVO SU ARISTOTELIU, PLATONO MOKINIU.

J--Romui       2017-10-11 19:46

Paprastai, jeigu klausia ne trolis- atsakau.
Gerai pons Romai- pasiūlymas dalyvauti “rinkimų” cirke, pratęsiant režimo legitimumą, prastas.
Tebūnie.
Bet gal pasidalinsite su mumis tuo gerumu, kurs pasireiškė/-ia po biuletenių įmetimo į balsadėžę? Papasakote mums prašau- kaip po kiekvienų “rinkimų” gyvenimas Lietuvoje vis gerėja ir gerėja. Pažerkite mums savo optimistinių prognozių apie tai kaip tamstos pririnkti veikėjai pasuks Lietuvos valstybės, jos piliečių raidą klestėjimo keliu.
Kas čia pas mus bus tiestebuklingi lokomotyvai ir vairininkai?
Švarkelio skvernelis? Naisių kolūkio pirmininko pupulis ar aktinidijų selekcininkas? Ne už tuos grybus balsavote?
Ne? Už “Lietuvos Sorošo” minties galiūnus?
Na ir kaip? Ar skalsi rinkiminių pažadų duonelė?
Pasidalinkite savo, kaip piliečio rinkiminių vaisių laimėjimais- gal paakinti tamstos neįtikėtinos sėkmės pavyzdžio ir praregėsim.: )

Romas Juozapui       2017-10-11 17:24

Paprastai neatsakinėju, nes žinau, kad taip problemų  neišspręsime. Bet gerai prisimenu svarbiausią jūsų  siūlymą - neiti balsuoti. Tai pats prasčiausias pasiūlymas.

Pasikartosiu       2017-10-11 15:01

Paminklas tiesiog apie kažkokį raitelį. Neturi nieko bendro nei su istorinias piešiniais, nei su kokio XXIII ar XXIV a. lietuvių raitelių šarvais. Kaip iš holivudinio filmuko apie Žaną Dark. Gerai, kad dar ne iš žiedų valdovo. Atrodo kažko pasibaidęs. Ne Vytis, o kažkos “Pasistotis”. Kodėl gadinti tokią idėją, tokiu kiču. Kai kam tai atrodo efektinga, bet savo esme, tai gėda. Kažkodėl, kai kalbama apie vytį, tai kišamas šis laimėtojas (matyt geriausias iš viso pateikto mėšlo). Jau geriau, koks nors skoningai stilizuotas. Ne daug kuo skiriasi nuo balvono ant ES pinigų ar “nacionalinio” paso “pagal šiulaikinius heraldikos reikalavimus”. Paliekame baltarusiams progą pasidaryti normalesnį vytį. Iš kitos pusės tai skonio reikalas ir eina tie ginčai peklon. Koks skirtumas, kokį kaulą gausime iš valdžios. Ir taip esame baudžiauninkai. Visi į rinkimus.

Sta       2017-10-11 14:46

Oh, “Reigardas” dėjo tai dėjo, viską iš peties .... Statykim prieškarinę Zikaro Vytį, tai ir žirgas, kaip žirgas ir raitelis tikresnis, su kardu vejantis priešus lauk, it tos nebūdingos Lietuvai mėlynos spalvos nėra. O dabar ?  Gal dėl to ir kėgėbistų, bei kitokių priešų iki šiolei neišvijom ? ..., o priešingai, jie, berods, užvaldė ...

Marginalas: tendencijos       2017-10-11 14:45

Žiūriu, Juozapas ima pelnyti minusiukus, o Raigerdas - pliusiukus. Marazm krepčaet!

