Šeimos politika

Viešas moterų kreipimasis Prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. vasario 5 d. 20:30

17     

    

Viešas moterų kreipimasis Prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą

Lietuvos Respublikos Prezidentui
Lietuvos Respublikos Seimui
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui
Viešas MOTERŲ kreipimasis
Prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą

Mes, šį kreipimąsi pasirašiusios moterys, atsiribojame nuo siūlymo Lietuvoje ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos ir kovos su juo (toliau – Stambulo konvencija).

Stambulo konvencija remiasi klasių kovos ideologija, kuri yra lengvai atpažįstama sovietinę okupaciją patyrusioje Lietuvoje. Šioje konvencijoje Smurto problema yra vertinama per galios santykių išraišką tarp išnaudotojų (vyrų) ir engiamųjų (moterų): „smurtas prieš moteris yra istoriškai susiklosčiusių nelygių vyrų ir moterų galios santykių išraiška, kuri lėmė vyrų dominavimą moterų atžvilgiu bei moterų diskriminavimą ir užkirto kelią visavertei moterų pažangai“. Nesutinkame su tokiu ideologizuotu istorinės praeities vertinimu, supriešinančiu vyrus ir moteris bei akcentuojančiu nevisavertę moterų pažangą. Esame dėkingos tūkstančiams Lietuvos vyrų, kurie kartu su moterimis dalinosi rūpesčiais, palaikė vieni kitus sudėtingose istorinėse situacijose, kovojo už Lietuvos nepriklausomybę ir kūrė bendrąjį visuomenės gėrį. Vyrų ir moterų pasiaukojimo ir bendro darbo dėka Lietuva tapo šalimi, kurioje gera gyventi.

Esame įsitikinusios, kad kovai su smurtu nepadės vyrų kaltinimas dominavimu ir kartojimas, kad moterys visada buvo ir yra smurto, diskriminacijos ir nelygybės aukos. Tai supriešina skirtingų lyčių atstovus ir stiprina stereotipą, kad moterys yra silpnos ir priklausomos nuo vyrų.

Iš tiesų Lietuvoje dauguma vyrų nesmurtauja prieš moteris, bet gerbia jų orumą ir teises. Taip pat nepaneigiamas faktas, kad kai kurios moterys smurtauja prieš vyrus – tai dažniausiai yra latentinis, sunkiai įrodomas psichologinis smurtas, kurio nesimato statistiniuose duomenyse. Todėl apibendrinantys Stambulo konvencijos teiginiai apie išimtinį vyrų smurtą moterų atžvilgiu yra neteisingi.

Stambulo konvencija teigia, jog vyras smurtauja prieš moterį dėl jos lyties, t. y. dėl to, kad ji yra moteris. Tokia prielaida nėra pagrįsta jokiais moksliniais tyrimais. Tuo tarpu sisteminiai smurtą skatinantys reiškiniai (alkoholizmas, nedarbas, skurdas ir pan.) lieka antrame plane. Tai lemia, kad smurto prevencijai ir kovai su juo Stambulo konvencija siūlo ydingas priemonės.

Stambulo konvencijos 12 str. nustato pareigą valstybėms imtis būtinų priemonių, „kuriomis būtų skatinami socialinių ir kultūrinių moterų ir vyrų elgsenos modelių pokyčiai, siekdamos panaikinti prietarus, papročius, tradicijas ir visą kitą praktiką, grindžiamus žemesnės moterų padėties idėja arba stereotipiniais moterų ir vyrų vaidmenimis“. Tačiau žemesnę moterų padėtį įtvirtinantys prietarai, kurie turi būti naikinami, negali būti painiojami su kultūrinėmis tradicijomis ir moralės normomis, kylančiomis iš vyrų ir moterų prigimtinio skirtingumo. Pastarosios normos yra visuomenės būdas puoselėti tai, kas yra geriausio vyrų ir moterų prigimtyje. Lietuvos visuomenė vyrus ir moteris laiko lygiaverčiais, bet kartu pripažįsta prigimtinius lyčių skirtumus, kurie duoda pagrindą šeimos sukūrimui, praturtina kultūrą ir visuomenę. Tai nėra problema, kuri turi būti sprendžiama. Tuo labiau, kad nėra jokių įrodymų, jog “stereotipinių moterų ir vyrų vaidmenų” naikinimas gali padėti kovoje su smurtu prieš moteris.

