Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas

Vidmantas Valiušaitis. Salomėjos Nėries 114 metų sukakčiai

Tiesos.lt redakcija   2018 m. lapkričio 17 d. 22:22

49     

    

Vidmantas Valiušaitis. Salomėjos Nėries 114 metų sukakčiai

Šiandien sukanka 114 metų, kai gimė Salomėja Nėris (1904–1945). Didelio talento poetė, bet nedidelio protinio pajėgumo asmenybė, tapusi politinio manipuliavimo, privedusio iki savo tėvynės ir jos žmonių išdavystės, auka. Įsidėmėtinas pavyzdys, kas atsitinka naiviems žmonėms, neturintiems mažiausių duomenų veikti politikoje, o nepaisant to – vis tiek į ją brendantiems. Netrūksta tokių nė dabar.

Čia mano dar senais laikais, kol dar nebuvau išmestas iš aspirantūros už „nelojalumą“ ano meto „mainstream’inėms“ istorijos ir literatūros interpretacijoms, rašytas didelis straipsnis apie ankstyvąją Salomėjos Nėries poeziją. S. Nėries poezijos analizė drauge atskleidžia ir jos asmenybės komplikuotumą, absoliučiai netinkamą politinei veiklai. Jos naivumą, patiklumą, prieinamumą naudoti ją ideologinėje ir politinėje kovoje geriausiai atskleidžia rafinuota, o kartu ciniška Kazio Borutos pastaba laiške Antanui Venclovai (1930-01-16): Salemutę „suvilioti reikia jau vien dėl to, kad kokią porą prabaščių apopleksija užmuštų (tai irgi būtų galima įrašyti į aktyvą)“ (K. Boruta, Drauge su draugais, Vilnius 1976, 142 psl.)

Tą jiems pasisekė padaryti anksčiau, negu vargšė Salomėja, pati nesuprasdama ką daro, vyko į Maskvą parvežti „Stalino saulės“, t.y. išduoti Lietuvos ir pavesti jos žmones Stalino budelių terorui bei naikinimui.

Prieš tai, apkvailinta Venclovos, Korsako, Šimkaus, Drazdausko ir kitų panašaus lygio poetų-trečiafrontininkų, ji dar turėjo atsimušti į literatūrinės kūrybos dugną, pradėjusi skelbti faktiškai grafomanijos lygio eiles:

                                  Matrosai meta inkarą

                  Žeme, kur plauki, keliauji?
                  Matrosai mes –
                  matrosai rūstūs prie tavęs.
                  Sakyk, kada pūslėta sauja
                  į krantą inkarą išmes?
                  Kada, sakyk tikrai,
                  kada žydės raudonų vėliavų gaisrai?

                  Mūsų daug, ir mes ne vienas,
                  mūs milijonai rankų dirbančių,
                  nebepalauš mūs geležis nei plienas,
                  našta sunkiausia nepalenks pečių.

                  Broliai darbo karžygiai,
                  mes eisena ilga, griežta –
                  nuo polio ligi polio –
                  apjuosim laisvą žemę
                  grandinėmis, neišdrikai,
                  sugriaudės žingsniai pilkų darbo brolių,
                  skambės asfalto aikštės, dūmuose aptemę,
                  pritars jom fabrikai.

Tame pačiame „Trečiojo fronto“ numeryje (Nr.5, 1931) ji dar spėjo apsiskelbti savo kvailiausiu pareiškimu, kurį, kaip visiškai svetimą jos prigimčiai ir intelektualinei brandai, greičiausia, padiktavo minėtieji komunistuojantys draugai:

„Visos kalbos apie tai, kad menas yra tik grožis, jog jis nepriklausomas, niekam netarnauja ir kad jo uždavinys tik žmonių jausmus daryti kilnesnius, – yra tušti žodžiai, o dažnai ir sąmoningas melas.

Ar poezija ir apskritai menas turi tarnauti tik siauram buržuazijos sluoksniui, reikšti tik jo interesus ir migdyti sąmonę tų, kuriuos per šimtmečius buržuazija ir kapitalistai engia ir išnaudoja?

Aš manau, kad gyvenimą turi tvarkyti tie, kurie viską padirba, bet didžiausią savo menko uždarbio dalį turi atiduoti savo prispaudėjam ir išnaudotojam.

Nuo šio laiko sąmoningai stoju prieš darbo klasės išnaudotojus ir savo darbą stengsiuos sujungti su išnaudojamųjų masių veikimu, kad mano ateities poezija būtų jų kovos įrankiu ir reikštų jų norus ir kovos tikslus. Tatai paaiškina ir mano į „Trečią Frontą“ įstojimo faktą.“

Kadangi tai nebuvo joks „trečias“, o tik paprasčiausiai „pirmas“ legaliai besireiškusios komunistinės propagandos frontas, cenzūra jį likvidavo, „Trečias frontas“ daugiau nebepasirodė, ir tuo būdu Saliutė buvo apsaugota nuo tolimesnės kūrybinės degradacijos.

Ilgainiui ji apsiramino, laimingai ištekėjo, parašė geros poezijos, už rinkinį „Diemedžiu žydėsiu“ gavo valstybinę literatūros premiją (1939). Jos kūrybinė raida, be abejo, būtų visiškai kitokia, jeigu ne Lietuvos okupacija.

Okupacija, deja, privertė Salomėją dar kartą kristi veidu į purvą. Kaip jos elgesį vertino ano meto žmonės, matyti iš partizanų periodikos ir pasisakymų. Dvidešimt tūkstančių jaunų vyrų gyvybių, šimtų tūkstančių Sibiro tremtinių kankinių yra jos „grandinėmis apjuostos žemės“ kaina.

