Naujienos

Verta prisiminti. Paminklo Lukiškių aikštėje epopėja: skandalu pasibaigęs 2013 metų konkursas

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugpjūčio 31 d. 16:43

4     

    

Verta prisiminti. Paminklo Lukiškių aikštėje epopėja: skandalu pasibaigęs 2013 metų konkursas

Kaip jau skelbėme, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skirtose Lukiškių aikštės memorialui sukurti, pretendavo daugiau nei trisdešimt idėjų. Liepos 26 dieną komisija atrinko penkis autorius ir autorių kolektyvus: architektą Gintarą Čaikauską su kolektyvu – skulptoriumi Arūnu Sakalausku ir architektais Linu Naujokaičiu bei Kęstučiu Akelaičiu (šis autorių kolektyvas visuomenei pažįstamas kaip Vyčio paramos fondo kuriamo memorialo projekto autoriai); architektą, humanitarinių mokslų daktarą, architektūros teoretiką Tomą Grunskį su kolektyvu „aexn“; skulptorių ir dizainerį Andrių Labašauską; kraštotyrininką Algimantą Lelešių; fotografą, filmų ir meno instaliacijų kūrėją Darių Žiūrą.

Tačiau menininkai, gavę progą išplėtoti savo kūrybinius sumanymus, kol kas vengia viešumo. Šių kūrybinių dirbtuvių organizatoriai – Kultūros ministerija kartu su Šiuolaikinio meno centru – tokį slaptumą teisina: girdi, autoriams pasirengti atrankai buvo skirta palyginti nedaug laiko, todėl ir skubėti skelbti neišbaigtus projektus neverta. Tačiau projektus pristatyti viešai žadama dar šį rudenį.

O kol laukiame, prisiminkime 2013 metų konkursą, kurio skandalingi sprendimai – konkurso žiuri pirmąsias dvi vietas skyrė darbams, net negalėjusiems jame dalyvauti (ČIA) – galutinai diskreditavo valstybės organizuojamus konkursus, o talentingiems menininkams atmušė bet kokį norą juose dalyvauti.

Tąkart neskaidrus Lukiškių aikštės memorialo konkursas buvo sutabdytas tik menininkams išreiškus protestą, kuris sulaukęs ir visuomenės palaikymo. Tačiau tokių fiasku pasibaigusių konkursų būta ne vieno ir ne dviejų.


Gerb. kultūros ministrui Šarūnui Biručiui.

„Skulptūros ir vitražo centro“ valdybos pirmininkas, skulptorius Kęstutis Musteikis
                                               
                                                2013 06 20
                                             

PROTESTAS
DĖL LIETUVOS LAISVĖS KOVOTOJŲ ATMINIMO ĮAMŽINIMO LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE VILNIUJE

MENINĖS IDĖJOS PROJEKTŲ KONKURSO I IR II VIETŲ „LAUREATŲ“


Gerbiamas Kultūros ministre, Šarūnai Biruti.

Džiaugiamės, kad įvyko konkursas plastiniam akcentui Lukiškių aikštėje.

Tačiau apgailestaujam dėl nesklandumų organizuojant konkursą ir vertinant pretendentus.

Konkursas buvo slaptas, todėl, mūsų supratimu, jame negalėjo dalyvauti anksčiau publikuoti pretendentai ar dalyvavę ankstesniuose konkursuose kūriniai.

Pirma vieta buvo suteikta projektui „Tautos dvasia“ (aut.Vidmantas Gylikis, Vytenis Hansell, Ramunė Švedaitė), tačiau ši skulptūrinė kompozicija jau yra dalyvavusi 2008 m. konkurse Žvėrynui ir nieko nelaimėjusi.

Antra vieta suteikta projektui „Šviesa“ (aut. Kęstutis Antanėlis, Dalius Regelskis, Gintautas Tiškus), tačiau ši skulptūrinė kompozicija jau yra dalyvavusi 2008 m. balandžio mėn. Lukiškių aikštės konkurse, eksponuotame Taikomosios dailės muziejuje, ir taip pat nepateko tarp laureatų.

K.Antanėlio, D.Regelskio ir V.E.Čekanausko architektų grupės parengto projekto pagrindinis struktūrinis elementas – architektūrinė-skulptūrinė kompozicija „Laisvė“, trijų kolonų ritmu akcentuojanti magišką skaičių „3“, reiškiantį tris lemtingus bandymus sukurti Lietuvą, tris jos valstybingumo įtvirtinimus istorijoje.

K.Antanėlio, D.Regelskio ir V.E.Čekanausko architektų grupės parengtas projektas

„Ši lakoniškų formų skulptūra iš skirtingų pusių atsiveria vis naujomis reikšmėmis: kolonų ritmas, padvelkęs 1864 m. kartuvių šalčiu, atsisuka į mus Triumfo arka, liudijančia laisvės pergalę prieš prievartą“. Šalia monumento būtų išdėstyti dolmeninės plastikos objektai – devynios granitinės stelos su iškaltais užrašais – žymiausių Lietuvos asmenybių mintys apie laisvės vertę. Projekto autoriai tikisi, kad Lukiškių aikštės pertvarkymas atneš ne tik dvasinę, bet ir ilgalaikę visuomeninę bei ekonominę naudą. Autorių manymu, aikštės infrastruktūra sukurs investicijoms palankią terpę, galimybę naudoti Lukiškių aikštės požeminę dalį 1320 vietų automobilių saugyklai bei viešiesiems tualetams įrengti.


