Prezidento rinkimai 2019

Vidmantas Valiušaitis. Mano pasirinkimas aiškus – balsuosiu už tą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos ir todėl „arčiau manęs“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 23 d. 7:18

4     

    

Vidmantas Valiušaitis. Mano pasirinkimas aiškus – balsuosiu už tą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos ir todėl „arčiau manęs“

Prezidento rinkimų kampanijos metu vengiau bruktis viešumon su savo nuomone, siūlymais ar raginimais. Viena vertus, nepervertinu tokių raginimų reikšmės ir įtakos žmonių apsisprendimui. Apie tai pasisakiau pirmojo rinkimų rato išvakarėse. Kita vertus, kaip žmogus, vertinantis demokratinę valstybės sąrangos formą, visada buvau ir liksiu lojalus visuomenės pasirinkimui, t.y. piliečių daugumos teisėtai suteiktam mandatui. Kadangi prezidento konstitucinės teisės ir politinė galia kyla būtent iš valstybės piliečių suteiktų įgaliojimų.

Pastarosiomis dienomis pastebėjau, kad pasisakyti vis dėlto reikia dar kartą. Visų pirma todėl, kad net tik tarp FB draugų, bet ir tarp man artimų žmonių, su kuriais bendrauju gyvai, girdžiu savotiškai „kapituliantiškų“ nuotaikų: į rinkimus neisiu, nes, esą, „nėra mano kandidato“...

Tai pats blogiausias sprendimas, mieli bičiuliai. Jeigu jaučiatės Lietuvos piliečiai – ne šiaudiniai, o tikri, reikalaujantys ne vien teisių, bet suvokiantys ir savo atsakomybę už tos valstybės ir visuomenės likimą – į rinkimus ateiti privalu. Sąmoningam ir sąžiningam piliečiui čia jau pasirinkimo nėra: „noblesse oblige“ – kilnumas įpareigoja. Kitu atveju reikštų pripažinimą šių savybių stokojant.

Bet jeigu kandidatai – „ne tie“? Atsakysiu paprastai: „tų“ kandidatų, kurie visiškai atlieptų mūsų pažiūras ir įsitikinimus, niekada nebuvo (sprendžiu pagal save iš daugiau kaip 30 metų politinio gyvenimo stebėjimo patirties) ir vargu ar bus kada ateityje. Kadangi žmonės nėra tobuli. Visi turime trūkumų ir silpnybių. Tik reklaminiuose rinkimų plakatuose matome žmones „be trūkumų“. Asmenys, kurie „plakatine tikrove“ patiki, vėliau puola į kitą kraštutinumą – į didelį nusivylimą „savuoju“ kandidatu. Kadangi pradėjus dirbti ima kilti aikštėn tai, kas „plakatinėje tikrovėje“ nebuvo atvaizduota. Bet tai žmogiška, suprantama, neverta per daug dėl to sielotis ir ieškoti „tobulų formų“.

Turim ką turim ir rinktis turim iš to ką turim. Nesutinku su tais, kurie aiškina, kad „abu kandidatai panašūs“, „skirtumai taip jų nereikšmingi“, „kurį beišrinksi – niekas nesikeis“. Įdėmiai stebėjau abiejų kandidatų debatus TV ir Youtube kanale. Priėjau prie išvados, kad testas, kurį užpildžiau pirmojo turo išvakarėse, gana neblogai atitinka abiejų kandidatų ir mano pozicijas vertybių skalėje. Čia tik nėra laiko ir vietos leistis į detales.

Šiek tiek schematizuojant, I. Šimonytę ir G. Nausėda palyginčiau su D. Grybauskaite ir V. Adamkum. Ne politinės patirties, visuomeninės įtakos, bet veiksenos stiliaus ir demokratinės raiškos, gebėjimo girdėti, suprasti bei vertinti ne vien pritariančio choro, bet ir kitoniškus balsus. Ieškant pavyzdžių tarpukario Lietuvos tradicijoje I. Šmonytė labiau atlieptų A. Smetonos laikyseną (nors vertybine prasme jam būtų visiška priešingybė), tuo metu G. Nausėda – A. Stulginskio.

