Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Verta prisiminti: Rima Palijanskaitė. Vydūnas jaunajai lietuvių kartai apie nesantaikos ir karo kurstymą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugpjūčio 16 d. 21:07

14     

    

Verta prisiminti: Rima Palijanskaitė. Vydūnas jaunajai lietuvių kartai apie nesantaikos ir karo kurstymą

Vydūnas ir prieš Pirmąjį, ir prieš Antrąjį pasaulinį karą ne kartą yra išreiškęs susirūpinimą ir apgailestavimą dėl eilinių piliečių, o ypač valdžios žmonių kalbų, žodžių ir veiksmų, kuriais buvo kurstoma nesantaika, susipriešinimas, neapykanta, taigi ir karas. Vydūnas tuos baisius žmoniją apėmusius „gaisrus“ išpranašavo gerokai anksčiau, nei jie prasidėjo.

Šiandien, rodos, kiekvienas mąstantis – netgi paties menkiausio išsilavinimo – žmogus turėtų suvokti, ką reiškia žmonių ir valstybių (tautų) supriešinimas ir kiršinimas. Tik visiškas kvailys gali vaidytis su jam tiesiog nepatinkančiais (neįtinkančiais) kaimynais ir erzinti jų šunis. Kai vienos „neišsilavinusios“ genties vadą jų svečiai („išsilavinę“ europiečiai) paprašė pašokti karo šokį, šis į jų prašymą atsakė klausimu: „Ar jūs norite karo?“

Tačiau kai kurie „influenceriai“, taip pat mūsų politikų, o ir tarptautinių korporacijų valdoma žiniasklaida pastaruoju metu nuolat reiškia žavesį ir pritarimą mūsų šalies politikų patyčioms ir agresyviai retorikai tiek savo piliečių, tiek kaimyninių valstybių bei jų vadovų atžvilgiu. Ir kuo tos patyčios stipresnės, tuo spalvingesni ir tų pritarimų šūksniai bei komentarai. Žvelgiant Vydūno žvilgsniu – tai žmonių ir valstybių kiršintojai, nesantaikos ir karo kurstytojai.

Pateikiame ištrauką iš 1938 m. Vydūno parašyto straipsnio jaunimui „Mūsų jaunimo pašaukimas“.

Man dar vaikystėje atrodė, kad lietuviai yra ypatingo kuklumo, didingumo [žmonės]. Tokį įspūdį man padarė tėvų bičiuliai lietuviai. O dabar aš gana dažnai to pasigendu. Tenka gana dažnai pastebėt, kaip kai kurie jauni lietuviai giriasi, kad ir visa pamiškė aidi. Jiems turbūt atrodo, kad jie esą kažin kokie antžmogiai, kuriems nėra lygių. Visai neapsakoma, ką jie nuveiksią, ką padarysią, tarsi jie būtų išskirtinės pasaulio galybės.

O stebint, kas jų daroma, aiškėja, kad jie tiktai kartoja, ką iš kitų tautų yra išmokę, o ne kaip reikėtų, būtent savaip ir saviškai. Labiausiai tai paaiškėja iš jų požiūrio į kitos (nemėgstamos) tautos žmones, kai tiesiog pamėgdžiojamas jų elgesys. Kartais jie, beveik kaip ir anie, šmeižia, peikia, net piktžodžiauja. [...]

Visame pasaulyje įvyksta visokios nelaimės, suliepsnoja net gaisrai. Jie kurstomi tariamais žodžiais ir rašytomis, laikraščių skleidžiamomis žiniomis. Kurstoma didžiausia neapykanta. Piktumą pareiškus vieniems, kiti atsiliepia dar smarkiau.

Tik pamanykime, kaip jie nejaučia, kokie jie menki! Taip elgdamiesi jie nesijaučia pažeminantys save. Jiems net atrodo, kad piktai atremdami kitų blogumą ir kitų nelabus žygius, jie apreiškia didingumą. Skelbia kitų blogumą, jį net išpūsdami. Vadinasi, dar meluoja. Ir nejaučia, kokie jie vargšai, kaip labai jie nusideda žmonijai. Juk didina pragaro kaitrą ir dvokimą, visas galias, kurios verčia žmoniją į tamsiausią pažmoniškumą.