Geriausioji dalis jos literatūrinės kūrybos yra nepaneigiama ir būtų kvaila tai neigti. Jos literatūrinė darbuotė privalo išlikti mūsų literatūros istorijoje. Bet jos išdavystė ir kolaboracijos su okupantu mastas buvo didesnis už Knuto Hamsuno. Nėra abejonės, kad jei Lietuva 1945 m. būtų atkūrusi nepriklausomybę ir jos nebūtų ištikusi antroji sovietinė okupacija, S. Nėris, kaip ir K. Hamsunas, būtų buvusi teisiama.

Todėl šiandien neįmanoma be šizofreniško sąmonės suskilimo su valstybės iškilme laidoti Adolfo Ramanausko-Vanago palaikus, garbės sargyba saliutuoti prie jo kapo ir tuo pat metu Salomėjos Nėries vardu vadinti gatves, aikštes, mokyklas, aukštinti jos atminimą okupacijos laikais už politinius nuopelnus Maskvai statytais paminklais.

* * *

Neišsipildžiusi pirmoji meilė. Jonas Grinius Salomėjos Nėries kūrybinėje biografijoje (I dalis)

Neišsipildžiusi pirmoji meilė. Jonas Grinius Salomėjos Nėries kūrybinėje biografijoje (II dalis)

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2018-11-22 11:00

Socializmo ideologai suėdė ne vieną Lietuvos talentą. Kodėl čia užmirštami ir neteisiami ideologai, Autoriau?

buratinui       2018-11-20 0:29

Skaityk klasikus. Yra tik 2 niekšų “vienybės” motyvų variantai-
arba žydrumas arba kgb.

buratinas       2018-11-19 23:59

Vienas klausimas. salomėja Nėris, Algirdas Brazauskas, Dalia Grybauskaitė, Ką turi bendro ir kuo skiriasi? Pabandykime atsakyti į šiuos klausimus sąžiningai , patys sau.

T0mas J.       2018-11-19 23:02

Nėris Salomėja – talentinga lietuvių poetė;
Salomėja Bačinskaitė-Bučienė – tautos išdavikė, Lietuvos okupacijos garbintoja. Blogiausia kas gali nutikti valstybei – okupacija, blogiausia ką gali padaryti pilietis okupacijos atveju – kolaboravimas. Amžinas kolaborantų palydovas – panieka ir nenuplaunama gėda. Poetės S.Nėries veikla man kliūna mažiausiai, nors ir ji yra šlykšti („Poema apie Staliną“, „Keturi“, „Bolševiko kelias“). Tačiau aš nesu šalininkas idėjos, kad žmogui už parašytą eilėraštį gali būti atimama laisvė. O kai kalbam apie kolaboravimą (Baudžiamojo Kodekso 120 str.) svarbi yra Salomėjos Bačinskaitės-Bučienės politinė veikla:
– jos priklausymas nusikalstamai organizacijai TSKP;
– dalyvavimas okupantų surengtame farse skelbiamt Lietuvą socialistine respublika bei kelionė į Kremlių ir prašymas priimti Lietuvą į TSRS sudėtį;
– darbas okupanto valdžios struktūrose – TSRS Aukščiausios Tarybos deputate.
Patriotizmas baigiasi, kai pilietis užuot gynęs pilį nuo priešų ima tarnauti priešui.
Kolaboravimas yra juridinė sąvoka, reiškianti nusikaltimą, o nusikaltimas yra blogis. Panieka kolaborantams. Gaila, nedaug jų partizanai išnaikino. Procentaliai kolaborantų buvo nedaug, ir į TSKP stojo ne visi – tik mažiau kaip 10 proc. suaugusiųjų.

Volodia Volodivyč       2018-11-19 19:34

Našos Dašos veiklą viartiname odobritelno. Labai produktyvi Rezidentė, GRU “Garbies liantos” puošmiana. Piar dvie kadencyji padarita davgiav niagu tvršoč. Stalin padarie- masinie graždanų ievakuacyja von iz Litvos, niaimanomos pragivianimuj kajnos ir makesčaj, pliūs- totaly pilietisų bajmie kad valdžia atyms rebetiškus. Takios “valstibeies” niekas ninaries ginti.
Dabar belika tik palaukti patagios mamiento ir pasiimti labusų tiritoryja kajp 1940 - bi šuvia. Ajšku, gajla, kad nibus kam gielių itejkty musu mandagems žmagiliukams. No my negordyje, obojdiomsia i bi gialičū:)

Ispūdingam       2018-11-19 13:45

Geranoriškas klausimas: O kaip pats vertinate NKVD gaisrininko dukterį? Neigiamai, aukštinant buvusios okupacijos produktą ar atlėpausiškai. Disertacija, aišku, neprilygsta poemai apie Staliną, bet visdėlto…

Ispudinga!       2018-11-19 10:11

Visu komentaru net neskaicius, galima konstatuoti.Lietuva dar neissiskalavo nuo tu nuodu, kuriais mus apdalino per 50 metu.Kolaborantu, ju pakaliku ir prijaucianciu jiems nors vezimu vezk.Vieniems Tevynes isdavyste, nebutinai su ginklu, yra menknekis, lyginant su dailiu posmeliu.Tokie uzmirsta, kad toks kolaboravimas su dailiais posmeliais yra nuodingesnis ir ilgalaikis.Kiti dirba savo darba, dirbtinai aukstindami buvusios okupacijos produktus.Dar treti yra tiesiog atlepausiai.Na ir vaizdzelis, kaip pasakytu vienas kitatautis.

