Geopolitika

Vidas Rachlevičius. Mes vėl pralaimim neiššovę...

Tiesos.lt siūlo   2020 m. sausio 8 d. 12:02

16     

    

Vidas Rachlevičius. Mes vėl pralaimim neiššovę...

delfi.lt

Londone esu diskutavęs su vienu suomiu. Pabaigoje diskusija peraugo į audringą ir nelabai korektišką apsikeitimą nuomonėmis pakeltais balsais. Kategoriškai negalėjau sutikti ir mane žeidė jo teiginiai apie mūsų Nepriklausomybės atkūrimą, Sausio 13-ąją, Vytautą Landsbergį.

Visi argumentai – tarsi šūkiai iš „Jedinstvo“ mitingų. Geroje kompanijoje buvo galima tiesiog numoti ranka, pasukti pokalbį kita linkme, bet man užvirė kraujas ir negalėjau tylėti „neiššovęs“. Kita vertus, visi tie jo nuvalkioti teiginiai – vieni niekai, bet vienas argumentas buvo tarsi smūgis žeberklu į nugarkaulį: „O 1940-aisiais jūs net neiššovėt!”

Taip, skirtingai nei suomiai, mes neiššovėm. Neiššovė Lietuvos valstybė. Turbūt tai yra vienas iš sudėtingiausių ir juodžiausių mūsų istorijos puslapių, kuris buvo padėties ir galimų padarinių nesuvokimo, politinės išminties stygiaus, bailumo, naivių iliuzijų, valios bei ryžto stygiaus ir kitų aplinkybių kombinacija. Tačiau 1944–1953 m. Lietuvos kaimuose ir miškuose aidėjo šūviai. Tūkstančiai vyrų ir moterų stojo į nelygią kovą ir ryžosi tam, kam nepasiryžo valstybės vadovai ir kariuomenės vadai.

Tačiau grįžkime į dabartį. Ar išmokome istorijos pamokas? Ar iššautumėm dabar? Tikrai nesiruošiu pilstyti iš tuščio į kiaurą ir svarstyti, kas būtų, jei būtų. Visiškai pasitikiu mūsų kariuomene, kuri, mano nuomone, yra viena iš kelių normaliai ir efektyviai funkcionuojančių valstybės struktūrų. Be to, dar yra Lietuvos šaulių sąjunga.

Taigi, nesvarstykime hipotetinio „karšto“ konflikto, bet atidžiau pažvelkime į kelis „šaltus“ – didžiausius pastarojo meto mūsų užsienio politikos iššūkius, kurie yra tiesiogiai susiję su mūsų nacionaliniu saugumu. Jie yra gera iliustracija to, kaip mes tvarkomės su didžiausiomis grėsmėmis.

Taigi, klausimas tas pats – ar lemiamais XXI a. momentais Lietuvos valstybė iššovė? Ne, mes ir vėl pralaimime karus neiššovę.

Šiuo atveju šūvis yra nuosekli ir iki galo principinga laikysena, labai aiškiai suformuluota ir garsiai – visai Europai ir pasauliui – reiškiama nuomonė. Reikalui esant – bekompromisė pozicija, netradiciniai ir oponentams netikėti diplomatiniai manevrai. Jei nelygioje diplomatinėje kovoje ir lemta pralaimėti, tai su aukštai iškelta galva ir ramia sąžine, o ne taip, kaip dabar – užsičiaupę, nusižeminę ir be jokios savigarbos.

O tokių šūvių būta. 1990 m. po V. Landsbergio pasisakymų iš gėdos raudonavo ir viešai aiškinosi pasaulio galingieji – Margaret Thatcher ir George‘as W. Bushas. Tuomet atkurtos Lietuvos valstybės vadovas kreipėsi į demokratinį pasaulį ir paklausė garsiai bei aiškiai: „Ar demokratinės valstybės vėl nori parduoti Lietuvą Sovietų Sąjungai?“

Neseniai mano akis buvo užkliuvusi už vieno teksto 1990-ųjų Londono „The Times“ nuomonių skiltyje. Ten žinoma to laikmečio veikėja rašė, kad „aš nesu vienintelė, kuriai gėda dėl to“. Tačiau dabar – kiti laikai, principingos, sąžiningos ir aiškiomis vertybėmis grįstos politikos nebėra, Europoje liko tik klaidinančios partijų iškabos ir menkystiška, siaurais interesais grįsta bei amorali realpolitik. Ar nereikėtų minėtojo klausimo iš aukščiausių ES tribūnų viešai pateikti, pavyzdžiui, Angelai Merkel?