Taip elgtis lietuvių jaunimui nederėtų. Mums netinka didinti žmonijoje piktumą. Mums pridera atsidėti tik tam, kas gera. Tiesa, pažinti kitų gerumus ir nelabumus reikėtų. Bet juos ramiai ir rimtai tirdami dažnai pastebėsime, kad jų nelabumai ir piktumai nebuvo jau tokie baisūs. Mums taip tik atrodo, kadangi kitų būdas paaiškėja ne iš karto.

Supratę, kad mums pridera siekti kuklumo ir didingumo, mes galėsime tokių nelemtų veikimų lengvai išvengti. Mes numanysime, kad čia yra ne didingas žmoniškumas, bet žvėriškas riejimasis.

Kaip mūsų protėviai senovėje, taip tuo labiau mes šiais laikais vis turėtume elgtis kaip žmoniškiausi žmonės. Pasaulio Kūrėjas mūsų proseniams tokį būdą suteikė ir perdavė jį per visas kartas iki mūsų. Todėl nuo jo ir neturime nuklypti, o kuo daugiau jį dar ryškinti.

Tam skyriau ir šias kelias pastabas. Jos siekia paliesti visų mūsų pastangų esmę. Aišku, kad tos pastangos sutampa su Aukščiausiojo valia. Be jos nebūtume lietuviai. Todėl tuose vyksmuose ir jauskime akstiną daryti tai, kam esame pašaukti.

Taip mes pasiliksime Kūrėjuje, Jo valioje ir išmintyje. Susivokę esą visų lietuvių gyvumo dalimi, gyvensime ir Aukščiausiojo meilėje. Tada skirdami savo pastangas visų labui, visuomet liksime didingo kuklumo žmonėmis.

Vydūnas (Jaunoji karta, 1938, Nr. 58, p. 749)

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tikrai,       2021-08-17 18:35

senovinę sostinę Itilį būtina atstatyti, kaip ryškų Pasaulio kultūros ir istorijos paveldą - palikimą. Šita tauta turi atsikurti savo galingoje kadais ir didingoje sostinėje prie Volgos. Dauguma lietuvių tam pritartų ir užmegztu bene pirmieji diplomatinius santykius - įkurtų vieną reikšmingiausių savo ambasadų tenais. O dabar, kišosi į Afganistano vidaus reikalus mūsų pseudo politikieriai ir pridarė daug žalos.

Kisa,       2021-08-17 18:30

ką čia pliurpi? Jei Landsbergį atšauksi - tuoj chazarai paskelbs, kad Lietuva neteisėta be vadovo ir be teisėtų sutarčių - akimirksniu susigrąžins Rusijos imperijon. Nori grįžti Rusijon? Na, o Chazarijos imperijai Sočis labai reikalingas, nes ir į Krymo Kalifornijos sudėtį jis įėjo, kurią pasirašė Leninas ir Lurjė nuo Sovietų Rusijos. Taigi viskas teisėta - atstatoma Chazarijos imperija nuo Kaspijos jūros iki Juodosios jūros. Viskas pagal Lenino popierius ir Stalino patvirtinimus Ruzveltų šeimai, jos sūnui ir ... meilužei, žinoma, kuri buvo Stalino šnipe. Ji buvo ne tik šnipė, bet labai garsi portretistė Amerikoje.