Raigerdas        2017-10-11 12:22

Šitas paminklas man primena savižudį ant arklio. Belieka šalia jo pasodinti juodai aprengtą senutę-mirtį, kuri kikena iš to raitelio maivymosi. Taip, viskas teisingai ir pelnytai: tauta gyvenanti be filosofijos, be meilės išminčiai, dorai ir darnai, o žiūrinti į savo valstybės gyvenimą tik pamišusiomis akimis kaip į mašinos blizgesį, į tvorą savo namui, į falšyvą BVP “termometrą” ir į viską tik savo žemų instinktų akimis, yra pasmerkta žlugti, nes ne tam tikslui buvo sukurtas žmogus. Romos Imperiją sukūrė prekijai. Ji žlugo. Kas yra tie kurie kūrė Lietuvą? Ir kodėl mes iki šiol jais pasitikime? Jums mažai 27 metų praktikos? Reikia daugiau? O kiek jums reikia dar tų metų, kad pagaliau suvokti, kada visa šita valstybinių institucijų bakchanalija veda į pražūtį? Pažiūrėkite į Ukrainą. Kas ten vyskta? Ten deputatai iš Rados sprendžia kaip pasikelti sau atlyginimus. Ir nors vyksta pačioje Ukrainoje karas ir ten žūsta geriausi tautos sūnūs, ir nors Maidanas pareikalavo nemažai aukų, karas pareikalavo tūkstančius gyvybių, tačiau niekas neveikia šitų politikierių. Ukraina viską kartoja, kas vyko Lietuvoje su mūsų Seimo nariais. Jie taip pat spaudė vienas už kitus mygtukus, o Ukrainoje yra net rekordininkų: vienas deputatas nuspaudė mygtukus net už 6 savo kolegas. Tas pavyzdys rodo, kad į valdžią labai lengvai patenka ne geriausi tautos LYDERIAI, o išsigimėliai. Ir tame yra bet kokios valstybės žlugimo priežastis: kaip tauta leidžia, kad ji būtų valdoma ne garbingų LYDERIŲ, o išsigimėlių. O tamsi, neišsilavinusi tauta, LYDERIŲ, deja, neišsirenka. Įvyksta viskas atvirkščiai - pati tauta užkerta kelią savo pašauktiems lyderiams. TAMSŪS PROTAI yra pagrindinė bet kokios valstybės nelaimė.

Raigerdas        2017-10-11 11:49

Na, pirmiausia, žiūriu į tą nuotrauką, kur kažkas tai sėdi ant arklio ir mojuoja ne kardu, nors rankoje laiko kardą, o kažkokia tai beisbolo lazda. Tas arkliukas iš cirko, nes jis greičiau šoka, negu šuoliuoja. Taigi, kas stebina visoje šitoje situacijoje: impotencija iš abiejų pusių, tiek iš “atstatydintojų pusės”, tiek iš Kultūros ministerijos pusės. Matomai, su Lietuva įvyko labai įdomi tragedija, kurią gali pavadinti tragikomiška. Yra parašęs ne vienas komentatorius, kad lenkai lietuvius dažnai vadina ožiais. Kaip tai nemalonu būtų girdėti, tačiau tiesos tame yra. Taigi, pradėkime nuo pradžių. Faktas, kurį Seimo politikieriai niekaip nenori pripažinti: Lietuvą kūrė žmonės, kurių didesnę dalį sudarė profanai, apsišaukėliai, savanaudžiai, išdavikai ir netgi nusikaltėliai. Visa tauta srebia šituos jų užaugintus nevalgomus vaisius. Ir jeigu ne Europos reikalavimai, tai jie tą valstybę būtų taip nuvaldę, kad mes šiandien jau būtume buvę dar kartą okupuoti. 2) Valstybės nėra kam valdyti. Nėra vadovų, nėra lyderių, bet yra VIRŠININKĖLIAI. Todėl visas valdymas vyksta maždaug taip:“Viršininkui tai nepatiks”, “Nesuprasi, ko jis nori”, “Viršininkui reikia įtikti”, “Viršininkui reikia mokėti įtikti”, “Viršininkas šiandien ne nuotaikoje”, “Viršininko žmona serga”, “Viršininko mašina sugedo, netrukdykite jo” - štai kokią puskvailių sukurtą valstybę mes turime. Išeina taip, kad mes privalome kviestis iš užsienio, kad kas nors mus valdytų bent jau turėdamas išvystytą loginį mąstymą. 3) Dėl Lukiškių aikštės kilo konfliktas ne todėl, kad ministerija ar kita priešinga pusė su kažkuo tai nesutinka, o ginčas kyla tik dėl to, kas gaus tuos skirtus pinigus. Paminklo nėra, nes tie modeliai yra tik pinigų įsisavinimo mechanizmo detalės. Čia šitas iš cirko nukopijuotas arkliukas ir ant jo sėdintis šalmuotas ir su kardu klounas nėra joks pretendentas į paminklus Lukiškių aikštėje. 4) Kodėl taip atsitiko? Todėl, kad valstybė nebuvo kuriama. Nėra valstybės kūrėjų. Tarp politikų yra tik vienas kitas patriotas, o dauguma jų yra tauškaliai ir tuščiagarbiai garbėtroškos į kuriuos net bjauru žiūrėti. 5) Valstybinėse institucijose dirba žmogeliai su apšalusiomis smegenimis, nes tie smegenys pas jų iš viso nedirba. Popieriukai, popieriukai, popieriukai ir todėl ten yra POPIERINĖS ATASKAITOS, KURIOSE PAŽYMIMA, KAD LIETUVOJE SKURDO NĖRA, NES IMAMAS VIDURKIS. Taigi, smegenų apšalimas yra toks didelis, kad ministrai net nesugeba savo darbe atlikti keletą aritmetinių veiksmų, kad pamatyti kokiais atvejais naudojamas tas vidurkis. Nejaugi neaišku, kad mūsų tie “VIDURKIAI” yra sukčių pakišti vidurkiai. Taip daro sukčiai. Ir visa valstybė yra maudoma šitų sukčių. O jie šito be naudos ir be rizikos savo kailiui tikrai nedarys. 6) Kokia priežastis atvedė prie šitokios situacijos? AMORALUMAS, NEIŠVYSTYTAS ATSAKOMYBĖS JAUSMAS, SĄŽININGUMO STOKA, SĄMONINGUMO STOKA IR VISA TAI VYKSTA DĖL NENORO PAŽIŪRĖTI Į TAI, KAD ESI NEKOMPETETINGAS IŠSPRĘSTI ŠIUOS VALSTYBINĖS REIKŠMĖS KLAUSIMUS. 7) Visa tai atsirado tik po to, kai buvo sumenkintas ir suniekintas ŠVIETIMAS, kuris tuoj pat rėžė per kultūrą ir visa valstybė tapo IDĖJŲ FIX lauku ir MONOPOLIJŲ PASIPELNYMO ŠALTINIU, O MŪSŲ PILIEČIAI TAPO GROBIU BE KARO. MŪSŲ TAUTOS SUKAUPTAS DEŠIMTMEČIAIS TURTAS TAPO GROBIU BE KARO. IR VISA TAI LEIDO DARYTI VALSTYBINĖSE INSTITUCIJOSE DIRBANTYS KVAILIAI SU APŠALUSIOMIS SMEGENIMIS. IR VISA TAI JIE DARĖ TIK, KAD IŠSAUGOTI SAVO VIRŠININKĖLIO ŠILTĄ VIETELĘ. VALSTYBINĖSE INSTITUCIJOSE DIRBA KIAULĖS IR MENKAI IŠSIVYSTĘ ŽMOGELIAI, KURIE TEN ĮLINDO PAGAL PAŽINTIS, PAGAL MEILUŽES, PAGAL “DRAUGYSTĘ”, PAGAL PINIGUS IR VISOKIĄ KITOKIĄ VELNIAVĄ. Ir kol nebus ta velniava iš ten išvaryta, tol ta Lietuva eis ir toliau mirties keliu su dalgiu ant peties, bet už tai be moralės, nes moralė yra sunkesnė už dalgį.

