Ugdymo politika, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Vidmantas Valiušaitis. Ar Žurawskis vel Grajewskis rašys laiškus taip pat ir Merkel su Putinu?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. balandžio 6 d. 10:59

9     

    

Vidmantas Valiušaitis. Ar Žurawskis vel Grajewskis rašys laiškus taip pat ir Merkel su Putinu?

Perskaitęs Przemyslawo Žurawskio vel Grajewskio skambų pareiškimą portale lrytas.lt, pagalvojau: kas iš Lietuvos politikų būtų pajėgus adekvačiai atsakyti? Mandagiai, pagarbiai, be šakojimosi, bet sustatydamas taškus ant i?

Čia reikėtų būtent politiko – ne istoriko, ne žurnalisto, kad būtų pažymėta, jog tokie tekstai nelieka be dėmesio ir santykių gerinimo atmosferai nepasitarnauja.

Bet ar kas nors išdrįs? Ar pajėgs? Ar susipras?

Jeigu nutylės – naujos „porcijos“ dar griežtesniu tonu ir ilgesniu reikalavimų sąrašu ilgai laukti neteks.

O kai ką priminti lenkams būtų ir tinkama, ir padoru. Bet slenkstis čia – ir vėl istorija. Nemokam jos. Svarbiausia – nemokam tos, kurią naktį iš miego pabudinti turėtume mokėti žerti kaip žirnius. Tik kuriame Lietuvos istorijos vadovėlyje apie tai parašyta?

Juo labiau, aišku, neparašyta vadovėliuose, iš kurių mokėsi ponas Žurawskis vel Grajewskis.

Na, jis tad ir „stato“ dvejetus mūsų politikams, nes bent jau savo šalies istoriją jis, panašu, moka geriau už mūsiškius. Nors žino irgi ne viską. Tad dera kai ką priminti ir jam.

O priminti lenkams tiktų štai ką. Yra kilnių lenkų, Lietuvos atžvilgiu sąžiningų. Buvo jų praeityje, yra jų ir dabar. Yra kilnių lietuvių, sąžiningų Lenkijos atžvilgiu. Jų buvo praeityje, jų esama ir dabar. Ir tautų bei šalių santykiams jie gali tinkamai pasitarnauti. Ir tuos santykius dera grįsti būtent šiais žmonėmis, bet ne tais, kurie bando dominuoti savo brolių sąskaita.

Lietuva palaužta ir pavergta buvo ilgiau už Lenkiją. Atitinkamai ir jos nuostoliai yra didesni. Populiacijos atžvilgiu – visų pirma.


Bet būta istorijos valandų, kada ir Lenkija buvo suniokota, naikinama ir reikalinga kitų pagalbos. Ir tokios valandos geriausiai parodo, kas yra kas. Lietuva tomis akimirkomis gali didžiuotis.

Paryžiuje leidžiamame lenkų laikraštyje „Glos Polski“ buvęs vilnietis, ištrūkęs iš nacių ir bolševikų užkurto pragaro, kai Lenkija tapo sunaikinta ir dešimtys tūkstančių Lenkijos kariškų bei civilių pabėgėlių rado saugų prieglobstį Lietuvoje, 1940 m. sausio mėnesį rašo:

„Atvykome į lietuvių teritoriją apkvaitę, nuslėgti, desperacijos suspausti. Atvykome kaip atstovai valstybės, kuri dar vakar buvo keliolika kartų didesnė, turtingesnė, stipresnė nei Lietuva… Ir štai iš tos liaudies, tautos, visuomenės, kuri ilgus metus vien girdėjo apie lenkiškos politikos klaidas… neišgirdome nei žodžio, kuris didintų mūsų nužeminimą – nei pašiepimo, juoko arba kartaus priekaišto…“


Lenkai bėgliai buvo labai nusiminę, tikėdamiesi šalto lietuvių priėmimo. Įvyko atvirkščiai. „Tiktai gili, amžių įtvirtinta krikščioniška, katalikiška kultūra galėjo mums duoti tai, ką mums davė lietuviai“, – teigia straipsnio autorius.

