Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika, Liustracija ir desovietizacija

Verta prisiminti. V.Valiušaičio atsakymas A.Vinokurui: „Komisijos nariai šiuo pareiškimu savo reputaciją iš esmės pastatė po vandalo kūjo smūgiu“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. liepos 29 d. 23:15

18     

    

Verta prisiminti. V.Valiušaičio atsakymas A.Vinokurui: „Komisijos nariai šiuo pareiškimu savo reputaciją iš esmės pastatė po vandalo kūjo smūgiu“

2019 m. balandžio 14 d.

Vakar kolega Arkadijus Vinokuras savo FB paskyroje „visiems J. Noreikos gynėjams“ parodė pirštu į politinį pareiškimą, kurį padarė dalis Tarptautinės komisijos sovietų ir nacių nusikaltimams įvertinti narių ir „išsikvietė ant kilimėlio“ mane, Arvydą Anušauską, Arūną Bubnį, Vytautą Sinicą, Teresę Birutę Burauskaitę „pasiaiškinti“. smile

Vakar neturėjau laiko. Šiandien, jeigu Arkadijui įdomi mano nuomonė, ją čia pateiksiu. Tik nežadu leistis į „diskusijas“ ir tolimesnius „apsikeitinėjimus“ nuomonėmis, kadangi, kaip matyti iš pokalbių FB sienoje su Arvydu Anušausku ir Arūnu Bubniu, Arkadijus turi daug laiko ir nesustoja, jeigu jo žodis nėra „paskutinis“. Todėl išsyk palieku jam teisę padaryti dar vieną pareiškimą po šituo mano komentaru, bet tęsti „polemikos“ nežadu, nes turiu įdomesnių ir naudingesnių užsiėmimų negu tušti ginčai FB.

Taigi, ad rem.

Kiekviena viešoji raiška, įskaitant vertinimus, taip pat yra atvira vertinimams. Šališkų vertinimų ar teisines normas laužančių veiksmų ypatybė yra ta, kad tokiais atvejais visų pirma nukenčia vertintojų ar smurtautojų reputacija. J. Noreikos lentos daužytojas – geriausias pavyzdys. Jis ne tik sugriovė savo asmeninę reputaciją, bet sykiu sudavė smūgį ir įvaizdžiui J. Noreikos kritikų, reiškusių tam išpuoliui tylų pritarimą ar net atvirai džiūgavusių dėl šio vandalizmo akto. Kiek tai dera su teisinės valstybės piliečių elgesiu, manau, kiekvienam teisės primatą gerbiančiam žmogui yra aišku.

Minėtosios komisijos nariai šiuo pareiškimu savo reputaciją iš esmės pastatė po vandalo kūjo smūgiu. Kodėl? Todėl, kad šiuo atveju jie pasireiškė ne kaip mokslininkai-tyrėjai, bet kaip kažkieno politinius interesus aptarnaujantys asistentai. Jau A. Anušauskas teisingai atkreipė dėmesį: tai joks naujas „tyrimas“, paremtas atitinkamu įrodymų arsenalu bei deramomis priėmimo procedūromis, o tik skubotai pareikšta grupės asmenų nuomonė, kuri nebuvo paslaptis ir be to pareiškimo.

Šioje situacijoje, jeigu jie norėjo veikti kaip mokslininkai, mažų mažiausiai turėjo išlaikyti pauzę, kol padėtis teisinėmis priemonėmis bus sugrąžinta į buvusią iki vandališkojo išpuolio. Bet jie neišlaikė. Smeigėsi įsiterpti į išskirtinai teisinį procesą ir daryti politinį spaudimą miesto vadovybei (Remigijus Šimašius), apsisprendusiai elgtis teisiškai korektiškai, nepriekaištingai viešosios tvarkos užtikrinimo mieste atžvilgiu.

Dar daugiau. Šis pareiškimas yra orientuotas ir kaip politinio spaudimo priemonė būsimam apeliaciniam teismui. Kadangi ieškovo, kaip skelbiama, netenkina priimtas teismo sprendimas ir jis nutartį žada skųsti toliau. Neatmestina prielaida, kad vandališkas išpuolis buvo beatodairiška desperacijos išraiška ir netiesioginis atsakas į teismo sprendimą bei pastanga visuomenę įbauginti.

Taigi, komisijos nariai į šį procesą jungiasi ir jau iš anksto mėgina daryti poveikį bei ruošia viešąją opiniją nutarties „peržiūrėjimui“. Tai visiškai priešinga LGGTC laikysenai, kuris kaip tik stengėsi išvengti poveikio teismui, susilaikydamas nuo viešų vertinimų ir pasisakymų, kol vyko teismo procesas.

