Dienos aktualija, Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vidmantas Valiušaitis. Jonas Noreika bendraamžio Stasio Trinkos atsiminimuose

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugsėjo 21 d. 7:36

9     

    

Vidmantas Valiušaitis. Jonas Noreika bendraamžio Stasio Trinkos atsiminimuose

Daugiau kaip prieš 40 metų, 1978-aisiais, Čikagos lietuvių dienraštis „Draugas“ per daugelį atkarpų skelbė buvusio Lietuvos kriminalinės policijos valdininko Stasio Trinkos labai įdomius atsiminimus.

S. Trinka tarnavo Lietuvos policijoje praktiškai per visą tarpukario nepriklausomos Lietuvos laikotarpį, pirmosios bolševikų okupacijos (1940–1941) ir vokiečių okupacijos (1941–1944) metais, išraiškingai parodo policijos darbo specifikos skirtumus nepriklausomos Lietuvos valstybės ir okupacinių režimų sąlygomis.

Tekstas ilgas, per keliasdešimt laikraščio atkarpų. Bet čia jį miniu ne dėl policijos veiklos specifikos, bet dėl to, kad ten be kita ko paminėtas ir žmogus, kuris dabar labai politizuotai vertinamas, pritempinėjant jo poelgius prie iš anksto paruoštų politinio nuosprendžio matricų.

Šie atsiminimai įdomūs tuo, kad jie rašyti tada, kai niekam nė į galvą dar nebuvo atėjusi mintis, kad juose paminėtas asmuo bus keliamas iš kapo ir teisiamas gyvųjų, kuriems nei teko kada nors veikti kraštutinio pavojaus sąlygomis, nei pasitikrinti savo pačių drąsą, atsidūrus akistatoje su nuožmiu prievartiniu režimu.

Ištrauka kalba pati už save, tad pateikiu ją be komentarų. Ačiū Violetai Rutkauskienei, „užvedusiai ant kelio“.

- - - - - - - - - - -

Apie vokiečių generalinį komisarą Lohsę

1943 metais, pasaulinio karo metu, iš Rygos miesto į Šiaulius buvo atvykęs vokiečių valdžios paskirtas užimtiems kraštams administruoti generalinis komisaras Lohse, kurio buveinė buvo Rygos mieste. Jis buvo vidutinio ūgio, storulis, su dideliu pilvu, iš ko matėsi, kad mėgsta gerai pavalgyti ir kad jam maisto produktų netrūksta. Jam pagerbti lietuviai suruošė vokiečių „Arbeitsamto“ įstaigoje bendrą vakarienę, kurioje dalyvavo įvairių įstaigų atstovai. Šioje vakarienėje teko ir man, kaipo policijos atstovui, dalyvauti.

Vakarienė buvo gerai paruošta, ant stalų buvo padėta įvairių valgių. Netrūko ir degtinės. Pavalgęs vakarienę, komisaras atsistojo ir, užuot padėkojęs, piktu tonu pasakė, kad jis yra nustebintas, kad lietuviai taip gerai valgo, kai tuo tarpu Vokietijos piliečiai badauja. Dėl to žadėjo padaryti reikiamas išvadas.

Jam baigus kalbėti, atsistojo Šiaulių apskrities viršininkas Jonas Noreika ir vokiečių kalba jam atsakė, kad ponui komisarui yra žinoma, kad Lietuvoje miestų gyventojai gauna daug blogesnes maisto korteles, kaip vokiečiai ir gyvena beveik pusbadžiu. Jei šioje vakarienėje buvo kiek daugiau mėsiškų valgių, tai buvo padaryta todėl, kad pagerbtų poną komisarą, nutraukiant dalį maisto nuo savęs ir surenkant iš ūkininkų, kuriems maisto kortelės buvo neprivalomos.

Po šito įvykio, jei būdavo koks subuvimas, kuriame dalyvaudavo vokiečiai, ant stalų būdavo padedami tik sumuštiniai, aptepant juodą duoną plonai sviestu ir uždedant ant jos riekutes ridikėlių arba raugintų agurkų, nes buvo žinoma, kad iš vokiečių padėkos nesulauksi.

1943 metais Šiaulių srities komisaras Gewecke suorganizavo ekskursiją, kad lietuviai, nuvykę į Vokietiją pamatytų, kaip gyvena vokiečių piliečiai. Be kitų, toje ekskursijoje dalyvavo ir J. Noreika, apie kurį anksčiau kalbėjau. Ekskursijai grįžus iš Vokietijos, komisaras Gewecke paprašė Noreiką, kad jis parašytų savo kelionės įspūdžius į tuo laiku Šiauliuose leidžiamą savaitraštį „Tėviškę“, kuri redagavo Simas Miglinas. Noreika parašė ilgoką straipsnį, kuriame, tarp kitko, buvo parašyta, kad vokiečiai yra labai praktiški žmonės ir kad pas juos viskas yra sunaudojama maistui. Kaipo pavyzdį jis nurodė, kad matęs Vokietijoje, vieno miesto kanaluose auginamus karpius. Į tuos kanalus buvo suleidžiamos žmonių išmatos, kurias karpiai suėsdavo. Iš kanalų karpiai buvo gaudomi ir pardavinėjami žmonėms maistui. Iš to išvada buvo aiški: atseit, vokiečiai valgo savo išmatas. Kadangi vokiečiai cenzūruodavo laikraščius, tai komisaras Gewecke, perskaitęs į vokiečių kalbą išverstą Noreikos straipsnį, užsiuto, liepė Noreikai pasiaiškinti ir straipsnį atšaukti. Tačiau Noreika tai padaryti atsisakė pareikšdamas: „Ką parašiau yra tikra teisybė, todėl nerandu reikalo savo straipsnį atšaukti.“

