Sveikatos apsaugos politika

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Tiesos.lt redakcija   2017 m. vasario 26 d. 22:00

4     

    

Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta gerai organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms. Tokią išvadą padarė savižudybių prevenciją ir pagalbą asmenims, susijusiems su savižudybės rizika, vertinęs auditas, rašoma Valstybės kontrolės pranešime spaudai.

Gyventojų mirtingumo dėl savižudybių rodiklis (standartizuotas) 2015 m. Lietuvoje siekė 30,41 atvejo 100-ui tūkst. gyventojų. Lietuvos sveikatos strategijoje iškeltas ambicingas uždavinys per ateinančius trejus metus šį skaičių sumažinti 36 proc. – iki 19,5 atvejų 100-ui tūkst. gyventojų, o 2025 metais – net 60,5 proc. – iki 12 atvejų. Tačiau per pastaruosius trejus metus – nuo 2012 m. iki 2015 m. – jį pavyko sumažinti vos 1,6 proc. Tokia tendencija yra pernelyg grėsminga, tačiau Valstybės kontrolės atliktas auditas parodė, jog Lietuvoje trūksta sprendimų ir priemonių, galinčių pasiekti išties ambicingų planų.

Komentuodamas audito rezultatus Laimonas Čiakas, 1-ojo audito departamento direktorius, pabrėžė, jog ypač trūksta „sisteminio požiūrio ir institucijų koordinuotų veiksmų planuojant, įgyvendinant savižudybių prevencijos priemones ir teikiant pagalbą su šia rizika susijusiems asmenims“.

Valstybės auditoriai atkreipia dėmesį, kad Lietuva neturi savižudybių prevencijos strategijos ir tinkamo lygmens vienos institucijos, kuri koordinuotų savižudybių prevenciją šalies mastu. Nėra patvirtinto pagalbos teikimo su savižudybės rizika susijusiems asmenims algoritmo (schemos). Tai reiškia, kad dalis asmenų, kuriems reikalinga pagalba, lieka neidentifikuoti, o pagalbą teikiančios įstaigos negali laiku sureaguoti ir suteikti pagalbą visoje šalies teritorijoje. Auditas atskleidė, kad šalyje nėra tokios stebėsenos ir pagalbos sistemos, kuri užtikrintų tęstinę pagalbą po bandymo žudytis. Be to, asmenys, kurie pirmieji gali susidurti su ketinančiais ar bandančiais žudytis, t. y. sveikatos priežiūros specialistai, pedagogai, policijos pareigūnai, ugniagesiai-gelbėtojai, ne visi yra išmokyti atpažinti savižudybės riziką ir kaip pasiūlyti pagalbą.

Pastebima, kad su savižudybės rizika susijusiems asmenims neužtikrinamas ir jiems reikalingų paslaugų prieinamumas psichikos sveikatos centruose. Specialistai daugelyje jų dirba ne kiekvieną darbo dieną ar tik dalį dienos. Beveik pusėje tokių centrų specialisto konsultacijos reikia laukti 3 dienas ir ilgiau. Netolygiai prieinama ir psichologo pagalba mokiniams, neidentifikuojamas psichologo pagalbos poreikis kai kurių institucijų darbuotojams.

Valstybės kontrolė, pateikusi rekomendacijas Sveikatos apsaugos ir Švietimo ir mokslo ministerijoms, paragino imtis konkrečių priemonių, kurios užtikrintų savižudybių prevenciją, pagerintų  teikiamos pagalbos prieinamumą ir kokybę, užtikrintų psichologinę pagalbą mokiniams. Viena iš svarbių rekomendacijų – priskirti instituciją, kuri Lietuvoje būtų atsakinga už visų šių priemonių įgyvendinimo koordinavimą.

Su valstybinio audito ataskaita „Savižudybių prevencija ir pagalba asmenims, susijusiems su savižudybės rizika“ galima susipažinti ČIA.