Dėl šių priežasčių pareiškimas negali būti vertinamas kitaip, kaip politinis įrankis beatodairiškai siekti politinių tikslų, nesivaržant netgi stotis ant tos pačios platformos, ant kurios stovi teisinius valstybės pagrindus niekinantys asmenys.

Šis pareiškimas vargu ar bus naudingas visuomenės konsolidavimui, susipratimo tarp jos grupių paieškai. Greičiau priešingai. Jis toliau eskaluos įtampas ir visuomeninę priešpriešą, kadangi netiesiogiai skatina dvigubų moralinių standartų taikymą – tie komisijos nariai neprotestuoja prieš atminimo lentas kur kas didesniu laipsniu į kolaboravimą su okupaciniais režimais įsitraukusiems asmenims: J. Noreikos išdavikei ir iš esmės jo mirties kaltininkei V. Valsiūnienei (Vilniuje), Kauno geto policijos viršininkui J. Zupavičiui (Kaune), Kauno geto judenrato pirmininkui E. Elkesui (Kaune), Kaniukų kaimo skerdynių dalyviui A. Kovneriui (Vilniuje). Iškreipiant istorinę tiesą ir paminant teisingumą šie žmonės ten pristatomi kaip „poetai“, „žydų gelbėtojai“, „pasipriešinimo dalyviai“, „rašytojai“.

O dėl pačios pareiškimo vertės? Na, žmonės turi nuomonę. Ją pareiškė. Daug kas asmeniškai ir kolektyviškai nuomones reiškia. Kiti turi kitą nuomonę. Kodėl S. Sužiedėlio, Š. Liekio ar E. Zingerio nuomonė yra vertingesnė, tarkime, už A. Anušausko, A. Bubnio, R. Zizo ar kitų? Tai yra tiesioginis prieštaravimas Europos Parlamento rezoliucijai „Europos sąžinė ir totalitarizmas“, kurioje pabrėžiama, kad „istorinių faktų neįmanoma interpretuoti visiškai objektyviai ir kad visiškai objektyvaus istorinio jų perteikimo nėra“, „nepaisant to, profesionalūs istorikai, remdamiesi mokslinėmis priemonėmis, studijuoja istoriją ir stengiasi būti kuo nešališkesni“ (visą rezoliuciją skaitykite ČIA).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Labai       2019-08-1 9:55

geras gerb.Valiusaicio atsakas.Kaip visada, ramus ir argumentuotas.Gerb.Valiusaicio straipsniai tokiems intrigantams kaip vinokuras yra kaip rakstis subineje.

dar daugiau       2019-07-30 15:17

Pavyzdžiui, Tel Avive yra “Beiruto skerdiko” Arielio Šarono (litvakų palikuonio) gatvė. Arba teroristo ir (galbūt net NKVD agento, užverbuoto Lukiškių kalėjime Vilniuje) pirmojo Izraelio premjero Menachemo Begino gatvė. Apie išgamą, sadistą ir psichopatą Abą Kovnerį net neverta kalbėti. Net kai kurie jo bendražygiai šiurpo nuo tos pabaisos metodų ir kalbėjo, kad po karo jam reikėtų sprandą nusukti.
Pala pala, bet juk tai iškilūs Izraelio sūnūs! smile

Stasys       2019-07-30 12:24

O kas tas vinokurov yra, ar tas, kuris “klounu” vadinamas ? O bendrai, tai kokią jis turi teisę kažką tai “iškvietinėti ant kilimėlio” ? Kas jis toks ir kuom Lietuvai nusipelnė ?

Www       2019-04-14 22:50

Aš tik vieno nelabai suprantu. Prie ko čia žydai, rusai, lenkai ar dar kas nors. Tai ką jie mums didvyrius išrinks ar nustatys ką galim garbinti ką ne. Aš manau iš vis neturėtume mes ginčytis dėl savo istorijos su svetimtaučiais. Lai visi pasižiūri tie nelaimingieji kur juos skriaudžia į savo praeities ir dabarties šunybes.

Nu žinot       2019-04-14 18:58

man tai yra ir istorikam klausimų . Jei eilinis provincijos LAFo veikėjas, 3 metus nebuvęs Lietuvoj, per kokius 2-3 mėnesius suorganizuoja Vyriausybę pogrindyje ir pats apsiskelbia vyriausiu vadu ir be to organizuoja generolišką pasipriešinimą visos Lietuvos mastu , tai panašiau i MGB vyrukų provokaciją ( tipo, pagaliau ir mes ką tai tokio pagavom ) , o ne į realybę .