Iš Konvencijos siūlomų priemonių ypatingą susirūpinimą kelia 14 str. numatyta pareiga medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis” įtraukti į visas privalomo vaikų ugdymo programas. Ši prievolė prieštarauja LR Konstitucijos 26 str. įtvirtintai prigimtinei tėvų teisei „nevaržomai rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus“.

Konvencija vartoja Lietuvos teisėje neegzistuojančią „socialinės lyties” (gender) sąvoką, o Konvencijos 4 str. 3 d.  numato draudimą diskriminuoti „dėl socialinės lyties tapatybės“. Tai reiškia, kad diskriminavimu galėtų būti laikomas atsisakymas pripažinti asmens pageidaujamą „socialinę lyties tapatybę“ tiek privačioje, tiek viešoje sferose, įskaitant švietimo ir ugdymo įstaigas. Taip didelei daliai Lietuvos piliečių būtų atimta teisė vadovautis prigimtine (biologine) lyties samprata, o su tuo nesutinkantys būtų persekiojami „už diskriminaciją“.

Stambulo konvencijos siūlomas priemones galima apibendrinti kaip viešo ir privataus gyvenimo stebėjimą ir kontrolę, pasitelkiant politines galias, nacionalines ir tarptautines organizacijas, švietimo sistemą, žiniasklaidos, kultūros ir laisvalaikio priemones tam, kad būtų perauklėjama Lietuvos visuomenė ir keičiamas mūsų elgesys. Iš Konvencijos teksto matyti, kad ją ratifikavus, vienus mąstymo stereotipus privalomai keistų kiti, o laisvė vadovautis „savo galva“ būtų ribojama, siekiant paversti Lietuvos gyventojus vienodais „pažangiais žmonėmis“.

Mes nesutinkame su Stambulo konvencijos ideologija, kuri supriešina vyrus ir moteris. Veiksminga smurto prevencija turėtų vesti priešinga kryptimi – į vyrų ir moterų tarpusavio pagarbą, sutaikinimą, darnos šeimos santykiuose atstatymą. Tuo tikslu teisės aktai visus žmones turi traktuoti lygiavertiškai, ginti kiekvieno prigimtinį orumą ir lygias teises. Lietuvos teisinė Sistema remiasi visų asmenų lygybės principu. Mūsų šalies įstatymai moterims nustato tokias pat teises kaip ir vyrams, draudžia diskriminaciją bei numato kovai su smurtu prieš abiejų lyčių asmenis reikalingas nuostatas.

Lietuvos gyventojams nėra būdingas požiūris, kad moterų padėtis visuomenėje yra žemesnė nei vyrų. Mes turime lygias galimybes rinktis mums patinkančias profesijas, pagal savo įdėtas pastangas ir kompetencijas užimti vadovaujančias pareigas. Džiaugiamės, kad dėl ilgų vaiko priežiūros atostogų didelę dalį savo laiko galime skirti šeimai bei vaikams. Tai yra mūsų laisvas ir sąmoningas pasirinkimas, kuris, be abejo, lemia tai, kad toli gražu ne visos skiriame tiek pat laiko ir jėgų konkurencijai dėl karjeros kaip vyrai. Tačiau mums akivaizdu, kad aukštos pareigos ar didelis atlyginimas nėra geriau, svarbiau ar kilniau nei motinystė. Todėl nesutinkame su siekiu perauklėti mus ir mūsų vaikus, įsakmiai nurodant, kokius „vaidmenis be stereotipų“ turėtume rinktis savo gyvenimuose.

Atsižvelgiant į tai, kas iš dėstyta,

Lietuvos Respublikos Prezidento prašome atšaukti dekretą, kuriuo Stambulo konvencija buvo pateikta Seimui ratifikuoti;

Lietuvos Respublikos Seimo prašome neratifikuoti Stambulo konvencijos;

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro prašome atšaukti Stambulo konvencijos pasirašymą.