Kis       2021-08-17 16:23

tik nereikia viso pasaulio apkaltinti Lietuvos suskaldyma.Nezinote kas tas setonas?Atsakau Landzbergis,eikite uzdarykite uz anti valstybine veikla ir nei vienas netures teises net viaukteleti,kad pazeistos zmogaus teises.Pradzioje turi buti zmogus,o tik po to jo teises,kas dave tam rezidentui elgtis Lietuvoje,lyg cia butu jo tvartelis ar budele nusilengvinti?Baikime aikcioje,pasaulis ne tokius pastato i vieta.

ačiū       2021-08-17 13:32

kaip gražu

o bet taciau        2021-08-17 13:21

ir Baltu Rusia - is baltu kile kriviciai irgi turi atgaut teise valdyt savo sali patys…
gal jau gana cigonakilmiui Batkai ja valdyt lyg nuosava tabora?..
Jei cigonai kile is Indijos, gal ir jiems ten turetu atsirast vietele?
Ka manot?..
Tik vat neaisku, kur “geju tautai’ isikurt?
Senoves Graiku demokratai lesbems buvo atidave sala. Ji rods iki siol vadinama Lesbo sala.  Jei klystu pataisykit.

aha to na manyciau        2021-08-17 13:11

manyciau, kad plestis iki Socio tai karingai pirkliu tautai gal nerektu. Uztektu Kaspijos pakrantes. Na pritariu, kad rusams laikas   patiems savo sali valdyt, kaip ir khzarams savo.
O tada visiems kartu graziai pradet BENDRADARBIAVIMA, o ne amzina konkurencija, su amzinais konfliktais.

Na, manyčiau,       2021-08-17 11:20

kad dauguma lietuvių palaikytų Khazarų imperijos atstatymą aplink Sočį, tiksliau, Krasnodare. Būtų tikra Raudonoji dovana khazarams arba chazarams už milžinišką indelį į Sovietijos ir Pasaulinės revoliucijos pasauliui suvairavimą. Už nuolatines pasaulines revoliucijas. Būtina atstatyti senovinį Įtilį Volgos žiotyse - Astrachanėje, be jokios abejonės. Putinas galėtų tapti ten imperatoriumi iki gyvos galvos, ką manote?

elfe > stasiui       2021-08-17 11:04

visai vietoje.
netgi manau, kad Vyduno eksperte Rima Palijanskaite, remdamasi Vyduno rastais, sukurpt svotiska Biblija I.Trinkunienes pagoniu religijai.

O ir lietuviams, kurie jau kadais ne pagonys, bet vis dar netapo tvirtais krikscionim, praverstu toks dvasinis vadovelis…
Mat zydu Biblija yra taip surasyta, jog sukelia pernelyg daug gincu ir el to susipriesinimo..
Tiesa,  siandien MARIJOS RADIJAS gerokai atkuto… Kadais KGB prispausti kunigai imasi vis drasiau evangelizuoti, aiskinti tai kas buvo paslepta, uzkoduota taip, kad dvasiskai atsilike to nepanaudotu piktam…

Jei kadais zydai atidziai atringdavo “Rasto aiskintojus”, tai siais nuzmogek]jimo laikais, kuomet visapusiskai islaisvinamas ego nuo Dvasios , Sveiko proto prieziuros,  laikais jau vien tai, kad zmogus domisi dvasiniu augimu, liudija jog jis ir yra tas isrinktasis…

Paziurekit youtubej, kiek milijonu patiktuku sulaukia kokie nors maisto receptai, o kiek geriausi indijos guru, isminciai ar Biblijos tiesu aiskintojai?.

elfe > Prasalieciui        2021-08-17 10:40

Patys rusai Putina laiko kipciaku, jei ka..
Gorbaciovas, ANdropovas, visi tie neramus chazinai, zirinovskiai kokie jie rusai?..
Grazintu Putinas Chazaru chanato teritorija, kadais uzgrobta Aukso ordos. lai parodo kaip pavyzdingai tvarkytis, o tada gal ir pasaulio tautines valstybes pasektu ju pavyzdziu..
Betgi ne, nepasisekus sociaizmui nei Rusijoj, nei Izraelyje, bandoma si nonsensa prastumt pasauliniu mastu. Kodel?.. Ar del to, kad tik prie socializmo, ar Kissinger draugo Mao sukurto komunizmo imanoma TOTALITARINE KONTROLE?
Kazkam neuzteko patirties su antra pasaulini sukelusiais rezimais? siandien atsakomybe uz nusikaltimus zmonijai verciant niekuo detoms, ju okupuotoms tautoms?. taip save ir kitus mulkinant pries naujai persama nesamone. Putinas Davose kazkodel irgi grasindamas primine, kad siandien esam atsidure toj pacioj situacijoj kaip pries kara…

