Žmogaus teisės

Vidas Rachlevičius. Ar jau įsidiegėte naujausią savicenzūros versiją?

Tiesos.lt siūlo   2019 m. gegužės 16 d. 14:48

5     

    

Vidas Rachlevičius. Ar jau įsidiegėte naujausią savicenzūros versiją?

DELFI.lt

Kai ryte vonioje valysitės dantis arba darysitės makiažą, paklauskite to ar tos, kurį (-ią) matysite veidrodyje: ar tu esi vis dar laisvas žmogus? Ar darbe, viešoje vietoje, socialiniame tinkle, radijo arba televizijos laidoje gali laisvai reikšti savo mintis ir atvirai dėstyti savo požiūrį bet kokiu klausimu?

Aš nekalbu apie žargoną, keiksmažodžius ar blevyzgas. Galbūt gyvenimo rutinoje apie tai nesusimąstote, bet sąžiningas atsakymas bus „ne“. Juk pažįstate save ir ne vieną „rimtas pareigas“ turintį žmogų, kuris viena kalba darbe ir viešumoje, ir kita, kai sodyboje nedideliame draugų būryje kepa mėsą.

Esu tos kartos žurnalistas, kuriam teko unikali ir su niekuo nepalyginama patirtis dirbti griežčiausios sovietinės cenzūros aplinkoje, vėliau išgyventi nepaprastai įdomu pereinamąjį laikotarpį, o po to mėgautis žodžio ir spaudos laisve.

Dabar matau, kad buvau naivus idealistas, galvodamas, jog kas jau kas, bet mes, lietuviai, turėdami istorinę patirtį ir dar gyvus prisiminimus, būsime orūs laisvės advokatai ir nuožmūs kariai, o visokios neomarksistinės bei kairuoliškos idėjos bus tik pajuokos objektas.

Pasirodo, kad stipriai klydau. Todėl su didžiule nuostaba ir siaubu dabar matau, kaip pamažu, bet nuosekliai grįžtame ten, kur jau buvome. Kaltas tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas? Ne tik. Vieni tai daro dėl menko išsilavinimo ir nesuvokimo, dauguma, kaip įprasta, pasyviai plaukia pasroviui ir dėl nieko nesuka sau galvos, o kiti – visiškai sąmoningai – karjeros arba grynai komerciniais sumetimais.

Beveik trys dešimtmečiai laisvės, o daugelio mūsų galvose atsiranda vis galingesni stabdžiai. Visai kaip sovietmečiu – „galvok, ką kalbi“ arba „laikyk liežuvį už dantų“. Jei jūs, baimindamasis dėl savo darbo, visuomeninės padėties ar viešosios nuomonės pradedate sverti kiekvieną žodį, galvoti, ką galite kalbėti, o ko – ne, tai yra pabaigos pradžia. O gal – net ir pusiaukelė. Ir tokių „su padėtimi“ jau yra dauguma

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Chingishan       2019-05-18 10:48

Mane tiesiog siutina kad itelektualai nepareiškia vieningos nuomonės dėl LGBT+ (ir jos filialų) bei šitos ideologijos totalaus draudimo Lietuvoje. Jie tiesiog po viena rašinėja ir konstatuoja faktus ir pasekmes-o kad imtųsi organizuotai kovos su priežasitimis- o būtent reikalautų draust LGBT+ organizacijai ir jos filialams veikti Lietuvoje, reikalautų drausti juos finansuoti, pareikalautų iš valdžios įvesti atsakomybę už šitos ideologijos sklaidą ir paramą jai, pareikalautų bausti ir mest iš valdžios politkus ir teisėjus kurie tai remia (nes jie pažeidžia ir laužo Konstituciją ant kuriuos prisiekė), pareikalautų atsakomybės visuomenininkams, kurie remia šitas degradacijas (nes jie de facto irgi prisiekė saugot Konstituciją kai gavo pasą- o savo veiksmais ir parama ją laužo- taigi pažeidžia) ir turi būti konkreti baudžiamoji atsakomybė su pilietybės suspendavimu, o aktyviausiems ir atėmimu. Kur po velnių organizuota intelektualų nuomonė?? Turiu omenyje moralias organizacijas, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos ir pan forumus, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociaciją ir t.t ir pan. Kol to nebus - tai viskas tęsis ir radikalės, nes liberastija patiria vieną pralaimėjimą po kito, todėl kol jie dar valdo fin. resursus ir dalinai įvairias tarptautines organizacijas tokias kaip JT ar ES- tai skuba ir jau nusimetė kaukes ir daro viską kad suspėt indokrinuot kuo daugiau žmonių ir būtent kuo jaunesnių vaikų - kad jie po kurio laiko kai tie užaugs - vėl galėtų grįžti.  Mes visi turim pareikalauti iš jau minėtų organizacijų, kad jie pagaliau nustotų sėdėti krūmuose, bijoti dėl savo 3 centų darbo- ir bent parašyt vieningą atsišaukimą “Manifestą” kuriame būtų valdžios pareikalauta tai kas išdėstyta aukščiau, plius ir žmonėms dar kartą pasakyt- kad tai kas bandoma mums įbrukti kaip norma, ar neišvengiama būtinybė, progresas ir pan - yra tiesiog paskutinė degradacijos stadija, ir tai ne joks ne progresas , o jau daug kartų praeitas civilizacinis regresas po kurio nebelieka civilizacijos ir iš jos griūvėsių pasaulis priverstas vėl ir vėl kilt šimtus ar tūkstančius metų.