Vakarų Europos politikai savo oponentams dažniausiai klijuoja „populistų“ etiketes. Tai dažnai daro ir visą Europą po savo padu laikanti A. Merkel, tačiau ir ji pati pataikauja miniai. Štai pernai, po Šv. Gretos „atšilistų“ apeigų Berlyne kanclerė, siekdama įsiteikti sveiką protą praradusiai miniai, spaudos konferencijoje kalbėjo, kad „Greta Thunberg paskatino mus veikti greičiau“.

Kaip tokiais atvejais veikia vyriausybės? Schema tradicinė ir labai paprasta – norint užčiaupti arba įsiteikti miniai, reikia duoti pinigų. Beje, tų pačių mokesčių mokėtojų suneštų. Ir štai Vokietija bei ES skelbia ambicingus kovos su klimato kaita planus. Briuselis tuos planus „nuleidžia“ visoms narėms. Kaip visa tai atrodys Lietuvoje?

Vyriausybė pritarė atnaujintam nacionaliniam energetikos ir klimato srities veiksmų planui 2021–2030 metams. Europos Komisija iki šių metų birželio turėtų pateikti nacionalinių planų vertinimą. Vyriausybės parengtame plane numatoma, kad šioms priemonėms įgyvendinti Lietuva turės skirti nei daug, nei mažai – apie 14 mlrd. eurų.

Tokia yra dalyvavimo šiame absurdo festivalyje kaina. Kai kitą kartą kivirčysitės dėl skurdo lygio ir pensijų, mokytojų, gydytojų ir ugniagesių atlyginimų bei svaičiosite apie gerovės valstybę, prisiminkite šį skaičių.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2020-01-10 10:48

Gaila, kad Tomas J nepaskaitė, ką tas Welles’as ir Ruzveltas 1943 metais kalbėjo apie Baltijos šalis. Jie atidavė jas Stalinui.—- Žiūr. istoriką Liekį Alkas,lt.

StasysG       2020-01-10 10:43

Ką MEDIJOS rašo internete apie tą Sumner Welles’ą? Jis išdavė Baltijos šalis…——“Samneris Velesas (Sumner Welles; 1892 m. spalio 14 d. Niujorke) – JAV diplomatas, ėjęs valstybės sekretoriaus pavaduotojo pareigas
Welles laikomas vienu iš svarbiausiu F. Ruzvelto patarėju užsienio politikos klausimais. Ruzvelto administracijoje Welles’as buvo laikomas kaip vienas iš svarbiausių Sovietų Sąjungos įvykdytos Baltijos šalių okupacijos JAV nepripažinimo politikos architektu. 1940 m. liepos 23 d. Welles paskelbė žymiąją deklaraciją, kurioje buvo smerkiama Sovietų Sąjungos agresija [1]. Tačiau laikui bėgant Sumner Welles’o pažiūros keitėsi, 1942-43 metais jau linko pripažinti Baltijos šalių inkorporaciją į Sovietų Sąjungą, o tie gyventojai “kurie nepanorės gyventi po Rusijos valdžia, turės teisę laisvai emigruoti”. Nuo 1943 vasaros Welles jau galutinai pripažino Baltijos šalių priklausomybę Sovietų Sąjungai, dėl Baltijos šalių negyvybingumo būti valstybėmis.”

stasys        2020-01-10 8:48

Kol visa žyniai Tomai J su saldžiabalsiais Deiviais vienas kitam pritarinėja ir taiso šukuosenas ..aš lieku su abejonėmis ar tos komentaru puošmenos aplamai skaitė str. ?  Aš tai mėgstu daugtaškius .. na maža ką ? ims ir atsiras labiau protingu ir išmanančių .smile)

>Deiviui       2020-01-10 7:05

su išlyga, - jaša ne beprotis. Jis komitetinis. TAŠKAS.

Deivis       2020-01-9 22:33

Pritariu TOmui J. Džeiko klausimu:)

T0mas J.       2020-01-9 22:29

-> lažybos

Šiandien jau mačiau bankininką su nezabudka atlape.

T0mas J.       2020-01-9 22:27

-> Dzeikas 2020-01-9 21:05

Tamsta esi beprotis. Su tokiais nediskutuosiu.

Dzeikas       2020-01-9 20:14

Teisingas autoriaus pastebejimas ir teisingas pozymis,kad Lietuva bus priduota bet kuriam okupantui dar greiciau negu 1940m. Naujausias is serijos trumpu anekdotu: Lietuvos kariniai gynybos planai.
Kaip sovietmeciu buvo geras tonas nusispjaut atvirai nesiojusiu Lenino kaukuole atlape, taip dabar geras tonas padaryt ta pati policininku, karininku ir statutiniu pareigunu(prokurorai , teisejai) pusen.Tai - Lietuvos visuomenes padugnes parazituojancios tautos pinigais.

