Partijos

Valstybės kontrolė: užsienio investuotojų pritraukimas mažai rezultatyvus

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 16 d. 20:54

0     

    

Valstybės kontrolė: užsienio investuotojų pritraukimas mažai rezultatyvus

„Valstybės ir regionų strategijose nėra aiškios, tvarios ir integralios tiesioginių užsienio investicijų (toliau – TUI) pritraukimo vizijos, o valstybės institucijų ir savivaldybių veiklos planavimas nėra orientuotas į efektyvų šių investicijų pritraukimą“, – tokią išvadą padarė Valstybės kontrolė, įvertinusi „Valstybės institucijų ir įstaigų veiksmus pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas“, rašoma pranešime spaudai, paskelbtame portale vkontrole.lt.

Atliktas auditas atskleidė, kad didelė dalis valstybės ir ES investicijų skiriama ne tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo priemonėms, o patrauklesnės aplinkos sukūrimo darbams. Tai gali paaiškinti, ir kodėl užsienio investicijų pritraukiama tiek mažai.

Keletas skaičių. Štai 2007–2013 m. iš ES paramos investicijų pritraukimui skirta 850 mln. Eur, o 2014–2020 m. paramos laikotarpiu planuojama skirti dar daugiau – 1,2 mlrd. Eur. Tačiau pagal tiesiogines užsienio investicijas vienam žmogui Lietuva yra 26 vietoje, arba trečia nuo galo tarp ES valstybių narių.

„850 mln. Eur ES paramos regionų ekonominiam augimui iš esmės buvo panaudota ne tiesioginiam užsienio investuotojų pritraukimui ir ilgalaikių darbo vietų sukūrimui, o trumpalaikės vertės priemonėms“, – teigia audito departamento direktorius Julius Lukošius.

Paradoksalūs rezultatai: pasibaigus finansavimui, iš ES paramos lėšų sukurtų „darbo vietų sumažėjo net 8 kartus – nuo 266 tūkst. iki 33 tūkst. vienetų.“

Valstybės kontrolė pabrėžia: savivaldybės, norinčios pritraukti tiesioginių užsienio investuotojų, gali taikyti ir „minkštąsias“ priemones, pavyzdžiui, bendradarbiauti su siekiančiais investuoti ir juos konsultuoti, organizuoti renginius ir juose dalyvauti, teikti pagalbą investuotojams tvarkant įvairius dokumentus ir pan. Tokios priemonės yra efektyvios, nors ir nereikalauja didelių finansinių išteklių. Tačiau net 77 proc. savivaldybių tokių priemonių nesiima, o įstatymuose numatytomis įvairiomis lengvatomis investuotojams nesinaudoja per 88 proc. savivaldybių.

Auditas parodė, jog beveik neišnaudojamas ir ekonominių zonų potencialas: į septynių LEZ, atsiradusių prieš daugiau nei 23 metus, infrastruktūrą valstybė investavo per 40 mln. Eur, tačiau iki 2016 m. pabaigos buvo nenaudojama net 74 proc. visos jų veiklai skirtos teritorijos.

Be to, audito ataskaitoje pažymima, kad steigiant šias zonas ir nustatant jų teritorijų ribas, padaryta klaidų. Didžiausios jų – prieš steigiant jas nepakankamai buvo įvertinta jų vieta, parinktų sklypų paskirtis ir užterštumas.

Valstybės auditoriai pateikia ir rekomendacijų. Vienoje iš jų siūloma Vyriausybei sukurti„ aiškia vizija ir nuosekliais tikslais grįstą TUI pritraukimo politiką“ ir „nustatyti prioritetinius verslo sektorius“. Ūkio ministerijai rekomenduojama „užtikrinti LEZ valstybinį valdymą ir priežiūrą, tobulinti TUI finansinės pritraukimo priemonės administravimą, siekiant atsekamumo ir nuoseklumo“. Vidaus reikalų ministerijai skirtoje rekomendacijoje siūloma „užtikrinti efektyvesnį ES investicijų naudojimą regionuose, specializaciją pagal prioritetines investicijų pritraukimo kryptis, o regionų planavimą derinti su valstybės strateginiais ir teritorijų planavimo dokumentais“.

Išsamią Valstybinio audito ataskaitą apie valstybės institucijų ir įstaigų veiksmų efektyvumą pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas rasite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.