Kodėl vinokurai-sužiedėliai-liekiai-zingeriai       2019-04-14 17:43

neprotestuoja už faktais patvirtintų kolaborantų su okupaciniais režimais
ir/ar nusikaltėlių, priešingai nei laisvės kovotojai Adolfas Ramanauskas
ar Jonas Noreika–Generolas Vėtra,
J. Noreikos išdavikės ir iš esmės jo mirties kaltininkės
Valerijos Juljevnos Valsiūnienės (Vilniuje),
Kauno geto policijos viršininko Judo Zupavičiaus (Kaune),
Kauno geto judenrato pirmininko Elchnano Elkeso (Kaune),
Kaniukų kaimo skerdynių dalyvio Abos Kovnerio (Vilniuje)
ir kitų žinomų visokio plauko kolaborantų atminimo lentų
ir kitokių jų pagerbimo ženklų pašalinimą?
Klausimas, aišku, retorinis, kadangi atsakymas nesunkiai numanomas.

stasys        2019-04-14 17:34

Puikus atsakas tiems kas linkes ta tema pūsti burbulą ..Yra laikas rinkti akmenys ateis toks laikas kai juos teks iš kišenių kratyti .. Tas V.Valiušaičio str. kiek pavėluotas , galėjo tapti pamoka V.Radžvilai . Lietuvos žinios A.Lukšas lzinios.lt/Istorija/neivykes-tautos-sukilimas/198404 .. trumpai ir aiškiai .

,Klausymui'       2019-04-14 15:18

žmogus, kuris 1933 bjauriai kvietė stumti vienos tautybės bendrapiliečius iš Lietuvos ir žmogus, kuris 1941 m. bendradarbiavo su naciais ir vykdydamas jų nurydymus vykdė jų politiką Lietuvoje, nežiūrint visų kitų aplinkybių, nebuvo ir negali būti Lietuvos valstybės patriotas ir politine ikona, kuria turėtų sekti XXI a. lietuviai. Ypač jaunimas.

Ramiros       2019-04-14 14:12

....“klounas”.nerimsta,wis.pūčia.pūčia.вurвulus.kažkieno.dūdon….Kieno?....Prisimenu.jo.pasisakymus.ir,weiklą.Garliawos.Mergaitės.atžwilgiu…..Wargeta…..

>Klausymas       2019-04-14 14:08

Apie selektyvų teisingumą: paminklas nelygu paminklui. Nugriauti paminklą tam, kuris kenkė Lietuvos valstybingumui, yra pagirtina, o nugriauti paminklą tam, kuris gyvybę paaukojo dėl Lietuvos, yra nusikaltimas.

Juozui       2019-04-14 13:58

Nemaža dalis stribų, KGB-istų palikuonių jaus didelę skriaudą, kad pagerbiami partizanai. Demokratinėje valstybėje reikia atsižvelgti ir į gyventojų, kurie priešiški tai valstybei, jausmus, ir t.t. ir pan. Gal ir labai graudžios tokios dainelės ir užkalbėjimai, bet protingiau nuo to neskamba.
Pažįstu vieną mielą ir gerbiamą žmogų, kuris iki šiol jaučia skriaudą, padarytą jo seneliui, sušaudytam sukilėlių pirmosiomis vokiečių okupacijos dienomis. Negaliu dabar pasakyti, ar pelnytai, ar per klaidą, ar dar kaip, nes nesidomėjau. Jo sūnus, vėliau tapęs nusipelniusiu LTSR meno veikėju su grupele kitų žydų komjaunuolių traukėsi į Rusiją, bet pakeliui darė įvairius žygdarbius, vykdydami Stalino nurodymus: atiminėjo iš ūkininkų karves ir arklius, kad nepatektų naciams, krovė juos į traukinius išvežti Rusijon. T.y. palikdavo gyventojus bado mirčiai. Keletą tų ešelonų vokiečiai subombardavo, gyvuliai žuvo. Apie jį buvo išleista biografinė knyga, kurioje tas veikėjas nesidrovėdamas pasakoja apie šiuos savo žygdarbius.
Moralas? Ta dalis gyventojų, kurių tėvai ar giminaičiai naikino lietuvių tautą ar jos valstybingumo aspiracijas, neturi jokios moralinės teisės vertinti didvyrių, kurių motyvų jie negali suprasti. 
“Valdantiems reikia tokio garbinimo” - Netiesa, jiems to nereikia. Jie norėtų, kad tokių žmonių, kurie aukojosi dėl Lietuvos, iš viso nebūtų buvę.

