Demokratija ir valdymas, Geopolitika, Europa

Vidmantas Valiušaitis. Du ES ateities scenarijai: ką pasirinks Lietuva?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 6 d. 19:22

25     

    

Vidmantas Valiušaitis. Du ES ateities scenarijai: ką pasirinks Lietuva?

Veidaknygė

Prieš ES valstybių narių vadovų neformalų susitikimą Maltoje Lenkijos premjerė Beata Szydło pareiškė, kad Lenkijai svarbu, jog būtų didinamos nacionalinių parlamentų galios, plečiamas sąrašas politikos sričių, kurios būtų išskirtinai ES valstybių narių kompetencijos sritis.

Pasak B. Szydło, „galbūt taip pat reikia kalbėti apie [ES] sutarčių keitimą“. „ES reikia grąžinti valstybėms narėms ir nacionaliniams parlamentams“, – pareiškė Lenkijos URM viceministras Konradas Szymańskis pridurdamas, kad ES sutarčių keitimas neturėtų būti „dirbtinis tabu“.

Tačiau idėjos, kurios artimos šiuo metu labiau Lenkijos ir Vengrijos vadovams, didesnio ES valstybių vadovų dėmesio susitikime Maltoje nesulaukė.

Lenkijos visuomeninis transliuotojas TVP vis dėlto sukritikavo Vengrijos lyderį už susitikimą su V. Putinu, kuris susitikimo Maltoje išvakarėse įvyko Budapešte. Tačiau TVP pridūrė, kad Vengrija lieka ištikimu Lenkijos sąjungininku ES klausimais.

Vasario 5 d. TVP „Žinios“ pranešė, kad vasario 3 d.Prieš ES valstybių narių vadovų neformalų susitikimą Maltoje Lenkijos premjerė Beata Szydło pareiškė, kad Lenkijai svarbu, jog būtų didinamos nacionalinių parlamentų galios, plečiamas sąrašas politikos sričių, kurios būtų išskirtinai ES valstybių narių kompetencijos sritis.

Maltoje Beniliukso šalių premjerai pasiūlė eiti „dviejų greičių“ Europos keliu, o A. Merkel jiems pritarė. Pagal šį scenarijų 19 eurozonos šalių, įskaitant Baltijos šalis, eitų vis gilėjančios integracijos keliu, o Lenkija, Vengrija, Čekija, Rumunija, Švedija, Bulgarija, Danija, Kroatija liktų antrarūšėmis ES periferijos šalimis, nedalyvaujančiomis priimant sprendimus, susijusius su ES branduoliu (kuriame būtų ir Lietuva).

Tai scenarijus, kurio Lenkija bijosi, bet ji neturi teisinių galių jam užkirsti, nes ES teisės aktai numato dviejų greičių ES galimybę. Jei ta galimybė virstų realybe, Baltijos šalys žaistų vadinamojoje „aukštesnėje civilizacijos lygoje“ nei visi jų artimiausi ir tolimesni kaimynai.

Tik klausimas, kokių pasekmių ši teisė „pažaisti su profesionalais“ vienoje lygoje turėtų lietuviams, kaip tautai? Ypač matant mūsų politikų nepajėgumą ginti nacionalinius interesus tarptautinėje plotmėje? Išsižadėtume tapatybės? Galutinai išsivaikščiotume? Kitos tautos užplūstų Lietuvą ir čia įsitvirtintų?

Pamenate, vienas švedų filosofas prieš kelerius metus sakė:„Lietuva bus. Ir bus turtinga. Tik ji bus angliakalbė“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Leila       2017-02-7 14:18

klysta tas švedų filosofas Vidmantai, klysta. Lietuva niekada nebus angliakalbė. Net jei joje nebeliks ir lietuvių ar dar likusių noro kalbėti lietuviškai. Ji greičiau jau bus rusakalbė ar lenkakalbė, bet tik ne angliakalbė. Tokia geopolitinė logika. Ir nuo juos niekur nepabėgsi.

