Sveikatos apsaugos politika

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 26 d. 23:00

4     

    

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta gerai organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms. Tokią išvadą padarė savižudybių prevenciją ir pagalbą asmenims, susijusiems su savižudybės rizika, vertinęs auditas, rašoma Valstybės kontrolės pranešime spaudai.

Gyventojų mirtingumo dėl savižudybių rodiklis (standartizuotas) 2015 m. Lietuvoje siekė 30,41 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų. Lietuvos sveikatos strategijoje iškeltas ambicingas uždavinys per ateinančius trejus metus šį skaičių sumažinti 36 proc. – iki 19,5 atvejų 100-ui tūkst. gyventojų, o 2025 metais – net 60,5 proc. – iki 12 atvejų. Tačiau per pastaruosius trejus metus – nuo 2012 m. iki 2015 m. – jį pavyko sumažinti vos 1,6 proc. Tokia tendencija yra pernelyg grėsminga, tačiau Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, jog Lietuvoje trūksta sprendimų ir priemonių, galinčių pasiekti išties ambicingų planų.

Komentuodamas audito rezultatus Laimonas Čiakas, 1-ojo audito departamento direktorius, pabrėžė, jog ypač trūksta „sisteminio požiūrio ir institucijų koordinuotų veiksmų planuojant, įgyvendinant savižudybių prevencijos priemones ir teikiant pagalbą su šia rizika susijusiems asmenims“.

Valstybės auditoriai atkreipia dėmesį, kad Lietuva neturi savižudybių prevencijos strategijos ir tinkamo lygmens vienos institucijos, kuri koordinuotų savižudybių prevenciją šalies mastu. Nėra patvirtinto pagalbos teikimo su savižudybės rizika susijusiems asmenims algoritmo (schemos). Tai reiškia, kad dalis asmenų, kuriems reikalinga pagalba, lieka neidentifikuoti, o pagalbą teikiančios įstaigos negali laiku sureaguoti ir suteikti pagalbą visoje šalies teritorijoje. Auditas atskleidė, kad šalyje nėra tokios stebėsenos ir pagalbos sistemos, kuri užtikrintų tęstinę pagalbą po bandymo žudytis. Be to, asmenys, kurie pirmieji gali susidurti su ketinančiais ar bandančiais žudytis, t. y. sveikatos priežiūros specialistai, pedagogai, policijos pareigūnai, ugniagesiai-gelbėtojai, ne visi yra išmokyti atpažinti savižudybės riziką ir kaip pasiūlyti pagalbą.

Pastebima, kad su savižudybės rizika susijusiems asmenims neužtikrinamas ir jiems reikalingų paslaugų prieinamumas psichikos sveikatos centruose. Specialistai daugelyje jų dirba ne kiekvieną darbo dieną ar tik dalį dienos. Beveik pusėje tokių centrų specialisto konsultacijos reikia laukti 3 dienas ir ilgiau. Netolygiai prieinama ir psichologo pagalba mokiniams, neidentifikuojamas psichologo pagalbos poreikis kai kurių institucijų darbuotojams.

Valstybės kontrolė, pateikusi rekomendacijas Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijoms, paragino imtis konkrečių priemonių, kurios užtikrintų savižudybių prevenciją, pagerintų  teikiamos pagalbos prieinamumą ir kokybę, užtikrintų psichologinę pagalbą mokiniams. Viena iš svarbių rekomendacijų – priskirti instituciją, kuri Lietuvoje būtų atsakinga už visų šių priemonių įgyvendinimo koordinavimą.

Su valstybinio audito ataskaita „Savižudybių prevencija ir pagalba asmenims, susijusiems su savižudybės rizika“ galima susipažinti ČIA.

Jūsų dėmesiui siūlome ir Eglės Mirončikienės parekomenduotą teismo medicinos eksperto dr. Alvydo Benošio panešimą, kuriame jis pristato per 38 metus sukauptus duomenis apie išorines mirties priežastis ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kubyyylius       2017-02-27 20:56

Lietuvių tautos savižudybės Strategiją esu kruopščiai išdėstęs savo veikale “Vizija 2030”
“Globali Lietuva” reiškia: lietuvių tautos lopšys maaaaažas kampelis prie Baltijos balos, o kapas- viyyyyysas Pasaulis!
Mąstykime globaliai!

Majauskas tik kartoja,kad       2017-02-27 14:25

reikia Lietuviškos barnevarnet.Bet ar tai smurtinė organozacija?Nes buvusios valdžios pasėjo skurdą,išplovė smegenis,tačiau savo klaidų taisyti,padėti šeimoms nesiruošia,ruošiasi atimti vaikus.Tik Leninas apie tai kalbėjo.Kad viskas bus bendra.

yra strategija ir institucijos       2017-02-27 13:34

puikiai veikia strategija: kad lietuvių neliktų.
—-
pabandykite ieškoti teisingumo teismuose ar prokuratūroje - noras pasikarti tikrai kils smile

Klausimas       2017-02-27 12:56

Valstybė kontrolė konstatvo “Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos”
Tai kodėl niekas neduoda užduoties išsiaiškinti ir nustatyti pagrindines savižudybių priežastis?  Tegul prezidentė išsiašukia kokį valstybės tarnautoją ir duoda užduotį, nurodydama užduoties terminą ir atasakitos pateikimą prezidentei.


Rekomenduojame

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.