Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Vidmantas Valiušaitis. Kaip nuskaidrinti žiniasklaidos lauką, arba „Straipsnis parašytas sąžiningai, jei…“

Tiesos.lt redakcija   2018 m. gegužės 7 d. 21:37

25     

    

Vidmantas Valiušaitis. Kaip nuskaidrinti žiniasklaidos lauką, arba „Straipsnis parašytas sąžiningai, jei…“

Kiek aistrų verda: „spaudos laisvę“ puola prezidentė ar „skalikai“, nebūdami žurnalistais ir šeriami verslininkų, aplojo prezidentę ir kai kuriuos politikus, gal net kiek ir apkandžiojo?

O man, skaitant visas tas pažymas ir pavedimus elektroniniu paštu ar sms žinutėmis, ima šiek tiek žiovulys. Ko gi kito galima laukti, kai leidžiama „kovoti“ nesant taisyklių? Nieko kito, kaip tik imtynių purve, tikėtis negalima.

Ne kartą apie tai rašiau, nusibodo. Paskutinį sykį rašiau apie tai prieš šešerius metus. Tiesiog gaila laiko aušinti burną dėl to, kas vis tiek nesikeis. Nes tokia padėtis jėgos veiksnius tenkina. Spręsti klausimą iš esmės – nuskaidrinti žiniasklaidos lauką – nenori nei politikai, nei žiniasklaidos priemonių savininkai.

Ginčytis, kurie žmonės yra žurnalistai, o kurie ne, – bergždžias darbas. Juo labiau – teisėjauti politikams. Verčiau paprašyti parodyti žurnalistų pareigines taisykles, pagal kurias jie dirba: kaip jose aprašytas interesų konfliktas, kaip apsaugota žurnalisto sąžinės laisvė ne tik nuo valdžios, bet ir nuo žiniasklaidos priemonės savininko spaudimo, kaip jose reglamentuojamas viešasis interesas, įsipareigojimas tiesai ir sąžiningumui.

Jeigu tokių taisyklių nėra arba jos tik deklaratyvios, tada turime tai, ką turime, – nepliaujamą piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi, nesąžiningumą, etikos nepaisymą, peraugantį į moralinį susidorojimą ar net intelektualinį terorizmą prieš visus, kurie nesutinka nusilenkti interesų grupės, užsiglaudusios už kurios nors žiniasklaidos priemonės, kaprizams. Tai liečia, deja, ne vien į dėmesio akiratį pakliuvusią žiniasklaidą.

Dabar visiems patogu „šunis“ karti ant žurnalistų. Kai tuo tarpu žurnalistai yra tokie patys bejėgiai ir bedaliai – sprendžia ne jie, o leidėjas kokios kokybės informacija paleidžiama į viešąją erdvę. Ir jeigu leidėjas neturi apribojimų – „skalikų“ jis visada atras. Kadangi visada atsiras žmonių, kurie net ir tokį darbą (laikytis „ant keturių“ ir būti parištam „lenciūgu“) sutiks dirbti už atitinkamą algą.

Pažiūrėkime ką bendra viešojoje erdvėje stebimi mūsų žiniasklaidos „etikos standartai“ turi, tarkime, su „Washington Post“ žurnalistų elgesio normomis, kurios yra privalomos kiekvienam laikraščio bendradarbiui. Keletą iš jų pacituosiu.

„Washington post“ profesinės etikos kodeksas žurnalisto pareigą apibrėžia šitaip:

„išklausyti neturinčius balso; vengti paniekos ir kitų žeminimo; atvirai ir nuoširdžiai bendrauti su savo skaitytojais“.

Svarbiausia laikraščio misija – perteikti tiesą taip, kaip ji suvokiama.

* Būdamas informacijos šaltiniu, laikraštis privalo laikytis padorumo taisyklių, kurios yra privalomos, kai rašoma apie privatų asmenį.

* Viskas, kas spausdinama laikraštyje, turi tikti tiek jaunam, tiek senam.