Dzeikas       2017-02-7 14:00

Lietuvos problemos - tai vidaus problemos, o ne ES atnestos.
Kaip rodo Slovenijos pavyzdys is to ka siulo ES galima nuimt grietinele, o pasukas isspjauti.Kazkada jau pasakojau, Slovenija tai visai genderinei propogandai nepriestarauja centrines valdzios lygiu, taciau vietose atkirtis toks, kad vietiniai aktyvistai bijo uz savo ofiso nosi iskisti, o bet koks bandymas propoguoti “bendra lyti” ir kitokius iskrypimus nedelsiant gauna atkirti is tevu komitetu, per juos is mokyklos direktoriu. O centrine valdzia tik fariziejiskai rankas grezioja “labai tamsus musu zmones” ir ima investicijas is visu.
Kiek ten ta valdzia fariziejiska biesas zino, taciau, ne vienas mokyklos direktorius ar darzelio vedejas prikirpes sparnus iskrypeliu aktyvistams nubaustas nebuvo.
O vietiniai, tautiniai feodalai grez tauta po kokiu nori padazu: nenorite ES , na gerai - tada po patriotiniu, nenorite patriotinio - na galime ir rusisku padazu.
Nors pastarasis vietiniams vergavaldziams maziau tinka: Maskvai juodas, non-stop tautos rominimas nelabai tinka, pas juos kitokia stilistika. Jie savus ekspluatuoja per menkus atlyginimus, nors jeigu nera avralo, smarkiai , iki issekimo dirbti nevercia.Lietuvos elitui mielesnis Briuselio variantas.Kazkaip labiau lietuviska mentaliteta atatinka.
O komentatoriai sukele kazkokia isterija del I ar II greicio ES buti.Vergu maistas.Victoras Hugo savo “Vargdieniuose” aprase kaip gamyklos darbininkai sukele streika, kai savininkas pabande uzkardyti pirmos nakties teise jaunoms darbininkems kuria naudotis buvo meistru ir vyresniuju darbininku privelegija.

ruta       2017-02-7 9:08

‘..Lietuva pasirinks..’ , Gerb Vidmantai ,deja , 27 metai po nepriklausomybes paskelbimo parode , kad visi padorus , neabejingi eliminuoti is politikos , valdzios ,net referendumai ir tie tapo nepasiekiami , ir visiskai neturime svertu ginti viesa interesa , o tuo labiau niekas neduoda rinktis kas geriau mums visiems , o ne Briuselio biurokratams ..Nuolankus prisitaikeliai a priori su didziausiu uzsidegimu atidave briuseliniams visas Lietuvos valdymo galias , dar niekas neprase , o jie jau nuolankiai iskele savo pasturgali ..aisku, ne uz dyka , savo asmeninius interesus sitie mankurtai nepamirsta ..Tik dabar uztilo , pasimete ,nezino apie ka sukauti , kam laizyti ..

to Švedija       2017-02-7 9:02

danai su svedais itin pazangus ivairiausiu iskrypimu propagandos, vaiku atiminejimo ir nelegalu mylejimo srityse, bet turi viena mirtina nuodeme - nacionaline valiuta.

Pagarba Lenkijai.       2017-02-7 8:07

O mums reikia svajoti apie Lito grąžinimąsi.

Svarbiausia ,kad Lietujie nepraeis       2017-02-7 7:58

genderistinis modelis uždaryti visus vaikų namus.Po to jau atsilaikysim.

Švedija       2017-02-7 7:57

antrarūšė?

Tai ką        2017-02-7 7:56

daryti?Kokia išeitis?

Tolerastijos diktatūra grūmoja       2017-02-7 6:49

“-Jei Lenkija nepakeis savo politikos kurso ir nesutiks laikytis ES teisės viršenybės principo, Europos Sąjunga gali įšaldyti jos balsavimo teisę!”

Taip pirmadienį pareiškė Europos Komisijos vicepirmininkas Jurkis Katainenas.

Brexitas       2017-02-7 0:17

Labai įdomi sociologinė apklausa buvo atlikta Anglijoje. Anglai pagaliau stojo į Terezos May pusę didele persvara. http://www.bbc.com/russian/news-38887378

Tarabilda       2017-02-6 23:00

Eina Peklon tie nudurnėję Briuselio aguročiai. Skaičiau Delfyje, ką ten tie mulkiai apie Ameriką ir Trumpą vogravo. Kažkokių idiotų kompanija. Jie tikrai padarys Europai galą. Išspardyt Europa jiems turėtų šikynes už tai, ką pridirbo Babelio bokšto statytojai.
Projektas finito, gerbiamieji, užsimanę greičiausios pavaros į prarają.

choroša naša litva       2017-02-6 22:51

tolko litovcev sliškom mnogo

kriminalinis dvileris/keturleris       2017-02-6 22:31

Snobū kinui-
fylmos anonsas:
“Greiti ir nusmurgę-2”

rename       2017-02-6 22:26

bus dar didesnio greičio tryda

Didesnio greičio lygoje       2017-02-6 22:24

Kubyyylius:
Pasaka- na, dabar tai tikrai greičiau visi aborigenai išemigruos von.
Lietuva be lietuvių- “greituoju būdu”!

