Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Pasaulis, Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida, Geopolitika

Vidas Rachlevičius. Atėjo lūžio taškas – Lietuvai ir vėl reikia rimtai rinktis

Tiesos.lt redakcija   2018 m. lapkričio 14 d. 23:25

19     

    

Vidas Rachlevičius. Atėjo lūžio taškas – Lietuvai ir vėl reikia rimtai rinktis

Lietuvoje įsisiūbuoja Prezidento rinkimų kampanija ir vėl girdime tradicinius pasvarstymus apie svarbią valstybės vadovės (-o) funkciją – užsienio politiką. Jei apie tai valandų valandas politkorektiškai kalbėsime nutaisę protingus veidus, kaip kokiame nors TV forume, tai, anot vienos rimtos kandidatės į šį postą, malsime š... Savarankiškos užsienio politikos mes neturėjome ir neturėsime, nes esame ne to kalibro valstybė, galinti ką nors lemti tarptautinėje arenoje. Ir, manau, dėl to visai nereikėtų išgyventi. Turbūt vienintelis ryškus mūsų įtakos išorei tarptautinis pripažinimas buvo 2004 metais, kai V.Adamkus, A.Kwasniewskis, J.Solana ir L.Kučma dalyvavo derybose Kijeve. Visa kita – tik rutininė individuali diplomatija bei dalyvavimas kolektyvinėse iniciatyvose, kurios turėtų atspindėti mūsų vidaus interesus.

Pažvelgę į veidrodį, matome gūdžios provincijos vaizdelį – politinio triukšmo lyg ir daug, bet visi mėšlinais batais klampoja po savo dvokiantį tvartuką ir niekam neįdomu, kas vyksta už tvoros. O juk Europa, kurios dalimi esame, stovi ant esminio lūžio slenksčio, o rimtų klausimų nekelia nei žiniasklaida, nei politikai, nei vadinamieji politikos mokslininkai – dėl skirtingų priežasčių. Virš ES tvenkiasi realios egzistencinės krizės debesys, o Lietuva neturi nei vieno žurnalisto Briuselyje, portalai tik retsykiais išstena kokią nors Brexit‘o naujienėlę.

Tuo tarpu Europoje baigiasi jos nekarūnuotosios karalienės ir tikrosios valdovės, jos statytojos, o pastaraisiais metais ir griovėjos – A. Merkel – era. Tai – politikė, kuri ES tvarkosi, kaip savo darže ir kuri savo veiksmais bei brutaliu realybės neigimu privertė britus apsispręsti palikti ES, įvairiose šalyse pagimdė vis didėjančią euroskeptikų armiją ir išklibino ES pamatus. Tai moteris, kuri galingiausią Europos ekonomiką jėga pasodino ant rusų dujų vamzdžių adatos. Tai G. Schröderis su sijonu. Likus keliems metams iki jos eros pabaigos, be nekontroliuojamos migracijos, A. Merkel, visiškai nustekenusi savo šalies ginkluotąsias pajėgas, vysto dar vieną itin pavojingą – Europos kariuomenės iniciatyvą. Svarbi aplinkybė – šią idėją aktyviai remia V. Putinas… Kurgi ne! Akivaizdu, kad tokie A. Merkel veiksmai kelia pavojų ir mūsų saugumui, ir apskritai kelia chaosą visoje ES, tačiau reikia turėti galvoje, kad po kelerių metų ir pati Vokietija bus kitokia. Leipcigo universiteto naujausio tyrimo duomenimis, dėl imigrantų antplūdžio 54% vokiečių jaučiasi svetimi savo šalyje, todėl visiškai akivaizdu, kad į šalies politikos areną ateis naujos jėgos.