* Laikraštis tarnauja savo skaitytojams ir visuomenei, o ne asmeniniams savininko interesams.

* Pasirinkęs tiesos kelią, laikraštis turi būti pasirengęs, jei reikės, atsisakyti materialinės gerovės. Laikraštis neturi atstovauti jokiems išskirtiniams interesams, privalo būti sąžiningas ir nepriklausomas, objektyviai vertinti įvykius ir visuomenės veikėjus.

Atskiru skyreliu apibrėžiamas reporterio vaidmuo, kuris įpareigoja žurnalistus būti „scenos darbininkais, o ne jos žvaigždėmis, rinkti informaciją, o ne patiems ją kurti“.

Pabrėžiama, kad rinkdami informaciją reporteriai visada privalo likti reporteriais, nesusitapatinti „su policijos pareigūnais, gydytojais ar kuo kitu. Jie privalo likti žurnalistais.“

Apie sąžiningumą sakoma štai kas:

„Post“ reporterių ir redaktorių pareiga – rašyti sąžiningai. Yra daug nuomonių apie objektyvumą, bet sąžiningumo sąvoka visų redaktorių ir reporterių turi būti suprantama vienodai.

Rašydami atsiminkite:

* Straipsnis parašytas nesąžiningai, jei praleisti reikšmingi ir ypatingai svarbūs faktai. Sąžiningumas – tai garbingai ir iki galo parašytas straipsnis.

* Straipsnis parašytas nesąžiningai, jei menkavertė informacija pateikiama kaip ypač svarbi. Sąžiningumas šiuo atveju būtų kokybiškos informacijos pateikimas.

* Straipsnis parašytas nesąžiningai, jei jame sąmoningai ar nesąmoningai klaidinami ar apgaudinėjami skaitytojai. Sąžiningumas – tai dorumas ir pagarba skaitytojui.

* Straipsnis parašytas nesąžiningai, jei reporteris perša savo pažiūras ar principus subtiliai juos pridengdamas neigiamą atspalvį turinčiais žodžiais. Sąžiningumas – tai paprastumas, o ne trumpalaikio efekto siekimas.

* * *

Vidmantas Valiušaitis. Reikia „baltosios bangos“ žiniasklaidoje

Delfi.lt | 2012 m. vasario 7 d.

Praėjusių metų pabaigoje buvo pristatytas tyrimas „Korupcijos žemėlapis 2011“, kurį STT užsakymu parengė agentūra „Vilmorus“. Praėjusių metų liepos–rugpjūčio mėnesiais buvo apklausti 1005 šalies gyventojai, 500 įmonių vadovų ir 545 valstybės tarnautojai. Pagal tyrimo rezultatus, net 72 proc. Lietuvos gyventojų, 78 proc. įmonių atstovų ir 83 proc. valstybės tarnautojų mano žiniasklaidą esant korumpuota institucija.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

jūspatys       2018-05-9 19:05

neverti sudilusio skatiko. Savo dontlaikais išsiduotat, kad Teisybė jums nepatinka. Jūsų šūkis “Dievas viskuo pasirūpins”, kaip tame indiškame seriale: taip po nosim burbėdavo senė, visokių niekšybių sumanytoja.

o čia gretimo straipsnio apie lituanistus komentarai:

Kiek XXI a. pr liberalizmo, globalismo, politinės korupcijos ir idiotizmo nustekentiems lietuviams berūpi lituanistika ir Lietuva puikiai parodo komentarų gausa po šiuo straipsneliu. Netgi Tiesos.lt auditorijai lituanistika jau tik anachronizmas…. Let’s go to future without nations ...
1:0
iš vieno mokinio rašinėlio brežnevo laikais   2018-05-7 12:15
“Valstiečiai sėdėdavo po Šiaudine pastoge ir skaitė knygas”,(3 kart). Pakartota 3 kartus, nes matyt daugiau nežinojo ką rašyti. Prisijuokėm…
10:1

Fantastiškas       2018-05-9 16:52

straipsnis ir komentarai (Raigerdo ir kt.)

