Demokratija ir valdymas, Geopolitika, Europa

Vidmantas Valiušaitis. Du ES ateities scenarijai: ką pasirinks Lietuva?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 6 d. 19:22

25     

    

Vidmantas Valiušaitis. Du ES ateities scenarijai: ką pasirinks Lietuva?

Veidaknygė

Prieš ES valstybių narių vadovų neformalų susitikimą Maltoje Lenkijos premjerė Beata Szydło pareiškė, kad Lenkijai svarbu, jog būtų didinamos nacionalinių parlamentų galios, plečiamas sąrašas politikos sričių, kurios būtų išskirtinai ES valstybių narių kompetencijos sritis.

Pasak B. Szydło, „galbūt taip pat reikia kalbėti apie [ES] sutarčių keitimą“. „ES reikia grąžinti valstybėms narėms ir nacionaliniams parlamentams“, – pareiškė Lenkijos URM viceministras Konradas Szymańskis pridurdamas, kad ES sutarčių keitimas neturėtų būti „dirbtinis tabu“.

Tačiau idėjos, kurios artimos šiuo metu labiau Lenkijos ir Vengrijos vadovams, didesnio ES valstybių vadovų dėmesio susitikime Maltoje nesulaukė.

Lenkijos visuomeninis transliuotojas TVP vis dėlto sukritikavo Vengrijos lyderį už susitikimą su V. Putinu, kuris susitikimo Maltoje išvakarėse įvyko Budapešte. Tačiau TVP pridūrė, kad Vengrija lieka ištikimu Lenkijos sąjungininku ES klausimais.

Vasario 5 d. TVP „Žinios“ pranešė, kad vasario 3 d.Prieš ES valstybių narių vadovų neformalų susitikimą Maltoje Lenkijos premjerė Beata Szydło pareiškė, kad Lenkijai svarbu, jog būtų didinamos nacionalinių parlamentų galios, plečiamas sąrašas politikos sričių, kurios būtų išskirtinai ES valstybių narių kompetencijos sritis.

Maltoje Beniliukso šalių premjerai pasiūlė eiti „dviejų greičių“ Europos keliu, o A. Merkel jiems pritarė. Pagal šį scenarijų 19 eurozonos šalių, įskaitant Baltijos šalis, eitų vis gilėjančios integracijos keliu, o Lenkija, Vengrija, Čekija, Rumunija, Švedija, Bulgarija, Danija, Kroatija liktų antrarūšėmis ES periferijos šalimis, nedalyvaujančiomis priimant sprendimus, susijusius su ES branduoliu (kuriame būtų ir Lietuva).

Tai scenarijus, kurio Lenkija bijosi, bet ji neturi teisinių galių jam užkirsti, nes ES teisės aktai numato dviejų greičių ES galimybę. Jei ta galimybė virstų realybe, Baltijos šalys žaistų vadinamojoje „aukštesnėje civilizacijos lygoje“ nei visi jų artimiausi ir tolimesni kaimynai.

Tik klausimas, kokių pasekmių ši teisė „pažaisti su profesionalais“ vienoje lygoje turėtų lietuviams, kaip tautai? Ypač matant mūsų politikų nepajėgumą ginti nacionalinius interesus tarptautinėje plotmėje? Išsižadėtume tapatybės? Galutinai išsivaikščiotume? Kitos tautos užplūstų Lietuvą ir čia įsitvirtintų?

Pamenate, vienas švedų filosofas prieš kelerius metus sakė:„Lietuva bus. Ir bus turtinga. Tik ji bus angliakalbė“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Leila       2017-02-7 14:18

klysta tas švedų filosofas Vidmantai, klysta. Lietuva niekada nebus angliakalbė. Net jei joje nebeliks ir lietuvių ar dar likusių noro kalbėti lietuviškai. Ji greičiau jau bus rusakalbė ar lenkakalbė, bet tik ne angliakalbė. Tokia geopolitinė logika. Ir nuo juos niekur nepabėgsi.