Dzeikas       2020-01-9 20:05

Tomasjui:
Tamsta esi ir raudonas , ir melagis. Kas yra sinonimai.
Afganistana JAV uzpuole po to, kai jie i 9/11 atsake a la “taip jums ir reikia” , o taip pat neslepe ,kad 9/11 autorius gyvena pas juos ir JAV isduotas nebus.
Casus Belly buvo daugiau negu pakankamas. As tiesa sakant nesicackinciau, o deciau branduoline bomba i Kabula, kur tuo metu buvo Osama ben Ladenas. Kaip atsakyma i tuometines Afganistano valdzios patycias. Tokia ideja buvo, bet JAV nesiryzo ja igyvendinti.
Afganistano okupacija buvo ir teiseta , ir morali. Pasakyciau PERNELYG morali ir brangiai kainavusi Valstijoms. Butu buve paprasciau “paskiepyti” su kokiu 0.5 MT branduoline bomba.

Al.       2020-01-9 17:22

Daug teisingų žodžių, nutylint pagrindinį reiškinį - šalį valdo rezervistai. Jie ne miega, kaip bando įteigti autorius, o įtemptai dirba. Tik ne savo šaliai.

lažybos       2020-01-9 14:47

Galima lažintis jog Didvyrių Tautos numylėtinis Nausėdas Sausio 13-osios proga pasidabins masonerijos nezabudkka.
(Tokia pat kokią segės priešininkė”) Šmikinytė.
Prognozė: tikimybė kad Nausėdas nesegės koncervinės nezabudkos, lygi 0,0001 %.

stasys        2020-01-9 14:06

po incidento su policininkėmis prie Gedimino kalno manau kad mes (visuomenė) tiems pokyčiams dar nepasiruošę . Galime šaudyti parkuose varnas .. galime į Seimą rinkti žmones kurie vėliau jame dirbs “berazumiais” ..galima netgi nuleisti rinkimu kartelę iki 3 procentu ir dar žemiau ir tikėtis kad bus didesnė įvairovė norinčiu dirbti tais pačiais “berazumiais” .Galima ašaroti dėl Astravo AE ir kaltinti valdžia nieko nepadarius siekiant ja sustabdyti ..o prieš tai pasakyti NE savo AE statybai ..galima gultis kryžiumi ant žemės tik pamačius Ševron emblemą ..o vėliau katučiu plotį eiliniam Seimo berazumiui kuris atsistojęs pareiškia apie SGD terminalo veiklos nuostolius ir padaryta aferą . Aš tai siūlyčiau “bepročiams” neduoti į rankas ginklo na maža dar kur toks pataikys ėmęs pyškinti . Šv. Gretos „atšilistų“ iškelta iniciatyva .,.galiu garantuoti mes vėl kalbėsime tik apie tai šaudyti ar ne. O kur tas aukso viduriukas kuriame visi sveiki ir adekvatus Lietuvos žmonės gyvena . ?? Va taip ir gyvename .

Viskas aišku       2020-01-8 13:52

Iranas bombordavo tuščias bazes, o Lietuvos kariai Irake apšaudytą bazę paliko 7 valandos prieš išpuolį. Karas su “vėjų malūnais’, t.y. jei jums reikia, prašom, bomborduokite.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-01-8 13:11

Komunistė Dalia Grybauskaitė užsirioglina ant nato tanko bei su vandalu Mariumi Ivaškevičiumi išniekina partizanus
ir Gitanui Nausėdai tylint, bet vistiek Vidas Rachlevičius pasitiki tokiais kariuomenės vadais? L blogai, Vidai.

Nuosaikumas taip pat       2020-01-8 12:38

kainuoja gyvybes ,labai daug gyvybių ir jos ne taip matomos,tik antkapių ir užrašų ant jų daugėja.Trumpas kaltinamas 15 min.studijoje nenuosaikumu,tačiau čia bent jau aiškūs skaičiai.Gerai tai ar blogai,parodys istorija,tik liūdna,kad 15 min.analitikė lengvai gali spjauti ant Trumpo,kuris gina mus nuo Nord vamzdžio,o ši pataikauja vakarams,kurie mus greitai pardavė už tą patį Nord ....Trumpui reikia palaikymo ir patarimo,-nes jis iššovė ir ,ko gero,ateina diena,kai Amerika taps su Iranu draugais,o mes liksim vėl besiblaškantys be aiškios pozicijos.Neutralumas gerai,bet jis turi remtis į Aukščiosiojo įstatymus.Kristus irgi turėjo rimbelį.