Raigerdas        2019-05-17 19:10

Taip, įdomus straipsnis, verčiantis gerai pamąstyti, kaip mes čia gyvuojame toje NEPRIKLAUSOMOJE Lietuvoje su NEPRIKLAUSOMA LRT ir kitomis NEPRIKLAUSOMOMIS, tarp kitko, kaip ne keista, bet valstybinėmis institucijomis. Ir niekas iš inteligentų nesugeba net užduoti tokio klausimo: kas gali įvardinti nors 1-ą daiktą šiame pasaulyje ar Visatoje, kuris būtų NEPRIKLAUSOMAS. Tai, kaip atsitiko taip, kad kažkas sugalvojo kažkokius tai miražinius pavadinimus ir mes visi dabar kartojame tas nesąmones apie NEPRIKLAUSOMĄ LRT. Konstitucinis Teismas irgi kliedi visokiais NEPRIKLAUSOMAIS dalykais. Taigi, visuotinis sukvailėjimas, kai VERGAI gauna laisvę, tai jiems norisi ne kokios konkrečios laisvės, bet ABSOLIUČIOS, kurios negali būti tikrovėje, ar bent materialiame pasaulyje. Ir niekas nekreipia dėmesio, kad mes jau esame įvardijami kaip skurdžiausia šalis, alkoholikų šalis (gal dar NEPRIKLAUSOMŲ ALKOHOLIKŲ šalis) ir t.t. Bet pažiūrėkime štai dar į tuos duomenis, kur mes esame vėl pirmi: “Latvija, Lietuva ir Estija užima pirmas tris vietas Europos Sąjungoje žudynių skaičiumi šimtui tūkstančių žmonių. Tokią išvadą padarė VoxEurop platformos žurnalistai, analizuodami 2015 m. Ir 2016 m.
2016 m. Europos Sąjungoje buvo padaryta 5,2 tūkst. Žudynių. Dauguma šimtų tūkstančių žmonių žudynių įvyksta Baltijos šalyse.
Latvija buvo lyderė - 5,64 atvejai šimtui tūkstančių žmonių. Lietuva užima antrą vietą pagal žmogžudystes ES - 4,92 atvejų šimtui tūkstančių. Estija - trečioje vietoje - 2,51 atvejis šimtui tūkstančių žmonių.
13 Europos šalių užregistruota mažiau nei viena žmogžudystės šimtui tūkstančių žmonių - tai Austrija, Čekija, Nyderlandai, Ispanija, Portugalija, Italija ir Lenkija. Saugiausia buvo Slovėnijoje - 0,48 atvejo per šimtą tūkstančių žmonių.
Naujausi turimi ES savižudybių duomenys susiję su 2015 m. Iš viso Europos Sąjungoje savižudybių ėmėsi 56 tūkst. Žmonių. 77% jų yra vyrai, 48% - 40-65 metų.
Lietuva dėl savižudybių ES buvo lyderė (30,28 atvejai 100 tūkst. žmonių). Antroje vietoje yra Slovėnija (20,72 atvejai 100 tūkst. žmonių). Trečia - Latvija - 19,34 atvejai 100 tūkst. žmonių.
ES vidutinis savižudybių skaičius buvo 11,23 atvejai 100 tūkstančių žmonių”. Ir niekas Lietuvoje nenagrinėja ir nesiruošia nagrinėti, kodėl tai vyksta.

skaitytoja       2019-05-17 11:48

Ačiū. Kaip visuomet Jūsų geri ir reikalingi straipsniai. Deja, traukinys važiuoja pilnu greičiu nesustabdomai. Įdomu kas ir kada jį sustabdys?

Marija       2019-05-17 8:50

...“galvose atsiranda stabdžiai…” - įdomu, ir kokiu būdu tie stabdžiai atsiranda? Nejau taip iš niekur nieko ir atsiranda? Jei jau rašai, žmogau, straipsnį tokia tema, tai ir rašyk konkrečiai - iš kur tie stabdžiai. Ir kiek jau tėvynainių yra užtampyti po teismus, kurie tų stabdžių nepaisė...

buratinas       2019-05-17 6:37

Nu, pasižiūrėjau į veidrodį ir ką- visi siūlai laisvi, visos virvelės laisvai siūbuoja.
Akivaizdu- esu visiškai laisva marionetė.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Naujienos iš Karabacho fronto

JT piktnaudžiavimas žmogaus teisėmis (I)

Vytautas Sinica. Švedija: multikultūralizmo grimasos

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai, kvailiai – valdžioje

Agnė Širinskienė. Kas būna, kai prišneki apie svainio partiją

Popiežius Pranciškus apie neoliberalizmą

Algimantas Rusteika. Didvyriai ir nesuprasti genijai opozicijoje, o niekšai ir kvailiai – valdžioje

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.