Praeivis       2018-11-19 8:39

Dabar turim Oželytę...

neišmoktų pamokų šalyje       2018-11-19 7:05

Neišmokusiems Istorijos pamokų, istorija linkusi kartotis.
Pateisinantiems “talentingus” išdavikus, teks vėl pajusti išdavikų “talentų” malonumus savo nuosava skūra. Tai JAU vyksta. Tik asilų labai odos storos, tai dar vis “niajeuče”. Pajaus:)  Neišvengiamai.

Al.       2018-11-19 2:22

Nieks nedraudžia žavėtis vienu ar kitu rašytoju, bet faktus suaugęs žmogus turi žinot. Tuo labiau, kad tai žymiu laipsniu mūsų tautos suklupimo istorija. Buvo Kominterno ryšininkė. Su rusų kariuomene pasitraukė į Rusiją, palikus savo vyrą ir vaiką, gyveno pamaskvėj su kažkokiu rusų čekistu. Buvo suvedžiota, gailėjosi.Gal būtų ką nors ir aiškesnio pasakę, be to ,,ką jie su mumis padarė...”? Bet,gal nespėjo, gal mirtis buvo paskubinta, gal nespėjo pribręst?  Savo kūryba stengėsi išpirkti tautai kaltę, kaip ir Kubilinskas. Kiek bemylėtume patį žmogų, jo ydų mylėti negalim. Kaip ir savo. Turim jas įveikt. Patys sau pasidaryt operaciją. Išsisiurbt gyvatės nuodus ir išgyventi.

pravda       2018-11-18 23:27

Visa tiesa apie Kolektyvizaciją yra kruopščiai išdėstyta Konstitucijos izidės, buvusios milicijos tardytojos Tamaros Birmont diseratacijoje. Imkit ją ir skaitykit, ir tatai skaitydami juozapų šmeižtus permanykit.

Nuskriaudė       2018-11-18 23:00

Kostą Kubilinską jį užverbavęs nkvedistas Počkajus agentą  Varną nuskriaudė- sumokėjo už išdavystę tik 7300 rublių. 700 rub. mažiau nei Salomėja už Stalino saulės parvežimą.
Tiesa, už 15kos partizanų pražudymą ir asmeniškai nušautą į galvą miegantį partizanų vadą Kariūną,  talentingasis K. Kubilinskas gavo ir butą, ir darbą. Jo eiles vėl spausdino leidyklos. Buvęs agentas tuomet išgarsėjo ir kaip talentingas vaikų poetas. Šviesi K. Kubilinsko atmintis amžinai išliks dėkingų skaitytojų širdyse.

Padarykite objektyvia apklausa       2018-11-18 22:26

del stojimo i kolchozus. Zmones nestojo, priesinosi - nerase pareiskimu. Neilgai trukus atejo prievoliu reikalavimas tiems, kurie nestojo- paskutini maiseli grudu isnese is podelio. o Veliau ir i Sibira isvee. Cia jau kita kalba, bet , kiek pasakojo senolis, 1958 m. grizes is Siberijos, kad del to nestojimo bolsevikai ir patavrke ne tik jo seima, bet ir kaimynu. Tik tikrai nedauze, neismusinejo dantu. Dvasia uzmusinejo. Pritariu asmeniui, rasiusiam apie Aukstaitija.  Mano giminaiciai is Dzukijos. Turgaus aikstese numesdavo susaudytu, nukankintu partizanu kunus ir suvarydavo zmones, stebedavo kuris pravirks, tai tada griebs ji- gal brolis, sunus. Buvo ziaurus laikai. Tik abejoju ar tie zmones, kurie saude, zude partizanus skaite S.Neries propagandine poezija. Autorius pats komentuoja save? Ginasi, puola kitaip mastanti per iv. nikus?

XXIa.       2018-11-18 22:26

Jei okupantams talkinę, jų į aukštumas iškelti komunistiniai kolaborantai, Lietuvos nepriklausomybės duobkasiai, tokie kaip Salomėja Nėris, buvęs Lietuvos Komunistų  partijos Centro komiteto pirmasis sekretorius Algirdas Brazauskas (kuris net nenorėjo nepriklausomos Lietuvos) ir kiti jų bendražygiai dar ir dabar yra garbinami Lietuvoje, tai rodo, kad išsilaisvinus iš sovietų okupacijos mūsų valstybėje per 20 metų niekas nepasikeitė. Tie patys komunistai valdo, ta pati sovietinė santvarka, ta pati komunistinė dvasia. Taip pat žudomas tautinis sąmoningumas! Tik labiau apiplėšta valstybė, išvaikoma tauta, prisikviečiant svetimšalių, kad lietuviai savo protėvių žemėje liktų mažuma, ar visai išnyktų...

Aukštaitija- UŽ!       2018-11-18 22:22

Straipsnyje ,,Sovietai Kupiškyje įaugo amžinai?“ (Lietuvos žinios, 2011 03 25) Daiva Baronaitienė rašo, kad Kupiškyje tarp vos keliolikos gatvių – net trys sovietinių kolaborantų vardai. ,,Stalino saulę į Lietuvą pargabenusio Liudo Giros, sovietų valdžią ginklu Aukštaitijoje diegusio stribo Petro Pajarskio ir bolševikų propagandininko Broniaus Žekonio pavardėmis vis dar puikuojasi Kupiškis“.
Taip, regis aukštaičiai į kolchozus stojo tikrai savanoriškai. Sveikiname:)

antivioletinis patriotas       2018-11-18 22:16

Tik paskaitykite ką apie Mylimą Poetę rašo dar viena juozapinio raugo atmata, tokia kažkokia aceit “rašytoja” Antanina Garmutė ( kas per viena?, negirdėjom).
Salomėją dergiančiame eilėraštyje iš knygos ,,Rugiai po ledu“:
:
Ar tu – lietuvė, Salomėja?
O gal tu – legendos Judita:
Priešo galvą nukirstą padėjus,
Stovi prieš Tėvynę kaip šventa?