Juozui       2019-04-14 13:31

Klysti, Juozai, ir kitus klaidini. Jei 1863 m. sukilėliai būtų buvę iškilmingai perlaidoti 1893 metais, oi, kiek būtų  buvę prieštaraujančių! Nes dar tebebuvo gyvi korikai ir jų talkininkai. Dabartiniai palikuonys jau nebeatseka savo ryšio su ano meto herojais ir antiherojais, todėl niekas ir neprieštarauja.

Juozas       2019-04-14 13:15

Neseniai paskelbta, kad bus palaidoti surasti 1863 m. sukilimo vadų palaikai kaip didvyrių. Ar girdėjote ką nors prieštaraujant? Man neteko. O tai reiškia, kad jie visų žmonių laikomi didvyriais ir to vertais. Deja, apie Noreiką to nepasakysi. Dabartiniams valdantiesiems reikia tokio garbinimo. Ar to reikia daugumai? Abejoju. Todėl toks žmogus (ir kiti į jį panašūs) neturėtų būti viešai garbinami, kol nemaža dalis žmonių neigiamai vertins jo darbus. Gal net jaus didelę skriaudą, jo padarytą tėvams ar giminaičiams.

Tai kodėl tie paminėti        2019-04-14 13:11

paminklai iki šiol dar stovi? Kodėl jų negalima nuimti? Ar čia veikia koks suokalbis -mes pakenčiam jūsų paminklus, o jūs - pakęskit mūsų? Ar kaip? O “jie” visiškai nesiruošia kentėti. Ir “jiems” išties tie paminklai, kur stovi - visiškai “dzin”. Ne paminklus “jie” čia daužo, o ne. Čia kovojama, kad valstybės naratyve dingtų pokario partizanų atmintis. Iš esmės - kad būtų ištrinta sovietinio laikotarpio pasipriešinimo istorija ir Nepriklausomybės istorija. Kam to reikia? Reikia “jiems” - nes pasipriešinimo sovietinei okupacijai istorija neišvengiamai kelia kolaboravimo su sovietija istoriją, neišvengiamai - ir “herojus”. O vat tai - labai blogai. Nes “herojų” biografijos dažnai nutįsta į tolimiausias šalis. Iš esmės - tai ne Lietuvos, o kolaborantų kaltės ir baimės vejasi juos iš paskos kaip barškantys kaulai, kur jie bebūtų. Po lapais sulindusių “sovietinių didvyrių” ir kolaborantų, tyliai griežiančių dantimis, jų palikuonių spintose barška baimių drebinami kaulai, verčiantys ieškoti “kalčių” ir visokių “nevienareikšmiškumų”. “Mokslinių” teisybių, žalių romanų, “niekas nenorėjo mirti” serijinių atnaujinimų, “saviškių” ir tt. Ar kolaboracijos griaučių barškėjimas aprims, jei nekreipsim dėmesio? Jei Vėtrai lentą pakabinsim vandalams neprieinamoje vietoje? Nes gali būti, kad ir nauja toje pačioje vietoje lenta bus sudaužyta. Turbūt reikia atminties naratyvams suteikti saugesnę vietą, - o tai ir bus barškantiems kolaboracijos griaučiams atsakas. Jei atmintis negali būti saugi - ją tiesiog reikia apsaugoti.

Cia       2019-04-14 12:32

turim omenyje taisma iki vandalizmo atvejo.Kai teismo buvo aiskiai pasakyta - Vetra nekaloborantas.
  Kokia cia dar komisija?Cia operatyviai susibego, kad atsiskalbti?Nejuokinkit eziuku su savo komisijom ir nuomonem.Visa reikiama ir pagrindine medziaga turi Lietuvos rezistenc. ir genocido tyrimo centras.Jis pateike aisku atsakyma.Vetra kaltinmas neteisingai ir nebutais dalykais.O gal Vinokuras su ta komisija nori pasakyti, kad teismas uzsiima kliedesiais ir politikuoja.Visas tas jovalas yra dirbtinai uzvirtas ir skatinamas.Gal ir atsiras lengvatikiu, kurie susipainios.Kas masto, tas jaucia kas cia vyksta.

