Dienos aktualija, Istorija

Vidmantas Valiušaitis. Kaip Kazimiero Škirpos mirties 40-ąsias metines paminėjo vilniečiai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 18 d. 22:02

3     

    

Vidmantas Valiušaitis. Kaip Kazimiero Škirpos mirties 40-ąsias metines paminėjo vilniečiai

Prisiminiau šiandien K. Škirpą Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčioje. Tinkama vieta pulkininkui atminti. Lygiai prieš 40 metų atsistojo Dievo akivaizdoje.

Įdomu tai, kad šios dienos skaitiniai – lyg K. Škirpai rašyti. Štai pranašas Jeremijas anuomet skelbė, mokinys šiandien skaitė:

Didžiūnai kreipėsi į karalių, sakydami: „Prašom nubausti šį vyrą mirties bausme, nes jis, kalbėdamas tokius dalykus, silpnina rankas kareivių ir visų žmonių, pasilikusių šitame mieste. Iš tikrųjų jis nesirūpina mūsų žmonių gerove, bet daro jiems žalą“. Karalius Zedekijas atsakė: „Gerai! Jis jūsų rankose! Juk karalius prieš jus yra bejėgis!“  Jie paėmė Jeremiją ir įmetė jį į karaliaus sūnaus Malkijo vandens talpyklą, buvusią sargybos kieme, nuleisdami jį virvėmis į dugną. Vandens talpykloje nebuvo, tik dumblas. Jeremijas įklimpo į dumblą.

Ebed-Melechas nuėjo ten iš rūmų ir kreipėsi į jį: „Mano valdove, karaliau! Šitie vyrai kalti dėl visko, ką padarė pranašui Jeremijui. Jie įmetė jį į vandens talpyklą ten mirti badu, nes duonos mieste nebėra“. Tuojau karalius kušitui Ebed-Melechui įsakė: „Pasiimk su savim iš čia trejetą vyrų ir iškelk pranašą Jeremiją iš vandens talpyklos, kad nenumirtų“. (Jer 38, 4–6, 8–10)

Taip pat – ištrauką iš šv. Pauliaus Laiško žydams:

Todėl ir mes, šitokio debesies liudytojų apsupti, nusimeskime visas kliūtis bei nuodėmės pinkles ir ištvermingai bėkime mums paskirtose lenktynėse, žiūrėdami į savo tikėjimo vadovą ir ištobulintoją Jėzų. Jis vietoj sau priderančių džiaugsmų, nepaisydamas gėdos, iškentėjo kryžių ir atsisėdo Dievo sosto dešinėje. Apsvarstykite, kaip jis iškentė nuo nusidėjėlių tokį priešgyniavimą, kad nepailstumėte ir nesuglebtumėte dvasia! O jums dar ir neteko priešintis iki kraujų, grumiantis su nuodėme.“ (Žyd 12, 1–4)

O kunigas paskaitė iš Luko evangelijos:

Gal manote, kad esu atėjęs atnešti žemei ramybės?! Ne, sakau jums, ne ramybės, o nesantarvės. Nuo dabar penki vienuose namuose bus pasidaliję: trys prieš du ir du prieš tris. Tėvas stos prieš sūnų, o sūnus prieš tėvą, motina prieš dukterį, duktė prieš motiną; anyta prieš marčią, ir marti prieš anytą“. (Lk 12, 32–48)

Tada 12 val. „mažoji kaimenė“ susirinko prie K. Škirpos al. ir Arsenalo g. kampo, pakviesta Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos.

Kaip matyti iš nuotraukų, K. Škirpos al. lentelė vis dar savo vietoje. Savivaldybės sprendimas apskųstas Vyriausybės atstovui, taip pat – teismui, byla nebaigta. Merija kol kas nesiryžta veikti taip, kaip pasielgė su J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta.

Įvyko improvizuotas mitingas. Buvo žurnalistų – mačiau LRT, TV3, Lietuvos ryto TV kameras. Įžanginį žodį tarė Jonas Burokas, LLKS garbės pirmininkas, kalbėjo Seimo narys Laurynas Kasčiūnas, teisininkas prof. Alfonsas Vaišvila, istorikas ir buvęs Vilniaus tarybos, inicijavusios suteikti gatvei K. Škirpos al. pavadinimą, narys Vladas Turčinavičius. Porą žodžių buvau paprašytas pasakyti ir aš.

Tada buvo padėtas gėlių krepšelis pulk. K. Škirpos atminimui nuo Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos, padaryta bendra nuotrauka, pakilta į Gedimino kalną, ant kalno sugiedotas Lietuvos himnas.

Įdomi detalė: buvo prašyta ta proga leisti užlipti į bokštą. Naujoji Lietuvos nacionalinio muziejaus administracija tos galimybės nesuteikė. Sprendimas, suprantama, politinis.

Užlipus ant kalno, buvo išsiderėta leisti pakilti į bokštą jaunam vaikinui, iš tremtinių šeimos, su Lietuvos vėliava, tik nurišus ją nuo vėliavos koto. Bent tiek. Jis užlipo ir vėliavą išskleidė virš Gedimino bokšto. Kaip ir jaunasis K. Škirpa 1919 m. sausio 1 d.

Su tuo vaikinu buvo leista užlipti ir fotografui Jonui Česnavičiui. Tikiuosi, tą nuotrauką jis paskelbs.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Neseni laikai       2019-08-20 20:08

Labai įsidėmėtina detalė: užlipti į bokštą neleido.  Kažką šis veiksmas mums labai primena? Lietuviai gyvenantys savo valstybėje, turintys kilnių iniciatyvų, priversti jaustus kaip Brežnevo ar Stalino laikais, kai buvo draudžiamas valstybei svarbių  datų minėjimas. Vargšė nacionalinio muziejaus administracija - baili ir paklusni…

Www       2019-08-20 8:02

Skaitai ir galvoji. Tai NKVD daliniai išėjo iš Lietuvos ar ne?

čiombė.       2019-08-19 10:42

nustokit cituot judėjų pasakas,lyg tai savų neturėtumėm.


Rekomenduojame

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Vidmantas Valiušaitis. Demokratija įsitvirtino pas mus tik kaip savotiškas „Potiomkino kaimas“ švogerių krašte

Vygandas Trainys apie Mokytojos ir Policininkės konfliktą dėl Trispalvės ir jo teisinį vertinimą: per 30 m. niekas nepasikeitė – dabar pakuotų „savi“

Algimantas Rusteika. Apie grėsmes grėsmėms

Nuo bačkos. Andrius Navickas: mūsų didžiausias politinis koziris yra Ingrida Šimonytė ir jos apsisprendimas yra svarbesnis nei visa politinė programa

„Žygis už gyvybę“ ir socialinių platformų cenzūra

Chad Pecknold. Brexitas – daugiau nei populistų maištas prieš globalizmą

Vidas Rachlevičius. Gal nemokykim britų gyventi

Mūzos ir ginklo broliai: Atmintis gyva. Konferencija skirta rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.