Socialinė politika, Ekonominė politika

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Tiesos.lt redakcija   2022 m. rugsėjo 14 d. 19:33

23     

    

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

propatria.lt

Vis dažniau pradedame girdėti viešojoje erdvėje pamokymus, kad didysis verslas turi solidarizuotis ir „pakentėti“, nes 2021 m sugeneravo kosminius pelnus ir dabar turi galvoti apie ilgalaikius žingsnius. Nesinori veltis į viešųjų ryšių diskusiją, bet tik keletas faktų visų gudriausių pamąstymui:

•  Praėjusios savaitės duomenimis, sustojo arba dalinai pristabdė veiklą dvylika įmonių,  kai kurios įmonės vis dar veikia viena-dviem pamainomis, bet neilgai. Šis skaičius kiekvieną savaitę tik augs. Ir nereikia galvoti, kad tokius sprendimus verslininkai priima lengva ranka. Tai jau paskutinis žingsnis, kai nori sustabdyti darbą „į minusą“.

• Sunkumų patiria praktiškai visos įmonės, kurių sąnaudose elektra arba kiti energetiniai ištekliai anksčiau sudarė per 10 proc. galutinio produkto savikainoje. Iki krizės elektra, kalbant apie pramonės vidurkį, viso produkto sudėtyje sudarė nuo 5 iki 25 proc., o dabar – didžiąją dalį.

• Kai energija sudaro nuo 5 proc. iki 25 proc. gaminių savikainos ir kai ji per mėnesį pabrangsta 3,5 karto, tai jau nebėra smūgis žemiau juostos – tai nokautas,

• Per metus vidutinė elektros kaina Lietuvoje išaugo daugiau kaip 5 kartus. Dėl smarkai pabrangusios elektros energijos Lietuvos įmonės praranda konkurencingumą ir eksporto rinkas, nes už elektrą moka gerokai daugiau nei kaimyninės ES šalys.

• Gauname informaciją iš įmonių, kad daugeliu atveju užsakovai atsisako produkcijos, kadangi kaina, lyginant su kitomis šalimis, yra nekonkurencinga ir užsakymai atidedami iki kitų metų.

• Reikia suprasti, kad produkcija brango ne tik dėl elektros - iki to laiko ženkliai išbrango žaliavos, logistikos kaštai. Žaliavos, kurios keliavo iš artimiausių kaimynų, dabar keliauja iš Azijos – visa tai brangina galutinį produktą. Net turėdami 0 pelno maržą daugelis produktų jau negali konkuruoti globaliose rinkose.

• Verslininkai mielai statytų nuosavas elektrines, tačiau susiduria su biurokratiniais trukdžiais, techniniais ribojimais. Visa tai labai ilgą laiką stabdė nuosavos gamybos užsitikrinimo galimybes. Tik dabar, kai jau sėdime energetinės krizės dugne, valstybė pradėjo sparčiau spręsti klausimus, naikinančius kliūtis atsinaujinančios energetikos plėtrai.

• Apie išgyvenimo klausimus kalba ne tik Lietuvos pramonė, visa Europos pramonė susiduria su tomis pačiomis problemomis ir kartu su savo Vyriausybėmis ieško sprendimų.

• Pamokymai, kad verslas turėjo įsivertinti rizikas ir apsidrausti skamba beviltiškai, nes verslas gali įsivertinti ir valdyti nuo jų priklausomas rizikas, bet ne geopolitines.

Valstybė per daugiau nei 30 nepriklausomybės metų sugebėjo užsitikrinti tik 30 proc. nuosavos generacijos – visa kita yra importuojama elektra. Ar taip pat verslo kaltė ir klaida?

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Seniai aisku       2022-09-16 8:24

kad koncervai yra vidinis vezys.Isgrauze is vidaus visa Lietuva,liko tik tuscias kiautas.NS TA ZINO IR YRA APSAUGA NUO PRIESVEZINIU VAISTU,NORS IR NEEFEKTINGU.tAI MARSISTAI,lIETUVOS SARASAS,TAUTININKAI,DA kazkas.

Cia kazin kokia       2022-09-16 7:03

vargse moteriske atklydusi.Pasimete,vargsele.mATYT,IS DELFIDZIU LYGUMU BUSIANTI.gAL KAS PAZISTA,NUVESKIT PAS ARTIMUOSIUS,iesko,jaudinasi.O sicionais gali pakliut i kokio suzverejusio marsisto nagus,papjaus ne nemirksedamas.Toks baisusis Orlauskas,  uuuuuuuu..,baisu baisu..

jautruole       2022-09-15 20:44

..isivyniojus i celofana,tamstai aiskiai truksta deguonies..Apsiziurekit ar dar nemelstat,ar nekyla spaudimas,ar nevaldomai nedideja meile lenzburbergeriu rezimui.Pastebejus siuos simptomus,skubiai kvieskit armonautu atstova,kuris nedelsiant pristatys reikiama doze kanapiu.Jums palengves ir vel pasijusite esanti saugi ir kad jumis tinkamai rupinamasi.

jautri.       2022-09-15 20:19

na ir sekasi.užmyniau maršistam ant nuospaudų.Orlauskas pagarbiai laukia dėdulės,t.y valdovo iš praeities instruktažo.nebedelskit tokia proga pasitaiko ne taip dažnai.nežinau kaip paskui pasteisinsit.

