Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugpjūčio 10 d. 20:29

8     

    

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas. Ir ne šiaip gerino, bet prašė iškeldinti ten gyvenančius žmones. Nes tarybiniam literatui reikėjo erdvės kūrybai.

Vis dar „kariant“ Cvirką, pamirštamas jo sėbras ir svainis Antanas Venclova… Lyg tai Cvirka per daug garbingai įamžintas, o štai Venclova nepelnytai nuvertintas… Bandoma argumentuoti: Cvirkai – didingas paminklas garbingoje miesto vietoje, Venclovai – tik butas-muziejus. Bet pamirštama svarbiausia – Cvirka pasimirė 1947 metais, o Venclova – 1971… Jau kiti laikai, jau daugiau „nusipelniusių“ sovietų valdžiai veikėjų... Stalinizmas pasmerktas, stalinistai pritilę, jau nebelabai mylimi… Tad ir liko „nuskriaustas“ stalinistas tik su muziejumi, bet be paminklo… Net ir kaip rašytojas, Venclova nelygintinas su Cvirka… Vargu, ar sugebėsime nurodyti Venclovos kūrinių, turinčių išliekamąją vertę... Tad Venclova ir tevertintinas, kaip stalinistas ir Stalino laikmečio „politinis veikėjas“:

1) Stalino laikų (nuo 1940 metų!) Sovietinės Lietuvos švietimo komisaras [=ministras];
2) Falsifikuotais rinkimais suburto prostalinistinio tariamojo „Liaudies seimo“ Pirmasis sekretorius;
3) Delegacijos, vykusios parvežti „Stalino saulės“, narys;
4) Sovietinės Lietuvos himno autorius;
5) Sovietų Sąjungos himno vertėjas į lietuvių kalbą;
6) Stalino premijos laureatas (1952).

Antano Venclovos požiūris ir stalinistinis-bolševikinis mąstymas kaip ant delno – „noriu namo Palangoje, gyventojus prašau iškeldinti“:

Palangos miesto Vykdomajam komitetui
Antano Venclovos, gyv.
Vilniuje P. Cvirkos g. 28 bt. 1
pareiškimas
Aš, kaip rašytojas, noriu įsigyti Palangoje mažą namelį, kuriame galėčiau dirbti literatūrinį darbą. Prašau parduoti man nuosavybėn medinį namelį, esantį Aksionaičio gt. Nr 11 a.
Pažymiu, kad jokios nejudamos nuosavybės aš neturiu nei Lietuvoje, nei kitose respublikose.
Kadangi kalbamą namuką aš norėčiau greičiau atremontuoti, prašau, jeigu namukas man bus parduotas, esamus gyventojus iškeldinti į kitą vietą artimiausiu laiku.
A. Venclova
Palanga
1955 liepos 25 d.
Rezoliucijos: gauta 1955 liepos 26 d. Nr. 262
Patenkinti: 1955 liepos 28 d. Nr. 275”
——-
Tai Klaipėdos regioninio valstybės archyvo dokumentas: F455 ap. 1 b. 43 l. 386.

Nenuostabu, kad tokio nusipelniusio stalinisto ir partinio „šulo“ sūnelis tėvo bičiulių dėka (A. Venclova jau buvo miręs) už „disidentystę“ buvo labai „žiauriai“ nubaustas – „išvarytas“ į JAV, kai tuo tarpu visi to meto disidentai keliaudavo arba į psichuškes, arba į kalėjimus… 

Tad ar reikalingas savivaldybės lėšomis išlaikomas muziejus Vilniuje šiam Nepriklausomos Lietuvos duobkasiui ir sovietiniam balvonui? Gal tegul šis muziejus keliauja paskui Cvirkos paminklą ar į Grūto parką? Arba jei jau sūnelis labai nori savo tėtušiui muziejaus, tai tegul pats tą muziejų ir išlaiko… Valstybės ir savivaldybės lėšos tokių „asmenybių“ muziejams neturėtų būti švaistomos…

Šaltinis: Aido Žandario veidaknygė

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Hmm       2022-08-14 20:51

Obuolys nuo obels netoli nurieda.

Paprastas Lietuvos žmogus       2022-08-14 20:51

Prašau parduoti man nuosavybėn namelį, esantį Vilniuje, Pamėnkalnio gt. Nr. 34.
Pažymiu, kad jokios nejudamos nuosavybės aš neturiu.
Kadangi kalbamą namuką aš norėčiau greičiau atremontuoti, prašau, jeigu namukas man bus parduotas, esamą Venclovų muziejų iškeldinti artimiausiu laiku.

venclovos       2022-08-14 7:12

yra degradavę parazitai, muziejus turėtų būti uždarytas, o ordinas, visai neseniai magnolijos įteiktas t.venclovai, atimtas kaip iš Lietuvos išdaviko ir semitų agento

Skaitytojas       2022-08-13 20:36

Dar atkreipkite dėmesį į to „žodžio meistro“ rusicizmą „atremontuoti“ (otremontirovat). Natūralia lietuvių kalba tai galėtų nebent reikšti suremontuotą namą vėl „atremontuoti“, kad vėl būtų apšepęs.

vertybės       2022-08-12 19:41

Taip “konservatoriška”! Man reikia šito tvartelio, o jame žmonės gyvena? Išmest juos!

tokius       2022-08-12 11:41

prašymus, kaip ir “donosus” rašė  tik padugnės, kosmopolitinės (oi, atsiprašau, tuo metu tokie tipai išdidžiai save vadino internacionalistais) šiukšlės, kuriems Tėvynės išdavystė, Tautos sunaikinimas ne tik per lagerius , bet ir per asimiliaciją - savaime suprantamas reikalas.

T0mas J.       2022-08-11 20:51

Esu už tai, kad Venclovų muziejus išliktų, bet eksponatus reikia gerokai pakoreguoti ir pakeisti pavadimą į KOLABORAVIMO MUZIEJUS (arba IŠDAVIKŲ MUZIEJUS).
Pagrindinis eksponatas labiausiai matomoje vietoje galėtų būti išdidintas iki 130x100cm Antano Venclovos laiško Palangos miesto Vykdomajam komitetui faksimilė prabangiuose rėmeliuose.
Grūto parkas valstybei reikalingas, bet jis yra toli nuo Vilniaus ir Kauno.
Būčiau visai UŽ, kad kažkas truputį panašus būtų ir sostinėje; būtų gaila išmėtyti, sunaikinti 100 ir 70-ies ar pan. metų senumo autentiškus daiktus, dokumentus..
Mano manymu kolaboravimo muziejus yra reikalingas, kad tauta žinotų savo niekšų pavardes kartu su čia pat pateikiamais įrodymais.

trumpai       2022-08-10 23:14

Achu*jet!

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.