Naujienos

Valdininkai ištrina Lietuvos kaimus

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 7 d. 18:10

3     

    

Valdininkai ištrina Lietuvos kaimus

Vida Tavorienė | „Valstiečių laikraštis“

Šiemet emigracija paspartėjo, tad dar labiau ištuštės miestai ir miesteliai, dar ne viename kaime neliks nė gyvos dvasios. Kartu su paskutiniais senoliais miršta ir kaimų bei viensėdžių pavadinimai. Mokslininkams ir visuomenininkams subruzdus pavyko kiek pristabdyti vietovardžių naikinimą. Tačiau šimtai jų jau ištrinta iš žemėlapio.

Naikina ir atkuria

Lietuvoje yra 4 tūkst. kaimų ir viensėdžių, kuriuose nėra nei gyventojų, nei trobesių. Vietos valdininkai tokias teritorijas šlieja prie dar gyvų kaimų, o centrinė valdžia be skrupulų naikina senuosius vietovardžius.

Neseniai Seime vyko konferencija, kurioje diskutuota apie išnykusių kaimų pavadinimų įamžinimą, pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Konferencijos dalyviai paragino Seimą ir Vyriausybę sustabdyti kaimų ir viensėdžių vardų išbraukimo iš juridinių dokumentų procedūras ir priimti reikiamas įstatymų pataisas, leidžiančias oficialiai pripažinti vietovardžius Lietuvos nematerialiąja kultūros paveldo vertybe.

Pastaraisiais metais ne viena rajono savivaldybė Vyriausybei pasiūlė iš juridinės vartosenos išbraukti dešimtis vietovardžių. Savivaldos atstovai aiškina, kad kaimų pavadinimai naikinami ne tik dėl to, kad juose nėra gyventojų, bet ir siekiant tiksliau nustatyti gyvenamosios teritorijos ribas bei patogiau naudotis žeme.

Molėtų rajono savivaldybės administracijos direktorius Saulius Jauneika „Vastiečių laikraščiui“ sakė, kad parengtame Molėtų rajono gyvenamųjų vietovių teritorijų ribų ir pavadinimų tvarkymo specialiajame plane yra numatyta kai kuriuos vietovardžius naikinti, o kai kuriuos – atkurti.

„Siūloma atkurti Tvarkų viensėdį Luokesos seniūnijoje, o aštuonių kaimų ir viensėdžių pavadinimai turėtų būti panaikinti, nes ten nėra gyventojų ir sodybų. Jų teritorijos bus prišlietos prie gretimų kaimų. Dėl tokių pokyčių buvo apklausti vietos gyventojai ir atsižvelgta į jų nuomonę“, – aiškino Molėtų rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Loreta Guobytė.

Kovoja dėl pavadinimo

Šiemet emigracija vėl suaktyvėjo, tad tuščių butų ir užkaltomis langinėmis paliktų namų dar padaugės. Statistikos duomenimis, per penkis šių metų mėnesius iš Lietuvos jau išvažiavo daugiau kaip 27 tūkst. gyventojų – maždaug 10 tūkst. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Tiesa, imigracijos rodikliai šiemet buvo geresni – imigravo daugiau nei 9 000, o pernai tuo pačiu laikotarpiu – per 7 000 žmonių.

Nė viena valdžia nebandė sulaikyti žmonių Lietuvoje, veikiau atvirkščiai – visaip stengėsi, kad kuo daugiau piliečių pasipustytų padus. Nėra ir jokių vietovardžių – mūsų reikšmingo paveldo – išsaugojimo programų. Tik pavieniai tautos ąžuolai, šaknimis įaugę į savo tėviškės žemę, bando iš paskutiniųjų kautis, kad būtų išsaugioti gimtųjų kaimų pavadinimai.

Vienas jų – rašytojas, gamtininkas Vytautas Almanis, gyvenantis prie pat Latvijos sienos, Akmenės rajone. Jis – vienintelis Viešučių kaimo gyventojas. Vyras gyvena Naujojoje Akmenėje, tačiau užsispyrė registruotis Viešučiuose, kad šis vietovardis nebūtų ištrintas iš žemėlapio. Iš rašytojo atminties jo neištrinsi, tačiau šį unikalų paveldą reikia išsaugoti ateities kartoms.