Jules       2018-05-9 11:30

Su docentais išties labai prasti popieriai Lietuvoje. Ten knibžda kagėbynas kaip gyvatynas.

yra viena       2018-05-9 2:12

kol kas niekur - nei Lietuvos žiniasklaidoje, nei žurnalistų straipsniuose nenagrinėta tema - kaip patriotiškose Lietuvos šeimose augęs jaunimas, tapęs studentais ir studentėmis po 1990-ųjų, jau laisvos Lietuvos studijose kentėjo nuo akademiniuose sluoksniuose užsimaskavusių kagėbistų ir jų talkininkų. Labiausia kliūdavo tiems, kurie sovietmečiu turėjo giminių Vakaruose - JAV, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Kaip KGB šleifas driekėsi į Lietuvos akademinius sluoksnius po 1990-ųjų ir kaip studijose buvo iškeliamos senosios nomenklatūros atžalos ir ,,nusodinami’’ tie, kurių tėvai galimai buvo užfiksuoti kaip nepageidautini tam tikruose registruose- apie tai būtų galima parašyti neeilinę studiją.

Al. Stasiui G       2018-05-8 22:22

,,Laikraštį? O iš kur finansai?” Pradžioje reikia noro - finansai atsiras.

Raigerdas>yratik       2018-05-8 19:51

Ta pati šitų neišsivysčiusių ar persivysčiusių žmogelių dainelė. Ji yra visa laiką viena. Mintis irgi yra tik viena: tas blogas, anas blogas, o blogiausias iš jų yra Raigerdas. Ir toks žmogelis, su labai dideliu protu, didesniu tikriausiai, nei Gedimino pilis, tai vadina kritika. Kaip jis kritikuoja: tas blogai, tas blogai ir anas blogai. Tas blogas, anas blogas, o blogiausias iš visų blogiečių tai Raigerdas. Kitame komentare vėl ta pati mintis: tas blogas, anas blogai ir tie trys durniai irgi blogai. Dar sekančiame komentare, tik jau kita tema, vėl ta pati mintis: tas blogas, ir dar anie blogi, oj, oj, oj… blogai, blogai, blogai. Ir vėl ta pati mintis, nors tema jau kita. Laisvė, demokratija ir būkime visi lygūs: ir tie, kurie kažką geba sukurti vertingo, ir tie kurie jau niekada, per visą savo likusį gyvenimą nebe sukurs iš viso nieko vertingo. Visi lygiuokimės, visi būkime lygūs ir tegyvuoja laisvė visiems, ir kvailiams, ir pamišėliams, ir šmeižikams, ir pedofilams, visiems, visiems, visiems - laisvė, lygybė, brolybė. Broliuokimės su šmeižikais, broliuokimės su pedofilais ir tegyvuoja demokratija - daugumos valdžia arba bolševikų valdžia (“nas bolshe” - mūsų daugiau). Kokių pas mus dauguma? Dorų žmonių ar visokia tokia įdomi flora ir fauna su Eligijumi Masiuliu priešakį?

yratik        2018-05-8 18:40

keletas žmonių, kurie įkyriai nekartoja: “nekartą rašiau”, “prieš šešerius metus rašiau”, “ima žiovulys” ir ima dėstyti taisykles, “taisyklių dėstytojai”, kiek jų priviso Lietuvoj, minios ...tik “Aš, Aš, Aš...(štai jų kompanija: dr,jonai Ramanauskai,Reigardai,stasiai,... ir Co). Valiušaitis iš jų kompanijos. Ir tik keletas bebaimių žmonių, kurie rašo apie visuotinę baimę, apie cen zūrą ir nemala paklodėmis patys žinote ko….Apgailėtina.

