Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Liustracija ir desovietizacija, Intelektualų vaidmuo

Vidmantas Valiušaitis. Kurio Lietuvą – Adolfo Ramanausko-Vanago ar Petro Cvirkos – rinksimės kurti?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 15 d. 0:25

25     

    

Vidmantas Valiušaitis. Kurio Lietuvą – Adolfo Ramanausko-Vanago ar Petro Cvirkos – rinksimės kurti?

Kai kas turi iliuzijų dėl Petro Cvirkos. Mano, kad jam paminklą bolševikai pastatė už jo „beletristiką“. Paminklas jam pastatytas už Lietuvos išdavystę, ne už grožinę kūrybą.

Jeigu jis būtų buvęs tik rašytojas, jokių paminklų komunistai jam niekad nebūtų statę, kaip nestatė tikriausiai didesnio talento autoriams V. Mykolaičiui-Putinui, A. Miškiniui, J. Grušui, kitiems.

Kodėl šiandien puolami A. Ramanauskas-Vanagas, K. Škirpa, kiti Lietuvai ištikimi išlikę patriotai ir rezistentai, bet žūtbūt bandomas apginti okupacijos laikais įamžintas išdavikų atminimas? Suniekinus ir apmelavus rezistentus, ne taip blogai tada atrodo ir išdavikai: visi buvo „susitepę“, visi yra kuo nors „kalti“...

Bet pasižiūrėkime į žmones ir jų veiksmus to paties laiko skalėje. Kokiose pozicijose stovėjo, kaip gyveno ir ką veikė Adolfas Ramanauskas-Vanagas ir Petras Cvirka, kai abu buvo gyvi?

Praėjusį penktadienį aplankiau Grūto parką. Jei priteks rankos – parašysiu. Įspūdžiai įdomūs, nors prieštaringi. Bet dabar ne apie tai. Apie P. Cvirką ir A. Ramanauską-Vanagą. Grūto parke yra šiek tiek medžiagos. Būtent iš to laikotarpio, kai dar gyveno abu. Komentarai nereikalingi. Vaizdai ir parašai kalba patys už save.

Todėl Cvirkos paminklas Vilniuje šaukte šaukiasi pastatomas „į vietą“, t.y. į mišką – minkštai, sąmanose, prie grybų ir jo draugų: Sniečkaus, Stalino, Lenino ir kitų, už kurių „idealus“ jis buvo parsisamdęs.

Prie vieno iš Lenino portretų, kurių Grūto parke kabo daug, užrašyta tinkama citata: „Atsiminikite! Į Rusiją – man nusispjauti. Kadangi aš – bolševikas!“ Manau, kad tie žodžiai, perfrazavus atitinkamai lietuviškam kontekstui, atlieptų ir Cvirkos sielą. Kadangi su ūpu stojo bolševikų tarnybon.

Tuo metu, kai A. Ramanauskas-Vanagas, kaip LLKS vadovybės narys ir teisėtos Lietuvos valdžios atstovas, leido įsakymus sabotuoti okupanto organizuojamus fiktyvius rinkimus, P. Cvirka vadovavo okupanto pastatytai rinkimų komisijai.

Nesant šizofreniškai suskilusiai sielai, neįmanoma tuo pačiu metu gerbti ir A. Ramanausko-Vanago, ir P. Cvirkos. Vanagas yra nepriklausomos Lietuvos ženklas ir simbolis, Cvirka – atėjūnų ir jų parankinių pavergtos, pažemintos, naikinamos ir žudomos.

Kurią Lietuvą mes statom šiandien?

Daugiausiai apie žmones pasako ne mūsų laikų interpretacijos, bet to meto faktai ir liudijimai. Antrąsyk Lietuvą okupavus Raudonąjai armijai, Vakaruose pradėtas leisti ELTA biuletenis 1945 m. gruodžio 15 d. rašė:

Cvirka tvarko Lietuvos rašytojus

Šį rudenį buvo sušauktas Lietuvos rašytojų suvažiavimas. K. Korsakas-Radžvilas smarkiai išbarė rašytojus už neveiklumą, neprisidėjimą prie komunistinės kūrybos, silpną bendradarbiavimą „Pergalės“ žurnale. Rašytojų pirmininku ir toliau liko senas Sniečkaus patikėtinis Petras Cvirka.

Petras Cvirka savo valia ir galia buvo pasidaręs Lietuvos Rašytojų Sąjungos pirmininku jau pirmosios sovietinės okupacijos metu. Jo „lietuviškumą“ vaizdžiai parodo įvykis 1940 m. vasarą, kai Lietuva jau buvo rusų okupuota ir Lietuvos himną giedoti buvo griežčiausiai uždrausta.

