Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Tikėjimo persekiojimas

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Tiesos.lt redakcija   2018 m. vasario 15 d. 23:29

9     

    

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Artėjant Vasario 16-osios Akto paskelbimo šimtmečiui Genocido ir rezistencijos tyrimo centras siūlo prisiminti, kaip prieš trisdešimt metų Komunistų partija ir KGB baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio.

1988 m. vasario 8 d. LSSR KGB pirmininkas Eduardas Eismuntas savo operatyvinėje suvestinėje, siunčiamoje kitiems KGB skyriams, rašo:

„Vakarų reakcingi sluoksniai, pirmiausia JAV, vysto propagandines akcijas ryšium su Vasario 16-ą Lietuvos „nepriklausomybės“ paskelbimo 70-mečiu.

Pagal gautus duomenis, JAV Kongrese rengiama speciali rezoliucija, kuria ruošiamasi vasario 16-ą paskelbti „Lietuvos laisvės diena“. Baltieji rūmai planuoja priimti lietuvių atstovus, vadovaujamus „lietuvių diplomatijos šefo“ S. Lozoraičio. Tikimasi, kad priėmime kalbės JAV prezidentas R. Reiganas, kuris 1988-uosius neva paskelbs „nepriklausomos Lietuvos metais“. Amerikos administracijoje taip pat svarstoma idėja sovietų pusei pateikti provokacinį reikalavimą leisti JAV atstovams, taip pat ir kongresmenams, kaip stebėtojams vasario 20 atvykti į Vilnių, kur, pagal amerikiečių duomenis, vietos nacionalistai ruošiasi surengti demonstraciją, skirtą „jubiliejinei datai“.

Radijo stočių „Amerikos balsas“, „Laisvoji Europa“ ir „Vatikano radijas“ lietuviškos redakcijos veda laidų, priešiškų sovietiniam Pabaltijui, ciklą, siekdamos inspiruoti nacionalistinius proveržius ir išplėsti laukiamas antivisuomenines akcijas.

Sausio 30–31 dienomis šios radijo stotys perdavė 10 kunigų ir 31 tikinčiojo kreipimąsi į lietuvių tautą ryšium su „nepriklausomybės“ paskelbimo 70-mečiu. Kreipimesi kviečiama į kovą už religijos ir tautos laisvę ir pateikiama tokia programa:

- Vasario 13 dieną 12 valandą rinktis maldai Šiluvos bažnyčioje.

- Vasario 14 dieną 18 val. atvykti į vakarines pamaldas Vilniuje Šv. Mikalojaus bažnyčioje, Kauno Katedroje, Šv. Jurgio bažnyčioje Šiauliuose.

- Vasario 16 d. siūloma dalyvauti vakarinėse mišiose visuose didžiųjų miestų bei rajonų centrų ir miestelių bažnyčiose. Kaip pagrindinės susirinkimo vietos nurodomos Mikalojaus bažnyčia Vilniuje, Katedra ir Vytauto Didžiojo bažnyčia Kaune, Šv. Jurgio bažnyčia Šiauliuose, Panevėžio katedra, antroji Alytaus bažnyčia ir Telšių katedra. 

1988 m. vasario 2 d. antisovietinės lietuviškos emigracijos organizacijos „VLIK“ atstovas Vakarų Europoje A. Klimaitis žinomai religinei ekstremistei N. F. Sadūnaitei padiktavo „lenkų pogrindžio“ sveikinimą „draugams lietuviams“ nepriklausomos Lietuvos 70-mečio proga.

Vasario 2–3 dienomis Raseinių mieste buvo išplatinti 8 nacionalistinio turinio lapeliai, skirti „Lietuvos nepriklausomybės 70-mečiui“ (analogiški du lapeliai Raseiniuose buvo išplatinti taip pat ir sausio 26).

Vasario 5 d. Kapsuke (dabar Marijampolė – LGGRTC) aptiktas vienas lapelis, kviečiantis vasario 16 gyventojus išeiti į gatves.

Vasario 7 d. Klaipėdoje platinti du lapeliai.