Tuo tarpu Europos valdovės saulėlydyje lyderystės iniciatyvą bando perimti Prancūzijos prezidentas E. Macronas, nusišnekantis, kad „nacionalizmas yra patriotizmo išdavystė“. Naujasis Paryžiaus Napoleonas taip pat ragina kurti Europos kariuomenę, kuri esą padėtų apsiginti nuo Kinijos, Rusijos ir JAV. Ta proga D. Trumpas tiesmukai išdrožė teisybę apie prancūzų gebėjimus priešintis: „They were learning German in Paris before US came along“. Maža to, prieš keletą dienų Prancūzijos finansų ministras Bruno Le Maire‘as svaičiojo, kad Europa turi tapti imperija, kuri varžytųsi su JAV. Tuo tarpu naujausios apklausos rodo, kad Marine Le Pen partija RN (buvęs Nacionalinis frontas) populiarumu jau aplenkė E. Macrono „En Marche!“, kuri nusirito į istorines populiarumo žemumas. Taigi, pokyčiai atslenka ir į Prancūziją, kuri gali tapti kita ES milžino moline koja.

Mažiau kaip po mėnesio turėtų būti pasirašyta Pasaulinė saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos sutartis. Iš esmės tai yra JTO dokumentas, kuriuo siekiama įteisinti pasaulinį masinės migracijos chaosą. Prezidentas D. Tumpas atmetė šį dokumentą, kuriuo siekiama panaikinti sienas – „kai atvykti gali bet kas“. Baltieji rūmai vėliau išplatino pranešimą, kad šis planas tiesiog nesuderinamas su JAV suverenitetu. Prie JAV prisijungė Austrija, Lenkija, Čekija, Kroatija, prieš kelias dienas – ir Bulgarija, kuri taip pat nepasirašys šio dokumento. Tų šalių bus ir daugiau. Tuo metu, kai meinstryminė Europos žiniasklaida ir mūsų copy-paste‘intojai toliau kala Italiją ir įvairius „populistus“, Kroatija savo pasienyje kaunasi už visą Europą ir bando sulaikyti nelegalių migrantų armijas, jai niekas nesirengia padėti, o G. Soroso kurstomi ir finansuojami visuomenininkai dėl to kelia triukšmą. Ar mums tas JTO dokumentas nesvarbus? Ei, Prezidente, užsienio reikalų ministre, vadinamieji politologai ir influenceriai?

Taigi, situacija Europoje labai rimta, klausimų daugiau nei atsakymų, o pas mus – praktiškai kapų tyla. Nors, ne visai… Turėjau laiko ir palyginau, kaip neseniai vykusius JAV Kongreso rinkimus nušvietė CNN ir mūsų nacionalinis iš visų mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomas transliuotojas. Kaip žinia, CNN yra seniai pamynusi objektyvios žurnalistikos standartus, net neslepia savo zoologinės neapykantos prezidentui, o buvęs CNN veidas Larry Kingas neseniai pareiškęs, kad CNN jau seniai neberodo naujienų, o tik kariauja su D. Trumpu. Taigi, CNN, palyginti su LRT, atrodė pakankamai nuosaiki. LRT berniukai ir mergaitės iš TV suflerių skaitė tokius tendencingus tekstus, kad net buvo nejauku, o dienos propagandinį užtaisą vainikavo prityrusios naujienų žurnalistės frazė, kad „dabar Trumpas jau negalės taip atvirai bičiuliautis su Putinu“.

Taigi, apie užsienio politiką. Europos valdovo sostas tuoj liks tuščias, o užimti jo nėra kam. Greitai Vokietija ir Prancūzija bus kitokios, vadinasi, milžiniškos permainos laukia ir ES. Atėjo lūžio taškas, kai Lietuvai vėl reikia rimtai rinktis. Vieni neišgyventume, būtume pasmerkti, todėl narystė ES ir NATO – nekvestionuojami dalykai, tačiau ES jau dabar ne tokia, į kokią stojome, o ateitis apskritai sunkiai prognozuojama. Taigi, už kokią ES reikėtų rimtai pakovoti, su kuo mes, prie ko šliesimės? O svarbiausia – kokios savo valstybės ir ateities norim? Būti prancūziško tipo antiamerikietiškos euroimperijos pakraščio provincija, kurią bet kada gali parduoti Rusijai? Beveide, imigrantų gausiai apgyvendintos federalistinės ES teritorija? O gal šliejamės prie Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Kroatijos ir bandom išlaikyti bent dalį suvereniteto, nacionalinę valstybę, savo tautinį tapatumą? O gal kas nors pasiūlys ir kitokį išmintingą sprendimą...