Bolševikinės valdžios Kaune sušaukto mokytojų suvažiavimo metu, suvažiavimui baigiantis, 10.000 mokytojų minia pradėjo giedoti Lietuvos Himną. Senu įpratimu atsistojo ir visi suvažiavimui vadovavę tarybinės valdžios žmonės, nors ir jautėsi labai nepatogiai. Petras Cvirka pasielgė kitaip. Jis, Lietuvos Himną giedant, demonstratyviai vienas atsisėdo prie prezidiumo stalo ir pradėjo rūkyti cigaretę.

Visos pirmosios okupacijos laikais Cvirka buvo galingas žmogus ir prisidėjo prie didžiojo lietuvių išvežimo 1941 metų birželio 14–15 dienomis. Sovietų vokiečių karui prasidėjus ir bolševikams bėgant iš Lietuvos, Petras Cvirka išbėgo su jais. Grįžęs į Lietuvą, dabar jis ir vėl tvarko Lietuvos rašytojus. (ELTA)


ELTA: Petras Cvirka rašytojas


Petrui Cvirkai skirtas pašto ženklas


Grūtas


Antanas Sniečkus – be Petro Cvirkos čia ilgu


Antanas Sniečkus ilgisi Petro Cvirkos draugijos


A. Ramanausko-Vanago nurodymai partizanams


To meto spauda


To meto spauda apie rinkimus: farsas


To meto spauda: visi į rinkimus


To meto spauda; infomacija apie rinkimus


Maskvoje, išvažiavus saulės parvežti…


To meto spauda: lietuvių rašytojai Stalino laidotuvėse


Leninas bent kartais būdavo atviras: Man nusispjaut į Rusiją, aš boševikas


Stambiosios pramonės nacionalizacija

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2018-09-22 2:21

Komunistų propagandinius paminklus seniai laikas iš aikščių nuimt, o literatūra tegul lieka. Ir tuo pat metu jaunimą supažindinti su pragaru, kurį čia sukėlė ,,viens raudonas, kaip šėtonas, kitas rudas, kaip šuva”, ir kaip jame mums teko išlikti. Ir kaip, visa tai žinant, dar atsiranda nesugebančių gyvent be kolaborantų šventųjų statulų.

bis!       2018-09-17 17:42

Aktuali tema, audringos diskusijos.
Būtų gerai, kad dar porą savaičių rubrikoje pakabotų:)

stasys        2018-09-16 18:28

Vidmantai Jus norite iš pusės Lietuvos gyventoju atimti ju miela praeitį  ?. Na to padaryti nepavyko dar niekam , ir kažin ar kam pavyks.  Lietuva ne putino karalija , kur vieno caro įsaku galima save paskelti TSRS teisiu perėmėju .,ir pataisyti kas netinka šios dienos aktualijomis žiūrint į buvusia istorija . Aš to tikrai nenoriu ,.. visada bus tu norinčiu apjuodinti nauja požiūrį į Lietuvos atkurta istorija ir jos didvyrius , kovoti su tokiais reikia , bet ne ju metodais . Gal ir sutikčiau su Jumis kad P.Cvirkos paminklo vieta Gruto parko tankynėje .. bet patraukus tiek realios praeities simboliu iš miesto gatvių ..nenorom sukursite problema , kuri dalį pagyvenusiu žmonių vers ieškoti sau nauju alternatyvu tam kas liko čia Lietuvoje .? Aš dar gerai pamenu visuomenės nora patraukti žalio tilto simbolius iš viešumos ir kova už tuos sprendimus . Tai žaidimas į ranka naujiems „GRU-šnikams“ ..Lietuva niekada nebuvo vienos istorijos šalimi ..lai ir toliau būna tokia pat margaspalvė ..O lyginti tuos du žmones nereiktu , ju ne tik skirtingi likimai bet Lietuvos ne tos .

o bet tačiau       2018-09-16 14:36

Teritorijos gyventojai nieko nesirenka, jie balsuoja kaip liepia televizorius.

Nejaučiu didelio susižavėjimo Ramanausku.        2018-09-16 11:25

Jis buvo Dainavos partizanų vadas ir kažkodėl būtent Dzūkijoje mūsiškiai partizanai praliejo daugiausia nekalto kraujo, bet jų vadas “ne prie ko”?

klausimui       2018-09-15 19:55

sakai, kad ARV meta mokytojauti ir eina partizanauti dėl to, jog buvo išmušti naciai?...
ŠLYKŠTI MANIPULIACIJA - ir pats supranti, jog sovietų okupantai vis tiek yra tik okupantai, ir dėl to, kad pasirodė stipresni - tiksliau, žiauresni, dėl “pergalės” be jokių skrupulų aukojo savus milijonais - ir laimėjo prieš kitus okupantus, jie netapo šventesni.
Tai kokį š čia mali?
Ir dar:
gal priminsi, kuo tada, kai buvo žudomi žydai, užsiiminėjo Cvirka ir į jį panašūs?
gal priminsi, kiek kartų sovietiniai partizanai bandė vaduoti iš getų žydus?
gal priminsi, kiek žydų nukentėjo nuo cvirkų šeimininkų? pradėk nuo 1941 m. birželio trėmimų