Atsižvelgiant į aukščiau išdėstytus faktus KGB rajonų skyriai privalo skirti ypatingą dėmesį galimiems priešiškiems klerikalinių-nacionalistinių elementų veiksmams bažnyčiose ir neleisti negatyvių apraiškų už bažnyčių ribų.“

* * *

Vasario 9 d. E.Eismunto suvestinė atrodo taip:

„Vatikano radijas kasdien perduoda priešiškus kvietimus.

Vasario 6 d. klerikalinis- nacionalistinis elementas susirinko į Rudaminos bažnyčią Lazdijų rajone norėdamas paminėti ekstremisto kunigo J. Zdebskio metines. KGB organams žinomi ekstremistai J. Boruta, R. Puzonas ir R. Grigas be pagyrų J. Zdebskio veiklai pakvietė susirinkusius bendrai maldai Lietuvos nepriklausomybės 70-mečiui, taip pat visuotiniam pasninkui nuo vasario 16 d. iki 25 d.

Vasario 8 d. Švenčionyse sulaikytas proftechninės mokyklos mokinys V. Gudas, bandęs platinti nacionalistinio turinio lapelius.

LSSR KP CK nutarė pravesti dirbančiųjų protesto mitingus vasario 12 d. Kaune prie keturių komunarų paminklo ir vasario 16 d. Vilniuje, Gedimino aikštėje, – bus protestuojama prieš JAV administracijos kišimąsi į LSSR vidaus reikalus, taip pat prieš klerikalinius – nacionalistinius elementus ir jų įtakon patekusius jaunuolius, norinčius antivisuomeniniais renginiais paminėti „laisvos“ Lietuvos 70-metį.“

 

* * *

Vasario 10 d. E.Eismunto suvestinėje rašoma:

„Pagal nepatikrintus duomenis kai kurie klerikalų-nacionalistų lyderiai nori atsisakyti atvirų demonstracijų Vilniuje ir Kaune ir vasario 16 iškilmingai paminėti bažnyčiose.

Vasario 11 d. KGB suvestinėje:

„Švenčių“ metu į Vilnių ketina atvykti grupė Maskvoje akredituotų užsienio žurnalistų. Kai kurie nacionalistiniai ir antivisuomeniniai elementai iš Latvijos, Estijos ir Maskvos nusiteikę dalyvauti vasario 16 akcijose, o taip pat organizuoti pas save „solidarumo“ mitingus.“

 

* * *

Vasario 15 d. KGB suvestinėje vardinamas gyventojų aktyvumas:

„Vasario 14 d. Vilniuje, Šilo, Krautuvės, Žolyno gatvių rajone gyvenamų namų pašto dėžutėse aptikti rašomąja mašinėle atspausdinti 38 lapeliai, kviečiantys paminėti vasario 16-ąją.

Panevėžyje ant daržovių parduotuvės sienos Respublikos g. 23 ir gyvenamojo namo Respublikos g. 65 raudonais aerozoliniais dažais užrašyta „Šalin bolševikus“ ir „Laisvę Lietuvai“.

Pasvalyje ant vaistinės sienos aštriu daiktu išraižyta „Laisvę Lietuvai“ (asmenys išaiškinti).

Šiaulių raj. Raudėnų km. ant autobusų stotelės raudonais aliejiniais dažais užrašyta „laisve Lietuvai“. Rokiškio raj. Kriaunos km. ant skelbimų lentos prie Kultūros rūmų pakabinti 2 lapeliai, skirti vasario 16 (autoriai nustatyti).“

 

* * *

Po metų, 1989-ais, Vasario 16-osios Aktas jau buvo oficialiai minimas visoje (nors dar vis okupuotoje) Lietuvoje, o šventės išvakarėse Sąjūdžio Seimas atvirai pareiškė, kad jo tikslas – pilnutinė Lietuvos nepriklausomybė.

1989 m. kovo 3 d. LSSR KGB pirmininkas E. Eismuntas siuntė Lietuvos komunistų partijos Centro komitetui tokį pranešimą:

„Baltieji rūmai ir valstybės departamentas įdėmiai seka įvykius Pabaltijyje, kurį vertina kaip „labiausiai sprogstamąjį TSRS regioną“ valstybės politinės vienybės atžvilgiu.