Raigerdas       2018-05-8 16:01

Vidmantas Valiušaitis yra iš tos kategorijos žurnalistų, kuris bendrauja su skaitytoju ir turi, ką jam pasakyti. Jo straipsniai gerai apmąstyti, o išsakytos idėjos kartais aplenkia laiką ir tą mentalitetą, kuris yra įsivyravęs tuo momentu, ir gal net būseną tam tikrų visuomenės sluoksnių. Tai žmogus, kuris turi savo kriterijus ir jų tarpe sąžinė nėra toje 20-oje ar 15-oje vietoje, kaip, deja, atsitiko su daugeliu žurnalistų Lietuvoje. Kodėl taip įvyko? Kitaip ir būti negalėjo, nes mažas vaikas, jeigu jam leisti viską daryti, tai jis išteplios ir išpaišys sienas labai “meniškai”. Kas yra su mūsų tauta negerai? Pirmiausia, ji neturi politikų, bet turi norinčių būti politikais. Antra, ji neturi žurnalistų, bet yra norinčių būti žurnalistais. Trečia, ji neturi valstybės tarnautojų, kuriems visa tai rūpėtų. Ketvirta, daugumai visuomenės buvo dzin kaip ir ką ten daro politikai, žurnalistai, nes daugybė žmonių puolė teistis, kiti pasinaudoję situacija grobė, grobė, grobė ir t.t. Dabar pažiūrėkime į vieną įdomią situaciją. Ji tikrai yra unikali. Unikali tuo, kad virš 80 procentų žmonių (spėju, kad tiek yra, bet jokių duomenų neturiu), nesuvokia, kas yra žmogus. Aš pats pradėjau inicijuoti tokias individulias apklausas ir nei vienas žmogus man nesugebėjo atsakyti teisingai. Taip, daugelis atsako, kad tai dvikojis, ir nemažai jų prideda, kad tai gyvūnas. Todėl iš tokios visuomenės tikėtis žmoniškumo apie ką kalbėjo dar Vydūnas ir ko nesugeba išmokyti mokyklos ir universitetai, tikėtis stebuklo būtų labai naivu. Didžiulė ne masė, o didžiulė grupė individų nesugeba suvokti ABC-ėlinių dalykų, ir klaidžioje po labirintus, ir šaukia: “o kas yra po velnių tas gyvenimas?”, “kas yra tie pinigai?”, “kokią funkciją jie atlieka valstybėje?”, “kokią funkciją atlieka teisingumas?”, “aūūū, ar yra kas nors, kas žino atsakymus?”. Ir štai toje pačioje Lietuvoje, atsiranda drąsių lietuvių, kurie pasimokę užsienyje, parvažiavę ir sako:“Mes atvežėme į Lietuvą jums atsakymus apie tai, kaip valdyti valstybę, kokias funkcijas turi atlikti žiniasklaida, kas yra laisvė ir kokie komponentai jai reikalingi, kad ji atneštų jums laimės ir malonumo jausmą” ir t.t. Ir čia tas lietuviškas kiaulė-žurnalistas, dirbantis pagal užsakymus, sako:“Ką jūs dabar čia šnekate nesąmones, nes niekas nežino, kas yra gyvenimas, kas yra mintis ir visa ta jūsų demagogija. Jūs čia esate sektantai, nes niekas Lietuvoje nežino, o jūs žinote? Reiškia jūs išsiskiriate iš kitų. Bet jūs negalite išsiskirti, nes turite būti kaip visi ir neisišokti su savo žinojimu”. Ir kiaulė-žurnalistas, kuris darbuojasi dar ir stukačiumi VSD, puola rašyti straipsnius apie sektas. Ir VSD ilgai negalvojusi tuoj pradeda gasdinti Lietuvos visuomenę sektomis. Baisu, baisu, baisu ir bus dar baisiau, jeigu jūs būsite protingesnis, racionalesnis, sąžiningesnis. Tokie žmonės yra mūsų valstybės priešai. Situacija, kuri buvo su žydu šaudymu, situacija su partizanų apšaukimu banditais, pasikartojo. Vėl lipama ant to pačio grėblio, nes VSD, arba koks nors Teisingumo ministras, pavyzdžiui, kad ir R. Šimašius, o ką jau bekalbėti apie tokį politiką, kaip Eligijus Masiulis, arba koks nors žurnalistas iš delfi.lt, kad ir ta pati buvusi vyr. redaktorė Monika Garbačiauskaitė- Budrienė, neskiria informacijos nuo dezinformacijos, tiesos nuo melo, ir tai yra norma? Tai, kaip jie gali dirbti tokį darbą? Pasirodo, kad gali ir už tai nieko nebus. Maža to, jie net yra paaukštinami, kaip tai nurodyta KGB instrukcijoje, todėl ji tapo LRT Generaline Direktore.