Pamąstymui       2018-09-15 19:38

P.Cvirka man yra rašytojas. Tikiuosi, ne tik man. Yra kategorija vienokių ar kitokių patriotų, kurie nerimsta, kol dar yra ką griauti. Sunaikinti istoriją ir parašyti naujai sugalvotą. Ar p.Valiušaičiui Zaliasis tiltas tapo gražesnis, kai ant jo neliko skulptūrų? Tos skulptūros buvo lietuvių skulptorių autoriniai darbai, bet Vilniaus meras ponas Simašius jas vadino balvonais, ir tuom, matyt, pasijautė didesniu patriotu.
Taigi, griovimo entuziastai,  o ką pastatysit? Jau sugalvojot? Jei dar ne - gal pakaktų lentelės prie Cvirkos paminklo, kad jis buvo Lietuvos išdavikas ir mažomis raidėmis, kad buvo ir rašytojas.

Lietuvių        2018-09-15 18:43

tauta naivi. Daugumoje, išimtys patvirtina taisyklę. Esama kitokių tautų, tokių, kurios apgaudinėja visus įžūliai meluodamos, kaltindamos ir visokiais būdais kenkdamos

> ,,Klausimas p.Valiušaičiui"       2018-09-15 17:19

Gerb. Valiušaitis yra teisus ir teisingas pateikė įžvalgas. O jūs,sprendžiant iš jūsų komentro,esate tipiškas cvirkininkas,deja.

Klausimas p. Valiušaičiui       2018-09-15 15:26

Ramanauskas Vanagas nacių okupacijos metais, kai Lietuvoje išžudyta vos per tris metus apie 200 000 žydų ir apie 60 000 lietuvių plius dar tūkstančiai karo belaisvių ramiausiai, taikiai lyg niekur nieko sau mokytojavo – į mišką nėjo, nacių negalabijo ir žydams gelbėti didvyriškų akcijų nerengė, Vilniaus ar Kauno getų nepuolė vaikų ir moterų negelbėjo, net aukštų esesininkų nebandė galabyti… o štai 1944 m. rudenį, kai naciai išmušami, jis meta mokytojavimą ir eina į mišką partizanauti…. Kodėl, ką tai reiškia ir ką rodo, kokias vertybes ir kokią civilizacinę orientaciją??? Ir jis, deja, ne vienas toks tarp mūsų partizanų...  Todėl visa ši situacija reikalauja rimto istorinio apmąstymo ir politinio įvertinimo. Pasipriešinimą sovietams privaloma gerbti, bet tai nereiškia, kad turime užsimerkę tai daryti…

Ačiū p. Vidmantui       2018-09-15 14:24

už priminimą: reikia greičiau organizuoti šito sovietinio balvono nuvertimą, kiek galima delsti?!

Oi, kaip Juozui       2018-09-15 14:02

patinka AMBalo sugėrovai rašytojai, poetai, dainuškininkai ir “Gintaro” viešbučio eks plaštakės, be galo, be krašto, kaip ir jo gelbėtojas - kandidatas į LR prezidentus, bravo, bravo, bravo! Nausėdos įžaidėjas labai mums patinka.

Ringys       2018-09-15 13:42

Nobelio premijos laureatas Knutas Hamsunas rėmė nacistines bei fašistines idėjas. Už tai 1948 m. Norvegijos teismas jį paskelbė tėvynės išdaviku ir internavo ligoninėje, o jo žmoną, populiarių vaikiškų knygų autorę, trejiems metams išsiuntė į moterų kalėjimą. Ligoninėje rašytojas buvo internuotas ligi pat mirties 1952 m.
  Atitinkamai žvelgiant į Lietuvą, visiškai nesuprantama, kodėl rašytojų-tėvynės išdavikų paminklai tebeteršia Lietuvos miestus, o jų rašiniai net dedami į mokyklinius vadovėlius?!

Juozas       2018-09-15 13:32

Jei būtų TIK DVI galimybės kurti Lietuvą, tai aš jau geriau Cvirkos kurčiau- mažiau baimės būtų...
Bet yra dar ir daugiau galimybių- galime kurti Tėvo Stanislovo, J. Marcinkevičiaus ar kitų tikrai iškilių Lietuvos žmonių Lietuvą ne su juoda- balta spalva, o su visomis spalvomis. Kur demokratijos nereikėtų ramstyti šautuvais ar policininkų skydais.