T0mas J.       2022-09-15 19:59

Lietuvą šiandien valdo tautos priešai, o rinkėjus skirstau į dvi grupes:
– kurie tai suvokia ir
– kurie to nesuvokia.
Paprastas faktas: žmonės skursta, verslai stoja, o Kruonis dirba 30% pajėgumu?! Juk Kruonio elektros savikaina beveik lygi nuliui. Tai kodėl tik 30%? Atsakykit sau tie, kurie manot jog konservatoriai ne priešai, o tik kvailiai.
Orlausko laidoje Starkevičiūtė išaiškino, jog Lietuva pajėgi pasigaminti 100% elektros pati ir kainomis, mažesnėmis nei dabar yra. Elektra pabrango, nes vyriausybės nurodymu drastiškai pakeltas valstybinio gamintojo ir prekiautojo “Ignitis group” pelnas - daugiau kaip 5 kartus. Vyriausybė privalo apriboti el. gamintojų ir prekiautojų besaikį lobimą (kuris žmones ir verslus stumia į pražūtį) - ir vėl viskas bus gerai. Valdžia pajėgi tai padaryti. Bet ji to nedarys, nes LT valdžia yra Švabo parankiniai, tautos priešai, sąmoningi valstybės griovėjai.

kaput        2022-09-15 19:58

..nieko netriesit…

kaput       2022-09-15 19:39

vidurinioji klasė.“Nieko netrėsit ir būsit laimingi” startuoja

Šlykštukas delfis       2022-09-15 19:37

seka pasakas,kaip taupyti energiją.Kiek teko skaityti,tai daugiausia elektros ima televizorius,tačiau delfi tai nutyli , bando klaidinti ir pasakoja,kad daugiausia elektros ima visokie fenai ,nagų ,plaukų ir ragų džiovintuvai,džiovyklės ir kiti nereikalingi daiktai,išskyrus tą propagandos dėžę.Nežiūrim ir taupom.

Nebe šiaip, bet visas vajetau       2022-09-15 19:24

Skaitinėju: (c) “Buvęs energetikos ministras R. Masiulis pasiaiškino: koncentravausi į jungtis su Lenkija ir Švedija. BNS ir lrytas.lt inf. 2022-09-15 16:02
[...] „Savo darbo metu aš atsimenu, kad pagrindinis akcentas buvo pabaigti šias dvi linijas ir užbaigti kvotas n.e.e.f.e.k.t.y.v.i.o.m.s šiluminėms elektrinėms“, – teigė „Litgrid“ vadovas. R.Masiulis pripažino, kad per pastarąjį dešimtmetį šalyje nebuvo pastatyta pakankamai elektros gamybos pajėgumų. [...]”
Kažin, o ar šiandien tos “n.e.e.f.e.k.t.y.v.i.o.s šiluminės elektrinės” nebūtų ypač reikalingos, t.y. e.f.e.k.t.y.v.i.o.s? Kažin, o kas trumparegiškai nustatė tuos e.f.e.k.t.y.v.u.m.o rodiklius? Noriu ne seiminių (viskam “politiškai” pritariančių), ne, tikrųjų rengėjų pavardžių!
O tuo metu Lietuva - “Drąsi šalis”: šiandien elektra swiss 452 €/MWh , it 445, fr 437, gr 423, lt ir la po 406, de “vos” 369… Pastarieji gyrėsi užkūrę n.e.e.f.e.k.t.y.v.i.a.s anglies elektrines. Taigi.

..isiaudrinusiai jautruolei       2022-09-15 18:49

..a jauti,kaip tavo elektros skaitliukas vaaaro…eik skaiciuot paskutiniu kapeiku savo booosui,lenzburbumbergysui.O gal taupai ir tupi sofkej patamsy,isivyniojusi i celofaaana…

jautri.       2022-09-15 18:36

ir vėl pataikiau.kur jūs,maršistai?šitokia proga,o jūs net leidimų garo nuleidimui šimuko ir čmil nebeprašot kokiam nors paupy ar pamiškėj.