„Į Lukiškių aikštę eisime pasivaikščioti, susitikti, rinksimės į šventinius renginius, koncertus“, – prognozuoja architektai. Be to, jie žada, kad „iškilmių metu šviesos stulpų aureolė apgaubs „Laisvę“, atminties stelas ir žmones“.

Vis dėlto labai abejotina, ar žmonės vaikščios pirmyn atgal praktiškai tuščioje Lukiškių aikštėje, o žadamą šviesų aureolę kažin ar iš viso galima bus realizuoti. Tiesa, žadama net 1320 vietų automobilių saugykla šiokio tokio pasisekimo vis dėlto turėtų turėti.

Protestuojame prieš pirmos ir antros vietos suteikimą šiems projektams ir reikalaujame kad šie projektai būtų diskvalifikuoti, nes jų skulptūrinių kompozicijų autoriai buvo žinomi ir todėl jie negalėjo slaptai dalyvauti Lukiškių aikštės plastinio akcento konkurse. Jų skulptūrinės kompozicijos jau buvo pralaimėjusios ankstesniuose konkursuose ir mes nemanome, kad Laisvės kovotojų atminimą gali vainikuoti pralaimėję darbai.

Pagarbiai.

„Skulptūros ir vitražo centro“ valdybos pirmininkas
skulptorius Kęstutis Musteikis

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas - Jules       2017-09-4 11:50

Pala pala, kokie čia dar “niekadėjai”! Ar nematai, kad Lukiškių aikštėje suprojektuotos puikios kartuvės Lietuvos Nepriklausomybei? Virvę patys užkabinsim!

Ir čia Lietuvos "menininkai"       2017-08-31 21:32

Kiek galima malti šūdą? Perneškit nuo krantinės tą vamzdį ir bus tvarka. Vamzdec ne zamenim.

Šarūnas       2017-08-31 20:33

Ar ne pasityčiojimas iš kovotojų už Lietuvos laisvę, jų atminimo vietą susiejant su pramogomis?

Jules       2017-08-31 8:16

Šitie niekadėjai turėtų būti diskvalifikuoti, jei visi esame lygūs įstatymui, bet, matyt, kad taip nėra. Oligarchijos dvaro chaltūrščikai taip įsisiautėjo, kad nebėra kam juos sustabdyti.


Rekomenduojame

Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Štai ir sulaukėm. Liudvikas Jakimavičius: „Net okupantų valstybė TSRS valstybinių švenčių proga skelbdavo amnestijas, o ne nuosprendžius“

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Irena Vasinauskaitė. Gražuolių kaime iki šiol vaidenasi?

Ramutė Bingelienė. Cenzūros grimasos Seime

Kiek verti 100 eurų Lietuvoje ir likusioje ES?

Algimantas Rusteika. Tiesos išbandymus pereina ne visi

Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ sutiktuvės

Janina Survilaitė. Klampūs archyvų atstatymo keliai

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Popietė su Laisvės premijos laureate s.Nijole Sadūnaite

Apie išprievartavimą melavusi feministė nuteista už šiurkštų šmeižtą

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla – politinė

Teisininko žvilgsnis į BK normą dėl seksualinio priekabiavimo. Vytautas Sirvydis: sunku rasti kitą tokį lengvai „pritempiamą“ straipsnį

Vytautas Vyšniauskas. Neiškęstas privatusis patriotizmas

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(III). Nedemokratiškų nuostatų įsivyravimas demokratijoje?

Dariaus Kuolio atrinkta. Justino Marcinkevičiaus atsakas savo kaltintojams: „Valstybę praradote jūs, o tautą mes vis dėlto išsaugojome“

Raimondas Kuodis. „Ekonomikos dėstymą yra užvaldę neoliberalai“

Valdas Vasiliauskas. Tauta nebuvo pakviesta į  šimtmečio šventę

Nuo bačkos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas“

Nida Vasiliauskaitė. #TuIrgiKaltas?

Vladimiras Laučius. „Pagrindinis žurnalistikos tikslas yra ieškoti tiesos“

Lietuvos Respublikai – 100. Darius Kuolys: Vilniuje – Valstybės atkūrimo takas (II)

Vasario 13-ąją Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymas

Irena Vasinauskaitė. Nieko asmeniško… Tik vykdau pažadą [2], arba Šis bei tas apie politinį priekabiavimą

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Vasario 16-ąja Lukiškių aikštėje įvyks šventinis renginys „Atmintis ir pagarba“

Kun. Robertas Skrinskas. Lietuvos paaukojimai Marijai: istorinė apžvalga

Kun. Vytenis Vaškelis. Tėvynės paaukojimas Marijai

Geroji Naujiena: Viešpaties ranka pagydo ligotus kūnus ir nuvalo nuo sielos nuodėmės raupsus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.