J---Romui       2017-10-11 10:44

Tamsta priekaištaujate man nepagrįstai - esu daug kartų ir gana išsamiai rašęs ką ir kaip derėtų daryti esamoje situacijoje.
Ne mano problema, jeigu tamsta neskaitėte.
Labai paviršutiniška iš tamstos pusės, daryti pareiškimus, sklebti nuosprendžius neižinant arba neįsigilinus.
Minusiukas tamstai.

Stasys       2017-10-11 10:21

A-ja-jai kokia gėda tai jonnson ir šimašiui ! Akibrokštas, kad korumpuočiausios partijėlės predsedatėlius yra mūsų sostinės meras. Jakiba, jis nežinojo, būdamas visai greta to, kuriam kažkas “paskolino” brendžio dėžutę, kam ir už ką. Kiek suprantu, tų vadinamųjų liberalų dievas yra pinigas, o į
visas kitas moralės normas jiems nusispjaut. Vienok, labai keista, kad jie dar gauna nemažai balsų ....

Bronius       2017-10-11 8:36

  Peticijos, pareiškimai, reikalavimai atstatydinti visus Lukiškių aikštės darkytojus (ir užsakovus ir vykdytojus) - būtini, reikalingi, bet tik pirmieji žingsniai. Kodėl beveik negirdime ir nematome patriotiškai mąstančių architektų, skulptorių parengtų alternatyvių aikštės sutvarkymo ir valstybę reprezentuojančio monumento su memorialiniais akcentais projektų, jų vizualizacijų, maketų? Tik vienas A. Každailis prabyla, o kur kiti? Laukiame jų pasiūlymų projektų, komentarų. Manau, neužtenka sakyti, kad tauta pasisako už Vytį. Reikia parodyti, kaip tą idėją deramai ir meniškai realizuoti.
Ir Savivaldybės brukamas dr. J. Basanavičiaus paminklas, manau, labai prastas, nevykęs, nieko nesako, kad šis žmogus yra tituluojamas Tautos patriarchu, pirmininkavo nepriklausomybę paskelbusios Lietuvos tarybos posėdžiui, yra Vasario 16 akto signataras. Dėl dr. Basanavičiaus paminklo irgi reikėtų protestuoti.