Raigerdas       2018-05-8 16:00

  Taigi, žurnalistų, dirbusių VSD stukačiais, net nežinančių, kad tai yra buvusių KGB-istų provokacija ir jie tapo jų irankiais, kuriuos jie gavo už veltui, t.y. šitų nemokšų ir išsigimėlių dėka buvo apkaltinti nei už ką mūsų tautiečiai, pagal KGB, NKVD, Opričninos ir Inkvizicijos metodus, ir jiems nieko nebeliko, ką daryti, tik mostelti ranka ir išvažiuoti į kitas šalis, kur mažiau yra tokių bepročių atsakingose valstybinėse pareigose. Šiandien jie dirba įvairiose šalyse, ten sukūrė šeimas, dirba kaip labai aukštos kvalifikacijos specialistai, o kiti net turi aukščiausią klasę, ir į Lietuvą grįžti nebesiruošia. Kaip parašė man viena Kanadoje ištekėjusi lietuvė: “atleisk, Raigerdai, “LT” neturiu jokių sentimentų ir nekalbėkime ta tema, nes manęs nedomina, kad ten kažkas bus po 10 ar 20 metų; man reikia gyventi dabar, auginti vaikus, jausti, kad jie yra saugūs eidami į mokyklą; o aš toje “LT” privalau įrodinėti, kad esu baltaodė lietuvė, net ne juodaodė; žurnalistai toje “LT” yra akli, maža to, kad jie ne tik akli, bet jie dar ir piktavaliai, ir jie tave gali apjuodinti kaip tik nori; nenoriu net matyti šitos viduramžiškos “LT”, kuri labai nori būti panaši į Vakarų civilizuotas šalis, bet vien beždžionavimo nuo Vakarų neužtenka, nes reikia turėti savo supratimą apie ekonomiką, apie politiką, apie laisvę, apie teisingumą ir kitus svarbius kiekvienam žmogui dalykus; o tie, kurie atsako už “LT”, ar jiems šito reikia? Ne, jiems to nereikia, ir tai yra pats didžiausias absurdas šitoje “LT”; ar tu juos perauklėsi? Aišku, kad ne. Ir ką tu darysi? Ką darys tie, turintys nors šiek tiek aukštesnį intelektą už tuos nemokšas žurnalistus ir netgi politikus? Gyvensite šitoje “LT” ir sukandę dantis turėsite kęsti jų kvailumą? Tada, klausiu tavęs: ar taip elgtis yra protinga?; ar supranti, kad šitą “LT” reikia peršviesti kiaurai, nes ta TSRS arba Rusijos melo ideologija yra kaip radiacija; o gavęs radiacijos žmogus protingesniu netampa; yra dvi veiklos sferos, kurios yra užkrėstos melu - tai politika ir žurnalistika; ar jie gali pasveikti? Atsakau - ne. Kodėl? Todėl, kad jie vienas kitam meluoja ir spaudžia rankas, kartais apsitalžo, bet vis vien jie supranta, kad jie gyvena iš konfliktų, skandalų ir chaoso valstybėje; atimk iš jų tuos dalykus ir jie taps nebereikalingi; kuo daugiau sergančių valstybėje, tuo geriau yra farmacininkams ir bankininkams; žurnalistai ir politikai prisideda prie įtampos kėlimo tarp žmonių valstybės viduje ir tarp valstybių; reiškia reikalingas tas valdomas chaosas, nes taip galima melžti tą valstybę per atstumą, jos net neužkariaujant; tam ir buvo atkurta “laisvė” toje “LT”; laisvė gyventi chaose, bent jau 30-40 metų tai tiksliai; rašyk - atsakysiu, bet su “LT” jokių reikalų turėti nenoriu”.

