A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined property: Channel_images_model::$LOCS

Filename: models/channel_images_model.php

Line Number: 446

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: libraries/Functions.php

Line Number: 806

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/tiesosor/public_html/system/codeigniter/system/core/Exceptions.php:170)

Filename: core/Common.php

Line Number: 409

Verta prisiminti. Gintaras Beresnevičius: Kur pradingo viešas reikalas? | Tiesos.lt

🌄Verta prisiminti. Gintaras Beresnevičius: Kur pradingo viešas reikalas?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 6 d. 23:30

9     

    

Verta prisiminti. Gintaras Beresnevičius: Kur pradingo viešas reikalas?

Siūlome prisiminti šviesaus atminimo, lietuvių mitologijos tyrinėtojo, eseisto Gintaro Beresnevičiaus vis dar aktualų esė ir jos išvadą: „Nėra Respublikos – nėra ir bendrai tvarkomų viešųjų reikalų“.

Iš mūsų kalbinės apyvokos dingo žodis, nusakantis šalies esminį valdymosi principą – žodis „respublika“. Dabar „Respublika“ – tai laikraštis. Viešojoje kalboje, plepaluose, žiniasklaidoje, televizijoje kaip „šalies“, „valstybės“ sinonimas „respublika“ nevartojama.

Tiesa, dar oficialiuose raštuose ar pristatymuose sakoma „Lietuvos Respublikos Prezidentas“, „Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas“, nors raštuose mielai trumpinama „LR“ – taigi, Lietuva – tai respublika, tik pranykusi. Pernelyg senamadiška? Ne, nes respublika – tai demokratinės šalies valdymosi forma. Demokratija nesensta.

Šalis – tai teritorija. Valstybė – valdymas, tai „deržava“. Ta pati. Sakydamas „valstybė“ nori nenori sukeli pasąmoninių asociacijų srautą – „valdovas“, „valdinys“, „valdžia“, „valdiškas“, „valdininkas“. Sakydamas „Res Publica“ sakai maždaug „viešų reikalų bendras tvarkymas“ – tą numanė senieji romėnai šiuo žodžiu, o graikiškas atitikmuo būtų „demo-kratija“, arba „liaudies valdymas“. Lenkijos-Lietuvos valstybė apsibrėžė perdėm romėniškai – „Rzecz Pospolita“, taigi valstybė – tai visų pirma ne valdymas.

Išvertus pagal idėją ir Respublica, ir Rzeczpospolita gali reikšti „bendrai tvarkomus viešuosius reikalus“. Taigi savivaldą, demokratiją, bendradarbiavimą, pusiausvyros, konsensuso paieškas ir t.t.

Pamenu gerai, kada šis žodis buvo eliminuotas, – ir kada meteorologų „Orai respublikoje“ pasidarė „Lietuvos orais“ ar „Orai šalyje“. Matyt, buvo kokie devyniasdešimt treti, kai ėmė ir kažkam užkliuvo tebevartojami „sovietiniai štampai“ orų prognozėje. Būtent joje. Mat prie ruso orų suvestinėje būdavo išdėstomi „orai šalyje“, o po to „mūsų respublikoje“. Taigi tėvynėje ir tėviškėje. Panašiai būdavo dėliojamos žinios. Šalies, t.y. sovietijos, naujienos, paskui – „respublikos“, po to šiek tiek užsienio, dar vėliau – vėl tie patys orai. Yra didžioji tėvynė ir yra mūsų mažoji tėviškė, gimtinė, kuri ir vadinasi respublika – toks buvo partinis mokymas.

Taigi tas štampelis „mūsų respublika“ buvo demaskuotas kaip šlykšti sovietinė atrūga. Esą reikia sakyti oriai, kaip rusai apie save sakydavo – šalis arba valstybė.

Taip „respublika“ ėmė ir pranyko.

Bet smetoninė Lietuva nelabai norėjo savęs vadinti „valstybine“, nuo „deržavos“ – jie dar puikai prisiminė carinę imperiją, kuri tikrai buvo „deržava“ nuo „laikyti“, „tramdyti“, „valdyti“ „viešpatauti“. Valstybė kaip „deržavos“ vertinys yra jau, aišku, perdėm įsigyvenęs žodis, bet jame per daug valdiškumo, valdininkiškumo. Antanas Smetona buvo Lietuvos Respublikos Prezidentas. Lietuva buvo Respublika. Tegu ir autoritarinė. Lietuvos, Latvijos, Estijos diplomatai tarpusavio pašnekesiuose kalbėdavo apie „mūsų tris sesutes respublikas“.

