Istorija

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Tiesos.lt siūlo   2019 m. sausio 9 d. 8:12

11     

    

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Panašu, kad Kovo 11-osios Lietuvai kaip tik ir pritrūko būtent tokių socialinio teisingumo idėjų. Išsivadavusi iš prievarta vykdyto komunizmo, ji atsidūrė kraštutinio liberalizmo gniaužtuose. Didelė visuomenės dalis tapo pavojingai nuskurdinta, pasmerkta didžiausiai Europos Sąjungoje socialinei atskirčiai. Milžiniškas emigracijos mastas, skaudus nusivylimas socialiniu teisingumu, politika ir politikais, net pačia laisve ir demokratija rodo gąsdinančias socialines tendencijas.

Kapitalizmo ir buržuazijos dvasia bei mentalitetas, pasak filosofo Antano Maceinos, atsirado anksčiau, negu susiklostė kapitalistiniai socialiniai santykiai. Dvasios buržujų esama visuomet, tai amžinas žmogaus tipas, kuriam būdingas dvasinis lėkštumas, materialinių gėrybių suabsoliutinimas ir naudos veiksnio iškėlimas į aukščiausių vertybių rangą. Būtent tai ženklina dabartinės Lietuvos socialinį veidą.

Adolfui Damušiui greta tėvynės laisvės svarbiausia atrodė socialinės demokratijos idėja, „socialinės veiklos kryptis, kuri demokratiją praplečia į socialinę ir ūkinę sritis. Tuo yra siekiama, kad tikrovėje kiekvienas krašto gyventojas būtų ir krašto ūkinės gerovės dalininkas“. Tai pabrėžiama jo inicijuotoje ir 1978 m. paskelbtoje Lietuvių fronto bičiulių programoje „Credo“. Socialinė demokratija pasisako ne už nekontroliuojamai viešpataujantį kapitalizmą, paremtą vien pelnu ir nauda, bet už socialinį teisingumą visiems, už bendruomeninę bei asmeninę iniciatyvą, pripažįstančią bendrosios gerovės principą. O jis būtinas „išlaikyti pusiausvyrai tarp atskirų skirtingo intereso grupių. Bendroji gerovė yra aukščiau už atskiros grupės, atskiros profesijos, atskiros privilegijuotos unijos ar atskiro luomo gerovę.“

Damušio, Kazicko ir Ambrozaičio laikysenai apibūdinti labai tiktų amerikiečių verslininko, rašytojo Samuelio Ullmanno žodžiai: „Jaunystė nėra žmogaus gyvenimo laikotarpis. Tai dvasios būsena. Dvasios galia, vaizduotės mastas, emocijų stiprumas, gebėjimas baimę įveikti drąsa, patogumus pakeisti nuotykiu. Metus kitus išgyvenęs, niekas nesensta. Žmogus sensta, kai netenka idealų. Senstant susiraukšlėja veidas, o prarandant entuziazmą – siela. Esi jaunas tiek, kiek pasitiki savimi, o senas tiek, kiek bijai; jaunas tiek, kiek turi vilties, o senas tiek, kiek esi nusivylęs. Kol širdis jaučia Kūrėjo, pasaulio ir žmonių grožį, džiugesį, drąsą, didybę ir galią, tol esi jaunas. Kai nuleidi rankas, o širdį užgula pesimizmo šerkšnas ir cinizmo ledas, tada jau tikrai esi senas, tegul Dievas pasigaili tavo sielos.“

Kultūros barai, 2018 Nr.11

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2019-01-10 14:36

Na man regis tiesa, siauraja prasme, meiles dedamoji. Negi mano postai reiskia, kad kazkam priestarauju?))) Reik pasitaisyti.
Sikart papildau ir tiek.

Jota       2019-01-10 13:21

“Dvasia - tai kas tavyje iesko tiesos” - tai, kas vienijasi su Dievu. Kur čia įžvelgi prieštaravimą tarp mano cituotų Laiško galatams eilučių? Nejau meilė, džiaugsmas, ramybė, kantrybė, malonumas prieštarauja tiesai, jei randa vienybę  su Dievu?
Kad “siela - tavo psichologiniu savybiu visuma” - irgi labai tiksliai pasakyta, tą ir turėjau galvoje kalbėdama apie sielą (vaizduotę, jausmus, valią, protą).
Pasakymas, kad kūnas su amžiumi sensta, o dvasia jaunėja, taip pat tam tikra labiau metaforiška prasme atitinka dvasios išsilaisvinimą iš žemiškųjų (kūniškųjų ir sielos) įtvarų, tiksliau, dvasia juos perkeičia, sudvasina ir sudievina. Ta prasme ji gali “jaunėti”. Bet sakiau, kad tam, kas amžina, laikas nebūdingas.
Kas negerai?