2020 m. kovo 8 d. (paleista pirmą kartą)

2021 m. vasario 4 d. (pakartotinai)

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stasiui       2021-02-13 23:15

Gerb. Tautieti, nejaugi tamsta nežinai, kad Lietuva turi savo Konstituciją ir Teisės Aktus, kurie gina mūsų piliečius nuo smurto? Nejaugi tamsta manai, kad, esant bet kuriam smurto atvejui, mūsų smurto aukų atbėgs ginti Stambulo konvencijos autoriai ar interpolas? Mes juk patys turime Policiją ir Įstatymus! O, įsigaliojus Stambulo konvencijai, jeigu ji būtų priimta, galimai, kai kam pageidaujant, privalėtume keisti ir mūsų Konstituciją, nes Stambulo konvencija būtų už ją viršesnė :(

Šią peticiją       2021-02-13 22:52

jau pasirašė virš 10 000 moterų. Jeigu norite pasirašyti ir Jūs, eikite į Lietuvos laisvos visuomenės instituto puslapį: https://laisvavisuomene.lt/moteru-kreipimasis-del-stambulo-konvencijos-neratifikavimo/

Pasirašyti moterims       2021-02-13 22:45

prieš Stambulo konvencijos ratifikavimą galima paspaudus šią nuorodą: https://laisvavisuomene.lt/veiklos/pilietines-iniciatyvos/stambulo-konvencijai-ne/

politikai ir prekyba žmonėmis JAV       2021-02-7 12:52
The Epoch times       2021-02-7 12:26
KUR       2021-02-6 22:06

KUR PASIRAŠYTI?

stasys       2021-02-6 15:22

.. nieksingas ? .. Šiandieną taip vadinasi prašymas pateikti konkretesnius siūlymus problemai spręsti ? hmm..

na koks tu niekšingas, stasy       2021-02-6 13:55

tu gi smurtauji prieš moteris (13:40)

stasys       2021-02-6 13:40

O ką siūlo tos moterys atsisakius Stambulo konvencija pasirašyti ? Klausimas paprastas ir nesudėtingas . Taip kaip kreipimosi autorės tuos pasiūlymus , kaip tvarkyti smurtą artimoje aplinkoje, nutyli ..tenka galvoti jog jų nėra paprasčiausiai . Gal tai tik moteriškas PMS -as ? Kelios dienos ir praeis ...

to 1:07       2021-02-6 12:18

“priešai dabar stovi už užpakalio…”
Super-Duper tra-ta-ta.

Apibendrintai       2021-02-6 12:13

Atsiprašome kad prašome…

Klausimas       2021-02-6 8:59

Kaip pasirašyti? Tas “Pasirašyk” neatsidaro :(.

>> 1:02       2021-02-6 1:07

“priešai dabar stovi už užpakalio…”
Super-super.

Mažumų kovos       2021-02-6 1:02

Ką gali padaryti moterys prieš visokias šalį terorizuojančias,ideologines konvencijas ,kai ,net ant lėktuvnešių tuoj plazdės lgbtq “tradicinės”, konvencinės vėliavos?Net ir vyrai šiuokart bejėgiai,nemato priešo.Nes priešai dabar stovi už užpakalio už nugaros:)

Taigi panašu,kad Amerika ir visas vakarų pasaulis sparčiai keičia lytį iš demokratinės į.. .Greitai JAV vėliavas pakeis vaivorykštinės -naujojo pasaulio tvarkos, ryškūs ženkai.Jau netrukus lgbtq atstovai turės ir savo atskiras ambasadas ir diplomatinius, vaivorykštinius pasus,kaip neliečiamieji ir tikrieji JAV ir pasaulio šeimininkai,mažuma.///


“Antony Blinken, prezidento Joe Biden paskirtas JAV valstybės sekretorius, per patvirtinamuosius posėdžius pažadėjo, kad pakeis D.Trumpo administravimo politiką,kuri buvo uždraudusi JAV ambasadose kelti “pride” vėliavas.Naujasis valstybės sekretorius pažadėjo iš naujo leisti “pride"vėliavoms vėl suplevėsuoti prie JAV ambasadų .
JAV žsienio reikalų ministras Antony Blinken,paklaustas ar jis paskirtų specialųjį pasiuntinį, turintį specialių žinių sprendžiant žmogaus teisių klausimus, kurie tiesiogiai veikia LGBTQ bendruomenę, ir ar jis pakeltų LGBTQI pasiuntinio poziciją iki ambasadoriaus lygio? Į klausimą  Blinken atsakė teigiamai.”///

“Biden’s Secretary of State nominee vows to allow embassies to fly Pride flags again”

tiek       2021-02-6 0:28

labai teisingas moterų pasirinkimas. Solidu.

