Dienos aktualija, Istorija, Demokratija ir valdymas

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 14 d. 17:26

4     

    

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Vasario 18 d. Kaziui Škirpai sukanka 125-eri. Ta proga Vilniaus knygų mugėje vasario 20 d. 16 val. Rašytojų kampe Vidmantas Valiušaitis pristatys pirmąsyk Lietuvoje išleistą K. Škirpos knygą „Sukilimas Lietuvos suverenumui atstatyti“. Knygą bus galima įsigyti „Žaros“ leidyklos stende.
Supažindiname su keletu minčių iš šios knygos.

„Valstybė savaime nėra joks idealas. Ji yra tik priemonė tautos gerovei kelti ir jos tautinei kultūrai vystyti. Esamomis tarptautinėmis ir socialinėmis sąlygomis valstybė yra galingiausia ir didžiausia organizacija patikrinti ir įgalinti minėtų tikslų siekimą. Todėl kiekviena tauta stengiasi turėti savo valstybę, o jos netekusi – kovoja, nesigailėdama didžiausių aukų už jos atstatymą.

Praktiškai žiūrint, o ne vadovaujantis vien tautinėmis ambicijomis, atrodo, kad turėtume sutikti, jog ne kiekviena tauta gali turėti savo valstybę. Ją racionaliai gali sukurti tik tokia tauta, kuri yra pakankamai pasiruošusi ir sugebanti savanoriškai valdytis ir kuri tikrai įgalina krašto gyventojus saugiai tenkinti savo dvasinius ir materialinius reikalavimus – išvystyti reikiamą pažangą. Priešingu atveju valstybė tampa tik našta pačiai tautai. Tuomet tauta nusivilia savo valstybe, jos nebebrangina, nustoja ryžtingumo ją ginti ir dėl to ji valstybės netenka ir pati pakliūva kitos tautos globon ar net priespaudon. Lietuvių tauta parodė, kad ji sugeba gyventi valstybiniu gyvenimu. Tam įrodyti užtenka prisiminti didelę pažangą, kurią Lietuva padarė per nepriklausomo gyvenimo laikotarpį visose gyvenimo srityse. [...]

Socialinis teisingumas yra vienas svarbiausiųjų tautos bendruomenės gyvenimo privalumų. Be socialinio teisingumo joks bendruomeninis gyvenimas būtų stačiai neįmanomas. Kur tokio teisingumo nėra, ten kyla nesantaika, tautoje susidaro įvairios grupės, kurios pradeda tarpusavyje kovoti. Tokiu būdu pakertamas pats bendruomeninio gyvenimo pagrindas.

<...>

Bet tauta yra žmonių bendruomenė. Todėl kiekvienas dirbąs jos narys, kuris turi iš savo darbo asmeninės naudos, turi nepamiršti, jog jo gerovė yra artimai susijusi su visos tautos gerove. Tuo būdu jis yra įpareigotas savo darbu siekti ne tik savo naudos, bet jis turi remti ir pačią bendruomenę. Jis visuomenės gerovę turi laikyti aukščiau už savo asmeninius interesus, nes tos bendruomenės tvirtumas yra būtina sąlyga ir šio intereso patvirtinimui. Vadinas, kiekvienas savo darbo rezultatų dalį turi skirti bendriesiems tautos reikalams. Tai pasiekiama apdedant uždarbį ir pelną mokesčiais. Mokesčiai negali būti vienodi, nes ne visi vienodai uždirba ir turi vienodą pelną. Be to, nevienodos yra ir pragyvenimo išlaidos. Taigi socialinis teisingumas reikalauja, kad kiekvienas pilietis būtų teisingai apdėtas mokesčiais. O tai pasiekiama įvedant proporcinę-progresinę mokesčių sistemą.

Be teisingo atlyginimo nustatymo už darbą ir teisingo mokesčių paskirstymo, yra dar daug kitų socialinių problemų, kurios turi didelės įtakos tautos socialinei būklei. Prie tokių problemų tenka priskirti draudimą, socialinę higieną ir kt. Visos šios problemos gali būti tinkamai išspręstos, jei kraštas yra racionaliai tvarkomas ir darbas yra visiems privalomas, kas tik jį gali dirbti.

Šeima yra pagrindinis socialinio gyvenimo branduolys. Ji duoda tautai prieauglį, nuo kurio priklauso tautos gyvybė ir jos ateitis. Todėl šeima turi būti ypatingai valstybės saugojama ir globojama.“

Šaltinis: Kazys Škirpa, „Sukilimas Lietuvos suverenumui atstatyti“, 1965, 70–71 p.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Puolimas       2020-02-15 18:02

Putinistų ir liberalmarksistų sutartinė puolant Lietuvos didvyrius darosi vis aršesnė.