„Tai gali patvirtinti visi lenkai, kuriuos likimas nuvarė į Lietuvą. Pas visus lietuvius, pradedant ministru ir baigiant kaimiete senele, radome kažkokį išimtinį, patrauklų, tikrai krikščionišką, giliai humanišką širdies grožį. Tai žmonės, kurie svetingai ir nuoširdžiai visus priima, vaišina ir už tai užmokesčio neima.“

Baigdamas savo rašinį, autorius pabrėžia, kad lenkų ir lietuvių santykiai ateityje būsiantys grindžiami abiejų broliškų tautų solidarumu.


Palyginimui – nacių ir bolševikų elgesys su lenkais tuo pačiu metu. Čikagos lietuvių dienraštis „Draugas“ 1940 m. sausio 10 d. iš to paties Paryžiaus praneša, kad „naciai ir sovietų valdovai buvusios Lenkijos teritorijose nepaprastai žiauriai elgiasi su lenkais aristokratais“. Nurodoma, kad „vieni jų išžudyti, kiti pasiųsti į koncentracijos stovyklas. Jų turtai konfiskuoti. Neturima jokio pasigailėjimo šiems žmonėms. Išlikę laisvi tik tie, kurie pasisakę už nacių ir raudonųjų idėjas.“

1940 m. sausio 24 d. Vatikano radijas perdavė pasikalbėjimą su anglų jėzuitu, ką tik grįžusiu iš buvusios Lenkijos teritorijos. Jis tvirtino, kad „iki 70 nuošimčių gyventojų gresia badas, kad lenkai ir žydai sukišti į atskirus rezervatus, kad visas maistas ir žemės ūkio įrankiai užgrobti ir išvežti į Vokietiją. Lenkų jaunimas taip pat išvežtas Vokietijon privalomiems darbams.“

Tuo metu Sovietų Sąjungos okupuotoje Lenkijos dalyje „šimtus ir tūkstančius lenkų bolševikai yra išsiuntę į Rusijos šiaurę. Kiekvienam žingsny – brutalumas“, – liudija anglas jėzuitas.

Kokią pasaulėžiūrinę neapykantą ir tarpusavio žmonių skerdynes sukėlė sovietų įsiveržimas į Lenkiją, rašo 1940 m. sausio 19 d. „Draugas“: „Sužinojome, kad Slonimo kun. Fedoravičius buvo užmuštas. Kai lauke gulintį kunigo lavoną norėjo zakristijonas palaidoti, ir jis susilaukė to paties likimo.“


Laikraštis priduria, kad Zelvos miestely „raudonieji batistai“ nukankino seną kunigą Krinskį.

Lydos apskrity, Lipniškio parapijoje, „kariuomenės kapelionas Tvarovskis grįžo iš fronto ir čia jį drauge su vienu klieriku užmušė lazdomis“, o apie Gardiną, Mikelėsčiznos parapijoje, „nužudytas 70 metų senelis kun. Kornis“.

Štai tokiom skirtingom sąlygom gyveno lenkai 1940 m. pirmojoje pusėje, kol ir Lietuvos birželio mėnesį neištiko toks pats likimas.

Įdomu, ar Przemyslawui Žurawskiui vel Grajewskiui tie faktai žinomi? O jei taip, ar jis rašys laiškus taip pat ir Merkel bei Putinui? Ir ar pateiks jiems atitinkamus reikalavimų sąrašus?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

lietuvaitis       2017-04-7 12:59

Man su protu viskas tvarkoje. Tiesiog žinau tikrą istoriją, o ne tą lietuvišką istorijos variantą. Lietuva 1939 metais pavogė iš Lenkijos Vilnių, su Stalino pagalba, tiksliau iš Stalino rankų. Tai nepaneigiamas faktas. Lenkai to niekada nepamirš, o Lietuva tiesiogiai viedmainiauja - ji keikia Tarybų Sąjungą ir tuo pačiu naudojasi iŠ TSRS rankų gautomis dovanomis: Vilniumi, Druskininkais ir Klaipėda. Šizofreniška pozicija. Nenuostabu, kad lietuviai žudosi, kai suvoki kokia Lietuva yra veidmainiška.

kas per       2017-04-7 12:47

Fon dėm Bach - Zelevskis? smile

lituvaitisui       2017-04-7 11:35

ar tamystai smegenų niekas nepavogė, jei tokių išvis būta?... Lietuva “pavogė” iš Lenkijos Vilnių??? Nu iki tokio marazmo nenusitauzyja net putkino kiselsolovjovai…

lietuvaitis       2017-04-6 21:35

Valiušaitis - eilinis veidmainys, norintis pateikti girdi kokia Lietuva buvo kilni. Cha! Pavogė iš Lenkijos Vilnių, per Stalino ir Hitlerio suokalbį - kur čia kilnumas?