Skėrių ordos į Tėvynę skriejo –
Gerti kraujo iš širdies gyvos!..
Ordų prieky ėjo Salomėja –
Kalt prie kryžiaus mūsų Lietuvos!

Ešelonai į rytus dundėjo, –
Ainiai jų pamiršt nesugebės!
Laimino Tėvynės pavergėjus
Menkysta, ištroškusi Garbės!..

Rymo prie Istorijos muziejaus
Stalino tarnaitė – pagerbta!
Ordų prieky ėjo Salomėja,
Bet po kryžium NEMIRĖ TAUTA!
.
Kaip pasakytų mūsų Gerb. Premjeras -“Tos moters žodžiuose nėra nei vieno žodžio tiesos!”

atidarė vartus       2018-11-18 22:09

Poema apie Staliną“ nebuvo vienintelis Salomėjos eilėraštis Stalino garbei.
R. Šarmaitis pristato dar keletą jos bei kitų poetų komunistinių eilėraščių. Jis rašo: ,,Artėjančios pergalės džiaugsmą mūsų poetai rišo su įkvepiančiu žygdarbiams Stalino vardu 1943 metų pabaigoje sukurtame eilėraštyje ,,Mes Suvorovo karžygius nuostabius matėme“ Salomėja Nėris rašė:
,,Mūsų širdys su žengiančiais muša į taktą,
Lyg mes patys – narsuolių kareivių būrys,
Didis Stalinas laiko jau pergalės raktą,
Greit ir Vilniaus Aušros mums Vartus atidarys.
1944 metais, kai Tarybinė Armija smūgis po smūgio triuškino hitlerines gaujas Baltarusijos žemėje ir artėjo prie Tarybų Lietuvos sostinės Vilniaus, Salomėja Nėris rašė kupinus pasididžiavimo žodžius eilėraštyje:
,,Tu nustebęs, Vilniau, mielas drauge.
Kaip mūs pergalė žygiuoja greit?
Ugnyje mes gimę ir išaugę,
Geležiniai Stalino kariai!“
Salomėja Nėris net 1944 metais, grįždama iš Rusijos į Lietuvą, džiūgauja antrąja sovietų Rusijos Lietuvos okupacija!

skambiausia styga       2018-11-18 22:06

“Už  Stalino saulės parvežimą visi delegacijos nariai buvo atlyginti po 8000 rublių premijomis.”
Tai tiesiog dokumentinis faktas.
Kuklus, bet iškalbingas:)
8000 rublių už Lietuvą! Ruskiai vėl galės nusipirkti bet kada, nes norinčių parsiduo5i selemučių netrūksta. Ruskijai irgi netrūksta mefinių rubliukų.
Atspausdins ir sumokės brangiemslietuvosžmonėms.
Labai poetiška:)

Diemedis       2018-11-18 21:50

Lietuva į brolišką TSRS tautų šeimą irgi ĮSTOJO VISIŠKAI SAVANORIŠKAI.Pavyzdžiui niekas iš mano giminių Aukštaitijoje, nepastebėjo jokių “okupacijos” požymių. Darbo liaudies žmonės nuėjo ir vieningai nubalsavo už prisijungimą prie TSRS. Pilna kino dokumentikos filmų, kuriuose užfiksuotas Tautos pakili nuotaika. Gerb. S. Nerį, A. Venclovą, P. Cvirką ir kitus lietuvių Tautos atstovus, liaudis paditikobsu gėlėmis.
Tas pats ir dėl stojimo į kolektyvinius ūkius. Kolūkiuose žmonės atsigavo, iš gūdžių vienkiemių persikėlė į naujus namus gyvenvietėse. Apie kokias “prievartas” čia kliedi “Juozapai”?

Duokim atkirtį naciolistinei propagandai!       2018-11-18 21:41

Jokių “trėmimų” nebuvo! Tai tokių lietuvius juodinančių tipų “juozapų” pramanai. Lietuviai į Sibirą važiuodavo visiškai savanoriškai.
Nes ten buvo mokamos labai geros algos. Tai buvo kaip ir dabar-
darbo, ekonominė migracija grynai merkantiliškais tikslais. Lietuvos kolūkiniame kaime leudis suklestėjo, žmonės į darbą eidavo kaip į šventę, su daina. Niekšo miškinių banditų anūko “juozapo” skleidžiamas melas neapgaus išmintingų Lietuvos žmonių!

gerųjų kolektyvizatorių gerbėjui       2018-11-18 21:32

Taip, kolxozų tvėrimo aktyvistai buvo švelnūs ir pūkuoti. Tikiu, jog tamstos tėvų niekas varu nevarė. Nuolankiųjų  sovietų valdžia neskriaudė:)
Tikiuosiu, jog tėvukų iškovotas “komunistinio darbo spartuolių”  gaireles saugote kaip brangias relikvijas:)

to:Jzp tikiu-netikiu       2018-11-18 20:16

istorija, kurioje daug tiesos ir daug kurybos (atleiskit, jei suklydau). Cituoju: ,,Mano kitą senelį, stribai mirtinai sužspardė vidurį dienos turgaus aikštėje, nes diedukas kažkodėl buvo “nepakankami sąmoningas”- atsisakė stoti kolchozan. Tikriausiai mažai skaitė genialios “lakštutės” poezijos.” Istoriskai tiems, kurie nestojo i kolchous bausmes buvo materialios- PRIEVOLEMIS PAKIRTO UZSISPYRIMA NESTOTI I KOLCHOZUS -didino jas- pieno produktai, mesa, kiausiniai, miltai, bulves ir t.t. Politika buvo gudri ir NIEKAS IS MANO artimuju, nestojusiu kolchozan Aukstaitijoje nebuvo dauzomi, musami ar pan.- juk stojimas i koluki buvo skelbiamas kaip SAVANORISKAS AKTAS! Todel ir netikiu Jusu pasakojimu apie praeiti - padarete klaida- PERSUDETE. o jei mociute buvo Ramanausko rysninke, tai ivardinkite save - nusilenksime Jusu mociutei ir Jums. L.