Dzeikas       2017-02-7 14:00

Lietuvos problemos - tai vidaus problemos, o ne ES atnestos.
Kaip rodo Slovenijos pavyzdys is to ka siulo ES galima nuimt grietinele, o pasukas isspjauti.Kazkada jau pasakojau, Slovenija tai visai genderinei propogandai nepriestarauja centrines valdzios lygiu, taciau vietose atkirtis toks, kad vietiniai aktyvistai bijo uz savo ofiso nosi iskisti, o bet koks bandymas propoguoti “bendra lyti” ir kitokius iskrypimus nedelsiant gauna atkirti is tevu komitetu, per juos is mokyklos direktoriu. O centrine valdzia tik fariziejiskai rankas grezioja “labai tamsus musu zmones” ir ima investicijas is visu.
Kiek ten ta valdzia fariziejiska biesas zino, taciau, ne vienas mokyklos direktorius ar darzelio vedejas prikirpes sparnus iskrypeliu aktyvistams nubaustas nebuvo.
O vietiniai, tautiniai feodalai grez tauta po kokiu nori padazu: nenorite ES , na gerai - tada po patriotiniu, nenorite patriotinio - na galime ir rusisku padazu.
Nors pastarasis vietiniams vergavaldziams maziau tinka: Maskvai juodas, non-stop tautos rominimas nelabai tinka, pas juos kitokia stilistika. Jie savus ekspluatuoja per menkus atlyginimus, nors jeigu nera avralo, smarkiai , iki issekimo dirbti nevercia.Lietuvos elitui mielesnis Briuselio variantas.Kazkaip labiau lietuviska mentaliteta atatinka.
O komentatoriai sukele kazkokia isterija del I ar II greicio ES buti.Vergu maistas.Victoras Hugo savo “Vargdieniuose” aprase kaip gamyklos darbininkai sukele streika, kai savininkas pabande uzkardyti pirmos nakties teise jaunoms darbininkems kuria naudotis buvo meistru ir vyresniuju darbininku privelegija.

ruta       2017-02-7 9:08

‘..Lietuva pasirinks..’ , Gerb Vidmantai ,deja , 27 metai po nepriklausomybes paskelbimo parode , kad visi padorus , neabejingi eliminuoti is politikos , valdzios ,net referendumai ir tie tapo nepasiekiami , ir visiskai neturime svertu ginti viesa interesa , o tuo labiau niekas neduoda rinktis kas geriau mums visiems , o ne Briuselio biurokratams ..Nuolankus prisitaikeliai a priori su didziausiu uzsidegimu atidave briuseliniams visas Lietuvos valdymo galias , dar niekas neprase , o jie jau nuolankiai iskele savo pasturgali ..aisku, ne uz dyka , savo asmeninius interesus sitie mankurtai nepamirsta ..Tik dabar uztilo , pasimete ,nezino apie ka sukauti , kam laizyti ..

to Švedija       2017-02-7 9:02

danai su svedais itin pazangus ivairiausiu iskrypimu propagandos, vaiku atiminejimo ir nelegalu mylejimo srityse, bet turi viena mirtina nuodeme - nacionaline valiuta.

Pagarba Lenkijai.       2017-02-7 8:07

O mums reikia svajoti apie Lito grąžinimąsi.

Svarbiausia ,kad Lietujie nepraeis       2017-02-7 7:58

genderistinis modelis uždaryti visus vaikų namus.Po to jau atsilaikysim.

Švedija       2017-02-7 7:57

antrarūšė?

Tai ką        2017-02-7 7:56

daryti?Kokia išeitis?

Tolerastijos diktatūra grūmoja       2017-02-7 6:49

“-Jei Lenkija nepakeis savo politikos kurso ir nesutiks laikytis ES teisės viršenybės principo, Europos Sąjunga gali įšaldyti jos balsavimo teisę!”

Taip pirmadienį pareiškė Europos Komisijos vicepirmininkas Jurkis Katainenas.