E951       2018-05-8 11:18

„Washington post“ ir etikos standartai? Jūs gal juokaujate p.Valiušaiti.

norit pavyzdžių?       2018-05-8 10:55

“Vengrijos dydžio kraštas – ne Vokietijos ar JAV dydžio, bet panašaus dydžio kaip mes – gali būti stiprus tik tuo atveju, jeigu yra tvirta strateginių pramonės šakų nacionalinės nuosavybės dauguma. To Vengrijoje nebuvo prieš 2010-uosius. Tačiau dabar galime pasakyti, kad turime aiškią nacionalinės nuosavybės daugumą energetikos, bankų ir žiniasklaidos sektoriuose. Jeigu reikia tai kiekybiškai pagrįsti, galėčiau pasakyti, kad pastaraisiais metais Vengrijos valstybė išleido maždaug tūkstantį milijardų forintų [t. y. daugiau kaip 3 milijardus 236 milijonų eurų ] išpirkdama strateginių sektorių ir kompanijų nuosavybę, kuri anksčiau buvo kvailai privatizuota.”

jūsnet       2018-05-8 10:48

LRT nesugebat atsiimti. Todėl nesilyginkit su vengrais ir lenkais, jie tą seniai padarė.

po Šiaudine pastoge       2018-05-8 10:44

“Valstiečiai sėdėdavo po Šiaudine pastoge ir skaitė knygas”,
O valiušaitis sėdėjo ir gėrė kavą.

StasysG       2018-05-8 10:38

Laikraštį? O iš kur finansai? Vėl reiks glaustis prie kokio nors oligarcho…

Al.       2018-05-8 9:47

Iš kiekvieno tikimės pagal jo sugebėjimus. Ar nevertėtų Valiušaičiui žengti sekančio žingsnio - pačiam įsteigti laikraštį ir padorią žurnalistiką įgyvendinti praktikoj ?

irjūspatys       2018-05-8 9:27

neverti sudilusio skatiko. Savo dontlaikais išsiduotat, kad Teisybė jums nepatinka. Jūsų šūkis “Dievas viskuo pasirūpins”, kaip tame indiškame seriale: taip po nosim burbėdavo senė, visokių niekšybių sumanytoja.

Jules       2018-05-8 9:15

Tai ne žiniasklaida, o dezinfosklaida. Kas tokie yra dezinfosklaidos priemonių savininkai, gal yra žinančių? Dezi propagandos pagalba valdomas runkelynas - docentai šį reikaliuką išmano geriausiai. Naktimis nemiega, galvodami kaip apšauti runkelioką ar kvailą studenčioką - susižvejoti kaip lydeką Neryje. Kuo daugiau studentų sumedžioji - tuo stipriau savimeilę paglostai, savivertę pakeli. Tampi svarbiu neosovietinės oligarchijos dvarui ir jo meilužėms.

gretimo straipsnio apie lituanistus komentarai       2018-05-8 8:08

Sveiki Lietuvoje be lietuvių    2018-05-8 8:49

Kiek XXI a. pr liberalizmo, globalismo, politinės korupcijos ir idiotizmo nustekentiems lietuviams berūpi lituanistika ir Lietuva puikiai parodo komentarų gausa po šiuo straipsneliu. Netgi Tiesos.lt auditorijai lituanistika jau tik anachronizmas…. Let’s go to future without nations ...
1:0
iš vieno mokinio rašinėlio brežnevo laikais     2018-05-7 12:15
“Valstiečiai sėdėdavo po Šiaudine pastoge ir skaitė knygas”,(3 kart). Pakartota 3 kartus, nes matyt daugiau nežinojo ką rašyti. Prisijuokėm…

tiek       2018-05-8 7:55

antras iš eilės straipsniukas akivaizdžiai ginantis prezidentės slaptą susirašinėjimą ir su tuo surištus labai negerus dalykus . Toks pat kokybiškas ,su daug naudingos info .Todėl belieka klausimas : o kaip dėl sąžiningumo? Juk masiulis -taip pat pats skaidriausias kovotojas su korupcija ,pats didžiausias teisėsaugos fanas?