Juozapas--- siūlytojams ir guodėjams       2018-11-18 19:25

Nors esu tas kurįbgana sudėtinga kažkuo nustebinti, bet Lietuvos buratinai niekaip nepaliauja manęs stebinti. Unikalus reiškinys!
Neįsivaizduoju kokiu buku ir primityviu, ribotu reikia būti, jog nesuprastum ką parašiau. Viešpatie Švenčiausias, negi taip sunku suvokti, jog ne į koknkretų kolaborantės asmenį viską suvedu?
Kalbėjau apie supuvusios visuomenės ir išsigimėliškos lietuvisų etnoso liguistą polinkį kolaboruoti. Ta, kad totali dauguma ieško bet kokių pretekstų  pateisinti kolaboravimą, kad sugeba sukonstruoti iškrypėlišką požiūrį į išimtis vertinant kolaboravimą, tai rodo jog lietuvisų etnosas yra vertybiškai žlugęs ir jokio kito valstybingumo jubiliejaus Lietuva nebešvęs.
Nebeįtikinėsiu tų kam neaiškūs tie da!ykai, kurie automatiškai aiškūs psichiškai sveikam ir padoriam žmogui.
Neabejoju, jog daugelis kolaborantės saliamutės fanų, savo vaikučiams ar anūkams mielai skaito išdaviko ir budelio kubilinsko eilėraštukus.
Mėgaukitės kol dar turite laiko, nes Viešpats neilgai trukus užrauks defekryvinį projektą.

>Jzp       2018-11-18 18:57

Taip, Jūsų šeimos istorija tragiška, kaip ir didelės dalies mūsų tautos. Mano šeimos istorija taip pat baisi, nors tikrai ne tokia tragiška kaip jūsiškės. Taip, Salomėja pasielgė bjauriai, šlykščiai nueidama tarnauti okupantui, bet, manau, ilgainiui ji suprato, į kokią neviltį ji padėjo įstumti savo tautą, jos eilėraštis “Tolimas sapnas” man skamba kaip atgaila, o ką ji širdyje išgyveno, mes gi nežinome, manau, kad jai reikia atleisti, ja pasinaudojo gudrūs nusikaltėliai, kurie ir šiandien prie valdžios ir nė nemano atsiprašyti savo tautos už savo raudonąją praeitį. lengviausia niekinti tą, kuris jau ir pasiteisinti negali, kai tuo tarpu pilnos įstaigos komunistų, aktyvių komsomolo veikėjų ir kgb bendradarbių ir jiems nė plaukas nuo galvos nenukrito, skina sau ordinus ir medalius už nuopelnus tėvynei, kai tų nuopelnų nematyti, Salomėja bent eiles gražias rašė. Ne į ją Jūs turėtumėt nukreipti savo pyktį...

buratinas- Jzp       2018-11-18 18:02

Labai tragiška jūsų giminės istorija. Užuojauta ir pagarba .Ir vis dėlto , tie stribai kurie kankino jūsų artimuosius deja bet dauguma(jei ne visi) buvo ...lietuviai,ir jie tikrai nebuvo skaite nei saliamutės nei apskritai poezijos ir iš vis skaityti ne visi mokėjo. Deja kolaboravimas tai vienas iš lietuvio bruožų .o šiais laikais? vaikus iš tėvų atimineja ne norvegai o norvegiškais pinigais šeriami kolaborantai.Garliavoje irgi mergaite išnešė tie patys tautiečiai . O jeigu sakykim taip nutiktu ir vėl pasikeistu laikai? Garantuoju vieni eitu į miškus kiti su malonumų jų medžioti.O seimo skūrverčiai pirmi okupantui sutiktuvių maršus grotu.

>????       2018-11-18 17:26

Čia atgaila už tūkstančius suklaidintų, nužudytų, apiplėštų?

???       2018-11-18 17:19

Jeigu žmogus atgailauja, tai ir Dievas atleidžia, tad kas mes tokie, kad teistume?
Salomėja Nėris
TOLIMAS SAPNAS

Tarp žydinčių kaštanų
Raudona bažnytėlė. -
Juk čia vaikystė mano!
Nejau ji grįžo vėlei?

Aš nedrąsi stovėjau
Pilioriun prisiglaudus, -
O žmonės trankiai ėjo
Ir prie altoriaus spaudės.

Manęs čia nepažįsta
Pro gedulingą šydą.
Bet kojos žengt nedrįsta -
Tiek daug, tiek daugel klydę.

Sakykloj kalba - keista! -
Jisai - iš Galilėjos:
- Tebūna jai atleista,
Nes daug jinai mylėjo!

Ir man be galo graudu -
Malda širdy netilpo.
Vargonai gaudė, gaudė...
Ir žvakės tirpo, tirpo…

Maskva, 1943.I.2.

Kodėl Propatria ir tiesos.lt nepasveikino Latvijos       2018-11-18 17:02

Pasveikinkim brolius latvius šimtmečio proga, nors ir stovinčius ant bedugnės krašto…   
http://infa.lt/13832/latvis-per-latvijos-laidotuves-as-neverksiu-kodel/
Kodėl nepasveikino? Gal todėl, kad VF šulai negerbia nei Latvijos, nei jos sąjungininko A.Juozaičio…?

