Dienos aktualija, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis apie masinius trėmimus: kada rasis politinė valia komunizmo nusikaltimams pažinti ir įvertinti?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. birželio 15 d. 20:48

13     

    

Verta prisiminti. Vidmantas Valiušaitis apie masinius trėmimus: kada rasis politinė valia komunizmo nusikaltimams pažinti ir įvertinti?

Birželio 14-ąją minime pirmuosius masinius trėmimus, sukrėtusius Lietuvą 1941 m. birželio 14–18 dienomis. Tačiau Vidmanto Valiušaičio teigimu, trėmimąi vykę iki pat karo pradžios: 1941 m. birželio sukilėliai Naujojoje Vilnioje suspėjo atkabinti 40 vagonų birželio 23-ąją, deja, pirmųjų 8 ar 10 vagonų su Vilniaus LAF štabo nariais, sulaikyti nepavykę – Gorkyje jie buvo nuteisti pagal sovietų Rusijos įstatymus ir tų pačių metų gruodžio 17 d. sušaudyti.

Apie kruopščiai suplanuoto teroro mastą, kuris buvo numatytas Lietuvai, liudija ir kiti V. Valiušaičio pateikiami skaičiai: pagal vietinių kolaborantų sudarytus planus, tremtis, jei ne mirties bausmė, laukė 230 tūkst. asmenų, nepriklausomoje Lietuvoje ėjusių vadovaujančias pareigas, nebūtų pasigailėta ir jų šeimos narių – iš viso pirmojo teroro aukomis turėjo tapti 750 tūkst. Lietuvos gyventojų. „Didžiuosius“ planus įgyvendinti sutrukdė prasidėjęs Vokietijos–TSRS karas, tačiau besitraukianti Raudonoji armija ir TSRS represinės struktūros ir toliau įvykdė masines Lietuvos gyventojų žudynes: Lietuvos ypatingojo archyvo duomenimis, birželio 22–27 d. buvo nužudyta apie 400 Lietuvos kalėjimuose įkalintų asmenų ir apie 700 kitų civilių Lietuvos gyventojų. Vienos garsiausių savo žiaurumu žudynių įvykdytos birželio 25 d. Rainių miškelyje (Telšių apskritis) – čia buvo žiauriai nukankinti ir sušaudyti Telšių kalėjime kalinti 76 politiniai kaliniai.

Kad sovietų vykdyto genocido aukų pagerbimas netaptų tik vienadiene akcija, kviečiame dar ir dar kartą atsigręžti į istorinius dokumentus. Tikimės, kad šie anksčiau rašyti Vidmanto Valiušaičio straipsniai padės ne tik geriau pažinti dar menkai ištyrinėtą sudėtingą istorinį laikotarpį, bet ir leis argumentuotai atremti tebesitęsiantį terorą – bandymus istorinę tiesą apie Lietuvos valstybę ir ją kūrusius asmenis iškreipti, ideologizuoti.

* * *

Vidmantas Valiušaitis. Dabartis ir tarybinė istoriografija. Apie trėmimus

DELFI.lt | 2012 m. birželio 11 d.

Ką rašo istorijos vadovėlis, kurio pamokas yra išmokę Darius Udrys ir Algirdas Paleckis? Ten rašoma: „Vokiškieji fašistiniai okupantai nutraukė ramų kūrybinį lietuvių tautos gyvenimą, nuo pat pirmųjų dienų sužlugdė visą socialistinės statybos darbą. [...] Norėdami įgyti didesnį buržuazinių nacionalistų pasitikėjimą, vokiškieji fašistai pirmomis okupacijos dienomis leido jiems greta generalinio komisaro sudaryti „laikinąją vyriausybę“, vadovaujamą klerikalų šulo J. Ambrazevičiaus“. Čia iš tarybinio istoriko Juozo Žiugždos redaguotos „Lietuvos TSR istorijos“ (1958 m.).

Vadovėlyje nekalbama, kad generalinis komisaras, kitaip tariant, civilinė vokiečių valdžia, atsirado tik liepos pabaigoje, o J. Brazaičio vyriausybė buvo paskelbta birželio 23-ąją.