Apie visa tai reikia garsiai, viešai, atvirai ir civilizuotai diskutuoti – aiškiai kalbėti ir girdėti oponentus, o svarbiausia – mesti šalin tą prakeiktą politkorektiškumą ir neneigti tikrovės, nes mums vėl reikia nacionalinio konsensuso. Prezidento rinkimai – gera proga tokiai diskusijai, tačiau panašu, kad vėl bus dešimtys bla-bla-bla TV forumų. O priežastis – aiški. Iš komercinės žiniasklaidos jau seniai nieko nebesitikiu, o, pavyzdžiui, iš visų mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomas nacionalinis transliuotojas? Jokia čia paslaptis, kad LRT laikyseną lemia Prezidentės planai, o Konarskio g. vėtrungės puikiai jaučią vėjo kryptį. D. Grybauskaitė siekia aukšto ES posto, o į jį skiria tik Berlynas ir Paryžius. Ji turi įrodyti savo lojalumą ir pademonstruoti „tvarką“ savo šalyje, todėl bent tol, kol ji bus poste, girdėsime vien vokiškas bei prancūziškas melodijas, su skambiais antitrumpiškais akordais ir mušamųjų partijomis, nukreiptomis prieš „populistus“, nacionalistus“, kitaminčius bei nesisteminius kandidatus į prezidentus, kurie galvoja kitaip.

Situacija Lietuvoje man primena skęstantį „Titaniką“ – laivas jau pakrypęs, o orkestrui liepta groti smagią melodiją, kad laive nekiltų panika…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

StasysG       2018-11-16 9:52

Pritarčiau tokiai ž. Rachlevičiaus minčiai dėl užsienio politikos: “Visa kita – tik rutininė individuali diplomatija bei dalyvavimas kolektyvinėse iniciatyvose, kurios turėtų atspindėti mūsų vidaus interesus. “

StasysG       2018-11-16 8:26

Gerai parašyta apie Merkel siautėjimą ir Anglijos pabėgimo priežastis.

Tautos Švyturys Alui       2018-11-15 19:51

Aftarius teisus- mias stovim ties geopalitiniu iššūkiu.
Stovim po medžiu -A vnuš, iššūkis kažkaip praeis pro šalį arba sam soboj rassosiotsia:)

Al.       2018-11-15 19:34

Savarankišką užsienio politiką turėjome, manau, prieškariu ir trumpam po 1990. Autorius aptakiai apeina klausimą, kodėl ir kaip atsitiko, kad LRT tapo tokia priešiška Lietuvai ir sveikam protui. Ir kodėl ją faktiškai kontroliuojanti Prezidentė tai remia ar užsako? Ir ką veikia tie tūkstančiai rezervistų Lietuvoje? Išsivaikščiojo ar vistik triūsia? Ir valdžioj sulindęs kolaborantų luomas šiaip sau kvailas ir vangus ar vis tik triūsia sunkiai, tik ne Lietuvai? Ir po to, suprantama, kyla klausimas kaip tą tautos sutarimą pasiekti, jei visi informaciniai ir įtakos kanalai aklinai užkimšti gerai apmokamų priešo agentų ? Jei net atvirai tūkstančiais grobiant vaikus iš silpniausių šeimų ir apmokant ugdymo įstaigų darbuotojus skųsti ir kuo daugiau, tauta išleidžia tik silpną nevilties atodūsį. Jei net nebandom apginti pagrindinių asmens ir šeimos teisių, tai kaip gi mes tikimės apginti tautos teises ? Ir kokios tautos, jei jau yra dvi priešiškos Lietuvos - kolaborantų grietinėlė ir ,,žmonės iš gatvės”, anot liūdnos atminties partijos sekretoriaus ? Teisus autorius, kad stovim prieš rimtus iššūkius. Todėl ir turime, užuot malę š. išdrįsti sakyti visą tiesą, o ne tik jos nepavojingą dalį. O tada, neišvengiamai, turėsime ir kažką daryti, punktų sakymų neužteks.

tiek       2018-11-15 17:17

“Savarankiškos užsienio politikos mes neturėjome ir neturėsime….”  Diplomatija,brol,yra labai subtilus dalykas ,o Lietuva tikrai privalo ginti ir apginti savo interesus ir savo diplomatiniais kanalais.Gaila,kas pats nesupratai,jog mažesnių valstybių ir interesai ir jų ginyba niekad neturės nieko bendra su didžiaisiais. Ir tai visai normalu.O kapituliantiškos nuostatos atkeliavo ne iš kažkur ,o ...na pirštais nerodysim.Tik Lietuva ,jos žmonės jau yra praktiškai įrodę tokių nuomonių visišką nepagrįstumą.

to Janis       2018-11-15 16:11

Ir pačiam patinka Brazausko chebra? Ruošiesi balsuoti ar tik runkelius medžioji čia? Turi tokią užduotį, ane?