Kas be ko, nerimas del ateities, kyla is atminties del praeities liudnu patirciu… Ko tikisi su Stalinu besitapatinantis Putinas?.. Valdytiomase”, kuria prie Eurazijos prijungta Europa?.. Namuose nesusitvarko, bet apziot pasauli siekia?.. Jei Navalnas teisus, tai kazin ar jis kariautu tankais su Lukosenka ar Kinija… Prisigrobes su savo oligarchais nenores prarasti turtu.. ju ginklas siandien “biomase”, kuria jie stumia Europon ir i JAV talkinant “filantropams’, is tu GaspromNeft LukOil okupuotu saliu.. visuomeniu subversijai is vidaus..
Bet lazda turi du galus. NEI VIENA IDEJA NEAPLEIDZIA SAVOJO SALTINIO!
Kas kasa kitam duobe, ikrenta ir pats. Kalejimo vadovybe irgi sedi kalejime, jei ka..

elfe > Prasalietis        2021-08-17 9:57

Kalbant apie tautu santykius, tai Vydunas yra parases istorine knyga apie lietuviu sntykius su vokieciais: VYDŪNAS. SEPTYNI ŠIMTMEČIAI VOKIEČIŲ IR LIETUVIŲ SANTYKIŲ.

Tad manau, kad ir Jums atsakytu, kad niekas neturi teises eit pries kito zmogaus valiaa, lipt ant kito zmogaus galvos ar smurtu bei klasta primest kitai tautai savo taisykles, vadinamas “rule of law”. Kam kiekviena save gerbianti tauta turi teise priesintis.

O lietuviai juk nuo seno pasizymi perdetu delikatumu. Net valdydami kitus krastus, jie ne tik neprimesdavo savo valios,nekeisdavo nei religiju, neprimesdavo savo taisykliu ar kalbos, bet patys imdavo kalbet kiu kalba, kad tik pasnekovas nepasijustu nepatogiai… Taip tad ir sulenkejo, suvokietejo pirmiasia musu diduomene..
Bet viskam turi buti saikas.

Tad, akivaizdu,  paaiskintu ir apie tai, kad pirmiausia reik samoningeti, pazint save, islaisvint savo prota nuo siuksliu, vergiskos samones. To nepadarius, isoriskai issilaisvinusi vergiska samone, gali siekt tapt vergvaldziu, nes kitokio supratimo jo makaulej neirasyta, kaip tik ta gyvuliskai primityvi konkurencija: arba as surysiu tave, arba tu mane.

Tarkim kai Rusija trims simtams metu pateko po Aukso ordos jungu, issivadavus nuo jo dar trim simatams metu ju valdovai ivergino savo tauta… tad po to Aukso ordos palikuonims nebuvo sunku sukelt revoliucija.

Papa Borgia       2021-08-17 9:04

Prašalieti, negainiok vėjų mums aplink pakaušį be reikalo, gerai žinodamas, kad vienokia ar kitokia Rusija yra jau daugiau nei 200 metų pagrindine USA sąjungininke, o Putinas - Kissindžerio ir jo aplinkos statytinis, ne daugiau. Mes negalime atvirai konfrontuoti nei su Rusija, nei su Kinija, o ieškoti būdų, kaip mums saugiai su jomis prekiauti, gauti naudos, o ne tempti šalį katastrofon, kaip dabar. Reikia suprasti, kad mums, lietuviams, Amerika per toli, o Dievas per aukštai, o Covid-19 pirmiausia nešvarus biznis, nešvarus verslas ir Pasaulio Vyriausybės statybos kulverščiais.

