Dienos aktualija, Istorija

Vidmantas Valiušaitis. Kaip Kazimiero Škirpos mirties 40-ąsias metines paminėjo vilniečiai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 18 d. 23:02

3     

    

Vidmantas Valiušaitis. Kaip Kazimiero Škirpos mirties 40-ąsias metines paminėjo vilniečiai

Prisiminiau šiandien K. Škirpą Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčioje. Tinkama vieta pulkininkui atminti. Lygiai prieš 40 metų atsistojo Dievo akivaizdoje.

Įdomu tai, kad šios dienos skaitiniai – lyg K. Škirpai rašyti. Štai pranašas Jeremijas anuomet skelbė, mokinys šiandien skaitė:

Didžiūnai kreipėsi į karalių, sakydami: „Prašom nubausti šį vyrą mirties bausme, nes jis, kalbėdamas tokius dalykus, silpnina rankas kareivių ir visų žmonių, pasilikusių šitame mieste. Iš tikrųjų jis nesirūpina mūsų žmonių gerove, bet daro jiems žalą“. Karalius Zedekijas atsakė: „Gerai! Jis jūsų rankose! Juk karalius prieš jus yra bejėgis!“  Jie paėmė Jeremiją ir įmetė jį į karaliaus sūnaus Malkijo vandens talpyklą, buvusią sargybos kieme, nuleisdami jį virvėmis į dugną. Vandens talpykloje nebuvo, tik dumblas. Jeremijas įklimpo į dumblą.

Ebed-Melechas nuėjo ten iš rūmų ir kreipėsi į jį: „Mano valdove, karaliau! Šitie vyrai kalti dėl visko, ką padarė pranašui Jeremijui. Jie įmetė jį į vandens talpyklą ten mirti badu, nes duonos mieste nebėra“. Tuojau karalius kušitui Ebed-Melechui įsakė: „Pasiimk su savim iš čia trejetą vyrų ir iškelk pranašą Jeremiją iš vandens talpyklos, kad nenumirtų“. (Jer 38, 4–6, 8–10)

Taip pat – ištrauką iš šv. Pauliaus Laiško žydams:

Todėl ir mes, šitokio debesies liudytojų apsupti, nusimeskime visas kliūtis bei nuodėmės pinkles ir ištvermingai bėkime mums paskirtose lenktynėse, žiūrėdami į savo tikėjimo vadovą ir ištobulintoją Jėzų. Jis vietoj sau priderančių džiaugsmų, nepaisydamas gėdos, iškentėjo kryžių ir atsisėdo Dievo sosto dešinėje. Apsvarstykite, kaip jis iškentė nuo nusidėjėlių tokį priešgyniavimą, kad nepailstumėte ir nesuglebtumėte dvasia! O jums dar ir neteko priešintis iki kraujų, grumiantis su nuodėme.“ (Žyd 12, 1–4)

O kunigas paskaitė iš Luko evangelijos:

Gal manote, kad esu atėjęs atnešti žemei ramybės?! Ne, sakau jums, ne ramybės, o nesantarvės. Nuo dabar penki vienuose namuose bus pasidaliję: trys prieš du ir du prieš tris. Tėvas stos prieš sūnų, o sūnus prieš tėvą, motina prieš dukterį, duktė prieš motiną; anyta prieš marčią, ir marti prieš anytą“. (Lk 12, 32–48)

Tada 12 val. „mažoji kaimenė“ susirinko prie K. Škirpos al. ir Arsenalo g. kampo, pakviesta Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos.

Kaip matyti iš nuotraukų, K. Škirpos al. lentelė vis dar savo vietoje. Savivaldybės sprendimas apskųstas Vyriausybės atstovui, taip pat – teismui, byla nebaigta. Merija kol kas nesiryžta veikti taip, kaip pasielgė su J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta.

Įvyko improvizuotas mitingas. Buvo žurnalistų – mačiau LRT, TV3, Lietuvos ryto TV kameras. Įžanginį žodį tarė Jonas Burokas, LLKS garbės pirmininkas, kalbėjo Seimo narys Laurynas Kasčiūnas, teisininkas prof. Alfonsas Vaišvila, istorikas ir buvęs Vilniaus tarybos, inicijavusios suteikti gatvei K. Škirpos al. pavadinimą, narys Vladas Turčinavičius. Porą žodžių buvau paprašytas pasakyti ir aš.

Tada buvo padėtas gėlių krepšelis pulk. K. Škirpos atminimui nuo Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos, padaryta bendra nuotrauka, pakilta į Gedimino kalną, ant kalno sugiedotas Lietuvos himnas.

