Prezidento rinkimai 2019

Vidmantas Valiušaitis. Mano pasirinkimas aiškus – balsuosiu už tą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos ir todėl „arčiau manęs“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 23 d. 7:18

4     

    

Vidmantas Valiušaitis. Mano pasirinkimas aiškus – balsuosiu už tą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos ir todėl „arčiau manęs“

Prezidento rinkimų kampanijos metu vengiau bruktis viešumon su savo nuomone, siūlymais ar raginimais. Viena vertus, nepervertinu tokių raginimų reikšmės ir įtakos žmonių apsisprendimui. Apie tai pasisakiau pirmojo rinkimų rato išvakarėse. Kita vertus, kaip žmogus, vertinantis demokratinę valstybės sąrangos formą, visada buvau ir liksiu lojalus visuomenės pasirinkimui, t.y. piliečių daugumos teisėtai suteiktam mandatui. Kadangi prezidento konstitucinės teisės ir politinė galia kyla būtent iš valstybės piliečių suteiktų įgaliojimų.

Pastarosiomis dienomis pastebėjau, kad pasisakyti vis dėlto reikia dar kartą. Visų pirma todėl, kad net tik tarp FB draugų, bet ir tarp man artimų žmonių, su kuriais bendrauju gyvai, girdžiu savotiškai „kapituliantiškų“ nuotaikų: į rinkimus neisiu, nes, esą, „nėra mano kandidato“...

Tai pats blogiausias sprendimas, mieli bičiuliai. Jeigu jaučiatės Lietuvos piliečiai – ne šiaudiniai, o tikri, reikalaujantys ne vien teisių, bet suvokiantys ir savo atsakomybę už tos valstybės ir visuomenės likimą – į rinkimus ateiti privalu. Sąmoningam ir sąžiningam piliečiui čia jau pasirinkimo nėra: „noblesse oblige“ – kilnumas įpareigoja. Kitu atveju reikštų pripažinimą šių savybių stokojant.

Bet jeigu kandidatai – „ne tie“? Atsakysiu paprastai: „tų“ kandidatų, kurie visiškai atlieptų mūsų pažiūras ir įsitikinimus, niekada nebuvo (sprendžiu pagal save iš daugiau kaip 30 metų politinio gyvenimo stebėjimo patirties) ir vargu ar bus kada ateityje. Kadangi žmonės nėra tobuli. Visi turime trūkumų ir silpnybių. Tik reklaminiuose rinkimų plakatuose matome žmones „be trūkumų“. Asmenys, kurie „plakatine tikrove“ patiki, vėliau puola į kitą kraštutinumą – į didelį nusivylimą „savuoju“ kandidatu. Kadangi pradėjus dirbti ima kilti aikštėn tai, kas „plakatinėje tikrovėje“ nebuvo atvaizduota. Bet tai žmogiška, suprantama, neverta per daug dėl to sielotis ir ieškoti „tobulų formų“.

Turim ką turim ir rinktis turim iš to ką turim. Nesutinku su tais, kurie aiškina, kad „abu kandidatai panašūs“, „skirtumai taip jų nereikšmingi“, „kurį beišrinksi – niekas nesikeis“. Įdėmiai stebėjau abiejų kandidatų debatus TV ir Youtube kanale. Priėjau prie išvados, kad testas, kurį užpildžiau pirmojo turo išvakarėse, gana neblogai atitinka abiejų kandidatų ir mano pozicijas vertybių skalėje. Čia tik nėra laiko ir vietos leistis į detales.

Šiek tiek schematizuojant, I. Šimonytę ir G. Nausėda palyginčiau su D. Grybauskaite ir V. Adamkum. Ne politinės patirties, visuomeninės įtakos, bet veiksenos stiliaus ir demokratinės raiškos, gebėjimo girdėti, suprasti bei vertinti ne vien pritariančio choro, bet ir kitoniškus balsus. Ieškant pavyzdžių tarpukario Lietuvos tradicijoje I. Šmonytė labiau atlieptų A. Smetonos laikyseną (nors vertybine prasme jam būtų visiška priešingybė), tuo metu G. Nausėda – A. Stulginskio.

Suprantu, kad tai sąlygiška, bet palyginimai padeda galbūt paprasčiau suvokti sudėtingesnes politinės raiškos praktikas, dėl kurių dabar turime apsispręsti.

Neabejoju, kad esama tam tikros dalies žmonių, kurie vertina kategoriškuma, voliuntaristinį braižą, beapeliacinius sprendimus, „visada teisaus“ veikėjo stilių. Bet esama ir kitokios tradicijos – tarimosi, platesnės socialinės bazės paieškų, gebėjimo girdėti visuomenės balsą ir jos lūkesčius, tuo argumentuoti savo poziciją, priiminėjant sprendimus.

Politinės raiškos tradicija, kurią paliko prezidentas A. Stulginskis ir prezidentas V. Adamkus mano sanklodos žmogui vis dėlto yra artimesnė. Todėl mano pasirinkimas aiškus – aš balsą atiduosiu už G. Nausėdą, kuris vertybių skalėje yra kur kas arčiau tradicijos, o tuo pat metu – ir „arčiau manęs“ smile

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys        2019-05-24 5:32

kitame str. išpeikiau R.Griga . , va tie du žmonės tikrai galėtu susėsti ir padiskutuoti kaip vertybiu skalėje tradicijos suartina žmones .. Aišku galima apsieiti ir be ‘taburečiu’  jei jos sukelia alergija vienok tema butu apie tradicijas kurios pritraukia žmones o kitoje R.Grigo filosofija dešinį koncervatizma ..su kareivėlio Šveiko nuotykiais ..ir jo ‘nakleikomis’ .

lygis?       2019-05-23 18:18

pradėjo lįst visai nukvakę samprotavimai:(

zita.       2019-05-23 14:38

graudu .esame prievartaujami rinktis iš dviejų nulių.politikos nulių.

Dzeikas       2019-05-23 12:57

Vidmantui Valiusaiciui vagis ir zmogus spjaunantis i istatymus yra “arciau tradicijos” ir “arciau jo”.
V.V. ir durniukams pritariantiems jam patarciau pasiklausti senu vilku-kriminalistu, kiek vagims reiskia ju “poniatkes” (tame tarpe netureti reikalu su “gaidziais”, pasyviais homoseksualistais ir nesikisti i politika) - tik tol, kol zaidimas nevertas zvakiu. Jie neturi apskritai jokiu isitikinimu, ir ypac politikoje.
Tad p. Valiusaitis tapo “lochu”, kuris patikejo vagiu pasakaitemis(paskaitykite ka mano siuo klausimu ilgametis GULAG “klientas” sedejes su petraukomis nuo 1931 iki 1954mm Varlamas Shalamovas) apie ju susigalvotas “poniatkes” ir patapo vertybiskai jiems artimu.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Rasa Čepaitienė. Rentininkų partija

Ramūnas Aušrotas. JK valdžia po truputį pradeda „veržti kranelius“ gender ideologijos sklaidai tarp jaunimo

Mirštanti Europa (ir tai nėra vien tiktai senėjimas) kviečiasi „šviežio kraujo“...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.