Salomėja       2018-11-18 16:57

Salomėjos Nėries gyvenimo istorija mums labai svarbi, kaip labai svarbi ir jos tikroji kūryba, nes akivaizdžiai atsiskleidžia, kas nutinka, kai negebi atskirti pelų nuo grūdų, švelniai tariant. Kai pasiduodi emocijoms ir instinktams, kai esi toks naivus savimyla, kad eini su velniu obuoliauti tikėdamasis išsivirti obuolienės:) Jos kūryba nagrinėjama mokyklose. Tai yra teisinga. Manyčiau, kad net visokius bolševiko kelius verta būtų su mokiniais aptarti, kad akivaizdžiai galima būtų parodyti skirtį tarp jos sukurtos aukštosios literatūros ir jos pačios sukurptų ribinių literatūros pavyzdžių. Didžiosios poetės meilės istorijų analizė, nors tikriausiai tai būtų savotiškai žiauru, galėtų pasitarnauti auklėjant mergaites ir moteris parodant, kas nutinka, kai leidi savimi manipuliuoti, kai sąžinę užmigdai, o moralę nustumi į šoną. Salomėjos Nėries atgaila gili, verta atjautos, bet gatvių ir mokyklų jos vardu vadinti nereikia jau vien vykdant jos pačios valią. ,,Ilsėkis, sesute, patvorėlyje’’ sakė A. Miškinis. Deja. Skaudi ir labai pamokanti tragiška gyvenimo istorija.

Matyt       2018-11-18 15:46

tuoj ateis ir Žemkalnio eilė . O ką ? 1941 sukilėlių ministras pats grįžo į okupuotą Lietuvą, atgavo net kažkiek turto , gavo garbės vardų ir personalinę pensiją . Negi tai normalu ?

Bernardas       2018-11-18 15:06

Salom4ja Neris buvo ir liks poetė. Didi poetė. Lyrikė. Geriausia XX pirmos pusės lietuvių lyrikė. Jos eilėraščius mokysisi vaikai mokyklose ir darželiuose, deklamuos įsimylėjėliai virpabnčiom lūpom ir degančiom širdim ir po dešimtmečio ir po šimto metų. O kas po dešimtmečio \r kito prisimins tūlus valiušaičius? Kam ir kokia proga jie dar bus reikalingi????

Redakcija nepasveikino Latvijos...       2018-11-18 14:19

Panašiu laiku ,pasiaukojančiomis plebėjų ir šviesuomenės pastangomis, buvo sukurtas ir apgintas mūsų  broliškų šalių valstybingumas. Dabar broliškos tautos ir jų valstybingumas kartu beviltiškai dūsta (melagingų  šimtmečio fejerverkų fone…), tokios pačios oligarchinės- nomenklatūrinės santvarkos(ONS) smaugvirvėje.Jie ,kaip ir mes , gelbėjasi ne priešindamiesi ir burdamiesi, bet bėgdami iš pamote pavirtusios Tėvynės…Rygoje, beje, latvių tik 50 nuošimčių....Latvių inteligentai, skirtingai nei mūsų šviesuliai,., tautos išnykimo akivaizdoje dar sugeba retsykiais protestui suburti iki 10 tūkstančių žmonių...Mūsų Tautos forumo šviesuliai iš Vilniaus Forumo tiek pasimetę įvairiose demokratinėse iniciatyvose,kad negeba nei sukurti Reformų plano projekto, nei beranda valios ir drąsos sukurti šalį apimantį pilietinį-demokratinį judėjimą...Tiek apduję nuo kovos prieš gėjus, nomenklatūrinę LRT ar globalizmo grėsmes, kad neišgali ir nedrįsta pasiūlyti tautai savo kandidatą į prezidentus ar bent paremti ir pakviesti žmones susiburti darbui už esamą pagrindinį. nacionalinių jėgų, gan gerietišką  kandidatą į prezidentus…
  LR formalios inteligentijos dauguma net neverta šviesuomenės vardo, nes seniai jau virto egoistiškų, baukščių savimylų ir bambeklių sankaupa, tikrai protinio darbo kumečių pelke..
Dieve, laimink abi oligarchinės santvarkos galabijamas tautas ir atleisk, jei įmanoma , mūsų šviesuomenei jos pasimetimo ir proto pridusimo kaltes…

Jzp       2018-11-18 13:54

Mano močiutės šeima buvo visi sadistiškai nužudyti. “Lietuvos lakštingalos” pakviesti okupantai išdūrė akis, subadė kūnus durtuvais, po to visus- tėvą, motiną ir aštuonis brolius bei seseris sumetė krūvon ir padegė. Pasislėpusiai lentų krūvoje ano močiutei teko kančia tai regėti iki kaulų kramtant sau pirštus kad neklyktų iš sielvarto. Mano senelį okupantai kankino kgb rūmų rūsyje, o vėliau tuteisė tremčiai iki gyvos galvos išvežant į sibirus.
Į sibirus išvežė ir septynis srnelio brolius ir seseris su šeimomis.
Pusė į Tėvynę nebegryžo. Senelis pabėgo išėjo į partizanus ir namo parėjo tik 1956-siais, kai bunkeryje vienam būti nebebuvo prasmės. Mano močoutė buvo partizanų vado Ramanausko ryšininkė, Saliamutės stalininės saulės “gynėjai”, t.y. stribai ateidavo beveik kasnakt ieškoti miške esa čio vyro.
“Poemos apie Staliną” autorės įkvėpti išgamos, žinote kaip pramogaudavo?
Pastatydavo motiną su mažais vaikais prie sienos, o po to šaudydavo aplik jų dtebančius kūnus iš automatų. Girti!
Aš vaikščioti mokiausi atsiremdamas į tą kulkomis suvarpytą sieną. Mano kitą senelį, stribai mirtinai sužspardė vidurį dienos turgaus aikštėje, nes diedukas kažkodėl buvo “nepakankami sąmoningas”- atsisakė stoti kolchozan. Tikriausiai mažai skaitė genialios “lakštutės” poezijos. smile, a ne?
Kita mano močiutė mirė ....
Tęsti?
Štai kas ponai buratinai- nekniskite man proto ir nespjaudykite į sielą, gindami ir teisindami akivaizdžią kolaborantę išdavikę.

