Socialinė politika, Ekonominė politika

Vandens kainos – didesnės nei pieno, gyvuliai „emigruoja“ iš Lietuvos

Tiesos.lt siūlo   2016 m. gegužės 24 d. 9:44

2     

    

Vandens kainos – didesnės nei pieno, gyvuliai „emigruoja“ iš Lietuvos

Vilija Andrulevičiūtė | lrt.lt

Prekybos centruose litrą pieno galima įsigyti pigiau nei litrą vandens. „Pieno supirkimo kainos jau seniai nepadengia sąnaudų. Gyvuliai jau intensyviai išvažiuoja iš Lietuvos – juos perka Lenkijos ūkininkai“, – kalba Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Andriejus Stančikas. DNB banko vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka sako, kad su dideliais sunkumais susiduria ir kitų Europos šalių pienininkai, tačiau šviesa tunelio gale jau matyti.

Paskutinę balandžio savaitę vidutinė 2,5 proc. riebumo pieno litro kaina plastikiniame maišelyje, produktukainos.lt duomenimis, siekė 66 euro centus. Jo galima įsigyti ir už 59 euro centus. Litras negazuoto mineralinio vandens prekybos centre gali atsieiti ir 65 euro centus, ir daugiau nei eurą.

„Premjeras yra susitaręs su perdirbėjais, kad kainos nemažės, bet iš tiesų jos mažėja. Pavyzdžiui, šiandieną porą karvučių turinis ūkininkas, primelžęs du kibirus pieno ir juos pardavęs, gali nusipirkti kavos puodelį degalinėje.

Galiu pajuokauti – vienam litrui pieno pagaminti reikia ne mažiau kaip penkių litrų vandens, kuris parduotuvėse kartais brangesnis už pieną, jau nekalbant apie pašarus ir visa kita. Tačiau pieno supirkimo kainos jau seniai nebepadengia sąnaudų. Gyvuliai jau intensyviai išvažiuoja iš Lietuvos – juos perka Lenkijos ūkininkai“, – kalba A. Stančikas.

Kaimynai sėkmingiau dorojasi su pieno krize

Pasak J. Rojakos, problemos pieno sektoriuje persekioja ne tik Lietuvos, bet ir kitų ES šalių ūkininkus. Taip yra net tose šalyse, kur pieno sektoriaus efektyvumas yra didesnis nei Lietuvoje.

„Kalbant apie Lietuvą, jai padėtų persiorientavimas prie didesnių, aukštesnę pridėtinę vertę kuriančių ūkių. Prie prekių, ne tik žaliavų kūrimo. Šiuo atžvilgiu turime labai daug potencialo.

Estiškas sviestas, pavyzdžiui, yra pigesnis, nes ten vidutinis pieninių karvių ūkis yra 7–8 kartus didesnis nei Lietuvoje. Tai negali neturėti įtakos finansiniams rodikliams, galimybei pasiūlyti produktą kitoms rinkoms“, – kalba ekonomistė.

Lenkija, anot pašnekovės, prieš kelerius metus buvo blogesnėje situacijoje nei Lietuva. Daugelis jų ūkių buvo gerokai mažesni nei dabar, o jų stambėjimas vyksta greičiau nei Lietuvoje.

„Tai – didelė šalis, kurios gamybiniai pajėgumai ir rinka yra didesni. Kadangi yra daug vartotojų, jų gali surasti ir mažesni ekologiniai ūkiai, ir pramonė. Na, o mes negalime išgerti daugiau, nei galime, nors mūsų pieno produktų vartojimo rodikliai auga“, – pažymi J. Rojaka.

Savo ruožtu A. Stančikas teigia nenorintis sutikti, kad Lietuvos ūkių dydis lemia jų problemas: „Daugybėje šalių ūkiai nėra tokie jau stambūs, tačiau visai gerai gyvena.

Kita vertus, visi kalba, kad kaimas turi būti gyvybingas. Bet jei kalbame apie stambius ūkius, tai užtenka poros stambių ūkių kaime ar trijų ypač didelių ūkių visoje Lietuvoje. Tuomet kyla klausimas, ką kaime veikti žmonėms. Savaime suprantama, kad tie kaimai išnyks, žmonės emigruos.“ 

Krizės pabaiga 2017-aisiais?

Anot A. Stančiko, 2015–2016 metais pieno sektoriui buvo prognozuotas krizinis laikotarpis, 2017-ųjų viduryje, manoma, situacija turėtų pagerėti.

Teigiamas perspektyvas įžvelgia ir J. Rojaka: „Matome, kad pagrindinių žaliavų kainos kyla aukštyn. Tai leidžia tikėtis, kad po truputį judama iš mirties zonos.

Kiek tai galėtų užtrukti, labai priklauso nuo pasiūlos ir paklausos veiksnių. Jau keletą metų pasaulį stebina labai geri derliai, tačiau tai, matyt, ilgai tęstis negali. Daugelis rinkos dalyvių šiais metais laukia netikėtumų. Jei taip atsitiktų, pavyktų kilstelėti ir pieno, ir mėsos kainas.“

lrt.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

tukas.       2016-05-25 16:07

jei vanduo brangesnis,tai pardavinėkit vandeni.

Daktaras       2016-05-24 14:51

Nustokite gerti ta karviu piena. Jis zmogaus organizmui visiskai netinka. Jeigu norite gerti piena tai gerkite ozkos piena, tas geriau priimamas zmogaus organizmo.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.