T0mas J.       2020-01-8 12:16

Autorius priminė 1940 m. liepos 23 d. Welles deklaraciją, kurios esmė - JAV apsisprendimas teisiškai nepripažinti TSRS 1940 m. įvykdyto Baltijos šalių užgrobimo.
Gražus buvo žestas.
Tačiau tai buvo seniai. O kai Lietuva 1990.03.11 paskelbė apie Nepriklausomybės atstatymą ir Lietuvai buvo svarbu, ar pasaulio šalys pripažins mūsų Nepriklausomybę - JAV tai padarė tik po pusantrų metų ir pripažinusiųjų sąraše deja buvo tik 45-oji.. Net dvi musulmoniškos šalys aplenkė JAV.
JAV XXI amžiuje yra visai kitokia, nei JAV 1940 m. Kodėl taip sakau? Nes Welles deklaracijoje yra ir toks sakinys:
“Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės taip pat prieštarauja bet kokiam vienos valstybės, kad ir kokios galingos, kišimuisi į kitos suverenios, nors ir silpnesnės, valstybės vidaus reikalus.”
Ar tinka šis sakinys šiandieninei Amerikai?!!
Afganistanas neužpuolė JAV.
Iranas neužpuolė JAV.
Libija neužpuolė JAV.
Sirija neužpuolė JAV.
Irakas neužpuolė JAV.
Tai JAV ginkluoti kariai atvyko iš kitos Žemės rutulio pusės į musulmonų žemes.  ATVYKO ŽUDYTI. Ir Jungtinių Amerikos Valstijų žmonės tam neprieštarauja, taip apspjaudami Weles deklaraciją.


Rekomenduojame

Povilas Gylys. Dalia Grybauskaitė: asmeninės savybės

Liudijimas. Gydytojas iš Lombardijos: „Džiaugiuosi, kad grįžau prie Dievo, kai mus supa kančia ir mirtis“

Rasa Čepaitienė. Palaikykime SAM ministrą Aurelijų Verygą

Verta prisiminti. J. Tumo-Vaižganto laiškas apie „karantino sąlygas“ Kauno potvynio metu 1926-aisiais

Aurelijus Veryga. #veido_kaukės

Jurga Lago. Štai kaip gerai „tvarkosi kitos šalys“, arba Apie europinius standartus

Neringa Venckienė dalijasi prisiminimais: „Kas išliejo, nutašė, suformavo… mus tokius?“

Rasa Čepaitienė.  Karantinas (II): kinų pavasaris

Mindaugas Skrupskelis iš Kinijos: kovo 24-osios įrašas apie pasaulio atsaką į CoVid-19 iššūkį

Vladimiras Laučius. Koronavirusas rodo tikrąjį mūsų veidą

Ar tikslinga dėvėti namuose pasiūtą kaukę? Užkrečiamų ligų ir AIDS centro informacija

Roberto de Mattei. Nauji scenarijai koronaviruso eroje

Pasaulio sveikatos organizacija: Kas yra COVID-19 ir kaip TU turėtum elgtis (video)

Vytautas Sinica. Tikrai rimtų iššūkių akivaizdoje turime tik save – savo valstybę ir jos galimybes

Dvaro medikas skėlė iš peties. Audriaus Bačiulio ir Vytauto Sinicos komentarai

Nacionalinio susivienijimo pareiškimas „Dėl būtinybės krizės sąlygomis vadovautis konstitucine valdžios ir demokratinio valdymo samprata“

Liudvikas Jakimavičius. Progresas ir jo rogutės

Geroji Naujiena: Akli mes ar kalti? arba Jo Teismo belaukiant

Junkimės į bendrą maldą stebėdami šv. Mišių transliaciją per televiziją, radiją ar internetu

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Visuotiniai ypatingi atlaidai tikintiesiems

Tomas Pueyo. Koronavirusas: Kodėl turime veikti žaibiškai?

Vytautas Rubavičius. Civilizacinis Karūnuotojo veidrodis

Verta pamatyti ir ... pasigrožėti: pandeminė Roma

Rimantas Rubavičius. Apie virusus ir Žemaitiją

Nida Vasiliauskaitė. Penketas su COVID-19 susijusių faktų. Išvada?

Algimantas Rusteika. Dramblių dalybos prasidėjo

Andrius Švarplys. Kas ir kaip išduoda demokratiją?

Patrick Deneen. Kaip universitetai tapo globalizuoto elito kadrų „kalykla“

Povilas Gylys. Paryžiaus tribunolas ir Ingrida Šimonytė

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.