Įdomi detalė: buvo prašyta ta proga leisti užlipti į bokštą. Naujoji Lietuvos nacionalinio muziejaus administracija tos galimybės nesuteikė. Sprendimas, suprantama, politinis.

Užlipus ant kalno, buvo išsiderėta leisti pakilti į bokštą jaunam vaikinui, iš tremtinių šeimos, su Lietuvos vėliava, tik nurišus ją nuo vėliavos koto. Bent tiek. Jis užlipo ir vėliavą išskleidė virš Gedimino bokšto. Kaip ir jaunasis K. Škirpa 1919 m. sausio 1 d.

Su tuo vaikinu buvo leista užlipti ir fotografui Jonui Česnavičiui. Tikiuosi, tą nuotrauką jis paskelbs.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Neseni laikai       2019-08-20 21:08

Labai įsidėmėtina detalė: užlipti į bokštą neleido.  Kažką šis veiksmas mums labai primena? Lietuviai gyvenantys savo valstybėje, turintys kilnių iniciatyvų, priversti jaustus kaip Brežnevo ar Stalino laikais, kai buvo draudžiamas valstybei svarbių  datų minėjimas. Vargšė nacionalinio muziejaus administracija - baili ir paklusni…

Www       2019-08-20 9:02

Skaitai ir galvoji. Tai NKVD daliniai išėjo iš Lietuvos ar ne?

čiombė.       2019-08-19 11:42

nustokit cituot judėjų pasakas,lyg tai savų neturėtumėm.


Rekomenduojame

Justas Mundeikis. Apie vaiko pinigus, politikų pažadus ir bunkančią visuomenę

Mitingo „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE“ rezoliucija

Vidmantas Valiušaitis. „Nagi, išgirskite, pagaliau, žmonių balsą, pone mere!..“

Sąjunga „Vardan šeimos“ kviečia į protesto akciją „STOP Barnevernet ideologijai, STOP Lietuvos VTAĮT savivalei“

Tomas Baranauskas pokštauja. Nekonfliktiška istorija

Vygandas Trainys. Jono Noreikos-Generolo Vėtros ir jo atminimo lentos istorija trumpai

Mitingas „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ (vaizdo įrašas)

Rasa Čepaitienė. Naktinės istorijos politikos rezultatas: savivaldybė jokių pretenzijų reikšti negali

Algimantas Rusteika. Amžinai tyčiotis iš visų neįmanoma

Vytautas Sinica. Ir teisėta, ir solidu

Rūta Visocnik. Ginti? Saugoti? Padėti?

Rasa Čepaitienė. Privalome pareikalauti, kad valstybė pagaliau imtųsi kurti savą istorijos politiką, kad atkakliai ir garbingai gintų istorinę tiesą

Advokatas Saulius Dambrauskas: Aš kaltinu teismus, arba Kas naujo miškų fronte

Ramūnas Aušrotas. Kokią žinią neša naujųjų kardinolų paskyrimas?

Vilius Kavaliauskas. Štai kaip į Vilniaus „vamzdį“ atsakė baltarusių Slonimas

Ekonomistas prof. Povilas Gylys „Iš savo varpinės“ laidoje paneigia krizių neišvengiamumo mitą

Šiandien 18 val. visi į mitingą Simono Daukanto aikštėje: „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai ištarkime NE!“

Andrius Švarplys. New Brave World, arba Štai kaip atrodo technototalitarizmas

Nuo bačkos. Finansų ministras Vilius Šapoka: mokėti mokesčius tapo madinga

Linas Kojala. Svarbūs regioniniai rinkimai Vokietijoje

Paskirtasis kardinolas Sigitas Tamkevičius: „Tai ne tik mano, bet ir visų už Lietuvos laisvę kovojusių žmonių pastangų įvertinimas“. Sveikinimai!!!

Į paskutinę kelionę palydėtas menininkas Antanas Kmieliauskas

Vytautas Sinica klausia: kur buvo didieji Rozovos kritikai prieš keletą metų? Kiek metų jiems prireiks, kol „pastebės“ ir šeštąją koloną?

Algis Avižienis ir Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: 1939-ųjų Lenkijos katastrofa ir „visiško nekaltumo“ mitas

Cenzūros skandalas Vilniuje: „JCDecaux“ atsisako platinti plakatus su Jono Noreikos atvaizdu

In memoriam: Antanas Kmieliauskas (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis apie R. Vanagaitės emocinį šantažą ir dvi visiškai skirtingas reakcijas į jį

Geroji Naujiena. Palaimintas tas, kurio atlygis laukia teisiųjų prisikėlime

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos informacinio lauko nuodai ir priešnuodžiai: kas ryšis?

Vytautas Radžvilas. Jie jau čia: LRT vėl užgrobta!

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.