Janis       2018-11-15 16:04

  Kandidato į prezidentus A.Juozaičio 12 gairių gana pozityvios, nors neaišku kaip jis galėtų jas įgyvendinti, kai Seimo daugumą sudaro liberastinės partijos.
  Nors Juozaitis išgarsėjo kaip “Istorinės klaidos” autorius ir kaip įtakingas AMB pagalbininkas, bet jis buvo ir Sąjūdžio pradininkas savo garsiosiomis 1988 m. balandžio tezėmis. Šiuo metu labai svarbu yra tai, ką jis teigia savo “gairėse”. Tai Lietuvos išlikimo klausimas. Kai laivas skęsta, nesvarbu kokia atplaukiančio gelbėtojo praeitis, kokios veislės jo žmona ir kokią užsienio kalbą jis moka. Kitas klausimas - ar gelbėtojas turi jėgų būti gelbėtoju. Jeigu per stebuklą būtų išrinktas prezidentu ir jeigu atkakliai, kaip tikras ožys, gintų ir puoselėtų visas savo 12 gairių, tai Lietuvai būtų nemažas laimėjimas.
  Kaip ten bebūtų, Lietuvai reikalingos radikalios permainos. Deja, šmėžuojančių kandidatų fone reikiamų kandidatų nematyti. Juozaitis gali būti pirmasis tokio prabudimo ir sujudimo pravokatorius. Belieka laukti kuo didesnių provokuotojų!!!
  Rachlevičių irgi reikėtų laikyti vienu iš pozityvių provokuotojų...

Rachlevičiau,       2018-11-15 12:31

užmiršai kuo buvai ir ką veikiai sovietų okupacijos metais kartu su Prezidente, ane? Pačio atmintis trumpa, gal priminti, ką? Na ir kas, kad daug kur čia teisingai parašei. Parašei beveik taip, kaip mes matome, žinome, suvokiame, mąstome, na ir kas? Mums svarbu dar ir tai, kas tokis rašo, ar supratai?

Vilnietis       2018-11-15 12:00

Dar Lietuvoje yra nenupirktų

Aciu       2018-11-15 11:59

autoriui uz labai gera straipsni.Autoriau, persiuskit musu prezidentei viena straipsnio egzemplioriu.Tegul jaucia pilieciu nuotaikas.Cia is fantaziju srities.Visi jie zino puikiai ka mes jauciam ir matom.Bet, kol kas, jiems nusipjauti i tai.Be abejo, zmoniu svietimas bene svarbiausia.Sklaidos apnuodyti protai greitai neissivalys.Labai svarbus etapas yra prezidento rinkimai.Tik tautiskai nusiteikes savo salies patriotas prades ardyti ta totalini zmoniu kvailinima.Visais teisetais ir imanomais budais reikia agituoti uz toki kandidata.Kuri turime bent viena tikrai.

ana       2018-11-15 10:33

Nesitikėjau iš Jūsų tokios puikios įžvalgos.Puiku.
Ačiū. Paprotinkit ir kitus žurnalistus pradėti sąžiningai prabilti.
Iš lrt berniukų ir mergaičių nėra ko tikėtis.

