Sveikatos apsaugos politika

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 26 d. 23:00

4     

    

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta gerai organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms. Tokią išvadą padarė savižudybių prevenciją ir pagalbą asmenims, susijusiems su savižudybės rizika, vertinęs auditas, rašoma Valstybės kontrolės pranešime spaudai.

Gyventojų mirtingumo dėl savižudybių rodiklis (standartizuotas) 2015 m. Lietuvoje siekė 30,41 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų. Lietuvos sveikatos strategijoje iškeltas ambicingas uždavinys per ateinančius trejus metus šį skaičių sumažinti 36 proc. – iki 19,5 atvejų 100-ui tūkst. gyventojų, o 2025 metais – net 60,5 proc. – iki 12 atvejų. Tačiau per pastaruosius trejus metus – nuo 2012 m. iki 2015 m. – jį pavyko sumažinti vos 1,6 proc. Tokia tendencija yra pernelyg grėsminga, tačiau Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, jog Lietuvoje trūksta sprendimų ir priemonių, galinčių pasiekti išties ambicingų planų.

Komentuodamas audito rezultatus Laimonas Čiakas, 1-ojo audito departamento direktorius, pabrėžė, jog ypač trūksta „sisteminio požiūrio ir institucijų koordinuotų veiksmų planuojant, įgyvendinant savižudybių prevencijos priemones ir teikiant pagalbą su šia rizika susijusiems asmenims“.

Valstybės auditoriai atkreipia dėmesį, kad Lietuva neturi savižudybių prevencijos strategijos ir tinkamo lygmens vienos institucijos, kuri koordinuotų savižudybių prevenciją šalies mastu. Nėra patvirtinto pagalbos teikimo su savižudybės rizika susijusiems asmenims algoritmo (schemos). Tai reiškia, kad dalis asmenų, kuriems reikalinga pagalba, lieka neidentifikuoti, o pagalbą teikiančios įstaigos negali laiku sureaguoti ir suteikti pagalbą visoje šalies teritorijoje. Auditas atskleidė, kad šalyje nėra tokios stebėsenos ir pagalbos sistemos, kuri užtikrintų tęstinę pagalbą po bandymo žudytis. Be to, asmenys, kurie pirmieji gali susidurti su ketinančiais ar bandančiais žudytis, t. y. sveikatos priežiūros specialistai, pedagogai, policijos pareigūnai, ugniagesiai-gelbėtojai, ne visi yra išmokyti atpažinti savižudybės riziką ir kaip pasiūlyti pagalbą.

Pastebima, kad su savižudybės rizika susijusiems asmenims neužtikrinamas ir jiems reikalingų paslaugų prieinamumas psichikos sveikatos centruose. Specialistai daugelyje jų dirba ne kiekvieną darbo dieną ar tik dalį dienos. Beveik pusėje tokių centrų specialisto konsultacijos reikia laukti 3 dienas ir ilgiau. Netolygiai prieinama ir psichologo pagalba mokiniams, neidentifikuojamas psichologo pagalbos poreikis kai kurių institucijų darbuotojams.

Valstybės kontrolė, pateikusi rekomendacijas Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijoms, paragino imtis konkrečių priemonių, kurios užtikrintų savižudybių prevenciją, pagerintų  teikiamos pagalbos prieinamumą ir kokybę, užtikrintų psichologinę pagalbą mokiniams. Viena iš svarbių rekomendacijų – priskirti instituciją, kuri Lietuvoje būtų atsakinga už visų šių priemonių įgyvendinimo koordinavimą.

Su valstybinio audito ataskaita „Savižudybių prevencija ir pagalba asmenims, susijusiems su savižudybės rizika“ galima susipažinti ČIA.

Jūsų dėmesiui siūlome ir Eglės Mirončikienės parekomenduotą teismo medicinos eksperto dr. Alvydo Benošio panešimą, kuriame jis pristato per 38 metus sukauptus duomenis apie išorines mirties priežastis ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kubyyylius       2017-02-27 20:56

Lietuvių tautos savižudybės Strategiją esu kruopščiai išdėstęs savo veikale “Vizija 2030”
“Globali Lietuva” reiškia: lietuvių tautos lopšys maaaaažas kampelis prie Baltijos balos, o kapas- viyyyyysas Pasaulis!
Mąstykime globaliai!

Majauskas tik kartoja,kad       2017-02-27 14:25

reikia Lietuviškos barnevarnet.Bet ar tai smurtinė organozacija?Nes buvusios valdžios pasėjo skurdą,išplovė smegenis,tačiau savo klaidų taisyti,padėti šeimoms nesiruošia,ruošiasi atimti vaikus.Tik Leninas apie tai kalbėjo.Kad viskas bus bendra.

yra strategija ir institucijos       2017-02-27 13:34

puikiai veikia strategija: kad lietuvių neliktų.
—-
pabandykite ieškoti teisingumo teismuose ar prokuratūroje - noras pasikarti tikrai kils smile

Klausimas       2017-02-27 12:56

Valstybė kontrolė konstatvo “Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos”
Tai kodėl niekas neduoda užduoties išsiaiškinti ir nustatyti pagrindines savižudybių priežastis?  Tegul prezidentė išsiašukia kokį valstybės tarnautoją ir duoda užduotį, nurodydama užduoties terminą ir atasakitos pateikimą prezidentei.


Rekomenduojame

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Mitingas „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Juozo Valiušaičio vaizdo įrašas)

Arūnas Gumuliauskas: „Istorinės atminties politikoje negalima įsivelti į „paminklų mainus“

Valdas Vasiliauskas. Žvelkite giliau ir plačiau

Protesto koncertas „In memoriam Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai“

Prof. Alfonsas Vaišvila. Visuomenės perkeitimas: daiktus vadinti netikrais vardais, dezorientuojant ir demoralizuojant ją

Andrejus Gaidamavičius. Punios šilas – padėkite gelbėti!

Gintautas Kniukšta. Ne, prezidente, jūs Lietuvos miškų neparduosite

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.