Tiesa, rašau šį tekstą būtent todėl, kad iš naujo skaitydamas Jurgio Savickio, mūsų tarpukario rašytojo ir diplomato, atsiminimus, ūmai užšokau ant jo nuolat ir nesigėdint vartojamos „Respublikos“. Lietuva ir Respublika jam 1930–1940 metais buvo sinonimai. Man regis, tarpukario intelektualus labiau atbaidydavo imperija trenkiantis žodis „valstybė“. Respublika buvo miela ir sava.

Norėčiau pridurti: kaip kalbame – taip mąstome, kaip mąstome – taip kalbame, tai banalybė, bet kartais ji žiauri. Kol mūsų diskurse vyraus „Lietuvos valstybė“ ar „mūsų šalis“, su patriotizmu ir valdininkijos klestėjimu viskas bus gerai ir tol mielai duosimės valdomi. Tačiau tardami „mūsų respublika“, sakytume: „mūsų reikalai“, „mūsų viešieji reikalai“. Ir vienąsyk imtume ir pasiklaustume – ar jie tikrai jau „mūsų“ ir kiek mes turime įtakos viešiesiems reikalams?

Nelabai juk?

Vokietijos Federacinė Respublika yra neteisingas vertimas. Vokietija apsibrėžia save kaip „Bundesrepublik Deutschland“. „Bundas“ – tai „sąjunga“, taigi Vokietija – Sąjunginė (ne Jungtinė) Respublika. Vokiečių spaudoje „Bundesrepublik“, „Republik“ vartojama daug mieliau nei „die Staat“, atitinkantis maždaug mūsų „šalį“.

Lenkai, prancūzai bemaž sinonimiškai vartoja šiuos žodžius. Spaudoje ar pašnekesiuose „Respublika“ ir „Prancūzija“, „Respublika“ ir „Lenkija“ eina pramaišiui, kaip sinonimai – sakai „Respublika“, sakai ir „Lenkija“.

Lietuvoje taip nėra. Nėra respublikos, yra šalis ar valstybė. Nėra ir bendrai tvarkomų viešųjų reikalų.

Tai tiek.

Šaltinis: Gintaras Beresnevičius, Ne apie tai mano dūzgelė, Vilnius: Aidai, 2007, 89–91.

Tiesos.lt

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas       2016-09-7 16:03

Savivaldą aiškiai apbrėžia konkreti grupė, kuri valdo tam tikrose ribose. Demokratija yra abstraktybė, kurią galima traktuoti neribotai, nors pirmiausiai vertėtų nustatyti, kas yra tas demas. Kiekviena namų šeimininkė mano, kad tai “visi”.

Klauskit       2016-09-7 10:33

pas Masiulį.

Nuomonė       2016-09-7 8:59

Neverta.

bet būtų visai įdomu       2016-09-7 0:19

Žinoti ką darė, ką po visko kalbėjo toks rinkiminių reitingų liūtas toks tūlas eks policininkas Skviernas bernelis?
Po kokiu medžiu stovėjo dabar populiarus exmentas kai Beresnevičius buvo marinamas mentų bagažinėje?
Buvo ne prie ko?
O juk tuo metu Žalias nebuvo eiliniu gatvių patruliuku, skvernusjau tuomet nešiojo p.d viršūnėse…

tikram įdomumui       2016-09-7 0:12

G.Beresnevičius niekuomet nebūtų savęs pažeminęs susidėdamas su aferistu.
Puteikizmas - tai ir yra Kuolį nuo Beresnevičiaus skiriantis ir pakankamai ryškus identifikacinis elementas.

na tikrai darosi įdomu,        2013-09-4 21:17

tai gal galite paaiškinti, kuo gerb G.Beresnevičiaus ir gerb. D. Kuolio respublikos suvokimas skiriasi… Atrodo, argumentų pritrūko smile

Taigi       2013-09-4 13:25

Puikus straipsnis. Matosi, kad autorius puikiai suvokia, kas iš trųjų yra respublika. Priešingai nei p. Darius Kuolys ir jo pilietinės visuomenės projektų kuratoriai.

Anikė       2013-09-4 8:15

Mūsų jėgos struktūros sunaikino šį padorų išmintingą žmogų (iki šiol kaltininkai
nenubausti). Kažkas, bijojo išmintingų pamąstymų,todėl 2006-08-06 “mirė”.Tik,
keista, panašiai kaip a.a.Kedys -neaiškia mirtimi.Be jokios dėmelės šventosios
policijos buvo"talpinams ir transportuojamas”, netilpo, pats kaltas.Nebuvo atsakyta,kada a.a.Gintaras buvo tiek sudaužytas, kad žmona jį vos atpažino.
Manau kaltinimas,“nėra bendrai tvarkomų reikalų”,nėra respublikos,demokratijos,
teisingumo… nepatiko valdžiažmogiams, todėl nutildė,nes buvo pavojingas jų
siautėjimui, rašė paprastai, visiems suprantamai ir aiškiai.Skleidė šviesą...
Manau,kad dabartiniai mūsų vadovų veiksmai pataikaujant JAV politikai-tai
akivaizdžiai patvirtina.Viskas parduodama be mūsų sutikimo, be tautos valios.
Saujelė mano esanti Lietuvos šeimininkė.