jokių kompromisų!       2018-11-18 13:19

Bernardas Brazdžionis, Vytautas Mačernis, Bronius Krivickas- jie taip pat buvo labai talentingi, tačiau nedalyvavo Tėvynės išdavystėje.
O Salomeika ir dar keli jos sėbrai (“talentingi literatai”), dalyvavo.
Teisindami kolaborantus, elgiamės itin niekingai, nes yra atvirai paniekinamas teisiųjų atminimas.
Kiekvienas čia teisinantis saliamutę, tiesiogiai myža ir šika ant tikrų Lietuvos patriotų kapų.

Juozapas       2018-11-18 13:12

Adolfas Schickelgruberis buvo dailininkas. Tiksliau, bandė tapti.
Nepavyko, nes neturėjo talento, tad tapo nacių fiureriu.
Klausimas: o jeigu Adolfas būtų buvęs talentingu dailininku, palikusiu aukšto meninio lygio drobių- ar irgi gėrėtumėtės žmogžudžio paveikslais ir vardan talento siūlytume būti atlaidesniems?
Ne polit prostitutėje saliamutėje problema. Saliamutė-prostitutė yra tik visumos refleksija.
O visuma yra šlykšti- didžioji dalis lietuvių yra niekingi padugnės, parsidavėliški padarai , pilvais “galvojantys” gyvuliai be moralinių stabdžių.
Galite bliauti choru ir nekęsti manęs, tačiau palaikau Autoriaus poziciją.
Nes ji vertybinė.
O konformizmas yra ne kas kita, o tik viena iš išdavystės atmainų.
Todėl ši apgailėtina niekinga tautelė ir jos pseudo “valstybė” neišliks.
Ir tai bus teisinga.

Lietuva kolaboruoja su       2018-11-18 12:53

Norvegija atiminėdama vaikus.K.Hamsunas kolaboravo,S.Nėris kolaboravo…Mus vienija kolaboravimas?Vertinkime save kritiškai.Kolaborantų tautos?O dabar kelkimės iš to purvo,atkovodami vaikus.Ir nesmerkim tų,kurie buvo tokie patys,kaip ir mes.

Geriau       2018-11-18 12:52

Valiušaitis, kaip dalyvis, tegu parašo, kokią kalbą prie A. Mickevičiaus paminklo 1987 m. skėlė disidentas V. Landsbergis. Lauksi, kol bus 114 metų sukaktis?

kai skaitau jos poezija,        2018-11-18 12:19

visiskai atsiriboju nuo politikos. Tiesiog geriuosi jos talentu. Taip, Valiusaitis visikai teisus sakydamas, kad Salomejai nereikejo eiti i politika, kad ja tiesiog manipuliavo. Negaliu to nei pateisinti nei susitaikyti. Bet neskaityti jos poezijos irgi negaliu.

grumstas       2018-11-18 11:53

Nepatiko. nors Valiušaitį vertinu pagal jo ankstesnius staipsnius teigiamai, dabar jo vertinimas nepatiko. suprantu , kad Nėrimi buvo pasinaudota ir po to atsikratyta. Ji gailėjosi dėl savo praeities nuodėmių, bet apie tai daugiau ir išsamiau nesužinosime, nes okupacinis režimas saugojo nuo visuomenės poetės išgyvenimą. Ji negalėjo sustabdyti tų sukrėtimų, kuriuos ruošė mažiesiems pasaulio galingieji. Bet ji nebuvo ta , kuri pasipelnė iš dalyvavimo remiant tas politines jėgas, kurios prisidengė savo internacionaliniams dabar tai globaliniams siekiams įgyvendinti tauriais laisvės , lygybės , skriaudžiamų silpnų vargingų žmonių gynimu taip kaip ir dabar tos jėgos , kitu pavadinimu mums perša globalaus pasaulio “privalumus”, absoliučios netolerancijos ” smurtui’ prieš vaikus, homofobijos , socialinės lyties politiką . Visa tai nukreipta prieš nusistovėjusią žmonių su krikščioniškaja kultūrą pakeitimui į užzombintą vergų masę be senujų moralinių vertybių.
Istorija kartojasi pasak filosofų pasatebėjimus spirale. Dabar mes kitame tos spiralės pasikartojimo taške. Ir dabar atsiranda žmonių patiklių , kurie nesupranta , kur veda tie naujo pasaulio vedliai.

Tam - "Mes"       2018-11-18 11:17

Kas tie “Mes? O ar Jūs nepagalvojate, kad būtent jūs(Mes) ir esate - Menkysta?

viešas antilietuviškumas jau dangų siekia       2018-11-18 11:11

na ,Salomėjai tikrai toli iki Landsbergių “poezijų” . Aplamai - niekad net neįsivaizdavau,kad apie lietuvių kultūros fundamentaliausią asmenybę gali būti blusinėjama ir tokiu lygmeniu.Pasibalnojęs Salomėją ,kaip koks Venclova, ruošies į rojų ,valiušaiti? Tik gal reiktų vis tik nors retkarčiais apsižvalgyt ,pasiklausyt ką aie tokią tavo kelionę plačioji visuomenė mano…:(

Leonas       2018-11-18 10:23

aiškiai matyt, kad žmogus užaugo be Sigutės pasakų...