Pabaiga       2021-02-5 21:41

Prašome, prašome, prašome…
.
“2020 m. kovo 8 d. (paleista pirmą kartą)

2021 m. vasario 4 d. (pakartotinai)”.
.
Praėjo beveik metai… ir… vistiek ‘prašo’.
.
Būtų mano valia, vien todėl kad “darbdavys prašo samdinio”, nieko ‘neduočiau’.
.
Prakeikti vergai (vergės).
Jeigu esate verti patys ‘pasiimkite’ !!!
O jeigu esate mėmės, tai nesate verti ir to ką turite.
Todėl greit nebeturėsite.

Toliau neskaičiau       2021-02-5 21:33

“Mes, šį kreipimąsi pasirašiusios moterys, atsiribojame nuo siūlymo Lietuvoje ratifikuoti Europos Tarybos konvenciją...”
.
Esminis žodis “atsiribojame”.
.
Jūs vištos, jūs žasys, jūs varnos… vėplos.
Tik tiek tesugebate.
Suknistų gojų gimdytojos…
.
Kur jūsų tvirtas NE !!!
Griežtas ir kategoriškas NE !!!

Rekomenduojame

Rusijos istorinė ir akademinė politika Lietuvos atžvilgiu 2021–2022 metais (pagrindinės tendencijos)

Kanzaso mokytoja nušalinta dėl „translytės“ mokinės pageidaujamų įvardžių nevartojimo

Christine ir Thomas Schirrmacheriai. Komunizmas kaip mokymas apie tūkstantmetę viešpatiją

Dominykas Vanhara. Išdavystės kaina

Kanapės siejamos su depresija ir nerimu

Vokiečių ministerijos nubudusiųjų „buvimo baltuoju“ apibrėžimas pašalintas po visuomenės neigiamos reakcijos

Romualdas Povilaitis. Apie Užimtumo įstatymo pakeitimą

Edvardas Čiuldė. Kodėl rusai yra užklimpę imperijos idėjos puoselėjimo iliuzijose?

Oregono valstijoje visuose mokyklų tualetuose privalės būti moterų higienos priemonių

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt septintoji (gegužės 11-oji) diena

Rusijos Dūmos vicepirmininko ir deputatų pasisakymai apie Rusijos tikslus kare prieš Ukrainą

„Žmoga“ toliau keliauja per pasaulį… (atnaujintas sąrašas)

Vytautas Radžvilas. Savinaikos mechanizmas

Vokietijoje vyksta teismo procesas pastoriui, nubaustam už kalbas apie homoseksualus

Mariupolio gynėjai virš „Azovstal“ gamyklos iškėlė Ukrainos vėliavą

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt šeštoji (gegužės 10-oji) diena

Prof. Markas Regnerusas. Kodėl santuoka yra ne tik privatus, bet ir viešas reikalas?

Lyčių kvotos: ES parlamentas balsuoja už tai, kad 50 % visų kandidatų Europos Parlamento rinkimuose būtų moterys

Reikalavimas dėvėti kaukes sukėlė daugiau mirčių nuo korona viruso

Karo monstrą penėjo ir kultūrinis rusų elitas

Gegužės 9-osios ambivalentiškumas

Nepriklausomais elektros tiekėjais privalo užsiimti FNTT

Vidas Rachlevičius. O tuo metu Anglijoje arba – o kam dabar lengva…

Ramūnas Aušrotas. ES kovido sertifikatas

Asta Višinskaitė - Katutė. Kažko nesuprantu

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt penktoji (gegužės 9-oji) diena

Ar etniniai vokiečiai turi teisę ginti savo kaip daugumos statusą?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius SJ. Pašauktieji į amžinąjį gyvenimą – IV Velykų sekmadienis

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt ketvirtoji (gegužės 8-oji) diena

Vytautas Sinica. JAV panaikins „teisę į abortą“?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.