Noreika komisaro parėdymu buvo suimtas ir patalpintas į Šiaulių kalėjimą. Po kiek laiko iš Noreikos buvo paimtas raštiškas pasižadėjimas, kad jis į politinius reikalus nesikiš ir buvo paleistas iš kalėjimo. Tačiau netrukus jis vėl buvo suimtas ir išvežtas į Vokietiją ir patalpintas Stuthofo koncentracijos stovykloje, kuri buvo netoli Dancigo miesto. Bolševikų kariuomenei užėmus Rytprūsius, jis iš koncentracijos stovyklos drauge su kitais kaliniais buvo išlaisvintas ir grąžintas į okupuotą Lietuvą. Gyvendamas Vilniaus mieste jis įsijungė į pogrindžio veiklą ir pradėjo veikti prieš bolševikus. Iššifravus buvo suimtas ir, gautomis žiniomis, sušaudytas. Noreika buvo Lietuvos kariuomenes kapitonas, didelis patriotas ir žuvo bekovodamas už Lietuvos laisvę. Jo žmona gyvena Chicagos mieste ir dirba Šv. Kryžiaus ligoninėje.

1943 metais, Šiaulių Gebietskomisaro Gewecke ir jo štabo viršininko Bub parėdymu, Šiaulių „gete“ buvo pakartas žydas, buvęs kepėjas, Masovieckis, kuris buvo sugautas nešant į getą gabalą duonos ir keletą cigarečių. Už žydų žudynes, pasibaigus karui, Gewecke ir Bub Vokietijoje, Liubecko mieste, vokiečių prisiekusių teismo buvo nubausti: Gewecke 4 su puse metų kalėjimo, o Bub dėl senatvės liko nebaustas. Jiems buvo priteista sumokėti ir teismo išlaidas.

Rašydamas atsiminimus noriu pakartoti vieno rašytojo žodžius: „vienas buvo raudonas kaip šėtonas, o antras rudas kaip šuva“. Abiem lietuvių nebuvo gaila ir jie stengėsi kuo daugiau jų išžudyti, kad būtų daugiau erdvės savo tautiečiams kolonizuoti.

1944 metais vokiečiams pradėjo nebesisekti rytų fronte ir frontui pradėjus artėti prie Šiaulių miesto, aš antrosios bolševikų okupacijos nebelaukiau ir pasitraukiau į Vokietiją.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tai čia kas       2019-09-22 14:37

tas gebešnikas? Jurgis iš ?..

tfu,       2019-09-21 23:42

gebešnikų koncertas…

stasys        2019-09-21 20:10

Na taip, J.Noreika nepuolė to nutukusio komisaro Lohse ir gerklės gabalo neiškando .. tikras bolševikas čia butu dar gi visiems matant ji suvalgęs ,  va kur patriotizmas . Gal teisus Vilniaus meras ? jei po tanku nepalindo nestovėti jam Lietuvos didvyrių ‚alėjoje‘ ? .. Vinokuras irgi siūlo merui ..-  rinkis kita rinkis kita !! va kiek žuvusių didvyriškai ! visa Vilnių apkabinsi lentutėmis – tavo ‚bonka‘ mano ‚skarlianka‘  .. akį merkia , ..- susitarsime galiausiai !!

Jules       2019-09-21 15:42

Žinot, kaltindami ir klystančius Tiesos ieškotojus kagebizmu gal pirmiausia turėtumėte prisiminti, na, kad ir šitokį šikarną prezidento intervių, pavyzdžiui, “George Herbert Walker Bush said: “Sarah, if the American people ever find out what we have done, they would chase us down the street and lynch us.’ That is a famous 1992 quote by George Herbert Walker Bush to Sarah McLendon, a Texas journalist who Bush had known for years and who was the grand dame of the White House press corps at the time. McLendon had asked Bush: ‘What will the people do if they ever find out the Truth about Iraq-gate and Iran contra?” O ką apie tai viešai pasakė JAV Valstybės sekretorius Colin Luther Powell, manau, kad dezuojantys docentai ir LRT dezistai turėtų žinoti? Ar tai ne faktai, ne įrodymai, kas yra kas ir dėl ko? Kada ir Lietuvoje “Kodėl taps Todėl”, nežinot? Lietuvos inteligentai dar nepasirengę Tiesos sakymui ir blogio gėdinimui, Velnio gėdinimui. Jie labiau pasirengę savo rankomis Lietuvos valstybę pražudyti, anot vienos Eglutės Wittig, kuri šį reiškinį labai taikliai apibūdino - ačiū jai už tai. Tai ne gudručio pasakymas, “kad aš antrosios bolševikų okupacijos nebelaukiau ir pasitraukiau į Vokietiją”. Mūsų nepasitraukusiems tėvams ir seneliams teko išgyventi ne tik karą, bombardavimus, bet ir pokarį - Naftaly Frenkel’io Gulagą ir docentų dezi propagandos priepuolius ir isterijas VU univerkėje ir institutuose. Vienas toks isterikas net į Karo akademiją buvo nusibrukęs dėstytojau, o dabar ar ten viskas gerai su tais docentais, ką?