Brexitas       2017-02-7 0:17

Labai įdomi sociologinė apklausa buvo atlikta Anglijoje. Anglai pagaliau stojo į Terezos May pusę didele persvara. http://www.bbc.com/russian/news-38887378

Tarabilda       2017-02-6 23:00

Eina Peklon tie nudurnėję Briuselio aguročiai. Skaičiau Delfyje, ką ten tie mulkiai apie Ameriką ir Trumpą vogravo. Kažkokių idiotų kompanija. Jie tikrai padarys Europai galą. Išspardyt Europa jiems turėtų šikynes už tai, ką pridirbo Babelio bokšto statytojai.
Projektas finito, gerbiamieji, užsimanę greičiausios pavaros į prarają.

choroša naša litva       2017-02-6 22:51

tolko litovcev sliškom mnogo

kriminalinis dvileris/keturleris       2017-02-6 22:31

Snobū kinui-
fylmos anonsas:
“Greiti ir nusmurgę-2”

rename       2017-02-6 22:26

bus dar didesnio greičio tryda

Didesnio greičio lygoje       2017-02-6 22:24

Kubyyylius:
Pasaka- na, dabar tai tikrai greičiau visi aborigenai išemigruos von.
Lietuva be lietuvių- “greituoju būdu”!

Co to mias!       2017-02-6 22:20

Dūskyt iš povido liankaj!

Kazlambija pikčerz       2017-02-6 22:18

Lietuvos Scenarijus bus toks kokį iš aukščiau nuleis briuselyno scenaristai.

Pažangos keliu       2017-02-6 22:02

Na, jau jeigu mes stojam į ” greitukų” klubą ir lėksim šuoliais į Pažangą, tuomet norint galutinai išsiskirti iš biedniokų, mums reikia pasitobulinti Herbą:
Žžžydrame fone ant eržilo jojanti barzdota/as? raitelis/ė ( boba su barzda a la Končita ) a vietoj šarvų vien su pantalonais ir vietoje smurto simbolio kardo mosikuojanti virš galvos iškeltu vibratorium.
Arklys tiks toks koks yra, tik reikia nuspalvinti alyvine spalva.
Uodega jau anksčiau, rodant kvietimą visiems mus dulkinti dykai, progresyviai užraitota aukštyn.
Vėliavos daug taisyti nereikia, tik dar tris- keturias spalvų juostas dadėt ir bus pažangu.
O Himną...
Himną reikia rašyti naują. Ksenofobinis Kudirkos Pažangos klube bus nepriimtinas.
Gal vanagaitė su ausrinamarina naują, modernų tekstą parašytų?
Muzikėlę tai Tėtė pagal Lunaček natas portepijonu įgros.
Diriguojant Grybauckaitei!

Kazkas paaiskes po rinkimu       2017-02-6 21:57

Prancuzijoje,Olandijoje ,Vokietijoje.Kol kas -zmogus planuoja,o Dievas juokiasi.Beje-o kaip Graikija ? Treciam greityje ?

Mums su cholopais nepakeliui!       2017-02-6 21:24

“Aukštesnės civilizacijos lyga”, tai tokia nepagydoma kainų kilimo vis aukštyn ir aukštyn liga sergančiųjų lazarietas.
Lenkuose viskas pigu, kainos žemos- na tai aišku jog tai žemo lygio šalis.
Mums su ubagais nepakeliui.
Mes kainomis netrukus pavysime ir pralenksime ir norvegus.
Lietuva brangi!, grabe vartosi Maironis…
Brangiųjųlietuvosżmonių šalyje, kur grybų  lietūs lyja, o valdo musmerė, negali likti nieko pigaus.
Todēl mes neišnyksime.
Nes musyse netrukus bus per brangu ne tik gyventi, bet bus perbrangu ir numirti.
Eisim gyvi peklon.
Ten mums atrodys kaip kurortas.

to Lietuva       2017-02-6 21:21

Tipiški baudžiauninko juokeliai. “Neprisijungęs” nesugeba nieko originalesnio net pasvajoti…

Lietuva       2017-02-6 21:14

išloštų jeigu paskelbtų karą ES ir prisijungtu prie JK. Thereza May apsidžiaugtų, o EU nurašytu skolas…

S.Monkey       2017-02-6 21:12

“Aukštesnės civilizacijos lyga” kokios spalvos?
Žydros!