Co to mias!       2017-02-6 22:20

Dūskyt iš povido liankaj!

Kazlambija pikčerz       2017-02-6 22:18

Lietuvos Scenarijus bus toks kokį iš aukščiau nuleis briuselyno scenaristai.

Pažangos keliu       2017-02-6 22:02

Na, jau jeigu mes stojam į ” greitukų” klubą ir lėksim šuoliais į Pažangą, tuomet norint galutinai išsiskirti iš biedniokų, mums reikia pasitobulinti Herbą:
Žžžydrame fone ant eržilo jojanti barzdota/as? raitelis/ė ( boba su barzda a la Končita ) a vietoj šarvų vien su pantalonais ir vietoje smurto simbolio kardo mosikuojanti virš galvos iškeltu vibratorium.
Arklys tiks toks koks yra, tik reikia nuspalvinti alyvine spalva.
Uodega jau anksčiau, rodant kvietimą visiems mus dulkinti dykai, progresyviai užraitota aukštyn.
Vėliavos daug taisyti nereikia, tik dar tris- keturias spalvų juostas dadėt ir bus pažangu.
O Himną...
Himną reikia rašyti naują. Ksenofobinis Kudirkos Pažangos klube bus nepriimtinas.
Gal vanagaitė su ausrinamarina naują, modernų tekstą parašytų?
Muzikėlę tai Tėtė pagal Lunaček natas portepijonu įgros.
Diriguojant Grybauckaitei!

Kazkas paaiskes po rinkimu       2017-02-6 21:57

Prancuzijoje,Olandijoje ,Vokietijoje.Kol kas -zmogus planuoja,o Dievas juokiasi.Beje-o kaip Graikija ? Treciam greityje ?

Mums su cholopais nepakeliui!       2017-02-6 21:24

“Aukštesnės civilizacijos lyga”, tai tokia nepagydoma kainų kilimo vis aukštyn ir aukštyn liga sergančiųjų lazarietas.
Lenkuose viskas pigu, kainos žemos- na tai aišku jog tai žemo lygio šalis.
Mums su ubagais nepakeliui.
Mes kainomis netrukus pavysime ir pralenksime ir norvegus.
Lietuva brangi!, grabe vartosi Maironis…
Brangiųjųlietuvosżmonių šalyje, kur grybų  lietūs lyja, o valdo musmerė, negali likti nieko pigaus.
Todēl mes neišnyksime.
Nes musyse netrukus bus per brangu ne tik gyventi, bet bus perbrangu ir numirti.
Eisim gyvi peklon.
Ten mums atrodys kaip kurortas.

to Lietuva       2017-02-6 21:21

Tipiški baudžiauninko juokeliai. “Neprisijungęs” nesugeba nieko originalesnio net pasvajoti…

Lietuva       2017-02-6 21:14

išloštų jeigu paskelbtų karą ES ir prisijungtu prie JK. Thereza May apsidžiaugtų, o EU nurašytu skolas…

S.Monkey       2017-02-6 21:12

“Aukštesnės civilizacijos lyga” kokios spalvos?
Žydros!

To Nepasirašysiu       2017-02-6 20:47

tamsta net nesupratai, kas parašyta, o jau turi nuomonę, ir dar kategorišką smile