Romas Juozapui       2017-10-11 8:00

Ministrės atstatydinimas ir yra konkretus ir svarbiausias siūlymasm be kurio neįmanomi jokie kiti siūlymai. Turėk saiką ironizuodamas ir pats nieko nesiūlydamas.

Juozapas       2017-10-11 7:48

Daug prirašyta o ....
Labai nekonkretu - apart raginimo atsistatydinti priekvailei ministrei, “peticijos” rengėjai nepasiūlė jokių konkrečių žingsnių reikalo tvarkymui:
nėra pasiūlyta išeitis kaip, kada turi būti tvarkomas šis reikalas.
Vienžo intencija gera, bet turinys tuščias, viskas paliekama savieigai ir “ponų malonei”. Nes sprendimas nepasiūlytas.
Kaip bus reaguota į šį rašinėlį? Niekaip.
Tarkim, “optimistiniu” atveju, ministerė atsistatydins, (cha, pasvajokit).
Ir kas?
Kvaišą pakeis proto bokštas? (Pasvajokit, pasvajokit).
Joks ministras nenorės prisiimti atsakomybės, dairysis į muravjovkės rūmus arba stvarstysis už liumpenų nuomonių apklausos šiaudo.
Ką gali pasiūlyti burokevičiaus pavaduotoja, ką gali pasiūlyti buratininė publika kurios norai ir supratimas telpa turgaus kičo dalykuose?
Irgi mat “forumas”...
Kaip sako mūsų kaime - geros galvos, tik durniems atiteko.
Stebina, kad lyg ir protingų žmonių sambūris, o daro mažvaikių lygio kvailystes.
Nyku.

Turiu teisę...       2017-10-11 0:01

Turiu teisę žinoti Kultūros ministrės biogrfiją.Kur galėčiau pasiskaityti?

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Kastytis Braziulis. Amnesty International metė šešėlį visai Ukrainos kariuomenei ir jos prezidentui

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt ketvirtoji (rugpjūčio 6 diena)

Nesant poreikio operacijai kiekvienas vokietis galės keisti savo lytį kartą metuose

Kilni donorystė ar išmėsinėjimo įstatymas

Almantas Stankūnas. Na ką, Perlas Energija iššovė sau į koją?!

Dominykas Vanhara. Elektros „tiekėjų“ verslo planas labai paprastas

Ligitas Kernagis. Įspėjimas tėvams

Arūnas Dulkys įteisino medikamentinį lyties keitimą

Mokslininkai kelia ieškinį dėl JAV valdžios vykdomos soc. žiniasklaidos cenzūros

Valstybės auditas: Lietuvos miškais rūpinamasi nepakankamai

Baltarusijos protektoratas

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt trečioji (rugpjūčio 5 diena)

Almantas Stankūnas. Elektros kaina Lietuvoje yra didesnė net 100 kartų!!!

Edvardas Čiuldė. Kukurūzų vaikai iš 2050 metų Lietuvos viešbučio

Žmogaus teisių gynėjai ragina pašalinti Rusiją iš JT žmogaus teises ginančios ir visų kitų JT struktūrinių padalinių

Dominykas Vanhara. Visas šis blogis yra gyvas ir šiandien

Čekijos prezidentas su grupe parlamentarų siekia Konstitucijoje įtvirtinti vyro ir moters santuoką

Lenkijoje po Konstitucinio tribunolo sprendimo smarkiai sumažėjo abortų skaičius

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt pirmoji (rugpjūčio 3 diena)

Švedijoje „keisti lytį“ bus dar lengviau

Išėjo Liudvikas Jakimavičius

Almantas Stankūnas. Pavojingiausias yra Blogis, kuris ateina tyliai, minkštomis šlepėtėmis ir prisidengdamas geromis idėjomis

„Už Balos”. Kinija-Rusija-Iranas-Hunteris

Apklausa: gyventojai homoseksualių šeimų klausimą nori spręsti referendumu, tam pritaria net ir valdančiųjų elektoratas

Ar šie žmonės negeba sugalvoti jokio naujo argumento?

Dominykas Vanhara. Labai geras pavyzdys, kaip žiniasklaida atlieka ne informavimo, bet nuomonės formavimo funkciją

Vladimiras Laučius. Kaip „idealistai“ atitrūko nuo idėjų, o „realistai“ – nuo realybės

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimtoji (rugpjūčio 2 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.