valiušaičiui       2018-05-8 7:37

neužkliūva siautėjanti cen zūra, reiškia jo pezė jimai neverti ir sudilusio skatiko

valiušaičiui       2018-05-8 7:37

neužkliūva siautėjanti cen zūra, reiškia jo pezėjimai neverti ir sudilusio skatiko

valiušaičiui       2018-05-8 7:31

neužkliūva siautėjanti cenzūra, reiškia jo pezėjimai neverti ir sudilusio skatiko

iškart du       2018-05-8 2:21

puikūs pasisakymai: vienas - gerb. V.Valiušaičio, antras - StasioG. Apskritai Lietuvoje žiniasklaida yra hibridinė: kaip socialinio konstrukto priemonė ir kaip politinės kovos arena. Galbūt sąvoka ,,hibridinė’’ būtent tokiam kontekstui nėra tinkamiausia, bet nesugalvojau nieko geresnio. Tačiau žiniasklaidos kaip politinės kovos instrumento problematika yra akivaizdi. Dar didesnė problema yra ta, kad šiuo instrumentu besinaudojančios kai kurios - pabrėžiu: KAI KURIOS - politinės grupuotės pačios neturi aiškaus identiteto dėl savo žodžių ir jiems prieštaraujančių veiksmų.

StasysG       2018-05-7 23:17

Gerbiamasis autoriau V. Valiušaiti, ko Jūs tikitės iš komercijos (verslo) įrankio ŽINIASKLAIDOS (kitur dar gražiau- “žiniasklaidos priemonių”)? Tai pasiūla, ir ji niekada nebus skaidri. Ir kodėl Jūs žemai lenkiatės prieš Amerikos W.Post, bet vėl ir vėl užsimerkiate prieš Lietuvos Konstituciją, prieš Visuomenės informavimo įstatymą, t.y. dokumentus, kur reikalaujama paklausos - informacijos VISUOMENEI, bet ne pelno pelnagaudžiams? Ta tema parašiau ką tik nuomonę Seimo narės A Maldeikienės straipsniui Tiesoje LT. Atsiprašau, pasikartosiu:—-
“StasysG     2018-05-6 0:03
Drąsiai parašė  Seimo narė A. Maldeikienė. Jai kaip būsimai kandidatei į prezidentus gera reklama.—- Bet apie vieną smulkmenėlę taip pat dėl dimensijų. p. A. Maldeikienė čia parašė: “Vis dėlto per trisdešimt savo gyvenimo viešoje erdvėje metų ŽINIASKLAIDOJE daugybę kartų esu apie save girdėjusi…”. Pirma, prieš 30 metų amerikonai “žiniasklaidos” dar nebuvo atvežę į Lietuvą. Antrą, kaltindama JE, kad toji nesuvokia, “ką rašo šalies Konstitucija”, pati straipsnio autorė tekste pažeidė Konstituciją. Nes Konstitucijoje ir šiandien dar nėra termino “žiniasklaida” - ten 44 straipsnyje taip nurodoma taip: “Masinės informacijos cenzūra draudžiama.
Valstybė, politinės partijos, politinės ir visuomeninės organizacijos, kitos institucijos ar asmenys negali monopolizuoti m a s i n ė s   informacijos priemonių”. Jei dar GILIAU pažiūrėsime, tai p. A. Maldeikienė, vartodama KOMERCINIO pasaulio (MGB koncerno savininkas p. Mockus ne kartą yra sakęs, kad žiniasklaida yra VERSLAS) sąvoką “žiniasklaidą” pažeidė ir Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 82 p., kuriame nurodoma viešosios informacijos skleidėjus laikyti V i s u o m e n ė s informavimo priemonėmis. Nesunku pastebėti, kad ir šiame įstatyme termino “žiniasklaida” nėra.—- Norėtųsi paklausti energingos Seimo narės, ar ji nepastebi, kad viešosios informacijos srityje dabar Lietuvoje taikomi dvigubi standartai: visuose oficialiuose Seimo teisės dokumentuose rašoma “visuomenės informavimo priemonės”, tuo tarpu praktikoje beveik visose gyvenimo srityse, net Vyriausybėje, Seime ir kitur, brukamas komercinis terminas “žiniasklaida”? Jei terminas “žiniasklaida” gyvybiškai svarbus visuomenei ir valstybei, tai jį reikėtų įrašyti ir Konstituciją, ir į Visuomenės informavimo įstatymą, pastarąjį, pvz,  įvardinant “Žiniasklaidos įstatymas”. Nebeliktų dvigubų standartų.

