Dienos aktualija, Istorija, Demokratija ir valdymas

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 14 d. 17:26

4     

    

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Vasario 18 d. Kaziui Škirpai sukanka 125-eri. Ta proga Vilniaus knygų mugėje vasario 20 d. 16 val. Rašytojų kampe Vidmantas Valiušaitis pristatys pirmąsyk Lietuvoje išleistą K. Škirpos knygą „Sukilimas Lietuvos suverenumui atstatyti“. Knygą bus galima įsigyti „Žaros“ leidyklos stende.
Supažindiname su keletu minčių iš šios knygos.

„Valstybė savaime nėra joks idealas. Ji yra tik priemonė tautos gerovei kelti ir jos tautinei kultūrai vystyti. Esamomis tarptautinėmis ir socialinėmis sąlygomis valstybė yra galingiausia ir didžiausia organizacija patikrinti ir įgalinti minėtų tikslų siekimą. Todėl kiekviena tauta stengiasi turėti savo valstybę, o jos netekusi – kovoja, nesigailėdama didžiausių aukų už jos atstatymą.

Praktiškai žiūrint, o ne vadovaujantis vien tautinėmis ambicijomis, atrodo, kad turėtume sutikti, jog ne kiekviena tauta gali turėti savo valstybę. Ją racionaliai gali sukurti tik tokia tauta, kuri yra pakankamai pasiruošusi ir sugebanti savanoriškai valdytis ir kuri tikrai įgalina krašto gyventojus saugiai tenkinti savo dvasinius ir materialinius reikalavimus – išvystyti reikiamą pažangą. Priešingu atveju valstybė tampa tik našta pačiai tautai. Tuomet tauta nusivilia savo valstybe, jos nebebrangina, nustoja ryžtingumo ją ginti ir dėl to ji valstybės netenka ir pati pakliūva kitos tautos globon ar net priespaudon. Lietuvių tauta parodė, kad ji sugeba gyventi valstybiniu gyvenimu. Tam įrodyti užtenka prisiminti didelę pažangą, kurią Lietuva padarė per nepriklausomo gyvenimo laikotarpį visose gyvenimo srityse. [...]

Socialinis teisingumas yra vienas svarbiausiųjų tautos bendruomenės gyvenimo privalumų. Be socialinio teisingumo joks bendruomeninis gyvenimas būtų stačiai neįmanomas. Kur tokio teisingumo nėra, ten kyla nesantaika, tautoje susidaro įvairios grupės, kurios pradeda tarpusavyje kovoti. Tokiu būdu pakertamas pats bendruomeninio gyvenimo pagrindas.

<...>

Bet tauta yra žmonių bendruomenė. Todėl kiekvienas dirbąs jos narys, kuris turi iš savo darbo asmeninės naudos, turi nepamiršti, jog jo gerovė yra artimai susijusi su visos tautos gerove. Tuo būdu jis yra įpareigotas savo darbu siekti ne tik savo naudos, bet jis turi remti ir pačią bendruomenę. Jis visuomenės gerovę turi laikyti aukščiau už savo asmeninius interesus, nes tos bendruomenės tvirtumas yra būtina sąlyga ir šio intereso patvirtinimui. Vadinas, kiekvienas savo darbo rezultatų dalį turi skirti bendriesiems tautos reikalams. Tai pasiekiama apdedant uždarbį ir pelną mokesčiais. Mokesčiai negali būti vienodi, nes ne visi vienodai uždirba ir turi vienodą pelną. Be to, nevienodos yra ir pragyvenimo išlaidos. Taigi socialinis teisingumas reikalauja, kad kiekvienas pilietis būtų teisingai apdėtas mokesčiais. O tai pasiekiama įvedant proporcinę-progresinę mokesčių sistemą.

Be teisingo atlyginimo nustatymo už darbą ir teisingo mokesčių paskirstymo, yra dar daug kitų socialinių problemų, kurios turi didelės įtakos tautos socialinei būklei. Prie tokių problemų tenka priskirti draudimą, socialinę higieną ir kt. Visos šios problemos gali būti tinkamai išspręstos, jei kraštas yra racionaliai tvarkomas ir darbas yra visiems privalomas, kas tik jį gali dirbti.

Šeima yra pagrindinis socialinio gyvenimo branduolys. Ji duoda tautai prieauglį, nuo kurio priklauso tautos gyvybė ir jos ateitis. Todėl šeima turi būti ypatingai valstybės saugojama ir globojama.“

Šaltinis: Kazys Škirpa, „Sukilimas Lietuvos suverenumui atstatyti“, 1965, 70–71 p.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Puolimas       2020-02-15 18:02

Putinistų ir liberalmarksistų sutartinė puolant Lietuvos didvyrius darosi vis aršesnė.