Dzeikas       2019-01-10 10:54

Jota, pirmas kartas neuzmirstamas.Todel tiksliai atsimenu pirma isaiskinima kas yra dvasia.Tai ivyko pas baltarusiu sekmininkus JAV, Niujorke. Ten tiesa visokios sielos rinkosi: staciatikiai, krikscioniski zydai, ivairiu rusiu protestantai. (buvo net vienas tobulai rusiskai kalbejes jankis, t.y. anglosaksas kurio tevai ir seneliai gime Amerikoje. Susipazinus man buvo misle kokios jis tautybes, nes keistas vos girdimas akcentas.Is kedes nukritau ,kai pasake ,kad jankis. Kaip tobulai galima ismokt kalba).
Tai va, man uzklausus kuom siela nuo dvasios skiriasi, vienas brolis atsake stulbinanciai trumpai. Dvasia - tai kas tavyje iesko tiesos. O siela - tavo psichologiniu savybiu visuma. O dirbo tas brolis paprastu murininku. Veliau man isgirdus pasakyma, kad kunas su amziumi sensta, o dvasia jauneja ,- to zinojimas padejo suprast.

Jota       2019-01-10 10:11

Keletas pastabų dėl Samuelio Ullmanno žodžių apie jaunystę kaip dvasios būseną ir būdingus tai būsenai suminėtus bruožus - vaizduotės mastą, emocijų stiprumą ir pan., o senatvę kaip dvasios praradimą (įvado pabaigoje).

Kaip gaila, kad sielos požymius - vaizduotę, jausmus, valią, protą mes suprantame kaip dvasingumą. Apie dvasios savybes ir jos vaisius Šventraštyje galima rasti daug pamokymų:  “Dvasios vaisiai yra meilė, džiaugsmas, ramybė, kantrybė, malonumas, gerumas, ištikimybė, romumas, susivaldymas” (Gal 5,22 ir kitur). Dvasia nepavaldi laikui, dėl to ji labiausiai atsiskleidžia tada, kai laikas tik prasideda (vaikystėje) arba jau baigiasi (senatvėje). Jaunystė, kai kūnas stipriausias, yra patogiausia reikštis sielai. Kristus pirmenybę teikė vaikystei - “jei nebūsite kaip vaikai, nepateksite į dangaus karalystę”; “leiskite mažutėlius pas mane, nes tokių yra dangaus karalystė” ir pan. Kaip sakiau, vaikai reaguoja širdimi, kai protas yra širdyje. Tokią būseną gali pasiekti ir dvasiškai nusiskaistinęs suaugęs žmogus, ypač senatvėje. Katalikybė nebeišaugina senų išminčių, šventų dvasios tėvų kaip Ortodoksų (stačiatikių) bažnyčia. Šventų senolių, kurie pasižymi aiškiaregyste, dvasios dalykų išmanymu, aukos gilumu, nepaprastai veiksminga malda joje dar pasitaiko ir mūsų laikais.

Dzeikas       2019-01-9 20:49

Stasyg, as rasau apie Valiusaicio ivadini straipsni. Pati pirma pastraipa - visiskas nusikalbejimas. A la leido zmonems kvepuoti - vah, liberalizmo orgija.
Demokratija Lietuvoje tuo metu? Kaip rinkimu sistema? I Seima taip. Taciau seniunai ,valdzia kuri ARCIAUSIAI zmogaus ir TADA, ir DABAR S K I R I A M A. Retrospektyviai ziurint ko gero butu buve geriau priesingai: renkami seniunai su placiais igaliojimais ir paveldima monarchija.Ir siuo metu zmones jau nebutu politiniai balvonai tikintys geru caru ir suvokiantys , kad valdzios reikalas tera buti arbitru, o jau savo reikalus gink pats, arba susikooperaves su tokiais kaip tu.
Be to kaip rode Lotynu Amerikos patirtis latifundistu valdomose salyse , kur jiems dirba bernai yra visiskoje ju priklausomybeje demokratine valdzios rinkimu sistema virsta elementaria fikcija ir tiek. Kas atsitiko ir Lietuvoje.

Dzeikas       2019-01-9 20:46

Stasyg, as rasau apie Valiusaicio ivadini straipsni. Pati pirma pastraipa - visiskas nusikalbejimas. A la leido zmonems kvepuoti - vah, liberalizmo orgija.
Demokratija Lietuvoje tuo metu? Kaip rinkimu sistema? I Seima taip. Taciau seniunai ,valdzia kuri ARCIAUSIAI zmogaus ir TADA, ir DABAR S K I R I A M A. Retrospektyviai ziurint ko gero butu buve geriau priesingai: renkami seniunai su placiais igaliojimais ir paveldima monarchija.Ir siuo metu zmones jau nebutu politiniai balvonai tikintys geru caru ir suvokiantys , kad valdzios reikalas tera buti arbitru, o jau savo reikalus gink pats, arba susikooperaves su tokiais kaip tu.