Nepasirašysiu        2017-02-6 20:42

“Lenkija, Vengrija, Čekija, Rumunija, Švedija, Bulgarija, Danija, Kroatija liktų antrarūšėmis ES periferijos šalimis, nedalyvaujančiomis priimant sprendimus, susijusius su ES branduoliu (kuriame būtų ir Lietuva).”
“Baltijos šalys žaistų vadinamojoje „aukštesnėje civilizacijos lygoje“ nei visi jų artimiausi ir tolimesni kaimynai.”
Autoriui turbut sušlubavo protas, rašant propagandinį straipni. Lenkija, Vengrija, Čekija yra sekmingiausios ES valstybes nuo pasaulines krizes 2008-aisiais. Vengrija ka tik sumažino pelno mokestį beveik per puse iki 9% - nes ir taip turi gana pinigu. Ar gali be tokiu ekonomikų išgyventi “aukštesnes civilizacijos” (matyt turima omenyje islamizacija, nors vakaru Europoje vyksta kuo tikriausias civilizacinis kolapsas, kurio ir islamizacijai nesustabdyti)? Lenkija yra Ispanijos dydžio ir svarbos Europoje. Šios “žemesnes civilizacijos” valstybes yra būsimosios Europos augimo ir klestėjimo branduolys, centras. Baltijos valstybes yra šių valstubiu sėkmės ir mokėjimo valdytis priešingybės.
Minimas “svedu filosofas” išties buvo švedu reklamininkas. Tai ši ta pasako apie autoriaus intelekto navigacine sistema (daug kas nesupainiotu Platono ir Maiklo Dzeksono, pavyzdziui).

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Su Matu Maldeikiu diskutavome apie valdančiųjų vertybinę užsienio politiką

Dovilas Petkus. Pasipiktinę tautos pasipiktinimu?

Aleksandras Nemunaitis. Dalinuosi profesorės A. Ramonaitės išmintingomis įžvalgomis apie demonizaciją, etikečių klijavimą, demokratiją ir tautos taiką

Linas Karpavičius. Siūlau valdančiajai daugumai idėją!!!!!!

Jolanta Miškinytė. Puiki žinia Lenkijos kovotojams su sanitarine diktatūra, žmogaus teisių pažeidinėjimu ir Konstitucijos mindymu

Pragariška Džo Baideno savaitė

V.Pranckietis privalo trauktis iš užimamų pareigų, jei vadovaudamas Seimo Kaimo reikalų komitetui neatstovauja kaimo daugumai

Abortai vėl tapo pagrindine mirties priežastimi pasaulyje

Ispanija Covidą priskiria įprastam gripui – ragina likusias ES šalis sekti šiuo pavyzdžiu

Linas Karpavičius. Šiandien, kaip niekad mums iškyla Sausio 13-osios aukų įprasminimo iššūkis

Kun. R. Grigas V. Landsbergiui: Profesoriau, galėtumėte būti dėkingesnis

Laisvės gynėjų dienai skirtas minėjimas Lukiškių aikštėje

Šalies visuomenės veikėjai sutaria – valdžia pati išprovokavo žmonių reakciją

Ramūnas Aušrotas.  Atėjo laikas vėl kovoti už laisvę

Sausio 13-ąją – Laisvės dieną piliečiai nušvilpė minėjime pasisakančius valdančiuosius, plojo tik Prezidentui

Dominykas Vanhara. Bet žinot, kas šiandien geriausia?

Lietuvių kalbai – gedulo varpai?

Dominykas Vanhara. Vyriausybė nutraukinės sutartį tarp Lietuvos geležinkelių ir Belaruskali

Aleksandras Nemunaitis. „Vilniaus viešojo transporto“ direktorius miega namie ir sapnuoja 1 mln. eurų pelną, darbuotojai miega prie jo kabineto

JAV mokykloje patvirtintas pradinių klasių moksleivių šėtono klubas po pamokų

Profesorius Ehud Qimrom: „Sveikatos ministerija, laikas pripažinti nesėkmę“

Vytautas Sinica. Prognozė Prezidentui

Vidmantas Valiušaitis. K. Pakšto įžvalga: Lietuva yra kraštas, kuriame labai pavojinga gyventi

Almantas Stankūnas. Tai sakote, bankrutuoja Vilniaus Šilumos Tinklai?

Vytautas Sinica. Kvailių ieškojimas

Aleksandras Nemunaitis. Farsas, kuris bus šiandien

Vytautas Sinica. Kas visgi yra didesnė grėsmė nacionaliniam saugumui ir interesams – krovinių tranzitas ar šita vyriausybė?

Aleksandras Nemunaitis. Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nagrinėja…

Tai buvo klaida, sako Šiauliuose plakatą prieš skiepus gaminusios kompanijos vadovas

Valdas Rakutis. Kam rūpi Lietuva?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.