ieškokime būdų       2018-11-15 8:49

Ačiū. Visos problemos išdėstytos tiesiai - šviesiai. Daug kam seniai aišku, kad mūsų “Titanikas” smarkiai pakrypęs ant šono.
Ką mums daryti? Jungtis neabejingiems Lietuvos likimui ir išsirinkti būsimą prezidentą. Iš visos pasiūlytos “puokštės” rasti bent šiek tiek vertesnį, mąstantį valstybiškai, ne bankų - korporacijų nestatytinį, ne dabartinės prezidentės dublerį. Tai labai svarbu. Toliau būsimi Seimo rinkimai - kurkime naują krikščionišką partiją, kuri nepasiduotų globalizmo vilionėmis, kuri būtų savarankiška ir kovotų galų gale už Lietuvą, o ne vykdytų aklai Briuselio direktyvas.
Labai svarbu piliečių švietimas. Visi, kurie gyvena sostinėje ar didesniuose miestuose nežinote, kokia tamsa uždengusi tautiečių protus - tiek vyresnius, tiek jaunesnius žmones. Prikelti juos reikia, bet kaip? Nacionalinės televizijos neturime ir vargu ar atgausime. Spaudos nėra, arba ji neįperkama. Visi ieškokime būdų kaip gelbėtis.

Dar Italija       2018-11-15 8:08

priešinasi.Na,ir kas jei gyventojai išgers per dieną vienu puodeliu mažiau kavos…Tautos bendrystė atperka daug ką.

Jei       2018-11-15 8:01

valstiečiai suprastų,kad geriau jiems nekelti kandidato,o palikti žalią šviesą juozaičiui…Trumpas irgi vedęs slavę iš Slovėnijos…

Dzeikas       2018-11-15 7:14

Skesti sitas “titanikas” eme jau po 1991m putco. Kai pirmenybe buvo atiduota ne tiesai, o jegai. Baigsis ES - baigsis ir darinys ant Nemuno. Rezidentus kas nors paglobos, kad neissipjautu tarpusavyj.
Nes ka jie irode per bemaz 30 metu, tai kad kurti nemoka.
Dugnas.

avelė-agnus       2018-11-15 7:09

Mes rinksimės! Po pusmečio Šv. Rinkimai - tokiųųų kplxoznikų ir tiek pririnksim, kad jums visiems mažai nepasirodys.
Avinai - jėga!

rinkėja iš Kauno       2018-11-15 6:40

geras straipsnis, ačiū Rachlevičiui. Kol jis buvo Komtiesos, pardon, lryto žurnalistas , tokių tekstų nerašė.

Agnė       2018-11-15 4:40

Ačiū už tai ką parašėte. Labai norėtųsi tokių įžvalgų per savo televiziją, radiją. Gaila, bet kol kas matyt to nepavyks pasiekti. Bla bla bla tapo norma nuo rytinių feisbokų naujienų iki vakarinių šou su virtiniais ir įžymybių samprotavimais.

AAA       2018-11-15 0:02

Taip atsitinka, kai imasi vadovavimo moteriškės, deja:(

Rekomenduojame

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

COVID-19 metu pertrauką turėję virusai sugrįžo – ir elgiasi netikėtai

„KyivPride“ pareikalavo atleisti Arestovičių dėl pareiškimų apie LGBT asmenis, o jis atsakė

Kazimieras Garšva. Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose diskriminuojami lietuviškų gimnazijų mokiniai

Karas Ukrainoje. Šimtas aštuonioliktoji (birželio 21 diena)

Vytautas Radžvilas. Kada atsitiesime? – Kai sugrįžime į savo istoriją

Dominykas Vanhara. Nekilnojamojo turto mokesčio logika vis dėlto egzistuoja

Edvardas Čiuldė. Ar Putinas bus pakartas po mirties?

Ramūnas Aušrotas. Schema „pagalba mainais į ideologiją“

Karikatūristo žvilgsniu. Vakarų parama Ukrainai

Britų tyrimas: 99 proc. susirgusių beždžionių raupais buvo homoseksualai

Karas Ukrainoje. Šimtas septynioliktoji (birželio 20 diena)

Niujorko teisėja nusprendė, kad žydų universitetas nėra religinis, privalo pripažinti LGBT studentų klubą

Įstatymus kuria nebe Seimas, o teismai. Įteisinsime ir raidę „Ł“

Kastytis Braziulis. Britai siekia kurti trijų jūrų sąjungą, o Senoji Europa nepatenkinta nauju konkurentu

Karas Ukrainoje. Šimtas šešioliktoji (birželio 19 diena)

Lyčių ideologijos diegimas yra prievarta prieš vaikus – D. Trumpas

Kard. S. Tamkevičius SJ. Dievo meilės slėpinys – Devintinės

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.