Bet ar į tokias „smulkmenas“ bolševikų istorikas kreips dėmesio? Ypač kai turi pavedimą parodyti, kad Laikinoji Vyriausybė buvo nacių įrankis? Naujesnėje, jaunesnės kartos tarybinio istoriko Broniaus Vaitkevičiaus redaguotoje „Lietuvos TSR istorijoje“ (1975 m.) rašoma: „J. Ambrazevičiaus „vyriausybė“ tuojau ėmėsi likviduoti visus Tarybų valdžios laimėjimus, slopinti darbo žmonių pasipriešinimą; ji padėjo įtvirtinti okupacinį režimą Lietuvoje. [...] Hitlerinė Vokietija, numačiusi kolonizuoti, o vėliau ir prijungti Lietuvą prie reicho, buvo priešinga ne tik savarankiškos buržuazinės Lietuvos valstybės, bet ir marionetinės vyriausybės susidarymui. Todėl nuo pirmųjų okupacijos dienų vokiečių valdžios pareigūnai su Ambrazevičiaus „vyriausybe“, kaip tokia, vengė bet kokių kontaktų. Faktiškai visa valdžia okupuotoje Lietuvoje buvo sutelkta karo komendantų rankose, o „vyriausybė“ ir jos organai tik vykdė pastarųjų nurodymus. [...] Okupantai siekė, kad „vyriausybė“, pakeitus kai kuriuos jos narius, būtų performuota į jiems palankų patariamąjį organą, pavadintą tautiniu komitetu arba taryba“.

Čia jau lanksčiau. Faktus atliepiančių tvirtinimų daugiau. Tačiau ir prieštaravimų – daugiau. Kaip suprasti: fašistai „pirmomis okupacijos dienomis leido“ sudaryti Laikinąją Vyriausybę (pagal J. Žiugždą) ir tuo pat metu su ja „vengė bet kokių kontaktų“ (pagal B. Vaitkevičių)? Vyriausybė „tuojau ėmėsi likviduoti“ visus tarybinės valdžios „laimėjimus“, tačiau visa valdžia buvo sutelkta „karo komendantų rankose“? Vyriausybė buvo „marionetinė“, bet vokiečiai kažkodėl norėjo ją performuoti į jiems „palankų patariamąjį organą“? Ir net šito jiems pasiekti kažkodėl nepavyko?

Na, bet apie tai pakalbėsime truputį vėliau. Dabar pasižiūrėkime kaip 1941 m. birželio sukilimas nutraukė „ramų kūrybinį lietuvių tautos gyvenimą“.

„Daug kas tvirtina, kad sukilimas buvo vokiečių ir antisemitų propagandos rezultatas, – sako dr. Augustinas Idzelis. – Tai nesąmonė! Kai tavo akyse dingsta be žinios žmonės – tavo vakarykščiai bendradarbiai ir kaimynai, – kai matai trėmimus, kai tavo paties šeimą kiša į vagonus, kai sužinai apie įvykdytus sadistinius kankinimus ir žudymus, tau nereikia propagandos, kad paimtum ginklą ir dalyvautum sukilime.“

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

 

* * *

Vidmantas Valiušaitis. Kas sankcionavo nusikaltimus prieš žmoniškumą?

DELFI.lt | 2012 m. birželio 14 d.

1941 m. birželio 14-osios rytas. Aušta. Vienu metu užpuolamos tūkstančiai šeimų. Lietuvių. Lenkų. Žydų. Nieko apie tai neįtariančių. Ramiai besiilsinčių savo namuose. Staiga prikeliamos iš miego. Suvaromos į vieną buto kambarį. Laikomos pusnuogės prieš atstatytus ginklus. Kad drebėtų iš baimės ir nežinios.

Enkavedistai („mėlynkelniai“, kaip juos tada žmonės vadino) su parankinais tuo metu griozdžia namus. Ieško „ginklų“, „šaudmenų“, „antisovietinės literatūros“. Išvertę namus, įbauginę žmones, juos kvočia, rašo protokolus. Pagaliau praneša, kad vyriausybės nutarimu jie ištremiami į kitas Tarybų Sąjungos sritis.

Bet net ir tai – melas, apsimetimas ir vaidyba. Terorizuojamų žmonių likimai buvo nulemti anksčiau. Komjaunuoliai, partinis aktyvas, tarybiniai aktyvistai, sąmokslaudami pagal A. Guzevičiaus instrukciją, sekė savo bendrapiliečius, sudarinėjo pasmerktųjų sąrašus. Buvo tuo pat metu teisėjai ir prokurorai. Ir nuosprendžius skirstė. Kitaip tariant, elgėsi taip, kaip dabar teisinasi nusenę pasigailėjimo verti stribai: „veikėme pagal to meto įstatymus“...