Suprantu, kad tai sąlygiška, bet palyginimai padeda galbūt paprasčiau suvokti sudėtingesnes politinės raiškos praktikas, dėl kurių dabar turime apsispręsti.

Neabejoju, kad esama tam tikros dalies žmonių, kurie vertina kategoriškuma, voliuntaristinį braižą, beapeliacinius sprendimus, „visada teisaus“ veikėjo stilių. Bet esama ir kitokios tradicijos – tarimosi, platesnės socialinės bazės paieškų, gebėjimo girdėti visuomenės balsą ir jos lūkesčius, tuo argumentuoti savo poziciją, priiminėjant sprendimus.

Politinės raiškos tradicija, kurią paliko prezidentas A. Stulginskis ir prezidentas V. Adamkus mano sanklodos žmogui vis dėlto yra artimesnė. Todėl mano pasirinkimas aiškus – aš balsą atiduosiu už G. Nausėdą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos, o tuo pat metu – ir „arčiau manęs“ smile

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-05-24 5:32

kitame str. išpeikiau R.Griga . , va tie du žmonės tikrai galėtu susėsti ir padiskutuoti kaip vertybiu skalėje tradicijos suartina žmones .. Aišku galima apsieiti ir be ‘taburečiu’  jei jos sukelia alergija vienok tema butu apie tradicijas kurios pritraukia žmones o kitoje R.Grigo filosofija dešinį koncervatizma ..su kareivėlio Šveiko nuotykiais ..ir jo ‘nakleikomis’ .

lygis?       2019-05-23 18:18

pradėjo lįst visai nukvakę samprotavimai:(

zita.       2019-05-23 14:38

graudu .esame prievartaujami rinktis iš dviejų nulių.politikos nulių.

Dzeikas       2019-05-23 12:57

Vidmantui Valiusaiciui vagis ir zmogus spjaunantis i istatymus yra “arciau tradicijos” ir “arciau jo”.
V.V. ir durniukams pritariantiems jam patarciau pasiklausti senu vilku-kriminalistu, kiek vagims reiskia ju “poniatkes” (tame tarpe netureti reikalu su “gaidziais”, pasyviais homoseksualistais ir nesikisti i politika) - tik tol, kol zaidimas nevertas zvakiu. Jie neturi apskritai jokiu isitikinimu, ir ypac politikoje.
Tad p. Valiusaitis tapo “lochu”, kuris patikejo vagiu pasakaitemis(paskaitykite ka mano siuo klausimu ilgametis GULAG “klientas” sedejes su petraukomis nuo 1931 iki 1954mm Varlamas Shalamovas) apie ju susigalvotas “poniatkes” ir patapo vertybiskai jiems artimu.


Rekomenduojame

Socialinis tinklas GAB atkūrė JAV prezidento Donaldo Trumpo įrašus iš „Twitter“ paskyros

Geroji Naujiena: „Ateikite ir pažiūrėkite, kur aš gyvenu!“ – kviečia Kristus

Andrius Švarplys. Apie ateities Lietuvą, švietimą ir ateities universitetą

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Liudvikas Jakimavičius. Ne už kalnų diena…

„Parler“ direktorius sulaukė grasinimų mirtimi

Verta pažiūrėti. „Kapitolijaus šturmas“ garsiojo prokuroro ir buvusio Niujorko mero Rudolfo Džulianio akimis

Andrius Švarplys. Viena replika apie Laimos Kreivytės pranešimą Santaros Šviesos Vilniaus klubo diskusijoje apie ateities Lietuvą

Vytautas Sinica apie socialinių tinklų cenzūrą: pasirodo, viskas yra dar blogiau

„Nacionalinis susivienijimas“ reikalauja teisingumo reformos ir beda pirštu į rezonansines bylas

Andrius Švarplys. Didžiausias JAV demokratijos išbandymas vyksta dabar – po rinkimų ir Kapitolijaus užėmimo

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Malda Sausio 13-ąją

Kastytis Braziulis. Bolševizmo mūsuose vis dar yra likę labai daug

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis. Dar kartą „vienų vieni“?

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.