Papa Borgia       2019-09-21 12:28

“Už žydų žudynes, pasibaigus karui, Gewecke ir Bub Vokietijoje, Liubecko mieste, vokiečių prisiekusių teismo buvo nubausti”, be jokios abejonės. O kaip su ne žydų kilmės masinėmis žmonių žudynėmis ir genocidu bus? Kaip bus su ne žydų kilmės žmonių žudynėnmis ir jų deginimu gyvais masinių bombardavimų metu Vokietijoje ir kitur - kepimu, svilinimu, garinimu napalmu ir fosforu? Tos žudynės tai čia kas pagal tuo metu galiojusią Tarptautinę teisę - Ženevos ir Hagos konvencijas, o ne pagal “Fundamentals of Soviet Law”? Kiek lietuvių karo pabėgėlių gyvais buvo supleškinti gurguolėse Dresden’o gatvėse per šventą Valentiną 1945 metais, kažkodėl mūsų docentai nenori žinot ir skaičiuot nebemoka, praranda amą, ane? O kaip su labai garsiu vienos reikšmingos pasauliui knygos autoriumi, kuris viešai parašė veikaliuką, kad “Germany must perish”(“Vokietija privalo žūti”, Theodore N.Kaufman) ir nieko? Viskas čia čiki piki, anot VU ir VDU docentų ar kaip? Tuos žmones tai galima buvo be gailesčio, be gelbėjimo ir gelbėtojų naikint, genociduot, ane? O gal nelabai pagal tuo metu galiojusią Tarptautinę teisę, ką manote? Ar tai neiššaukė vokiečių atsakomuosius veiksmus ir pamišimą, ką manote? O lietuvių varymas į Sibirą 1940-1941 metais ir galabijimas vietoje nieko neturėjo iššaukti, ane? Manote, kad ant netiesos galima kažką rimto pastatyt ir harmonizuoti santykius, tarpusavio supratimą ir pan.? Ir to paklausimas VU absolventų vertas apšaukimo kagebizmu, ane, skaitytojai ir komentatoriai? Juk priskaičiuota, kad vien iki 1953 metų buvusioje carinės Rusijos imperijos teritorijoje buvo nužudyta virš 66 milijonų žmonių - savo ir ne savo piliečių ir tai Jums nieko nesako, moksliukai-pavyzdukai ir kiti docentų užrašų skaitovai ir zubryliukai, kalikai mintinai, a?

O, pagaliau KGB        2019-09-21 12:09

vėl sugrįžo čia ir kaltins kagebizmu tuos, kurie jiems oponavo ir kitaip veikė. Bravo, bravissimo, sugrįžus!

> 11:12; 11:45       2019-09-21 11:09

Milaiti, kagėbėšnike, užsičiaupk.

Prie to pačio       2019-09-21 10:45

“Abiem lietuvių nebuvo gaila ir jie stengėsi kuo daugiau jų išžudyti, kad būtų daugiau erdvės savo tautiečiams kolonizuoti” - o dabar būsimam Pasaulio valdovui su sijonu ar mūsų gaila, kad mes nunykstame, kad mūsų galutiniam sprendimui ne valstybei atkurti ar sukurti, ar prikelti, o mūsų pranykimui iš šio pasaulio, anot suslovinkų, kurie aplink mus šiandien tiek daug privisę? Kodėl suslovininkai Seime, Vyriausybėje ir Banke sudaro lietuviams nepalankias sąlygas gyventi Tėvynėje, nežinot, ane? LRT dezistų išvis nėr ko to klausti, pasiklausius kiek jie šįryt pripliurpė pagal supremacių užsakymą ar įsakymą, kas juos ten, bemeluojančius, ir besupaisys.

Papa Borgia       2019-09-21 10:12

Na klar, “nes buvo žinoma, kad iš vokiečių padėkos nesulauksi”, bet visad sulauksi iš stalinistų ir jų sąjungininkų, be jokios abejonės - gausi Gulagą ir Naftaly Frenkel, kaip Gulago viršininką. Bravo, docentai, gerai mąstote ir dar geresnes citatas renkate - būsite pašlovinti naujojo Trotskio, tik šįkart jau su sijonu. Kiek jai ten dabar metelių, o jau nori būti Pasaulio valdove?


Rekomenduojame

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.