Labai romantiški šie       2019-01-9 13:47

lietuviai idealistai,tuo pačiu daug pasiekę verslo sferose.Malonu buvo skaityti.Tokioje atmosferoje ir ne toks turtingas žmogus pasijunta saugus.Jie parodė kurlink reikia eiti.Jie kelrodė žavigždė.

StasysG       2019-01-9 10:47

Bet Dzeikai, Autorius kalba ir apie Pilnutinę Demokratiją. Po 90-jų Lietuvoje įsigalėjo pilnutinė demokratija: visos ir visokios valdžios renkamos . Kandidatais gali tapti kiekvienas. Rinkimams vadovauja nepriklausoma komisija. Kaip industrinėse Vakarų valstybėse.

Labai pozityvus       2019-01-9 10:21

straipsnis.Taip ir toliau.

Dzeikas       2019-01-9 10:17

Skaitau pacia pirmaja pastraipa ir krentu is kreslo! Kiba autorius drignu ar kokio egzotisko nuodo apsirijo ir eme kliedeti savo vizijomis???
Koks dar velniop LIBERALIZMAS 90-uju pradzios Lietuvoje???
Liberalizmas tai LAISVE ZMOGUI. Kur jus matete laisve zmogui tu metu Lietuvoje? Ar tame ,kad valstybe nusimetusio socialines atsakomybes nasta informavo “mielus Lietuvos zmones” ,kad pinigu nera ir jie neturedami darbo nieko negaus? Kad jei imone negali sumoketi algu , tai busite be algu? Ar tai jus vadinate laisve?
Autoriau, jeigu jums tai liberalizmas ir laisve tai jus komentuojate tai, ko nesuprantate ir kitus bandote atvest i nesupratima!
Jeigu jus neatskiriate anarchijos nuo laisves, tai kaip jus dristate imtis izulumo komentuoti filosofinius veikalus???
90-ujuLietuvoje buvo ne laisve, o nezabota anarchija, kuria iskart pasinaudojo stiprieji, o sukrushta “laisva Lietuva” sudejusi rankytes tenkinosi vagiu ir banditu kapeikomis ir valstybine valdzia naudojo slopinti silpnuju bandymams priesintis.
Stipriesiems gi istatymu netaike, nes “fiziskai negalejo”. T.y. istatymai buvo, bet budama silpna Lietuvos valstybe naudojo juos pries tuos kurie neturejo galimybiu priesintis.
Emigracija??? Po TSRS zlugimo emigracija staigiai sustojo. Tie kas turejo galimybiu(ir proto matyti kas ateina valdzion) jau isnese kudasiu.Nes lietuviai turejo formalia galimybe politinio prieglobscio prasyt del tarybines okupacijos.Zlugus TSRS tokios galimybes mes netekome ir iki 2004m tai buvo stipriuju, issilavinusiu ir protinguju privelegija. Buduliams iki 2004m sansu jokiu.Ir tai buvo sunkiausias ir slyksciausias “laisvos” Lietuvos egzistencijos etapas, kazkuom artimas ikikarinei TSRS.Kai eilinis lietuvis tapo visiskas sh. savo paties tevyneje.
Tai buvo netiesos ir apgaules anarchija, o ne liberalizmas. Autorius - mulkis!

StasysG       2019-01-9 8:56

Ačiū. Mano amžiui labai tinka S. Ullmano išaiškinimas. Plačiau su metų skaičiais radau internete: “Samuel Ullman.
YOUTH.

  Youth is not a time of life; it is a state of mind; it is not a matter of rosy cheeks, red lips and supple knees; it is a matter of the will, a quality of the imagination, a vigor of the emotions; it is the freshness of the deep springs of life.

    Youth means a temperamental predominance of courage over timidity of the appetite, for adventure over the love of ease.  This often exists in a man of sixty more than a body of twenty.  Nobody grows old merely by a number of years.  We grow old by deserting our ideals.

    Years may wrinkle the skin, but to give up enthusiasm wrinkles the soul.  Worry, fear, self-distrust bows the heart and turns the spirit back to dust.

    Whether 60 or 16, there is in every human being’s heart the lure of wonder, the unfailing child-like appetite of what’s next, and the joy of the game of living.  In the center of your heart and my heart there is a wireless station; so long as it receives messages of beauty, hope, cheer, courage and power from men and from the Infinite, so long are you young.

    When the aerials are down, and your spirit is covered with snows of cynicism and the ice of pessimism, then you are grown old, even at 20, but as long as your aerials are up, to catch the waves of optimism, there is hope you may die young at 80.”

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.