Komentuodamas vasario 16 d. įvykius Lietuvoje, valstybės sekretoriaus specialusis padėjėjas Paul Gloub pažymėjo, kad administracijos prognozė dėl nacionalinių santykių krizės paaštrėjimo pasitvirtino. Ryšium su tuo, kad vasario 16 d. Sąjūdis viešai paskelbė savo galutiniu tikslu išstojimą iš TSRS, politinių jėgų poliarizacijos procesas ir toliau gilės. Centrinė tarybinė vyriausybė nesugebės artimiausiu metu efektyviai kontroliuoti padėties ryšium su artėjančiais sąjunginiais rinkimais. Tokioje situacijoje neoficialioji politinė opozicija Sąjūdis surinks daugiau balsų, negu partijos atstovai ir netrukdomai sugebės užtikrinti savo kandidatų išrinkimą į aukščiausią TSRS organą šių metų kovo mėnesyje. „Sąjūdžio“ lozungai ir politiniai tikslai palaikomi daugumos respublikos gyventojų, o tai užtikrins jam valdančias pozicijas ir vietiniuose valdžios organuose ateinančiuose rinkimuose“.

Ši amerikiečių įžvalga buvo visiškai tiksli – 1990 metų kovo 11-ąją Lietuva antrą kartą dvidešimtajame šimtmetyje paskelbė pasauliui apie savo nepriklausomybę.   

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dabartinė prokuratūra       2018-02-17 2:13

atsisako atnaujinti bylą dėl kun. Zdebskio žūties (įtariama nužudytas KGB). Toje žūties vietoje buvo ir įtartinai reiškėsi sovietinis prokuroras Artūras Paulauskas, vėliau Landsbergio paskirtas generaliniu.

Donatas       2018-02-17 0:44

Aš tarp dabartinių korumputų valdžiažmogių jaučiuosi baisiau negu tada sovietmečiu, kai kiekvienais metais Palangos KGB etatinis darbuotojas Ivanas Nikolajevičius Polesčiukas Vasario 14-15 d. ateidavo į namus patikrinti ką veikiu. Kai 1988 m. filmuodavau Sąjūdžio renginius Vilniuje ir demonstravau įrašus keldamas žmones į Sąjūdį sužinojau siaubingą dalyką. KGB-istinis teisėjas Narcizas R. (KGB slp. Henrikas) už mūsų iniciatyvinės grupės nugaros organizavo į Pirmąjį Sąjūdžio Suvažiavimą delegatus iš KGB-istų tam, kad nebūtų keliamas klausimas dėl Nepriklausomybės. Rinkiminėje konferencijoje mūsų grupę paskelbė teroristais, kurie nori sugriauti valstybę. Nors KGB-istai mėgino sugadinti vaizdo kamerą, trukdė filmuoti, konferenciją nufilmavau ir LPS iniciatyvinė grupė ją anuliavo (paskelbta Sąjūdžio žiniose Nr. 44). Šitie išgamos po to persivertė. Tapo radikalais tam, kad atlikti ardomąjį darbą Nepriklausomoje Lietuvoje. Dabar tą ir matome.

s.m. >Elenai       2018-02-15 2:12

AČIŪ, PONIA. UŽ TOKĮ SŪNŲ.
P.S. šiaipjau niekad nerašinėju didžiosiomis.

Jau tie TV švonderiai       2018-02-14 10:03

Taip nusibodo, kad apie tą šimtmetį nesinori net pagalvoti. Man prie ruso buvo geriau. Va tep.

Vieni okupantai baiminosi       2018-02-14 9:59

prieš 30 metų, o dabartiniai okupantai kažin ar baiminasi. Jie turbūt nesulaukia kada galima bus gerai atšvesti restoranuose, nes pinigų turi kaip mėšlo.