Prašalietis       2020-02-15 13:15

Iš straipsnelio Kazys Škirpa: mintys apie valstybę 1965 metais rašo: ” kiekviena tauta stengiasi turėti savo valstybę, o jos netekusi – kovoja, nesigailėdama didžiausių aukų už jos atstatymą...Socialinis teisingumas yra vienas svarbiausiųjų tautos bendruomenės gyvenimo privalumų.Be socialinio teisingumo joks bendruomeninis gyvenimas būtų stačiai neįmanomas….Mokesčiai negali būti vienodi, nes ne visi vienodai uždirba ir turi vienodą pelną. Be to, nevienodos yra ir pragyvenimo išlaidos. Taigi socialinis teisingumas reikalauja, kad kiekvienas pilietis būtų teisingai apdėtas mokesčiais. O tai pasiekiama įvedant proporcinę-progresinę mokesčių sistemą”..... Kokią  savo gyvenime “vykdė didvyrišką veiklą” šis šiandiena “besidarantis tautos didvyris”: Po 1917 metų Spalio revoliucijos, inspiruotas susiorganizavusių latvių šaulių divizijos, kuriai Leninas patikėjo saugoti Kremlių, Škirpa Petrograde taip pat pabandė suorganizuoti lietuvių kovinius būrius. Nieko nesigavus 1918 metais grįžo į Lietuvą kur ėjo įvairias pareigas. 1939 metais Škirpos kaip kariuomenės karininko buvusio kariuomenės štabo viršininko galiausiai Lietuvos karo atašė Vokietijoje"didvyriška kova” už tuometinę Lietuvos valstybę buvo pasiraitojus kelnių klešnes paskui Smetoną ar pirma jo sprukti iš Lietuvos. Vokiečiams užėmus Lenkiją, siūlyti jų žvalgybai sukilimo Lietuvoje planą(mistinį LAF Lietuvos aktyvistų frontas), kai tik vokiečiai įžengs į Lietuvą... Visi Škirpos ir LAF"didvyriškų kovų” žinovai tegali apie pasakyti, kad šis sambrūzdis buvo trumpas ir jis “pabandė nustatyti Lietuvos nepriklausomybę”. Reikia tikėtis, kad anksčiau ar vėliau atsiras koks nors kieno nors parašytas” dokumentas” apie tai, kaip LAF-o kovotojai vadovaujami jo steigėjo Škirpos iššovė prie karinio ešelono ar okupacinės kariuomenės kareivinių iš šautuvo ar nors sutemus, kai niekas nematė su pagaliu trenkė apgirusiam rusiškam okupantui per makaulę ir šis faktas buvo užfiksuotas ligoninės priėmime jo galvą tvarsčiusio sanitaro padarytame priėmimo žurnale įraše…. Apie Noreikos-Vėtros organizuotą ir vykdytą masinį žydukų gelbėjimą karo metais vienas kunigėlis, pagal kažkokiame “archyve aptiktus niekam nežinomus dokumentas” net Čikagos teisme teisėjams pasakojo….

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-02-14 18:55

(žinia)
Kovo 18, Astra Astrauskaitė kviečia paminėti Kazio Škirpos gimtadienį.
Apie tai
va čia
http://alkas.lt/2020/02/14/policija-k-skirpos-gynejai-grazino-nusavinta-trispalve-video/

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-02-14 18:39

Dar viena milicijos (su klaidinančiu užrašu policija) ataka:
dabar, prieš Eglę Mirončikienę.
Apie tai
va čia
https://komentaras.lt/pilietines-visuomenes-persekiojimai-igauna-pagreiti-po-lietuviu-kalbos-mokytojos-policija-uzsieme-e-mironcikiene/?lang=


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis atviru laišku kreipėsi į Seimo narius dėl tradicinės šeimos išsaugojimo

Verta prisiminti. Rein Raud. Lietuva: politinio vystymosi modelis

Brolio Pauliaus Vaineikio, OFM, liudijimas: „Dvasinis sukilimas prasidėjo: Už Kristų, už šeimą, už Lietuvą!“

ES vyskupų konferencija dėl EP rezoliucijos apie teisę į abortą Lenkijoje: nėra tokios teisės

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Tomas Viluckas. Išskirtinis br. Pauliaus Vaineikio, OFM, vaizdo interviu: „Mes kovojame ne su žmonėmis“

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Lietuva Europos Sąjungoje

10 faktų apie Stambulo konvenciją

Audrius Bačiulis. Kodėl kai kas taip kovoja už Stambulo konvencijos pasirašymą

Vidas Rachlevičius. Po tokių parlamento pirmininkės veiksmų civilizuotoje šalyje pakviptų arba jos apkalta, arba pirmalaikiais rinkimais

Lionginas Baliukevičius-Dzūkas. „Tokios niekšybės, tokio velniško išdavimo dar nebuvo partizanų istorijoje. Judas šiuo atveju būtų toli pralenktas“

Liudvikas Jakimavičius. Keli klausimai, kylantys stebint viešąją diskusiją

Arkivysk. Kęstutis Kėvalas kunigams: Drąsinkime vieni kitus būti aktyvius ir nebijoti tų, kurie prieštarauja prieš teisę pasisakyti

Irena Vasinauskaitė.  Vergvaldžiai pastatys paminklą „Tautos laisvei“? Nejuokinkite!

Geroji Naujiena: Jo klausykime!

Artūras Grigas. Išlikti žmogumi

Kunigo Toliato atvejis, arba Ką Lietuvoje nuo šiol sakyti draudžiama

Dainius Rudzevičius. Stambulo konvencija ir jos ryšys su socialinės lyties ideologija

Ligita Sinušienė. Ar Stambulo konvencijai bebus ką pražudyti Kretingos pranciškonų gimnazijoje?

Rasa Čepaitienė. Kaukių kritimo metas

Brolis Paulius Vaineikis OFM. Šaukiu aš tautą nuodėmės užguitą

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.