Klausimas       2019-04-14 12:16

Viešai švaistytis kūju ir daužyti lentas yra smerktina, necivilizuota ir ponas iš pirmo žvilgsnio, lyg ir teisus. Tačiau, kad tą savo teisumą išties įrodytų privalo būti lygiai teisngas ir nuoseklus visiems ir visais atvejais. O tai reiškia, kad taip pat viešai aistringai turėtų pasisakyti ir prieš vandalizmą Ukrainoje, kai viešai daužomos sovietinio periodo memorialinės lentos bei pasmerkti buvusią analogišką situaciją Lietuvoje 1990-1991 m., kai buvo sprogdinamas Kryžkalnio paminkas etc. Teisingumas negali būte seleltyvus. Jis privalomas visiems lygiai vienodai. Priešingu atveju, tai joks teisingumas. Tai viena. O antra, pakankamai akivaizdu, jog Noreika nebuvo ir negali būti joks ir jokios Lietuvos herojus. Jau vien dėl savo varganos knygelės ,Pakelk galvą, lietuvi”, kurios pasirodymas Lietuvoje lyg netyčia sutampa su nacizmo protrūkiu Vokietrijoje. Ir dar atkreitinas dėmesys, kada Noreika paskiriamas nacių Šiaulių apskrities viršininku – 1941 rugpjūčio 3 d., t.y. lygiai tą dieną, kada taip vadinama Laikinoji vyriausybė buvo priversta atsistatydinti ir naciai de facto viską perėmė į savo rankas. Tame tarpe skirdami ir sau ištikimus mandarinus.
O gal ponas galvoja kitaip?

Daužyti lentas yra smerktinas       2019-04-14 8:01

dalykas,tačiau ką daryti,kad tie žmonės,kurie taip daro yra negirdimi,ignoruojami,iš jų tyčiojamasi?Gal geriau diskusijos?Nors ir pačios kraštutiniausios nuomonės turi būti išgirstos,parodytas jų absurdiškumas arba gal ten yra kruopeytė tiesos?Kaip ten su įvairiais kanalais platinama medžiaga su dokumentais,kad Lendsbergių prosenelis projektavo žydų getą ir galimai buvo viršinininkas įvairių baudžiamųjų būrių?Yra tokių giminių,kurios prie kiekvienos valdžios ten,kur moka pinigus?O jei ten yra Tiesos?Laikas dokumantais viską grįsti?

StasysG       2019-04-14 6:33

Kada koks teismas jau buvo?


Rekomenduojame

Prof. Jonas Grigas. Pavojingiausia kada nors išrasta technologija

Suomijoje dėl krikščioniškų pažiūrų teisiama buvusi ministrė

Pokalbis su prof. Alvydu Jokubaičiu

Nuo bačkos. Dainius Žalimas: nacionalinio konstitucinio identiteto elementu negali būti atsisakymas pripažinti šeima tos pačios lyties asmenų sąjungą

Romualdas Ozolas. Tikslas ir uždavinys: atkurti valstybę

Vytautas Radžvilas. Ir vis dėlto tikrovė stipresnė už ideologiją

Edvardas Čiuldė. Vilniaus universiteto nekrozė

Gėjų manifestas

Raimondas Navickas. Pažvelkime į VU lyčiai jautrios kalbos gaires kitu kampu

Justas Sakavičius. Valdžios tikslas – sudaryti nepakeliamas sąlygas neskiepytam žmogui

Asta Višinskaitė - Katutė. Partnerystės įstatymo stūmimo kampanija

Nuo bačkos. Viktorija Čmilytė-Nielsen: Danija laimingiausių šalių trejetuke, nes ten įteisinta vienalyčių porų partnerystė

Anglijoje per penkerius metus planuojama uždaryti daugiau nei 360 bažnyčių

Ir vėl valdantiesiems „parūpo“ miškai

Vengrų europarlamentaras: Europos sąjungoje paskelbtas Šaltasis karas

Nuo bačkos. Seimo narys Matas Maldeikis: Lenkija eina neteisingu keliu

Pareiškimas dėl Mokslo ir studijų ideologizavimo aukštosiose mokyklose

Rasa Čepaitienė. „Universitetuose įsitvirtina ideologinė cenzūra ir kitaminčių persekiojimai“

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Vaistininkai griebiasi už galvos – neturintys galimybių paso išvis nebegalės nusipirkti vaistų

Asta Katutė. Vilniaus universitetas: ideologiniai sprendimai mainais į Europos Sąjungos lėšas?

Ramūnas Aušrotas. Kai norima prismaugti iki galo

Eglė Gatelytė. Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę

Česlovas Iškauskas. Briuselis auklėja Lietuvą

STI: Parengtas skundas į Konstitucinį Teismą dėl galimybių paso

Studentai nebetyli – vienijasi prieš diskriminaciją universitetuose

Tyrimas: JAV gyventojai vis palankiau vertina marksizmo idėjas

Garsioji knyga „Liberalizmas yra nuodėmė“ – jau ir lietuviškai

Nuo bačkos. Buvęs eurokomisaras Vytenis Andriukaitis: jei negali skiepytis, pasirink kitą profesiją

Vengrija: Vakarų Europoje dygstant mečetėms, mes statome bažnyčias

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.