VSD Epic fail?        2017-04-6 21:23

Įdomūs dalykai darosi su buvusio Kauno kriminalisto Olego Samsono atveju. Kiek netikėtai duombazė “Mirotvorets” pašalino duomenis apie jį. Mano prisegta nuoroda tapo tuščia ir beverte. Pasidariau reikiamas išvadas ir jei būčiau Lietuvos priešas, pakenkti galėčiau baisiai. Dabar pasakysiu tik tiek, kad Kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentas portalą tiesos.lt vertina kaip įtakingą nuomonės formuotoją, dėl to jis patenka į kiaurą parą monitoringo sistemos stebimų sąrašą. Su kuo ir sveikinu portalo tiesos.lt redakciją. O su Kijevu ankstų rytą susisiekinėjo, aišku, ne Kariuomenė, o VSD. Informaciją paslėpti tai paslėpė, bet ką dabar daryti VSD su pačiu Olegu Samsonovu? Geram žmogui keičiama tapatybė ir jis išsiunčiamas gyventi kur nors į Ameriką. O šiuo atveju kas bus, nežinia.

Kalba,       2017-04-6 18:15

kuria kalba p.Vidmantas - faktų kalba.Ją suprasti ir įvertinti lengva. Kitas momentas medžiagos pateikimo aristokratiškumas,-malonu jausti erudiciją ir kultūrą. Lauksime naujų žinių.

Aciu Autoriui       2017-04-6 15:46

atsirasau, kad sveplai - neturiu kitu galimybiu.
Vidmantas Valiusaitis daznai pabrezia, kad didele beda, jog musu politiKai, kulturos zmones nemoka istorijos ir pilni puikybes lieka akli it kaciukai, taip ir nesubresta dideliems politiniams zygiams, nepajegus sutelkti, isvesti is pelkynu, apsaugoti ja nuo vienadieniu, i prazuti vedanciu zaltvyksliu.
V.Valiusaitis vienas tu retu zmoniu, kurie ja ismano ir svarbiausia, neniekina tautos, jos nezlugdo, o ugdo. Dar svarbu - kad netyli, nesirupina tik savimi.
Dar karta aciu

VSD Epic fail?        2017-04-6 2:00

Rašau ne į temą, bet gluminantis pavyzdys turėtų sudominti redakciją, nes čia jau net ne sensacija, o kažkas daug “riebesnio”.

Paskelbė VSD ataskaitą ir joje anonimiškai užsiminė apie Kauno kriminalistą OLEGĄ SAMSONĄ, kariavusį prieš Ukrainos kariuomenę, taip vadinamos DLR pusėje, kuriam Kauno prokurorai, su portalo skaitytojams puikiai žinomu prokuroru EGIDIJUMI PALAIMA, nieko nepajėgė prikišti.
VSD net pripažino padarę “techninę” klaidą.
http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vsd-ataskaitoje-isivele-klaida-paviesintas-buves-kauno-kriminalistas-nera-itariamas-terorizmu-rytu-ukrainoje-56-779402

Jau nuotraukoje matosi, kad ant beretės pas teroristą - Lietuvos policijos naudojamų atpažinimo ženklų elementai. Tikriname per Google Vaizdų paiešką ir… #@%&?”:)¥®©µ½©®@#!!! :( išeiname į su Ukrainos Vidaus reikalų ministru A. Avakovu, o tiksliau - su jo pavaduotoju Antonu Geraščenko, siejamą duomenų bazę “Myrotvorets”.
https://myrotvorets.center/criminal/samson-oleg/

O čia tai jau pasipila buvusio Kauno policininko OLEGO SAMSONO nuotraukos! Ir atvimpa žandikaulis…
Ypač atkreipkite dėmesį į tą, kurioje buvęs Lietuvos policininkas Vilniuje per “Rusijos dienas” Vingio parke pozuoja su Rusijos ir “Donecko Liaudies respublikos vėliavomis”!!!