Pritariu       2018-05-7 22:55

10 balu. Aciu.


Rekomenduojame

Seime – paroda „2018 metų Laisvės premija“

Linas V. Medelis. Liudininkė iš skrynios, arba Ką gali papasakoti septyniasdešimt aštuonerių metų amžiaus knygelė

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Liutauras Stoškus. Mintys po „Pažadų koncerte“ Balsiuose

Arvydas Juozaitis. Ateina laikas inicijuoti Konstitucinio Teismo reformą

Algimantas Rusteika. Koks galutinis Konstitucinio Teismo „išaiškinimų“ tikslas?

Laisvos visuomenės institutas: nesutinkame su tokiu Konstitucijos aiškinimu – jis prieštarauja žmogaus prigimčiai

Lietuvos Respublikos prezidento rinkimams artėjant: pirmieji debatai

Algimantas Rusteika. Zonos žiobienės, slušniai ir miliūtės prieš Saulių Dambrauską

Oksfordo studentai dėl „homofobijos“ reikalauja atleisti pasaulinio lygio profesorių

Arvydas Juozaitis. Lietuvos šeimoms — socialinę inžineriją?

Andrius Švarplys. Ir naujosios Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos problemos nesprendžia

Vytautas Radžvilas. Lietuvos jaunimo mankurtinimas

Kruvinas išpuolis prieš vokiečių parlamentarą – smūgis Europos demokratijai

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ar bankai sukuria pinigus „iš oro“?

Vladas Vilimas, Rytas Kupčinskas. Nacionalinė teismų administracija – parama teisminei valdžiai, kuo ji pasireiškia?

Andrius Švarplys. Po R. Miliūtės „Dienos temos“ šįvakar

Saulius Arlauskas. Tai būtų per didelė našta ir atsakomybė Konstituciniam Teismui

Vytautas Sinica. Marksizmas, bolševizmas ir šeimos panaikinimas

Pilietinė savivalda: mes tai galime – surinkime 300 000 parašų ir referendumu susigrąžinkime savo konstitucines galias (papildyta)

Visuomeninių organizacijų pareiškimas dėl Nacionalinės premijos skyrimo Mariui Ivaškevičiui

Algimantas Rusteika. Ką dar padaryti, kad nieko daryti nereikėtų ir emigrantai sugrįžtų?

Vidmantas Valiusaitis. Žmogus sensta, kai netenka idealų

Arvydas Jockus. Bankai ir „Sodra“ suvienijo pajėgas: pataria nenutraukti pensijų kaupimo sutarčių

Romas Lazutka. Pensijų skaičiuotė: vienas, du, trys… ir lieki kvailys

Nuo bačkos. Rasa Juknevičiene: Šiandien taip apsidžiaugiau, pamačiusi neužmirštuolę ant LRT žurnalistų krūtinių

Vilniaus forumas kviečia į konferenciją „Kaip išsaugoti Europą? Europos Sąjunga jos parlamento rinkimų išvakarėse“

Raimondas Navickas. Feisbukistane galioja kitokie principai

Povilas Gylys: „Šeimininkai mums parinko ir paskyrė savo kandidatus į prezidentus“

Stasys Jakeliūnas. Ar tai, ką jie daro, yra žurnalistika?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.