Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Vidmantas Valiušaitis. Ką rašė spauda 1940 m. liepos 6 d.?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 6 d. 6:20

4     

    

Vidmantas Valiušaitis. Ką rašė spauda 1940 m. liepos 6 d.?

Tada Liepos 6-toji, žinoma, dar nebuvo švenčiama. Bet Lietuvai, aišku, ne šventės tuomet buvo galvoje…

Nuo Sovietų Sąjungos ultimatumo Lietuvai ir Raudonosios armijos įsiveržimo tebuvo praėjusios trys savaitės. Jeigu bandytume suprasti, kas vyko tuo metu Lietuvoje, iš bolševikų užvaldytos spaudos – nieko nesuprastume. Karo cenzūra, okupacinio režimo savivalė ir propaganda, politinių priešininkų koneveikimas bei persekiojimas naudojant slaptąją policiją buvo to meto kasdienybė.

Bet kad tai suprastume, turime skaityti ir laisvos šalies spaudą, nevaržomą cenzūros, naudojusią neužsiangažavusių šalių informacijos šaltinius.

Štai palyginkime, ką 1940 m. liepos 6 d. rašė okupuotos Lietuvos pagrindinis propagandos ruporas „Tiesa“ ir Čikagoje leistas „Draugas“.

Pajuskime, kaip sakoma, skirtumą!

Įdomu tai, kad jau kitą dieną – liepos 7-ąją – A.Sniečkus pasirašė Maskvoje parengtą instrukciją likviduoti valstybiškai susipratusį ir patriotiškai nusiteikusį vadovaujantį sluoksnį, kad būtų įbauginta visuomenė prieš vadinamuosius „liaudies seimo“ rinkimus, vykusius liepos 14–15 d.

Nepaisant to, kai kurie Lietuvos istorikai iki šiol tvirtina, kad ta rinkimų parodija buvusi „legali“, o žmonės „išreiškę savo valią“. Tuo metu Amerikos lietuviams (kaip, beje, ir to meto Lietuvos žmonėms, tik jie neturėjo jokios galimybės savo nuomonę viešai pareikšti) buvo visiškai aišku, kad to meto valdžią užėmė Lietuvos išdavikai ir parsidavėliai.

Kad būtų lengviau skaityti, tos dienos „Draugo“ komentaro tekstą keliu čia tiesiai į FB sieną. Ir rekomenduoju įdėmiai perskaityti „Draugo“ straipsnį „Maskvos siūloma autonomija“, kuriame, remiantis „Chicago Tribune“ korespondento pranešimu iš Maskvos, pasakojama apie Vinco Krėvės-Mickevičiaus pasikalbėjimą su Molotovu, po kurio Krėvė, aiškiai supratęs, kad jokio savarankiškumo Lietuva neišsaugos, o jo paties vaidmuo tėra pridengti Maskvos apgaulę, grįžęs namo atsistatydino.

* * *

Maskvos komisarų paruošta Lietuvai užgrobti ir pavergti programa be atodairos vykdoma. Programą vykdo Maskvai pasivergę mūsų tautos raudonieji išdavikai, kurių daugumas yra niekas daugiau kaip tik banditai kriminalistai. Ir lietuvių išeivija turi savo tautos raudonųjų banditų, pasivergusių ir prasidavusių Maskvai. Tai individai be sąžinės, be mažiausio skrupulo. Jie įvertina Maskvos žygius pavergti Lietuvą, sunaikinti mūsų tautos kultūrą, praplėsti kacapišką banditizmą.

Lietuvos raudonieji banditai Kaune rengia kariuomenės, darbininkų ir net žydų demonstracijas. Nešini Stalino, Molotovo ir kitų Maskvos satrapų paveikslais demonstrantai reikalauja komisarų skirtos Lietuvos „vyriausybės“, kad kariuomenė būtų įjungta Rusijos bolševikų raudonojon armijon. Darbininkai reikalauja Lietuva sufederuoti su sov. Rusija. Žydai šaukia, kad iš jų mokyklų būtų pašalintos religijos pamokos!

Savo ruožtu pati Lietuvos „vyriausybė“ jau nusprendusi nutraukti Lietuvos santykius su Šventuoju Sostu, atskirti Bažnyčią nuo valstybės, panaikinti kunigams privilegijas ir išgriauti visas kultūrines tautos įstaigas. Viskas taip vykdoma, kaip iš Maskvos nurodoma. Lietuvos valstybės vyrai iš užimamų vietų palaipsniui pašalinami. Jų vietas užima bemoksliai raudonieji stupaikos, įvairių rūšių tautos atmatos.