„Lietuvos gyventojų dauguma, kuri nemokėjo atbulai galvoti, – rašo Liudas Dovydėnas, rašytojas ir žurnalistas, okupuotos Lietuvos liaudies seimo pirmininko pavaduotojas, švietimo komisariato darbuotojas, – nesugebėjo ūmai nusikratyti per tūkstančius metų įgytų žmogaus vertybių – teisėtumo, tiesos, žmoniškumo, – bolševikų okupacijos metu klydo pačiuose elementariausiuose reikaluose.

Buvom pratę galvoti melą esant žmogaus gėda, pažeminimu, o bolševikai melą laiko pagrindine socializmo kūrimo priemone. Meluok kvailiui ir protingam, meluok dieną ir naktį, jeigu tik tas melas naudingas bloševizmui.

Šmeižtas, buvome pratę galvoti, nekultūringo žmogaus savybė, o bolševikas pareiškė tvirtai ir aiškiai: šmeižk liaudies priešą, šmeižk neaktingą – demokratą, kad jis imtų kovoti, šmeižk dorą, sąžiningą žmogų, jeigu tas žmogus nenaudingas bolševizmo reikalui.“

„Mes kiekvieną akimirką, kiekvienam galim mesti kaltinimą: „Esi liaudies priešas!“ Tegu įrodo, kad jis ne toks“, – tvirtino to meto Lietuvos TSR vyriausiasis prokuroras Vladas Niunka.

Šiandien šios kvislinginės figūros, terorizavusios ir baimėje laikiuosios visuomenę, nė maža dalimi nesusilaukia tiek pasipiktinimo ir tulžingų žodžių, kiek tie, kurie bandė atsikratyti okupantų primestais nusikalstamais įstatymais, panaikinti pasibaisėtinus tarpusavio santykius ir gelbėti teroro siaubiamus žmones.

Juk akimirksniu buvo sudaužyta tūkstančių šeimų gyvenimai. Duotos dvi valandos atsisveikinti su viskuo, dėl ko vargta, dėl ko gyventa, kas kruvinu prakaitu užgyventa. Pasiimti su savimi leista 100 kilogramų daiktų ir nieko daugiau. Dvi valandos. Susiruošti iki atsisveikinant amžinai.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

T0mas J.       2019-07-7 14:42

Portalo adminui: pataisykite laikrodį. Dabar ne 14:42, bet jau 15:42.
Ar esi neįgalus tai padaryti? Gal tuomet eik griovių kasti…

T0mas J.       2019-07-7 14:40

Nusikaltimus prieš žmoniškumą sankcionavo TSKP - Dalios Grybauskaitės, Liudviko Sabučio, Bronislovo Genzelio, Bronislovo Kuzmicko, Algirdo Brazausko, Donato Banionio, Gedimino Kirkilo, Artūro Paulausko, Nijolės Oželytės, Mykolo Burokevičiaus, Justino Marcinkevičiaus, Rimvydo Valatkos, Algirdo Butkevičiaus, Algimanto Čekuolio bendrapartiečiai.
Mano panieka jiems visiems. 

stasys        2019-06-18 7:25

Geras str. ..tik jam reikia paskirti kur kas daugiau laiko naršymui nei jo turiu esamu laiku . Kada nors atsigriebsiu ..

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2019-06-16 17:34

Teksto autoriui su nr. 2019-06-16 13:21
Įsidėmėk, už šmeižtą, yra straipsnis : )

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2019-06-16 17:28

Teksto autoriui su nr. 2019-06-16 13:21
Naudoji Rasos Juknevičienės kliedėjimo būdą : )))
Putino okupantų gaujos bendradarbių įvaizdžio etiketės mums nelimpa : )))

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2019-06-16 17:14

Teksto autoriui su nr. 2019-06-16 13:21
Už l sunkius padarinius Tautai bei Lietuvai, visos antikonstitucinių seimų partinės gaujos yra vertos pačios didžiausios bausmės.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS        2019-06-16 17:11

Teksto autoriui su nr. 2019-06-16 13:21
patarimas pamatyti Vytauto Vyšniausko kalbą seime. Jis puikiai apibūdino landsberginius. Vaizdo medžiaga
va čia
https://www.youtube.com/watch?v=3—9hGn3enA
_____________________________________
Užvaldytoji Lietuva (30 metų komunistus dangstančiųjų partinių gaujų)
2019 birželio 16

to StasysG       2019-06-16 13:22

Niekas neatsakys, nes Blogio imperija turi galingų savo amžinųjų sąjungininkų.