Aciu       2018-09-15 12:35

autoriui uz gera straipsni.Pasizvalgius po komentarus persasi klausimas.Kada Lietuvos pilieciai issivaduos ir issivedins smegenis nuo raudonojo maro.Mums vienas ir tas pats, ar kazkas, parases graziu(ne meniskai mastatnt) romanu ar eilerasciu, tuo paciu prisidejo prie Lietuvos okupacojos, prie tremimu, teroro ir zudymu?Susimastykim, ar kazkoks eilerastukas ar romaniukas gali nuplauti kruvinas rankas ir purvina kolaboranto siela.

Janina       2018-09-15 11:56

Pirmiausia dėkui už dar neskaitytus faktus apie Cvirką.
Tikrai ne šmaikščiam lietuvių literatūros kūrėjui pastatytas paminklas ir tą turime suprasti visi, kurdami TIKTAI Vanago Ramanausko Lietuvą.
Dėl tokių nesusipratimų blogio imperija vis dar gyvuoja. Visa viltis, kad gal neilgai…

Mamai iš kaimo       2018-09-15 11:41

Jei pačiai patinka dvigubi standartai, dviguba teisė, dviguba moralė ir nebijai po papulti po tų dvigubų standartų girnomis - prašom, džiaukitės Tėvynės išdavikais ir kolaborantais, Blogio imperijos ir jos sąjungininkių kolaborantais. O Jūs pati nebijote būti išduota vaikų, anūkų ar proanūkių, ar kiemo pyplių, ką?

mama iš kaimo       2018-09-15 10:26

Atiprašau už klaids - klaviatūra “parėjo”, naujos neįperku

mama iš kaimo       2018-09-15 10:23

  o kaip tada su k.kubilinsko kūryba? Uždrausti? Neleisti mmoms skaityti vikams jo smgių eilėraščių? O gal kas nors giedėjot, kai pasielgė norvegai su Knutu Hamsunu? Jisai juk buvo bjaurus olaborantas, fašizmą vadino išvdviu ir pan.?
  Praėjo beveik 30 metų, o mes vis dar, matyt, gyva, karingų protėvių dvasia, - kovojame, tiktai, deja,- ne su tais, kas pavertė  vargšę Tėvynę pragaro prieangiu, iš kurios jau pabėgo kas trečias, o su paminklais, su akmeniu, bronza ir su gyvybe - su medžiais. O UŽ KĄ KOVOJAME?

keista       2018-09-15 9:45

Sovietmetis - 50 m., nepriklausomybe - vos ne 30 m. Tebekariaujame su paminklais. Ar neliko skaudžių žmonėms problemų?

Romas       2018-09-15 9:14

Dėkoju autoriui už straipsnį ir faktus apie Cvirką.

Už pakoreguotą tradiciją       2018-09-15 8:49

Šis klausimas nėra jau toks paprastas, kaip atrodytų iš pirmo žvilgsnio. Manau, kad įvertinus šiuolaikinės visuomenės dvasinę situaciją, būtų protingiausia rinktis pakoreguotą Adolfo Ramanausko – Vanago Lietuvą: krikščioniškai demokratišką – tautinę Lietuvą, kurioje vis tik nebūtų politinių kalinių, tačiau kita vertus bet kokia išrinkta valdžia nebūtų abejinga visuomenės dorovei bei kultūrai ir vestų tokią mokestinę politiką, kad dvasinė kultūra ir dorovė visuomenėje suklestėtų, o neatsakinga bulvarinė antikultūra laipsniškai nunyktų.

valstybė - tai ne vien biznio projektas,mielas aut       2018-09-15 8:03

Knygos “Cukriniai avinėliai” dabartiniai vertelgos rašytojui tikrai neatleis. Tą jaučia ir kailį nuo aplinkybių keičiantys dabar labai populiarūs rašeivos. Cvirkos ir Vanago - dviejų Lietuvos milžinų supriešinimas yra tiesiog konjuktūrinių nevėkšlų “išradimas”. Kodėl? Lietuvių literatūros meninė vertė yra aukščiau už konjuktūrinius valdžios poreikius iš vienos pusės (valstybei toks talentas antnešė konkrečios naudos). Antra - Lietuvos valstybės nacionalinių interesų pasiaukojama ginyba su žymiai stipresniu priešu - taip pat atitinka Lietuvos valstybės interesus,ką matome rezultate pasaulio reakcijos į Lietuvos valstybingumo pripažinimą.

Už Petrą, už Petrą!       2018-09-15 7:25

Rinksimės Petrą ir tik Petrą. Rinksimės Petrą Gražulį.

ERLICKAS       2018-09-15 6:56

Kažkoks žvairas ir ausys kaip šungrybiai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.