To Nepasirašysiu       2017-02-6 20:47

tamsta net nesupratai, kas parašyta, o jau turi nuomonę, ir dar kategorišką smile

Nepasirašysiu        2017-02-6 20:42

“Lenkija, Vengrija, Čekija, Rumunija, Švedija, Bulgarija, Danija, Kroatija liktų antrarūšėmis ES periferijos šalimis, nedalyvaujančiomis priimant sprendimus, susijusius su ES branduoliu (kuriame būtų ir Lietuva).”
“Baltijos šalys žaistų vadinamojoje „aukštesnėje civilizacijos lygoje“ nei visi jų artimiausi ir tolimesni kaimynai.”
Autoriui turbut sušlubavo protas, rašant propagandinį straipni. Lenkija, Vengrija, Čekija yra sekmingiausios ES valstybes nuo pasaulines krizes 2008-aisiais. Vengrija ka tik sumažino pelno mokestį beveik per puse iki 9% - nes ir taip turi gana pinigu. Ar gali be tokiu ekonomikų išgyventi “aukštesnes civilizacijos” (matyt turima omenyje islamizacija, nors vakaru Europoje vyksta kuo tikriausias civilizacinis kolapsas, kurio ir islamizacijai nesustabdyti)? Lenkija yra Ispanijos dydžio ir svarbos Europoje. Šios “žemesnes civilizacijos” valstybes yra būsimosios Europos augimo ir klestėjimo branduolys, centras. Baltijos valstybes yra šių valstubiu sėkmės ir mokėjimo valdytis priešingybės.
Minimas “svedu filosofas” išties buvo švedu reklamininkas. Tai ši ta pasako apie autoriaus intelekto navigacine sistema (daug kas nesupainiotu Platono ir Maiklo Dzeksono, pavyzdziui).


Rekomenduojame

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Rasa Čepaitienė. Suklastota meilė

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus vardo pliažo naujienos

Robertas Grigas. Man tai buvo skiepai nuo bet kokio sovietizmo

Tomas Baranauskas. Apie magišką smėlio galią

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Algimantas Rusteika. Vienybės klausimu: tiesa išlaisvina

Vygantas Malinauskas. „Kaip ant tyčių...“

Vytautas Radžvilas. Sisteminė „opozicija“ – nomenklatūrinio režimo atrama

Nuo bačkos. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: Šimašius būtų puikus prezidentas

Liudvikas Jakimavičius. Sprigtas į snapą Gaidžiui

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Valstybės pliažas

Artūras Račas. Monika pretenduoja į Metų citatos autorės titulą

Vygantas Malinauskas. Kas čia yra „tas“, kuris „gali pražudyti ir sielą, ir kūną pragare“?

Paraštėje. Nida Vasiliauskaitė. Tai klasizmas, joks rasizmas

Vytautas Sinica. Šimašius Lukiškių aikštę nutarė paversti pliažu…

Geroji Naujiena: „Nebijokite!“

Liudvikas Jakimavičius. Skambėjimas mūsų laikais yra dalykas svarbesnis už turinį

Tomas Bakučionis. Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis

Kęstutis Bacvinka: „Kas apgins gyventojų lėšomis įkurtą parką“

Andrius Švarplys. Kam painioti savo politines aspiracijas su mokslu ir akademiniu pasauliu?

Andrius Švarplys. Keli štrichai Naujosios Amerikos portretui

Algimantas Rusteika. Niekas nenori nieko keisti

Nida Vasiliauskaitė. Vienintelis lemtingas dalykas – dvasinis kalibras, ontologinis rangas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas, palydėtas jo paties komentaru

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.