Prašalietis       2020-02-15 13:15

Iš straipsnelio Kazys Škirpa: mintys apie valstybę 1965 metais rašo: ” kiekviena tauta stengiasi turėti savo valstybę, o jos netekusi – kovoja, nesigailėdama didžiausių aukų už jos atstatymą...Socialinis teisingumas yra vienas svarbiausiųjų tautos bendruomenės gyvenimo privalumų.Be socialinio teisingumo joks bendruomeninis gyvenimas būtų stačiai neįmanomas….Mokesčiai negali būti vienodi, nes ne visi vienodai uždirba ir turi vienodą pelną. Be to, nevienodos yra ir pragyvenimo išlaidos. Taigi socialinis teisingumas reikalauja, kad kiekvienas pilietis būtų teisingai apdėtas mokesčiais. O tai pasiekiama įvedant proporcinę-progresinę mokesčių sistemą”..... Kokią  savo gyvenime “vykdė didvyrišką veiklą” šis šiandiena “besidarantis tautos didvyris”: Po 1917 metų Spalio revoliucijos, inspiruotas susiorganizavusių latvių šaulių divizijos, kuriai Leninas patikėjo saugoti Kremlių, Škirpa Petrograde taip pat pabandė suorganizuoti lietuvių kovinius būrius. Nieko nesigavus 1918 metais grįžo į Lietuvą kur ėjo įvairias pareigas. 1939 metais Škirpos kaip kariuomenės karininko buvusio kariuomenės štabo viršininko galiausiai Lietuvos karo atašė Vokietijoje"didvyriška kova” už tuometinę Lietuvos valstybę buvo pasiraitojus kelnių klešnes paskui Smetoną ar pirma jo sprukti iš Lietuvos. Vokiečiams užėmus Lenkiją, siūlyti jų žvalgybai sukilimo Lietuvoje planą(mistinį LAF Lietuvos aktyvistų frontas), kai tik vokiečiai įžengs į Lietuvą... Visi Škirpos ir LAF"didvyriškų kovų” žinovai tegali apie pasakyti, kad šis sambrūzdis buvo trumpas ir jis “pabandė nustatyti Lietuvos nepriklausomybę”. Reikia tikėtis, kad anksčiau ar vėliau atsiras koks nors kieno nors parašytas” dokumentas” apie tai, kaip LAF-o kovotojai vadovaujami jo steigėjo Škirpos iššovė prie karinio ešelono ar okupacinės kariuomenės kareivinių iš šautuvo ar nors sutemus, kai niekas nematė su pagaliu trenkė apgirusiam rusiškam okupantui per makaulę ir šis faktas buvo užfiksuotas ligoninės priėmime jo galvą tvarsčiusio sanitaro padarytame priėmimo žurnale įraše…. Apie Noreikos-Vėtros organizuotą ir vykdytą masinį žydukų gelbėjimą karo metais vienas kunigėlis, pagal kažkokiame “archyve aptiktus niekam nežinomus dokumentas” net Čikagos teisme teisėjams pasakojo….

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-02-14 18:55

(žinia)
Kovo 18, Astra Astrauskaitė kviečia paminėti Kazio Škirpos gimtadienį.
Apie tai
va čia
http://alkas.lt/2020/02/14/policija-k-skirpos-gynejai-grazino-nusavinta-trispalve-video/

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-02-14 18:39

Dar viena milicijos (su klaidinančiu užrašu policija) ataka:
dabar, prieš Eglę Mirončikienę.
Apie tai
va čia
https://komentaras.lt/pilietines-visuomenes-persekiojimai-igauna-pagreiti-po-lietuviu-kalbos-mokytojos-policija-uzsieme-e-mironcikiene/?lang=


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Rasa Čepaitienė. Suklastota meilė

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus vardo pliažo naujienos

Robertas Grigas. Man tai buvo skiepai nuo bet kokio sovietizmo

Tomas Baranauskas. Apie magišką smėlio galią

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Algimantas Rusteika. Vienybės klausimu: tiesa išlaisvina

Vygantas Malinauskas. „Kaip ant tyčių...“

Vytautas Radžvilas. Sisteminė „opozicija“ – nomenklatūrinio režimo atrama

Nuo bačkos. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: Šimašius būtų puikus prezidentas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.