Dabar aiškėja, kokiais sumetimais Maskva prisiuntė Lietuvon gausingą savo vyžiuotą armiją. Tai ne apsaugai nuo Vokietijos. Bet budėti, kad lietuvių tauta nesukiltų prieš vykdomą pavergimą, kad Lietuvos narsi kariuomenė nenusisuktų prieš savo tėvynės pavergėjus banditus. Dėl to, pirmiausia pavergėjai pavergė pačią kariuomenę, ją pašalinę. Jos vietą užima raudonieji išdavikai.

Lietuvos nepriklausomybė panaikinta, lietuvių tautai prasidėjo kančia. Reikės labai daug sunkiai kentėti ir vargti, daug kraujo ir ašarų išlieti iki bus išsivaduota iš raudonųjų jungo ir atsteigta nepriklausomybė ir laisvė. Mielu noru remiame kun. dr. K. A. Matulaičio sumanymą sukurti Amerikos „Lietuvos draugų sąjungą“ Lietuvai vaduoti.

„Draugas“, 1940 m. liepos 6 d.


 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-07-7 21:20

Straipsnis raso:
“Viskas taip vykdoma, kaip iš Maskvos nurodoma. Lietuvos valstybės vyrai iš užimamų vietų palaipsniui pašalinami. Jų vietas užima bemoksliai raudonieji stupaikos, įvairių rūšių tautos atmatos.”
Pristaravimu rinkimukas.Su pirmuoju sakiniu visiskai sutinku.Su antruoju… ?
Antras melagingas.Ne “valstybes vyrai” , o Lietuvos isdaviko uzpakalio ir padu laizytojai butu teisingiau. Valstybes vyrus pati Smetonos klyka NKVD susidoroti atidave.Skuca ir Povilaiti turiu omeny.Trecias vel teisingas.
Tada jeigu sutinkate su islygomis tai sutikite ir su isvada:
Atejo “galavariezu” chebra, i vagiu chebros kiema.Vagiu vadeiva, iki tol keles bendras orgijas su “galavariezu” chebros gaujos vadukais, suprates kad jo tevonija nusavinama “galavariezu”, ir, kad nebutu dviprasmybiu, jam galva nusuks.Cia kaip sakoma nieko asmenisko, taciau Smetona nors ir menkysta,taciau ne idiotas - buvusiuju karaliu nebuna gi. Pabande vagiu gaujos vadukas pakelt “padielnikus” i sventa reikala - kova su uzurpatoriais, taciau padielnikai nutare, kad neverta.“Galavariezu” vadas krutesnis, tvarka bus kitokia, taciau vagis “galavarieza” visad apgaus ir aptures is to naudpos.Todel padielnikai paliko vada ant ledo ir tam beliko pagriebus kiek panese lesu is “obsciako” nest kudasiu pas “frajerius” kaip vagiu kalba vadinami ne kriminalinio pasaulio zmones.
Deja. Vagiu gaujo pusprotis buvo tik vadas, o artimuju ratas buvo pririnktas ne pagal prota, o pagal gebejima itikt. Protas, ypac jeigu jo turi daugiau negu virsininkas kaip zinia Lietuvoje karjeros daryt nepadeda. Todel padielnikai buvo pernelyg durni, kad nesuprast, kad joks rimtu ketinimu turintis vadas, o “galavariezu” vadas buvo biutent toks,  padejejais stato savo darbo meistrus, o padu laizyma palieka tarnams.
Tad anokia cia tragedija: menkystas, isdavikus ir siaip siuksles pakeite “bemoksliai raudonieji stupaikos, įvairių rūšių tautos atmatos”. Kitokiu po ranka nebuvo, o ismokslinimas ne problema.Su laiku sprendziama. Juk tas pats penis , ranka tik pasikeite.
Na o tautai nereikejo atrajoti 1926m , ziurek ir 1939-40mm nebutu ivyke.

Antanas       2017-07-6 17:28

Iš penkių grupių vadų keturi žydai .................

Penktas “vanagaitis” ..............

Algimantas       2017-07-6 10:32

Nebūk naivus, lygini Lietuvos spaudos grandą kilusį iš Komjaunimo Tiesos, Laikraštis, kaip bolševikas pakeitęs vatinuką, bet kūnas tai tas pats. kurį dar valdo anie, buvusieji, dar esantieji… būsiantieji…

palyginkim       2017-07-6 9:07

Ką rašė tada, nežinau, bet kad 2017 metų liepos 6 dieną apie Trumpo 45 Jav prezidento įstorinį vizitą Lenkijon Lietuvos spaudos grande Lietrytyje nesuradau menko straipsnio ar žinutės apie tai.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.