Mes       2018-11-18 9:42

Galvojom, kad jis protingesnis. Abejonės atsirado pamačius su kokia pagarba ir nuolankumu sveikinosi su propesorium. Menkysta.

9 ratas       2018-11-18 9:23

Lietuvių etnosas, didžiąja dalimi yra tiesiog genetiškai linkę būti išdavikėliais kolaborantais. Tai liudija tarpukario politinio establišmento tiesipg totalus parsidavimas- sovietų kyšius ėmė praktiškai visi kam buvo pasiūloma, iki pat “Tautos Vado”. 1940 okupacija įvyko sklandžiai nes šalis de facto buvo iš anksto sutartai parduota.
Pokario partizanai tą gėdą bandė nuplauti savo krauju. Vakarykščiai mokytojai ir gimnazistai efektyviai kovojo su reguliariosios kariuomenės divizijomis, tačiau pralaimėjo ne mūšyje- juos pražudė daugybė lietuvių išdavikų agentų.
Agentais išdavikais tapdavo net apygardų vadai, tipo Žalgiris- Kimštas.
Tūkstančiai lietuvių buvo kgb stukačiais brežnevinėje lssr, daug lietuvių parsidavinėjo net Sąjūdžio metais. 1992 m. Didžioji dalis lietuvisų parsidavė Barabui ir jo persidažiusių komunistų partijai. Tų metų seimo rinkimuose dauguma totaliai balsavo už kolaborantus, o kitą dieną po rinkimų išdavikai sukdavo akis šonan, paklausti už ką balsavo.
Vėliau išdaviklietuviai balsavo už artūrėlį, už tapkę, už dzarba parciją, ir už koncervus balsavo, du kartus pribalsavo už GRU Rezidentę, o užpernai pririnko dabartinių vaikagrobių kolxoz-gestapininkų.
Bet lietuvisai balsuotojai kolaborantai yra tipo “ne prie ko”.

albina       2018-11-18 8:36

Prieš smerkiant paklauskim savęs,ką pats būčiau daręs,jei avėčiau jo batus ir eičiau jo keliu?Tuo laiku,kai TAS,kurį nagrinėji ir smerki,ėjo savo gyvenimo keliu.Bet jeigu,anot ne vieno pranašo,bus taip,kad istorija pasisuks link Rusijos,kaip pasikeistų kai kurių *didžiavyrių*žurnalistų,politologų ir kitų nuomonės?Pavyzdėlis yra R.Valatka:toks protingas,o meldėsi tarybinei valdžiai.Dabar jau toks moderniškas ir kritiškas.Reikėtų,vėl sėkmingai rašytų,*užmiršęs* ką rašo dabar.

gavo savo       2018-11-18 7:53

po karo du žymūs kolaborantai keistom aplinkybėm numirė: Cvirka ir Neris.
Nors sąlyginai jauni buvo.
——-
garbinkite kolaborantus (tuo pačiu okupantus bei ateistus), bet velnio tarnai niekad gerai nebaigia

S.Neris literaturos       2018-11-18 5:27

pemija gavo anksciau nei B.Bradzionis. Jos talento niekas nepralenke. zmogus suklydo ir cia prisidejo daug Bronys Raila, isvykes i JAV labai to gynesi. Dteja.Na, ji butu vykusi ar ne i Maskva, nieko tas nekeistu. Poema apie Salina jai ,,padejo” rasyti komunistuojantys poetai. Nieko naujo nepasakiau. Ne vienas neuzaugome be jos ,,Seneles pasakos”:  Apserksnije musu ziemos… Kad ir ka berasytu kritkai, pasakyiu tik tiek - S.Neris buvo savo seksualines prigimties auka - jai rupejo patikti, norejo, kad ja myletu, todel ir buvo tu vyru jos gyvenime, ne tik mylejusiu, bet ir isnaudojusiu, pasinaudojusiu.s.Neries poezijos NIEKAS NEPRALENKE IKI SIOL. Tai mano nuomone.

Šiaip tai       2018-11-18 1:51

Valiušaitis niekuo nesiskiria nuo Gebelso. Toks pat bukas ideologinis fanatikas.Jam. matot, Salomėja Nėris didesnė išdavikė, nei Knutas Hamsunas. Betgi Knutui Hamsunui jo pažiūros nesutrukdė gauti Nobelio literatūros premiją, tai norvegai prisimena, o jo pronacistinės pažiūros seniai užmirštos. Todėl, kad jos dabartinėms kartoms neturi jokios reikšmės. Mes, lietuviai, kitokie. Kas yra Salomėjos Nėries paklydimai, palyginus su sunkiais nusikaltimais tų, dėl kurių bukumo ir idealų išdavystės į okupantus nebuvo paleista nė vieno šūvio, nepakilo į orą prieš raudonžvaigždžius nė vienas lėktuvas, neriaugtelėjo nė viena patranka. Jeigu Lietuvos kariuomenė ir patriotai tada būtų apgynę valstybę, neabejotina, kad Salomėja Nėris būtų rašiusi poemas ne stalinui,ne melnikaitėms, o lietuviams didžiavyriams. Ar ją kaltinsime dėl to, kad tie potencialūs didvyriai buvo šiknoje? Galima įtarti, kad jie ir šiandien didžiai patriotiškais žodžiais byloja į mus iš tos pačios šiknos…

Dzeikas       2018-11-18 0:32

Gatviu vadint nereikia, bet spjaudyt irgi. Nesuprato ka daro ir tiek. O ant nevisaprocio ir pykt neiseina.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.