"Sovietiniai štampai"       2013-09-4 7:14

Juos dar labiau pradedi suprasti,“pasivaikščiojus ” po Rusijos kanalus.Ne,ne komercinius,o po rusų “Kultūra’ ar ,neatsimenu vakar per kurią ,rodė apie nesveiką Stalino žiaurumą būtent jo pavaldinių žmonoms.Kalinino,Frunzės,Molotovo ,Tuchačevskio žmonų ir jų pačių likimai tragiški ir žiaurūs,bet ne tai supranti,o labai gerai persišviečia visa sistema,kuri be demokratijos išsigimsta į būrelio viršūnėse intrigas,pavydą ir žiaurumą....Juk ir Lietuvos vadinamasis seimas dabar yra sekamas VSD,kontroliuojamas ir tik vienas kitas dar priešinasi.Ta pati sistema .Lietuva užvaldyta…“Kaip kalbame-taip mąstome”,dar daugiau ,ką mastai,tą pritrauki.G.Beresnevičius mąstė apie esminius dalykus,tačiau jam eiti toliau neleido…Žodis yra esminis kuriamasi ginklas,ne tik žodis,pati prasmė kuria ir žodžius reikia vartoti labai atsakingai.Teigti…Respubliką...“Iš pradžių buvo Žodis…”(Jn 1,1).


Rekomenduojame

„Pagaminta Lietuvoje“: savaitės politinių įvykių apžvalga trumpai

Verta prisiminti. Naktis, sukrėtusi ne tik Lietuvą, bet ir visą pasaulį: pirmieji žiniasklaidos balsai

Ramūnas Aušrotas. Ateina naujos ideologinės kolonizacijos laikas – apsiginsime?

Vygantas Malinauskas. Kodėl Bažnyčiai iš viso reikalingos Šv. Mišios

OpTV: išskirtinis „Kranto“ interviu su pirmuoju krašto apsaugos ministru Audriumi Butkevičiumi – apie Ameriką ir Trumpą, Sąjūdį ir Sausio 13-ąją

Aleksandras Nemunaitis. Kaip man nebuvo leista sudalyvauti viešame Vilniaus savivaldybės Ekonomikos komiteto posėdyje

Ramūnas Aušrotas. Įdomu, ką čia Žmogaus teisių komitetas sugalvojo?

Algimantas Rusteika. Mes laimėjom

Raimondas Navickas: Mes jų nepamiršome. Papasakokime apie juos savo vaikams ir anūkams

„Iš savo varpinės“: Ar vyksta socialinių tinklų revoliucija?

Vytautas Radžvilas: Laisvės kova niekada nebaigta

OpTV: Mantas Varaška meta iššūkį iš nelaimės parazituojančiai žiniasklaidai ir kolegoms: žmonių kantrybė senka!

Laima Malinauskaitė. Sausio 13-ąją prisimenant

Moderna padvigubino savo vakcinos nuo Covid-19 kainą

Vytautas Sinica. Interneto cenzūros režimas

Ramutė Ruškytė. Valstybės ir bažnyčios santykis karantino metu

Audrys Karalius. Sausio 13-osios randas

Vaidotas A. Vaičaitis. Kas apgins Konstituciją, arba Kaip paskirti Konstitucinio Teismo teisėjus?

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras kviečia į virtualią parodą „1991 m. sausis Lietuvos nepriklausomybės gynėjų liudijimuose“

„Neredaguota“ pokalbis apie tautinę politiką su Liutauru Stoškumi ir Tomu Aleknavičiumi

Algimantas Rusteika: „Tai ne šiaip ženkliukas. Tai pozicija šiuolaikiniame kare už žmogiškumą“

Kunigas Robertas Grigas: Tada buvome barikadų broliai

Vytautas Radžvilas. Postdemokratija ir postAmerika

Mindaugas Sėjūnas. Mokslai 1991-ųjų sausį: egzaminai riedant tankams

Vytautas Sinica. Nepaprastosios padėties grėsmė

„Nacionalinio susivienijimo“ pareiškimas dėl Laisvės gynėjų dienos

Arūnas Dulkys raportuoja: vertinsime ir įvertinsime, sudarysime sąlygas nemokamai skambinti (skųsti?), reguliariai tikrinsime ir kontroliuosime…

Jūratės Laučiūtės replika Vytautui Landsbergiui: Ar verta nužeminti dvasinę stiprybę ir vienybę prilyginant jas „mūšiui“?

Vidas Rachlevičius apie „kiškių narsuolių kariauną“: „Apima svetimos gėdos jausmas“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.