Jūsų dėmesiui siūlome ir Eglės Mirončikienės parekomenduotą teismo medicinos eksperto dr. Alvydo Benošio panešimą, kuriame jis pristato per 38 metus sukauptus duomenis apie išorines mirties priežastis ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kubyyylius       2017-02-27 19:56

Lietuvių tautos savižudybės Strategiją esu kruopščiai išdėstęs savo veikale “Vizija 2030”
“Globali Lietuva” reiškia: lietuvių tautos lopšys maaaaažas kampelis prie Baltijos balos, o kapas- viyyyyysas Pasaulis!
Mąstykime globaliai!

Majauskas tik kartoja,kad       2017-02-27 13:25

reikia Lietuviškos barnevarnet.Bet ar tai smurtinė organozacija?Nes buvusios valdžios pasėjo skurdą,išplovė smegenis,tačiau savo klaidų taisyti,padėti šeimoms nesiruošia,ruošiasi atimti vaikus.Tik Leninas apie tai kalbėjo.Kad viskas bus bendra.

yra strategija ir institucijos       2017-02-27 12:34

puikiai veikia strategija: kad lietuvių neliktų.
—-
pabandykite ieškoti teisingumo teismuose ar prokuratūroje - noras pasikarti tikrai kils smile

Klausimas       2017-02-27 11:56

Valstybė kontrolė konstatvo “Valstybės kontrolė apie savižudybių prevenciją Lietuvoje: nėra nei strategijos, nei ją įgyvendinti apsiimančios institucijos”
Tai kodėl niekas neduoda užduoties išsiaiškinti ir nustatyti pagrindines savižudybių priežastis?  Tegul prezidentė išsiašukia kokį valstybės tarnautoją ir duoda užduotį, nurodydama užduoties terminą ir atasakitos pateikimą prezidentei.


Rekomenduojame

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Nacionalinis susivienijimas reikalauja Remigijaus Šimašiaus atsistatydinimo

Ramūnas Karbauskis. R. Šimašiaus pliažas tampa Tautos kančias menančios aikštės išniekinimo simboliu

Rasa Čepaitienė. Suklastota meilė

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus vardo pliažo naujienos

Robertas Grigas. Man tai buvo skiepai nuo bet kokio sovietizmo

Tomas Baranauskas. Apie magišką smėlio galią

Prisiminkime ir atminkime. Goda Krukauskienė: Budavonės kankiniai

Algimantas Rusteika. Vienybės klausimu: tiesa išlaisvina

Vygantas Malinauskas. „Kaip ant tyčių...“

Vytautas Radžvilas. Sisteminė „opozicija“ – nomenklatūrinio režimo atrama

Nuo bačkos. Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė: Šimašius būtų puikus prezidentas

Liudvikas Jakimavičius. Sprigtas į snapą Gaidžiui

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Valstybės pliažas

Artūras Račas. Monika pretenduoja į Metų citatos autorės titulą

Vygantas Malinauskas. Kas čia yra „tas“, kuris „gali pražudyti ir sielą, ir kūną pragare“?

Paraštėje. Nida Vasiliauskaitė. Tai klasizmas, joks rasizmas

Vytautas Sinica. Šimašius Lukiškių aikštę nutarė paversti pliažu…

Geroji Naujiena: „Nebijokite!“

Liudvikas Jakimavičius. Skambėjimas mūsų laikais yra dalykas svarbesnis už turinį

Tomas Bakučionis. Teisinių „stebuklų“ ir nuogų karalių šalis

Kęstutis Bacvinka: „Kas apgins gyventojų lėšomis įkurtą parką“

Andrius Švarplys. Kam painioti savo politines aspiracijas su mokslu ir akademiniu pasauliu?

Andrius Švarplys. Keli štrichai Naujosios Amerikos portretui

Algimantas Rusteika. Niekas nenori nieko keisti

Nida Vasiliauskaitė. Vienintelis lemtingas dalykas – dvasinis kalibras, ontologinis rangas

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas, palydėtas jo paties komentaru

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.