„Gyvename lyg trėmimų laikais. Būdamas Sibire žmogus bent vilties turėjo, svajojo, kad grįš, pamatys savo gimtinę. O dabar lengva ranka atimama viskas, kas sava. Naikinamų kaimų teritorijas norima prijungti prie dar egzistuojančių kaimyninių kaimų. Bet kam to reikia? Nenoriu šlietis prie kokių nors Bambalų, man nieko nesako šis pavadinimas. Man svarbūs Viešučiai, kurie turi savo istoriją“, – kodėl nori išsaugoti tėviškės pavadinimą, aiškino V.Almanis.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2017-08-8 21:20

Valdininkai tera politiku valios igyvendintojai.
Neapsigaukite patys ir kitu nebandykite apgaudineti.
Visa sia tragikomedija vainikuoja prakeiksmai liberalizmui.Laisves girdi per daug, is to ir visos bedos.
Vaizdelis kaip galieros vergai skundzia bocmanui, kad kai kurie vergai piktnaudziaja draudimu priziuretojams juos musti ir nebeirkluoja, o nusipjove grandines soka uz borto ir likusiems tenka irkluoti stipriau(musti priziuretojai negali, uztat elktrosokeriu nemaciom kankina likusius prie irklu, ir koses norma sumazino).

O tai toks mažos       2017-08-8 9:38

Lietuvos potencialas.Gaila,kad Lietuvos žemes užgrobia tik stambūs žemvaldžiai.Ir jie čia labai niekuo dėti,tiesiog visi kiti nenori turėti žemės ir kurti.Mieste lengviau vartoti.

dėdė.       2017-08-7 22:19

valdininkai negyvena kaime.taigi jie neturi jokių sentimentų kaimui.nebent atvažiuoja į sodybas pakovoti su žolyte.nežinia ką kaltinti. senelius,sovietmetį,tėvus,ar pačius save ?


Rekomenduojame

Arvydas Juozaitis. Seimas ir Prezidentė nutyli Lietuvio paso iniciatyvą

Šventė „Žemėj Lietuvos 2018“: pokalbis su rašytoju, filosofu Arvydu Juozaičiu (papildyta, video)

Benas Johnsonas. JAV ambasadorius apie Brexitą: „neprarask drąsos, Britanija!“

Vidmantas Valiušaitis apie Lenkiją, kuri moka laimėti

Mantas Jancevičius. Lietuva praranda miškų dangą – palydoviniai duomenys

Linas Kojala. Kodėl išsiskyrė darbuotojų produktyvumo ir realaus uždarbio kreivės?

Algimantas Rusteika. Kai tautiškumas tampa žaisliuku naiviesiems

Vytautas Daujotis. Vilniaus universiteto Taryba palaimino fiktyvaus konkurso organizatorius

Geroji Naujiena: ten, kur tikėjimas, ten ir malonė

Kviečiame į tradicinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Verta prisiminti. Šarūnas Vilčinskas apie teisminį Neringos Venckienės persekiojimą: Nerimas nedingo

Algimantas Rusteika. Kai sugrįšit

Romualdas Ozolas. Tikiu, nes žinau

Leono Merkevičiaus sveikinimas: Su mūsų Valstybės diena!

Su mūsų Lietuvos Valstybės diena! Rasa Čepaitienė. Vyčio reikėjo

Arvydas Juozaitis apie šventę, kurią šimtametei Lietuvai padovanojo Kaunas

Algimantas Rusteika. Bet mūsų per mažai ir rytoj bus per vėlu

Ligija Tautkuvienė – atvirai Lrytas.tv žurnalistei Daivai Žeimytei

Andrius Švarplys. Ko išsigando Vilniaus Lietuva?

Andrius Navickas.  Aš myliu savo Tėvynę

Arvydo Juozaičio kreipimasis į brolius ir seseris dainoje

Ir LAT patvirtino – Garliavos šturmo liudytojai nusikaltimo nepadarė

Liutauras Stoškus. Normali politinė diskusija dėl miesto vystymo ateities, dėl konkrečių miesto raidos rodiklių ir siekių net nepradėta

Leonas Merkevičius. Teismas tars žodį – Garliavos šturmo liudytojai ir K. Betingio „skriaudikė“ išgirs nuosprendžius

Vytautas Landsbergis. Gintaras ginčijasi su savim

Andrius Švarplys. „Geras metas permąstyti Europos vertybes“

Kaip veiks naujoji vaiko teisių apsaugos sistema: svarbiausi aspektai

Vytautas Sinica. A. Maldeikienė – už gėjus ir abortus po katalikybės vėliava

Arvydas Juozaitis. Seimas siekia įteisinti daugybinę pilietybę pažeisdamas Konstituciją?

Eglė Mirončikienė.  Turime teisę žinoti, kam turime būti dėkingi už „Vaivorykštės perėją“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.