Elena       2018-02-14 8:16

Tų dienų  mano prisiminimai,Sūnus Robertas mokėsi KTU pirmame kurse ,gyveno bendrabutyje,Po Vasario 16 ,praėjus porai dienų, paskambino jo draugai ir pranešė,kad dingo Robertas,jau dvi naktys nenakvojo bendrabutyje,Papasakojo,kad Vasario 16 išvakarėse jie nuėjo prie bažnyčios,kur ilsisi Maironis.Ten suėmė Robertą ir išsivežė nežinia kur.Gavę tokią žinią puolėme į Kauną,Nulėkiau į miliciją,ten,atidariusi duris pamačiau pulką ,sėdinčių uniformuotų vyrų. Nedrąsiai pasakiau ,kad ieškau dingusio vaiko Kažkuris milicininkas paklausė kiek jam metų,Aš atsakiau 19,Kaip griaustinis nuaidėjo jų juokas,kad 19 -metį pavadinau vaiku,Tas jų kvatojimas mane išprovokavo atsakymui,Prisimenu, įkvėpiau giliai ir išrėkiau;Jūs nuplikę, nuo persiėdimo taukuotai veidais paklauskit savo motinų kas esate jūs joms ,atsakys vaikas,Po to mano išpuolio ,vienas milicininkas ,atsivertęs žurnalą paskaitė,kad sūnus nuteistas 10 parų už chuliganizmą.Jis buvo įkalintas Kauno milicijos rūsiuose.Idomu tai,kad teismas nuteisė tą pačią naktį teisėjas buvo Š U M S K A S,kuris ,paskelbus NEpriklausomybę,, buvo tuoj pat perkeltas į Vilnių.Per tą laiką Amerikos balsas paskelbė kad Robertas įkalintas už Vasario 16,Teko daug įdėti pastangų, kad paliktų mokytis universitete[Padėjo a.a. L. Šepetys ,paskambinęs rektoriui Domarkui ,kad neišbrauktų iš studentų sąrašų,Leido mokytis,perteisė,ir išdavė pažymą,kad byla buvo sufabrikuota,Bet Robertui teko lemtis, tokia ,kad 1991 metais buvo sunkiai sužeistas prie televizijos bokšto,bet čia jau kita istorija,

Tarabilda       2018-02-14 1:26

Dabartinė situacija labai panaši į 1988 metų. Klaidina tik kamufliažas, už kurio pilnas televizorius švonderių.

Aciu. Nuostabi izvalga       2018-02-13 22:00

buvusi situacija ivertinta puikiai. O kas ir kaip ivertins dabartine?

Aciu. Nuostabi izvalga       2018-02-13 22:00

Buvusi situacija puikiai ivertinta. O kas ivertins dabartine? Ir kaip vertins???L.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Dinozauro prisiminimai apie ateitį

Vidmanto Valiušaičio replika apie Tomo Venclovos logiką ·

Vyskupas Jonas Kauneckas: Matoma neteisybė padarė kovotoju

Geroji Žolinės Naujiena: Palaiminta įtikėjusi!

Andrius Švarplys. Šiame techno-totalitariniame pasaulyje arba esi kritiškas, arba esi vergas

Vytautas Radžvilas apie Jono Noreikos atminimo lentos sunaikinimą

Vytautas Sinica. Miliūtės „Teisės žinoti“ apžvalga

Petras Plumpa. Laisvė ieško gyvenimo tikslo

Šiaulių valdininkų patyčios iš miestelėnų: iškirs ne 108, o 103 liepas ir pavadins tai „komp­ro­mi­su“

Liudvikas Jakimavičius. Patogus ir saugus diskursas

Gitanas Nausėda: sprendimus dėl istorinių asmenybių įamžinimo turi priimti ne merai

Iš propagandos frontų. Marius Ivaškevičius: „Aš asmeniškai renkuosi Tiesą“

Vladimiras Laučius. Sušimašinta Lietuva

Vytautas Radžvilas. Apie vienašališkas „dekonstrukcijas“ ir keistas Eurasia Daily bei lrt.lt sąsajas

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Linas V. Medelis. Sąmokslo teorija: kaip skęsta Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Kai istorikai ima bijoti faktų

Vitalijus Karakorskis: „Tai yra valstybės šantažas“

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.