Sveiks,paaapai       2022-09-15 18:21

...kas girdet univerkej..Kiek siandie zodziu ismokai is zodyno…

Papa Borgia       2022-09-15 18:05

Mažos tautos aukojamos milijardierių - iubermenšerių - naudai.

isijautrinusi       2022-09-15 10:48

sofkine ‘‘nuledinetoja’.Is kur tas leeedas,da ne ziema,ot kai ,betupedama ant sofkes,visai apledesi,galesi sauktis marsistu,kad tave ‘nuledinetu’,puskvaise nedatiopinta.Galesi tada siuntinet ‘jautrias’zinutes.

jautri.       2022-09-15 10:34

Pataikiau maršistui-garo nuledinėtojui.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-09-15 9:27

Žinia, elementariam išsilavinimui.
Maištininkams, nepasirašiusiems banditų (plėšikų sukurptų) sutarčių ir patekusiems į garantinio tiekimo sąlygas, kaina: 0.3409527(eur/kwh)=0.079+0.3375295+0+0.0144232-0.09
***
Pagal šėtonytės plėšikų parengtą sutarties diktatorišką (nekaitaliojamą) tekstą, (pagal šėtonytės plėšikus, mums antro etapo antrarūšiams) gyventojams nustatyta kaina – 0.46451(!) eur/kwh. Katastrofa.
________________________________________________
Reikia sukilimo.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2022-09-15 8:50

Neišjungtųjų komunistpalaikių (kgb’istų stribvaikių, ...) sukurta ir palaikoma konclagerinė sistema Lietuvoje panašėja į pragarą.
Yra gyvybiškai svarbus išmintingas Tautos sukilimas.
_____________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neligitimaus (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, skvernelinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2022 rugsėjo 15

..isijautrinusiam       2022-09-15 7:45

...apuoke,ar bent karta buvai issirooopstes is savo migio i koki nors mitinga..Ar tesugebi tik kitus sudais drabstyt..

Ikanamistas       2022-09-15 7:32

Ligšiolinis „nepriklausomas“ Lithuanijos ekonominis egzistavimas rėmėsi:
1. ES pašalpomis ir pigiais bankų pinigais.
2. Siunčiamais emigrantų pinigais.
3. Prekyba su buvusiomis TSRS respublikomis, ypatingai Rusijos pigiais ištekliais.

Visas viarslas yra šalutinis efektas, aukščiau išvardintų faktorių. Nudvėsus 3 faktoriui, o stojus Vokietijos ekonomikai - ir 1 faktoriui, Lithuania taps bananų be bananų teritorija, o janulevičiai galės jungtis prie 2 faktoriaus arba užsimesti lengvųjų narkotikų ar pasikeisti lyti ir skristi į Tailandą ar Ukrainą.

jautri žinutė.       2022-09-15 7:14

kuo blogiau ,tuo geriau.ilgai rusteikos lauktas perversmas įvyks tik su koncervų pagalba ir iniciatyva, tautiečiams,profsajungoms ,šeimų maršui sėdint ant sofos. bus suvaidinti pirmalaikiai,kur ir vėl laimės sąrašiniai partijų veikėjai. užduokit sau klausimą-kodėl tyli opozicija ir karabasas,esant tokiai puikiai situacijai? o gi laukia kad būtų dar blogiau t.y dar geriau ir kad virtiniai patys įskristų į pražiotą burną. bet yra veikėjų kurie ruošiasi apšaut ir karabasą.taigi,bus įdomu.laukit tęsinio.

Milijardieriaus žmona       2022-09-15 7:14

Ko jūs čia centus skaičiuojate, kai Ukrainoje žmonės žūsta.

Svabaunykai       2022-09-15 6:54

...vsio po planu…Berods,greitai jau busim nezmoniskai laimingi….Kantrus tas leeetuvos muzikas..,net nezinia,kantrus ar tuopas..

Ožio šūdo kramtytojams       2022-09-14 23:35

Lietuvoje infliacija rugpjiūčio mėnesį pasiekė 22,4%, o Rusijoje, atvirkščiai, infliacija net sumažėjo iki 15,06%. Vieną šalį sankcionuoja beveik visas pasaulis, o kita šalis matomai labai gerai “įsisavina” ES milijardus. Pasakyk PIŠ, kaip čia yra? Kaip Lietuva atsidūrė žemiau sankcionuojamos Rusijos lygio??Kas čia neseniai gyrėsi, kaip puikiai tamstos vyriausybė tvarkosi???

Rekomenduojame

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

„Demografija yra mūsų pusėje“ – švedų repo atlikėjas sako juodaodžiams ir rudaodžiams, kad jie laimės prieš dešiniuosius

Ramūnas Aušrotas. Vaiko institucinės globos pertvarka Lietuvoje patiria fiasko?

Ką Europai reiškia dešiniųjų pergalė Švedijoje?

Likimo valiai paliktos lietuviškos mokyklos Lenkijoje: vadovėliai lenkų kalba, finansavimo trūkumas ir kova dėl išlikimo

Tos pačios lyties asmenų civilinė sąjunga bus lygi šeimos teisiniams santykiams – teisininkai

Civilinė sąjunga ruošiama už akių

Vengrija rizikuoja netekti 7,5 milijardų eurų ES lėšų

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.