Vėl Landsbergis?       2019-06-16 13:21

O pamiršote, kad urmu balsavote LK(b)P CK Pirmąjį sekretorių drg.AMB, bet nuolat kišate tą, ką Jums leidžia jūsų šeimininkas - KGB rezervas. Kas Lietuviškoms pseudo pajėgoms trukdė užimti Landsbergio pareigas anuomet? Kur tada buvai, a? Kas trukdo dabar, kai LDDP jau antrą kadenciją baigia pilti, ko netriukšmaujate? Žalieji kolchoznikai yra ta pati LDDP, nežinojai? LK(b)P CK sekretorius Glavieckis kokioje partijoje buvo ir yra, nežinai ar apsimeti? Ko jo nekritikuoji, ką? Bijai, ane? Landsbergio nebijai dergti, nes leidžia tautininkų šeimininkas, ane?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-06-16 11:39

Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos sudėtyje yra Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga - nuo komunistų nukentėjusiųjų piliečių visuomeninė organizacija.
__________________________________________________________________________

Turim straipsnius, išryškinusius iki šiol buvusią nematomą Vytauto Landsbergio klastą. Va tokį
http://www.propatria.lt/2018/08/jonas-burokas-nepaneigsime-to-kas.html?showComment=1534473122762#c8995651840707352202
ir va tokį
http://www.vilniausforumas.lt/2018/08/tautos-forumo-pareiskimas-del-lkp.html
Išvada: nejusdama klastos, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, susidėjo su iki šiol LKP budelius dangstančiaisiais landsberginiais. Vienareikšmiškai, tokią klaidą reikia nedelsiant atitaisyti.

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga (pirmininkas Gvidas Rutkauskas) privalo nedelsiant panaikinti (2004 metų) politinį sandorį su klastingiausiaisiais komunist_kgb’istiniais landsberginiais ir tai duotų nenuspėjamai didelę jėgą dar vieno Tautos Sąjūdžio startui. Reikalingas Tautos forumo (bei kitų) kreipimasis į LPKTS pirmininką Gvidą Rutkauską ir jo pavaduotojus bei į visus LPKTS valdybos ir tarybos narius. Kontaktai va čia http://www.lpkts.lt/kontaktai
_____________________________________________
P. s. Prieš metus, buvo išsiųstas prašymas - nutraukti politinį sandorį su klastingaisiais landsberginiais, LPKTS pirmininkui Gvidui Rutkauskui ir jo pavaduotojams bei visiems LPKTS valdybos ir tarybos nariams. Atėjo tik vieno nario atsakymas su piktumais. Gvidas Rutkauskas nereaguoja iki šiol. L blogai.

StasysG       2019-06-16 10:12

Perskaičiau mokytojos, tremtinės Adelės Dirsytės (1909-1955), kilusios iš Šėtos, (ir kitų mergaičių) siaubingas kančias ir kartu veiklą už Lietuvą Rytų Sibire, Magadane:

w w w.prodeoetpatria.lt/files/pdf/Adele-Dirsyte-gyvenimas-ir-darbai.pdf.—-
Kas už tai atsakys? NIEKAS…

Agnė       2019-06-15 21:25

Tremties pensijos neindeksuotos nuo tada, kai pradėjo mokėti

Tomas       2019-06-15 21:16

Įdomu, žydai paskaitys ,kas čia parašyta.

Rekomenduojame

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Valstybinė kalba išduota ir Konstitucija sulaužyta įteisinant vieną esminių Jedinstvo ir autonomininkų reikalavimų

LVI: Agituojant už smurto artimoje aplinkoje įstatymo pakeitimus pasitelkiama klaidinanti informacija

Raimondas Navickas. Pasekmių dėl nuosavų veiksmų numatymas nėra stiprioji kai kurių mūsų politikų pusė

Krikščionė politikė Suomijoje: persekiojimas dėl religinių įsitikinimų yra privilegija

Vakcinas, pandemijos valdymą peikęs profesorius apie skundą pateikusius studentus: tai karta, kuri ateina į universitetą emocinio komforto

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: klaidinga teigti, kad vyskupai palaiko valdžios elitą

Vytautas Sinica. Galbūt paskutinis žodis apie valstybinę kalbą pasuose

Gintaras Songaila. Vytautas Landsbergis jedinstvos nasruose

Aleksandras Nemunaitis. Šiandien Seime nusimato „karšta“ dienelė

Lenkai ribos NVO įtaką mokykloms, skatins vertybinį lenktyniavimą tarp mokyklų

Krescencijus Stoškus. Esu apimtas sunkaus nerimo ir skausmo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.