OSINT (Open source intelligent - atvirų prieinamų duomenų žvalgyba) duombazė “Myrotvorets” nėra “šuns papas”, kad ir kaip prieštaringai ją vertinti bandytų duombazės figūrantai, be to ekranvaizdžiuose iš “Vkontakte” matyti ir buvusio policininko kai kurie asmeniniai duomenys, kuriuos galima patikrinti, asmeninės nuotraukos, dukros sporto varžybų diplomas, žmonos (draugės) nuotrauka, artimųjų, draugų antkapiai, vaikų nuotraukos. Na ir “Myrotvorets”, be kita ko, remiasi Lietuvos žiniasklaidos straipsniais iš lrytas.lt, kur aprašoma kaip susitepęs pareigūnas buvo išmestas iš tarnybos.
“Myrotvorets” paskelbtos įvairių šalių žurnalistų akreditacijos DLR kontroliuojamoje teritorijoje sukėlė tarptautinį žiniasklaidos pasipiktinimą. Dėl paskalų niekas tokios audros nekeltų.


Tai kas čia dabar gaunasi? VSD “sudegino” savo agentą sąmoningai, ar tiesiog pražiopsojo ir “nupylė”? Ar vis tik VSD pamėgino taip atkreipti visų dėmesį į antivalstybinę Kauno apygardos prokuratūros prokuroro veiklą? Kaip derėtų suprasti 15min.lt savininkų laikyseną, mat portalas vartoja akivaizdžiai klaidinantį junginį “vienintelis lietuvis”? Kaip žinia, VSD skelbė apie dar 2 Lietuvos piliečius, bet ne lietuvius pagal tautybę.
Žioplumas ir nesusipratimas šioje istorijoje yra neįmanomi, viskas padaryta tikslingai, bet labai jau keistai.

P.S

Gal dar Olegas Samsonas bus ir Garliavos šturmo “didvyris”? Kas žinote?

keistoki pavyzdžiai       2017-04-5 23:51

Įdomu, kodėl nusikaltimų pavyzdžiai parinkti ne iš Lenkijos teritorijos? Ar Lipniškėse lenkų kariuomenės kapelioną lazdomis pribaigė vietos gyventojai? Slonime ir prie Gardino irgi?


Rekomenduojame

Panaikinus abortą draudusį įstatymą pernai Airijoje atlikti 6 666 abortai

Kun. Nerijus Pipiras. Gyva tauta, kol atmintis gyva

Romualdas Žekas. Ar gali kvailiai turėti valstybę?

Laurynas Kasčiūnas. Raštas prieš J.Lukšą-Daumantą tėra istorijos neišmanymas ir klaida?

Vytautas Sinica. „Lietuvos žydų bendruomenė daro viską, kad būtų verta ir teisinga paskelbti ją antivalstybine organizacija“

Rasa Čepaitienė. Mindaugo kodas

Vidmantas Valiušaitis. „Blondinas su peruku“ į J.Lukšą nepanašus nė iš tolo. O štai į Hamanną – labai panašus

Algimantas Rusteika. Apie gerus ir paklusnumą

Per atvirai. Faina Kukliansky ir rabinas Andrew Baker: „Manome, kad Seimui nederėjo skelbti 2021-ųjų Juozo Lukšos-Daumanto metais“

Lietuvos teismai nusprendė: Darbo partija atgaus neišmokėtą dotaciją – 1,8 mln. eurų, arba Kam ir vėl prireikė Darbo partijos?

Geroji Naujiena: mes nesame skolingi kūnui

Įbauginti prezidentai. Vytautas Matulevičius prakalbino Valdo Adamkaus vyriausiąjį patarėją Darių Kuolį

Andrius Švarplys. Kam – anarchija, o kam – „meilės vasara“

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus pliažas

Justas Stankevičius. Kaip pasikeitė Vokietijos viešasis saugumas nuo pabėgėlių krizės pradžios?

Ir undinėlė rasistė...

Nida Vasiliauskaitė. Apie institucinį rasizmą

Neringa Venckienė. Neatsakyta iki šiol

Liudvikas Jakimavičius. „Vyčiui pliaže – ne vieta“

Kviečiame į kasmetinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę: susitinkame liepos 4 d. Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Robertas Grigas. Aleksandr Galič apie (pra)tylėjimo kainą

Algimantas Rusteika. Apie ką giedosime liepos 6-ąją: apie Lietuvą ar apie vienybę su žmonija?

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Andrius Švarplys. R.Šimašiaus ir Co akcijos matmuo – amputuoti istoriją, atmintį, kančios sakralumą

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.