Prašalietis       2021-08-17 8:22

Prisiminusios Vydūno žodžius apie “nesantaikos ir karo kurstymą” Rimutės belieka paklausti, kas per daiktas pagal Vydūną butų pokario metais vykę įvykiai ir tuometinės “patriotinės” pro sovietinės ir pro amerikinės kalbos, kai kovose žuvo šiandiena vadinamų partizanų ir stribų po 25 tūkstančius, pagal statistiką iš žuvusių stribų 23 tūkstančiai buvo lietuviai… Kaip vadintųsi perestroijkiniai ir po perestroijkiniai “demokratizavimosi ir civilizavimosi” procesai ir tuometinės “patriotinės” kalbos “mirsim už vakarus, ir rusiškiems komunistams nepasiduosim”, kaip vadintųsi nesibaigiančios nuo 2014 metų kalbos “rusai ateina mūsų vėl mūsų okupuoti, mirsim, bet nepasiduosim, apginsim savo,JAV ir vakarų demokratiją nuo ateinančio Putino su visais savo rusais”...ir t.t.

Papa Borgia       2021-08-17 7:44

Ar nepanašu, kad pagrindinis karo kurstytojas yra Pasaulio Kunigaikštis su sau pavaldžiomis mega imperijomis, ką manai, pone Stasy šiuo klausimu? Negi ir pats už vieną kalbą pasaulyje, už vieną valdančiąją tautą, klasę ir vieną vienintelę liberoidinę kultūrą? Prašom pakomentuoti. Gal esate perskaitęs ir F.J.P.Veale grandiozinį veikalą “Advance to Barbarism: The Development of Total Warfare from Sarajevo to Hiroshima Paperback” ir ne tik iki Hirošimos, bet ir iki Covid-19 sukūrimo? Dėkoju avansu.

stasys       2021-08-17 6:31

Nežinau ar čia vietoje tas Vidūnas įterptas . Tiesa sakant nepagaunu ‘kampo’.

Rekomenduojame

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Linas Karpavičius. PSO susitarimas dėl pandemijos gali apriboti žmogaus teises

Austrijoje vyko protestai prieš privalomus COVID-19 skiepus

JAV vidurinių mokyklų bibliotekose – pornografinio turinio knygos

Kai laisvoje šalyje reikia dėkoti už drąsą kalbėti…

Austrija neklauso abejojančių dėl eutanazijos

Kalifornijos miestas pritarė pasiūlymui atmesti bet kokius valstijos ar federacinius nurodymus dėl Covid

Vytautas Sinica. Marazmai tęsiasi

Didelė demonstracija prieš vakcinų pasus Gioteborge, Švedijoje

Kun. Nerijus Pipiras. Bronius Laurinavičius: Tiesos skambesio vedamas

Romas Lazutka. Mūsų pasivažinėjimams gamtą tesaugo varguoliai

Olga Vėbrienė. Nusikaltimų gamtai nebetirsime?

Sveikatos teisės institutas. Premjera: „Aš esu mes. Išlikti žmogumi“

Liudvika Meškauskaitė. Pasitikėjimo Lietuvos žiniasklaida problema C-19 pandemijos laikotarpiu

Žodžio laisvė svetur – Kolumbijoje socialinių tinklų žvaigždė apgynė savo tradicines pažiūras į šeimą

Memorialas Kryžkalnyje bus papildytas naujomis partizanų pavardėmis

Kardinolas Sigitas Tamkevičius. Atsitieskite ir pakelkite galvas – I Advento sekmadienis

Kunigo Broniaus Laurinavičiaus paminėjimas

Lenkijos premjeras siunčia vaizdo žinutę: mes giname Europą

Iššūkis gyventi pagal sąžinę

Vytautas Sinica. Apie architektūrą

Vidas Rachlevicius. E. Macronas ir A. Lukašenka. Lyginti negalima, bet palyginkim

Pasaulis ir Lietuva: Lenkija dėmesio centre/Ukraina ginkluojasi/Landsbergis pagirtas JAV

Amerikoje daugėja pastorių, dėl pandemijos norinčių nutraukti nuolatinę tarnystę

Ramūnas Aušrotas. Nauja sąvoka Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatyme

Kyle Rittenhouse byla. Žiniasklaida pateikė realybės neatitinkančią versiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.